List of state electoral districts in Saxony-Anhalt
The list of state electoral districts in Saxony-Anhalt lists all of the constituencies for the election of the Saxony-Anhalt state parliament .
history
In the first state election in 1990, the electoral districts got their names from the district in which it was located. Many constituencies were intersected by a district boundary. So there was often a numbering with Roman numerals. In a way, the naming can be compared with that used in the state electoral districts in North Rhine-Westphalia. The number of constituencies at that time was 49. For the classification, see the list of state constituencies in Saxony-Anhalt in 1990
Most of the electoral districts were renamed for the 1994 state election; Roman numerals were only used in Magdeburg, Dessau and Halle an der Saale. The latter city was still divided into old town and new town in 1990, the numbering of the old town went from I to IV, the new town had two constituencies. Now the constituencies were only called Halls I to VI. A minor change followed in 2002, Halle lost one constituency, but the new constituency of Bad Dürrenberg-Saalkreis was created.
With the 2006 state elections, the number of constituencies was reduced to 45, Magdeburg and Halle each lost one constituency, and one constituency in the Dessau-Roßlau region was dissolved. The Ballenstedt constituency also fell away. In the state elections on March 26, 2006 , 40 of the 45 direct mandates went to the CDU, 3 to the Left Party and 2 to the SPD. The Saxony-Anhalt state parliament then had 97 members in 4 parliamentary groups .
For the 2011 state election , the number of constituencies was not changed, they just changed some constituency names. The election took place on March 20, 2011. The state parliament then consisted of 105 members in 4 parliamentary groups. Of the 45 direct mandates, 41 went to the CDU, 3 to the Die Linke party and 1 to the SPD.
Names and territories of the constituencies for the state elections in 2016
For the 2016 state elections , the number of members of the state parliament (without any overhang or compensatory seats) was reduced to 87, the number of direct seats to 43. This also involved a new delimitation of the existing constituencies. The constituencies of Nebra and Hettstedt were thereby abolished, and the layout of many constituencies changed, sometimes drastically. This was decided by the state parliament in November 2014 with the law on parliamentary reform 2014 . This also regulates that the state parliament should be made smaller again for the following state elections (probably in 2021), it will then only comprise 83 members, 41 of whom are directly elected. This will then require a further re-division of the constituencies. The constituencies for the 2016 elections are as follows:
No. | Constituency | area |
---|---|---|
1 | Salzwedel |
From the Altmarkkreis Salzwedel the municipalities Stadt Arendsee (Altmark), Beetzendorf, Dehre, Flecken Diesdorf, Jübar, Kuhfelde, Rohrberg, Hanseatic City of Salzwedel, Wallstawe |
2 | Gardelegen blocks |
From the Altmarkkreis Salzwedel the communities Flecken Apenburg-Winterfeld, Hanseatic City Gardelegen, City Kalbe (Milde), City Klötze |
3 | Havelberg-Osterburg |
From the district of Stendal the communities Aland, Altmärkische Höhe, Altmärkische Wische, city of Arneburg, Eichstedt (Altmark), Goldbeck, Hassel, Hanseatic city of Havelberg, Hohenberg-Krusemark, Iden, Kamern, Klietz, Hanseatic city of Osterburg (Altmark), Rochau, city of Sandau (Elbe ), Schollene, Schönhausen (Elbe), Hanseatic City of Seehausen (Altmark), Hanseatic City of Werben (Elbe), Wust-Fischbeck, Zehrental |
4th | Stendal |
From the district of Stendal, the municipalities Stadt Bismark (Altmark), Hanseatic City of Stendal |
5 | Genthin |
From the district of Jerichower Land, the communities Elbe-Parey, city of Genthin, city of Jerichow. From the district of Stendal, the communities of Stadt Tangerhütte, city of Tangermünde |
6th | Castle |
From the district of Jerichower Land the communities Biederitz, Stadt Burg, Stadt Möckern, Möser |
7th | Haldensleben |
From the district of Börde the communities Altenhausen, Beendorf, Bülstringen, Calvörde, Flechtingen, city of Haldensleben, Hohe Börde (partially), city of Oebisfelde-Weferlingen |
8th | Wolmirstedt |
From the Börde district, the municipalities of Angern, Barleben, Burgstall, Colbitz, Hohe Börde (partially), Loitsche-Heinrichsberg, Niedere Börde, Rogätz, Westheide, the city of Wolmirstedt, Zielitz |
9 | Oschersleben |
From the district of Börde the communities Am Großen Bruch, Ausleben, city of Gröningen, Harbke, Hötensleben, city of Kroppenstedt, city of Oschersleben (Bode), Sommersdorf, Völpke From the district of Harz the communities of Harsleben, city of Wegeleben |
10 | Magdeburg I |
from the district-free city of Magdeburg the districts of Alte Neustadt, Barleber See, industrial area north, industrial port, Kannenstieg, Neue Neustadt, Neustädter Feld, Neustädter See, Rothensee, Sülzegrund |
11 | Magdeburg II |
from the district-free city of Magdeburg the districts of Altstadt, Berliner Chaussee, Brückfeld, Cracau, Herrenkrug, Kreuzhorst, Pechau, Prester, Randau-Calenberge, Stadtfeld Ost, Werder, Zipkeleben |
12 | Magdeburg III |
of the district-free city of Magdeburg, the districts of Alt Olvenstedt, Diesdorf, Großer Silberberg, Neu Olvenstedt, northwest, Stadtfeld West, Sudenburg |
13 | Magdeburg IV |
the districts of Beyendorf-Sohlen, Beyendorfer Grund, Buckau, Fermersleben, Hopfengarten, Leipziger Strasse, Lemsdorf, Ottersleben, Reform, Salbke, Westerhüsen from the district-free city of Magdeburg |
14th | Halberstadt |
From the Harz district, the communities Groß Quenstedt, City of Halberstadt, Huy, City of Schwanebeck |
15th | Blankenburg |
From the Harz district, the municipalities of Blankenburg (Harz), Ilsenburg (Harz), North Harz, and Osterwieck |
16 | Wernigerode |
From the Harz district, the municipalities of the city of Harzgerode, the city of Oberharz am Brocken, and the city of Wernigerode |
17th | Staßfurt |
From the Salzlandkreis the municipalities Börde-Hakel, Bördeaue, Borne, City of Egeln, City of Hecklingen, City of Staßfurt, Wolmirsleben |
18th | Aschersleben |
From the Harz district, the town of Falkenstein / Harz from the district of Mansfeld-Südharz, the town of Arnstein from the Salzlandkreis, the town of Aschersleben, town of Seeland |
19th | Schönebeck |
From the Salzlandkreis the municipalities Stadt Barby, Stadt Calbe (Saale), Stadt Schönebeck (Elbe) |
20th | Wanzleben |
From the district of Börde the communities Eilsleben, Erxleben, Ingersleben, Sülzetal, Ummendorf, city of Wanzleben-Börde, Wefensleben From the Salzlandkreis the community of Bördeland |
21st | Bernburg |
From the Salzlandkreis the municipalities city of Alsleben (Saale), city of Bernburg (Saale), Giersleben, city of Güsten, Ilberstedt, city of Nienburg (Saale), Plötzkau |
22nd | Koethen |
From the district of Anhalt-Bitterfeld the municipalities of Görzig, city of Gröbzig, city of Köthen (Anhalt), Piethen, city of southern Anhalt. From the Salzland district, the municipality of Könnern |
23 | Zerbst |
From the district of Anhalt-Bitterfeld the communities Stadt Aken (Elbe), Osternienburger Land, Stadt Zerbst / Anhalt From the district Jerichower Land the community Stadt Gommern |
24 | Wittenberg |
From the district of Wittenberg the communities Lutherstadt Wittenberg, city of Zahna-Elster |
25th | Jessen |
From the district of Wittenberg the municipalities of Annaburg, Bad Schmiedeberg, Graefenhainichen, Jessen (Elster), Kemberg |
26th | Dessau-Rosslau |
from the district-free city of Dessau-Roßlau the districts Alten, Großkühnau, Haideburg, inner-city area middle, inner-city area south, Kleinkühnau, Kleutsch, Kochstedt, Mosigkau, settlement, Sollnitz, south, Törten, west, Ziebigk, Zoberberg |
27 | Dessau-Roßlau-Wittenberg |
from the independent city of Dessau-Roßlau the districts of Brambach, inner-city area north, Meinsdorf, Mildensee, Mühlstedt, Rodleben, Roßlau, Streetz / Natho, Waldersee From the district of Wittenberg the municipalities of Coswig (Anhalt) and Oranienbaum-Wörlitz |
28 | Wolfen |
From the district of Anhalt-Bitterfeld, the municipalities of the town of Bitterfeld-Wolfen in part, the town of Sandersdorf-Brehna in part and the town of Zörbig |
29 | Bitterfeld |
From the district of Anhalt-Bitterfeld, the municipalities of the city of Bitterfeld-Wolfen in part, the Muldestausee, the city of Raguhn-Jeßnitz and the city of Sandersdorf-Brehna in part |
30th | Quedlinburg |
From the Harz district, the municipalities of Ballenstedt, Ditfurt, Hedersleben, Quedlinburg, Selke-Aue, Thale |
31 | Sangerhausen |
From the district of Mansfeld-Südharz the communities Berga, Brücken-Hackpfüffel, Edersleben, town of Kelbra (Kyffhäuser), town of Mansfeld, town of Sangerhausen, southern Harz, Wallhausen |
32 | Eisleben |
From the district of Mansfeld-Südharz the communities Ahlsdorf, Benndorf, Blankenheim, Bornstedt, Lutherstadt Eisleben, city Gerbstedt, Helbra, Hergisdorf, city Hettstedt, Klostermansfeld, Wimmelburg |
33 | Saalekreis |
From the district of Mansfeld-Südharz, the municipality of Seegebiet Mansfelder Land. From the Saalekreis, the municipalities of Petersberg in part, Salzatal, Teutschenthal, and the town of Wettin-Löbejün |
34 | Bad Dürrenberg-Saalekreis |
From the Saalekreis the municipalities of Bad Dürrenberg, Kabelsketal, Landsberg, Leuna partially, Petersberg partially, Schkopau |
35 | Hall I. |
the districts of Dölau, Dölauer Heide, Neustadt, Heide-Nord / Blumenau, Nietleben, Nördliche Neustadt, locality Lettin, Südliche Neustadt, Westliche Neustadt |
36 | Hall II |
from the district-free city of Halle the districts Gesundbrunnen, Heide-Süd, industrial area north, Kröllwitz, Lutherplatz / Thuringian train station, locality Trotha, Saale, southern inner city |
37 | Hall III |
from the district-free city of Halle the districts of Altstadt, Am Wasserturm / Thaerviertel, Dautzsch, Diemitz, Freiimfelde / Kanenaer Weg, Happy Future, Gottfried-Keller-Siedlung, DR area, Giebichenstein, Landrain, Mötzig, northern city center, Paulusviertel, Reideburg, Seeben , Tornau |
38 | Hall IV |
the districts of Böllberg / Wörmlitz, Büschdorf, Damaschkestraße, Dieselstraße, Kanena / Bruckdorf, Ammendorf / Beesen, Planena, Radewell / Osendorf, Silberhöhe, Südstadt |
39 | Merseburg |
From the Saalekreis the municipalities of the city of Braunsbedra, the city of Leuna, and the city of Merseburg |
40 | Querfurt |
From the Burgenland district the communities An der Poststraße, town Bad Bibra, town Eckartsberga, Finne, Finneland, Kaiserpfalz, Lanitz-Hasseltal From the district Mansfeld-Südharz the communities town Allstedt From the Saale district the communities Goethestadt Bad Lauchstädt, Barnstädt, Farnstädt, town Müelte (Geiseltal) , Nemsdorf-Göhrendorf, Obhausen, City of Querfurt, City of Schraplau, Steigra |
41 | Time |
From the Burgenlandkreis the municipalities Droyssig, Elsteraue, Gutenborn, Hohenmölsen, Kretzschau, Schnaudertal, Wetterzeube, city of Zeitz |
42 | Naumburg |
From the Burgenlandkreis the municipalities of Balgstädt, City of Freyburg (Unstrut), Gleina, Goseck, Karsdorf, City of Laucha an der Unstrut, Meineweh, Mertendorf, Molauer Land, City of Naumburg (Saale), City of Nebra (Unstrut), Osterfeld, Schönburg, City of Stoß, Wethau |
43 | Weissenfels |
From the Burgenland district, the municipalities of the city of Lützen, the city of Teuchern and the city of Weißenfels |
Names and territories of the constituencies for the 2011 state election
No. | Constituency | area |
---|---|---|
1 | Salzwedel |
From the Altmarkkreis Salzwedel the municipalities Stadt Arendsee (Altmark), Stadt Kalbe (Milde), Hanseatic City of Salzwedel |
2 | Gardelegen blocks |
From the Altmarkkreis Salzwedel the communities Flecken Apenburg-Winterfeld, Beetzendorf, Dehre, Flecken Diesdorf, Hanseatic City Gardelegen, Jübar, City Klötze, Rohrberg |
3 | Havelberg-Osterburg |
From the district of Stendal the communities Aland, Altmärkische Höhe, Altmärkische Wische, city of Arneburg, Eichstedt (Altmark), Goldbeck, Hassel, Hanseatic city of Havelberg, Hohenberg-Krusemark, Iden, Kamern, Klein Schwechten, Klietz, Hanseatic city of Osterburg (Altmark), Rochau, city Sandau (Elbe), Schönberg, Schönhausen (Elbe), Schollene, Schwarzholz, Hanseatic City of Seehausen (Altmark), Wahrenberg, Hanseatic City of Werben (Elbe), Wust-Fischbeck, Zehrental |
4th | Stendal |
From the district of Stendal, the municipalities Stadt Bismark (Altmark), Dahlen, Insel, Schinne, Hanseatic City of Stendal, Vinzelberg |
5 | Genthin |
From the district of Jerichower Land the communities Elbe-Parey, City of Genthin, city of Jerichow From the district of Stendal, the communities Bellingen, Birkholz, Bittkau, Cobbel, Demker, Grieben, Hüselitz, Jerchel, Kehnert, Lüderitz, Ringfurth, Schelldorf, Schernebeck, Schönwalde (Altmark) , City of Tangerhütte, City of Tangermünde, Uchtdorf, Uetz, Weißewarte, Windberge |
6th | Castle |
From the district of Jerichower Land the municipalities of Biederitz, town of Burg, town of Möckern, Möser, Schopsdorf, Stresow |
7th | Haldensleben |
From the district of Börde the communities Altenhausen, Beendorf, Bülstringen, Calvörde, Erxleben, Flechtingen, city of Haldensleben, Hohe Börde partially, Ingersleben, city of Oebisfelde-Weferlingen, Süplingen |
8th | Wolmirstedt |
From the district of Börde the communities Angern, Barleben, Burgstall, Colbitz, Hohe Börde partly, Loitsche-Heinrichsberg, Niedere Börde, Rogätz, Westheide, city of Wolmirstedt, Zielitz |
9 | Oschersleben |
From the district of Börde the communities Am Großen Bruch, Ausleben, Drackenstedt, Druxberge, Eilsleben, City of Gröningen, City of Hadmersleben, Harbke, Hötensleben, City of Kroppenstedt, City of Oschersleben (Bode), Ovelgünne, Sommersdorf, Ummendorf, Völpke, Wefensleben |
10 | Magdeburg I |
from the district-free city of Magdeburg the districts of Alte Neustadt, Barleber See, industrial area north, industrial port, Kannenstieg, Neue Neustadt, Neustädter Feld, Neustädter See, Rothensee, Sülzegrund |
11 | Magdeburg II |
from the district-free city of Magdeburg the districts of Altstadt, Berliner Chaussee, Brückfeld, Buckau, Cracau, Herrenkrug, Kreuzhorst, Pechau, Prester, Randau-Calenberge, Stadtfeld Ost, Werder, Zipkeleben |
12 | Magdeburg III |
of the district-free city of Magdeburg, the districts of Alt Olvenstedt, Diesdorf, Großer Silberberg, Neu Olvenstedt, northwest, Stadtfeld West, Sudenburg |
13 | Magdeburg IV |
the districts of Beyendorf-Sohlen, Beyendorfer Grund, Fermersleben, Hopfengarten, Leipziger Strasse, Lemsdorf, Ottersleben, Reform, Salbke, Westerhüsen from the district-free city of Magdeburg |
14th | Halberstadt |
From the Harz district, the communities Groß Quenstedt, City of Halberstadt, Harsleben, Huy, City of Schwanebeck, City of Wegeleben |
15th | Blankenburg |
From the Harz district, the municipalities of Blankenburg (Harz), Ilsenburg (Harz), North Harz, and Osterwieck |
16 | Wernigerode |
From the Harz district, the communities Allrode, town of Harzgerode, Neudorf, town of Oberharz am Brocken, town of Wernigerode |
17th | Staßfurt |
From the Salzlandkreis the municipalities Börde-Hakel, Bördeaue, Borne, City of Egeln, City of Hecklingen, City of Staßfurt, Wolmirsleben |
18th | Aschersleben |
From the Harz district, the town of Falkenstein / Harz from the Salzland district, the town of Aschersleben, Gatersleben, and the town of Seeland |
19th | Schönebeck |
From the Salzlandkreis the municipalities Stadt Barby, Gnadau, Stadt Schönebeck (Elbe) |
20th | Wanzleben |
From the district of Börde the municipalities of Klein Wanzleben, Sülzetal, city of Wanzleben-Börde From the Salzlandkreis, the municipalities of Bördeland, city of Calbe (Saale) |
21st | Bernburg |
From the Salzlandkreis the municipalities city of Alsleben (Saale), city of Bernburg (Saale), Giersleben, city of Güsten, Ilberstedt, city of Nienburg (Saale), Plötzkau |
22nd | Koethen |
From the district of Anhalt-Bitterfeld the municipalities of Görzig, city of Gröbzig, city of Köthen (Anhalt), Piethen, city of southern Anhalt. From the Salzland district, the municipality of Könnern |
23 | Zerbst |
From the district of Anhalt-Bitterfeld the communities Stadt Aken (Elbe), Osternienburger Land, Stadt Zerbst / Anhalt From the district Jerichower Land the community Stadt Gommern |
24 | Wittenberg |
From the district of Wittenberg the communities Dietrichsdorf, Elster (Elbe), Gadegast, city Jessen (Elster) partially, Klöden, Leetza, Listerfehrda, Mühlanger, Schützberg, Lutherstadt Wittenberg, city Zahna, Zemnick, Zörnigall |
25th | Jessen |
From the district of Wittenberg the municipalities of Annaburg, Axien, Bad Schmiedeberg, Bethau, Graefenhainichen, Groß Naundorf, Jessen (Elster) partially, Kemberg, Labrun, Lebien, Möhlau, Plossig, Prettin, Schköna, Tornau, Zschornewitz |
26th | Dessau-Rosslau |
from the district-free city of Dessau-Roßlau the districts Alten, Großkühnau, Haideburg, inner-city area middle, inner-city area south, Kleinkühnau, Kochstedt, Mosigkau, settlement, Sollnitz, south, Törten, west, Ziebigk, Zoberberg |
27 | Dessau-Roßlau-Wittenberg |
from the independent city of Dessau-Roßlau the districts of Brambach, inner-city area north, Kleutsch, Mildensee, Rodleben, Roßlau (Elbe), Streetz / Natho, Waldersee From the district of Wittenberg the municipalities of Brandhorst, city of Coswig (Anhalt), Gohrau, Griesen, Horstdorf, Kakau, city of Oranienbaum, Rehsen, Riesigk, Thießen, Vockerode, city of Wörlitz |
28 | Wolfen |
From the district of Anhalt-Bitterfeld, the municipalities of the town of Bitterfeld-Wolfen in part, the town of Sandersdorf-Brehna in part and the town of Zörbig |
29 | Bitterfeld |
From the district of Anhalt-Bitterfeld, the municipalities of the city of Bitterfeld-Wolfen in part, the Muldestausee, the city of Raguhn-Jeßnitz and the city of Sandersdorf-Brehna in part |
30th | Quedlinburg |
From the Harz district, the municipalities of Bad Suderode, city of Ballenstedt, Ditfurt, city of Gernrode, Hedersleben, city of Quedlinburg, Rieder, Selke-Aue, city of Thale, Westerhausen |
31 | Sangerhausen |
From the district of Mansfeld-Südharz, the communities Berga, Brücken-Hackpfüffel, Edersleben, town of Kelbra (Kyffhäuser), town of Sangerhausen, town of Stolberg (Harz), southern Harz, Wallhausen, Wickerode |
32 | Hettstedt |
From the district of Mansfeld-Südharz the municipalities of Arnstedt, city of Arnstein, city of Gerbstedt, city of Hettstedt, city of Mansfeld, Ritterode, Walbeck, Wiederstedt |
33 | Eisleben |
From the district of Mansfeld-Südharz the communities of Ahlsdorf, Benndorf, Blankenheim, Bornstedt, Dederstedt, Lutherstadt Eisleben, Helbra, Hergisdorf, Klostermansfeld, lake area Mansfelder Land, Wimmelburg |
34 | Saalekreis |
From the Saalekreis the communities Angersdorf, Brachwitz, Döblitz, Domnitz, Gimritz, City of Löbejün, Nauendorf, Neutz-Lettewitz, Petersberg partially, Plötz, Rothenburg, Salzatal, Teutschenthal, City of Wettin |
35 | Bad Dürrenberg-Saalekreis |
From the Saalekreis the municipalities of Bad Dürrenberg, Hohenthurm, Kabelsketal, Landsberg, Leuna partially, Peißen, Petersberg partially, Schkopau |
36 | Hall I. |
from the district-free city of Halle the districts of Dölau, Dölauer Heide, industrial area Neustadt, Nietleben, Nördliche Neustadt, Südliche Neustadt, Westliche Neustadt |
37 | Hall II |
from the district-free city of Halle the districts Heide-Nord / Blumenau, Gesundbrunnen, Heide-Süd, Industriegebiet Nord, Kröllwitz, Lutherplatz / Thuringian train station, locality Lettin, locality Trotha, Saale, southern inner city |
38 | Hall III |
from the district-free city of Halle the districts of Altstadt, Am Wasserturm / Thaerviertel, Büschdorf, Dautzsch, Diemitz, Freiimfelde / Kanenaer Weg, Happy Future, Gottfried-Keller-Siedlung, area of the DR, Giebichenstein, Kanena / Bruckdorf, Landrain, Mötzig, northern city center , Paulusviertel, Reideburg, Seeben, Tornau |
39 | Hall IV |
from the district-free city of Halle the districts of Böllberg / Wörmlitz, Damaschkestrasse, Dieselstrasse, Ammendorf / Beesen, Planena, Radewell / Osendorf, Silberhöhe, Südstadt |
40 | Merseburg |
From the Saalekreis the municipalities of the city of Braunsbedra, the city of Leuna, and the city of Merseburg |
41 | Querfurt |
From the district of Mansfeld-Südharz the municipalities Stadt Allstedt, Winkel vom Saalekreis the municipalities Goethestadt Bad Lauchstädt, Barnstädt, Farnstädt, Stadt Müuellen (Geiseltal), Nemsdorf-Göhrendorf, Obhausen, Stadt Querfurt, Stadt Schraplau, Steigra |
42 | Nebra |
From the Burgenland district, the municipalities of An der Poststraße, town of Bad Bibra, Balgstädt, Burgwerben, town of Eckartsberga, Finne, Finneland, town of Freyburg (Unstrut), Gleina, Goseck, Großkorbetha, Kaiserpfalz, Karsdorf, Lanitz-Hassel-Tal, town of Laucha an der Unstrut , City of Naumburg (Saale) partially, City of Nebra (Unstrut), Reichardtswerbe, Reinsdorf, Schkortleben, Storkau, Tagewerbe, Wengelsdorf |
43 | Time |
From the Burgenlandkreis the communities Droyßig, Elsteraue, Gutenborn, Kretzschau, Schnaudertal, Wetterzeube, city of Zeitz |
44 | Naumburg |
From the Burgenland district the municipalities of Anhalt Süd, Deuben, Gröben, Gröbitz, Krauschwitz, Leißling, Mertendorf, Molauer Land, city of Naumburg (Saale) in part, Nessa, city of Osterfeld, Prittitz, Schönburg, city of Stoß, city of Teuchern, Trebnitz, Wethau |
45 | Hohenmölsen-Weißenfels |
From the Burgenland district the municipalities of Dehlitz (Saale), town of Hohenmölsen, town of Lützen, Sössen, town of Weißenfels, Zorbau |
Individual evidence
- ↑ http://www.stala.sachsen-anhalt.de/gk/fms/fms1li.html
- ↑ http://www.stala.sachsen-anhalt.de/gk/and/wahlkalender.html
- ↑ State elections 2011: First vote shares according to constituencies , State Statistical Office Saxony-Anhalt. Retrieved May 17, 2011.
- ↑ Law on Parliamentary Reform 2014 : Report of the State Parliament ( Memento of the original from February 25, 2015 in the Internet Archive ) Info: The archive link was inserted automatically and has not yet been checked. Please check the original and archive link according to the instructions and then remove this notice. , Resolution recommendation
Web links
- State statistical office Saxony-Anhalt elections
- State Parliament of Saxony-Anhalt
- Official website of the regional election administration in Saxony-Anhalt
- List of candidates for the state election 2016 in Saxony-Anhalt
- Free illustrated directory of the state parliament after the 2006 election to download - commercial website