date
|
venue
|
discipline
|
First place
|
Second place
|
third place
|
15th November 2019
|
Belarus Minsk
|
Team sprint
|
Netherlands Netherlands- Ronald Mulder
Kjeld Nuis Kai Verbij
|
China People's Republic People's Republic of China- Wang Shiwei
Ning Zhongyan Ziwen Lian
|
Canada Canada- Gilmore Junio
Laurent Dubreuil David Larue
|
5000 m
|
Netherlands Patrick Roest
|
Netherlands Jorrit Bergsma
|
Russia Denis Yuskov
|
16th November 2019
|
1000 m
|
Netherlands Thomas Krol
|
China People's Republic Ning Zhongyan
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Mass start
|
Netherlands Jorrit Bergsma
|
Korea South Chung Jae-won
|
Korea South To Cheon-ho
|
17th November 2019
|
500 m
|
Korea South Kim Jun-ho
|
China People's Republic Gao Tingyu
|
Netherlands Dai Dai Ntab
|
1500 m
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Russia Denis Yuskov
|
Netherlands Thomas Krol
|
22nd November 2019
|
Poland Tomaszów Mazowiecki
|
Team sprint
|
Netherlands Netherlands- Thomas Krol
Ronald Mulder Kjeld Nuis
|
China People's Republic People's Republic of China- Wang Shiwei
Ning Zhongyan Ziwen Lian
|
Canada Canada- Laurent Dubreuil
Alex Boisvert-Lacroix David Larue
|
5000 m
|
Netherlands Patrick Roest
|
Russia Danila Semerikov
|
Russia Denis Yuskov
|
23rd November 2019
|
1500 m
|
Netherlands Thomas Krol
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Russia Denis Yuskov
|
Mass start
|
United States Joey Mantia
|
Netherlands Jorrit Bergsma
|
Netherlands Arjan Stroetinga
|
November 24, 2019
|
500 m
|
Japan Tatsuya Shinhama
|
Japan Yuma Murakami
|
Canada Laurent Dubreuil
|
Team tracking
|
Netherlands Netherlands- Douwe de Vries
Marcel Bosker Patrick Roest
|
Japan Japan- Seitaro Ichinohe
Shane Williamson Riku Tsuchiya
|
Russia Russia- Alexander Rumjanzew
Danila Semerikow Ruslan Sakharov
|
December 6, 2019
|
Kazakhstan Nur-Sultan
|
500 m
|
Russia Viktor Mushtakov
|
Russia Ruslan Murashov
|
Canada Alex Boisvert-Lacroix
|
Team sprint
|
Netherlands Netherlands- Thomas Krol
Ronald Mulder Kai Verbij
|
Norway Norway- Håvard Holmefjord Lorentzen
Bjørn Magnussen Odin By Farstad
|
Switzerland Switzerland- Christian Oberbichler
Oliver Grob Livio Wenger
|
7th December 2019
|
1000 m
|
Netherlands Thomas Krol
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Netherlands Kai Verbij
|
10,000 m
|
Netherlands Patrick Roest
|
Russia Danila Semerikov
|
Canada Graeme Fish
|
December 8, 2019
|
1500 m
|
China People's Republic Ning Zhongyan
|
Netherlands Patrick Roest
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Team tracking
|
Italy Italy- Andrea Giovannini
Michele Malfatti Nicola Tumolero
|
Canada Canada- Ted-Jan Bloemen
Jordan Belchos Graeme Fish
|
Russia Russia- Danila Semerikow
Daniil Aldoshkin Ruslan Sakharov
|
December 13, 2019
|
Japan Nagano
|
500 m
|
Japan Yuma Murakami
|
Japan Tatsuya Shinhama
|
Russia Pavel Kulischnikow
|
Mass start
|
Canada Jordan Belchos
|
United States Joey Mantia
|
Belgium Beard swings
|
Team sprint
|
Russia Russia- Pavel Kulischnikow
Ruslan Muraschow Artem Arefyev
|
Japan Japan- Yuma Murakami
Tatsuya Shinhama Masaya Yamada
|
Canada Canada- Antoine Gélinas-Beaulieu
Alex Boisvert-Lacroix David Larue
|
December 14, 2019
|
500 m
|
Russia Viktor Mushtakov
|
Russia Pavel Kulischnikow
|
Japan Yuma Murakami
|
Team tracking
|
Russia Russia- Alexander Rumjanzew
Danila Semerikow Ruslan Sakharov
|
Japan Japan- Seitaro Ichinohe
Shane Williamson Riku Tsuchiya
|
Canada Canada- Ted-Jan Bloemen
Jordan Belchos Tyson Langelaar
|
15th December 2019
|
1000 m
|
Russia Pavel Kulischnikow
|
Netherlands Kai Verbij
|
Netherlands Hein Otterspeer
|
5000 m
|
Russia Danila Semerikov
|
New Zealand Peter Michael
|
Russia Alexander Rumyantsev
|
10th to 12th January 2020 European all-around championship 2020 in HeerenveenNetherlands
|
January 31 to February 2, 2020 Four Continents Championships 2020 in MilwaukeeUnited States
|
February 7, 2020
|
Canada Calgary
|
500 m
|
Russia Ruslan Murashov
|
Russia Pavel Kulischnikow
|
Russia Viktor Mushtakov
|
1500 m
|
Russia Denis Yuskov
|
China People's Republic Ning Zhongyan
|
United States Joey Mantia
|
February 8, 2020
|
1000 m
|
Russia Pavel Kulischnikow
|
Netherlands Thomas Krol
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
5000 m
|
Netherlands Patrick Roest
|
Canada Ted-Jan Bloemen
|
Canada Graeme Fish
|
February 13-16, 2020 2020 Individual Distance World Championships in Salt Lake CityUnited States
|
February 28 to March 1, 2020 Sprint and all around world championship 2020 in HamarNorway
|
March 7, 2020
|
Netherlands Heerenveen
|
500 m
|
Japan Tatsuya Shinhama
|
Canada Laurent Dubreuil
|
Korea South Kim Jun-ho
|
5000 m
|
Netherlands Patrick Roest
|
Canada Graeme Fish
|
Canada Ted-Jan Bloemen
|
1000 m
|
Netherlands Thomas Krol
|
Canada Laurent Dubreuil
|
Netherlands Kai Verbij
|
March 8, 2020
|
1500 m
|
Netherlands Kjeld Nuis
|
Netherlands Thomas Krol
|
Netherlands Patrick Roest
|
500 m
|
Japan Tatsuya Shinhama
|
Canada Laurent Dubreuil
|
Japan Yamato Matsui
|
Mass start
|
Korea South Chung Jae-won
|
Belgium Beard swings
|
United States Joey Mantia
|