1996 Summer Olympics / Participant (Japan)
JPN
3 | 6th | 5 |
Japan participated in the 1996 Summer Olympics in Atlanta , USA , with a delegation of 306 athletes (157 men and 149 women).
Medalist
With three won gold, six silver and five bronze medals, the Japanese team was ranked 23 in the medal count .
gold
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
Tadahiro Nomura | Judo | Super light weight |
Kenzo Nakamura | Judo | lightweight |
Yuko Emoto | Judo | Women, light middleweight |
silver
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
Kōsuke Fukudome, Yoshitomo Tani, Hitoshi Ono, Masahiro Nojima, Hideaki Okubo, Jūtarō Kimura, Yasuyuki Saigō, Takayuki Takabayashi, Takeo Kawamura, Takao Kuwamoto, Daishin Nakamura, Kōichi Kurakau, Takashi Makauaka, Takiko Makau, Tomanoto Imaatsios, Makuhori Makau, Tomanoto Imaatsios, Makuhori Sugakau, Tomanoto Imaatsunoka , Tadahito Iguchi, Masao Morinaka, Masahiko Mori | baseball | Men's competition |
Yukimasa Nakamura | Judo | Half light weight |
Toshihiko Koga | Judo | Light middleweight |
Ryoko Tamura | Judo | Women, super light weight |
Yōko Tanabe | Judo | Women, light heavyweight |
Yumiko Shige & Alicia Kinoshita | sailing | Women, 470s |
bronze
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
Noriko Narazaki | Judo | Women, half light weight |
Yūko Arimori | athletics | Women, marathon |
Takanobu Jumonji | Cycling | 1,000 meters time trial |
Takuya Ota | Wrestling | Welterweight, freestyle |
Raika Fuiji, Rei Jimbo, Miho Kawabe, Akiko Kawase, Riho Nakajima, Miya Tachibana, Miho Takeda, Junko Tanaka | Synchronized swimming | Women's competition |
Participants by sport
badminton
-
Fumihiko Machida
- Singles: 9th place
-
Hisako Mizui
- Women, singles: 9th place
-
Yasuko Mizui
- Women, singles: 9th place
-
Masako Sakamoto
- Women, doubles: 9th place
-
Tomomi Matsuo
- Women, doubles: 9th place
-
Aiko Miyamura
- Women, doubles: 17th place
-
Akiko Miyamura
- Women, doubles: 17th place
baseball
-
Squad
- Kosuke Fukudome
- Masahiro Nojima
- Nobuhiko Matsunaka
- Makoto Imaoka
- Takao Kuwamoto
- Tadahito Iguchi
- Yasuyuki Saigo
- Hideaki Okubo
- Daishin Nakamura
- Koichi Misawa
- Masao Morinaka
- Jutaro Kimura
- Takeo Kawamura
- Hitoshi Ono
- Masahiko Mori
- Masanori Sugiura
- Takashi Kurosu
- Takayuki Takabayashi
- Tomoaki Satō
- Yoshitomo Tani
basketball
-
Women team
- 7th place
- Squad
Archery
-
Hiroshi Yamamoto
- Individual: 19th place
-
Takayoshi Matsushita
- Individual: 27th place
-
Kinue Kodama
- Women, singles: 24th place
- Women, team: 14th place
-
Ai Ouchi
- Women, singles: 41st place
- Women, team: 14th place
-
Misato Koide
- Women, singles: 56th place
- Women, team: 14th place
Boxing
-
Kazumasa Tsujimoto
- Flyweight: 17th place
-
Fumitaka Nitami
- Light welterweight: 17th place
-
Hirokuni Moto
- Middleweight: 9th place
fencing
-
Hiroki Ichigatani
- Foil, singles: 41st place
-
Noriko Kubo
- Women, swords, singles: 40th place
- Women, epee, team: 11th place
-
Yuko Arai
- Women, swords, singles: 42nd place
- Women, epee, team: 11th place
-
Nanae Tanaka
- Women, swords, singles: 46th place
- Women, epee, team: 11th place
Soccer
-
Men's team
- 9th place
- Squad
-
Women team
- 7th place
- Squad
Weightlifting
-
Toshiyuki Notomi
- Flyweight: 10th place
-
Hiroshi Ikehata
- Bantamweight: 4th place
-
Yoshihisa Miyaji
- Featherweight: 10th place
-
Masato Tachibana
- Featherweight: 15th place
-
Noriaki Horikoshi
- Lightweight: 19th place
-
Yoshimitsu Nishimoto
- I. Heavyweight: 15th place
-
Hisaya Yoshimoto
- II. Heavyweight: 15th place
Judo
-
Hidehiko Yoshida
- Middleweight: 5th place
-
Yoshio Nakamura
- Light Heavyweight: 7th place
-
Naoya Ogawa
- Heavyweight: 5th place
-
Noriko Mizoguchi
- Women, lightweight: 9th place
-
Risa Kazumi
- Women, middleweight: 14th place
-
Noriko Anno
- Women, heavyweight: 18th place
canoe
-
Tsuyoshi Fujino
- Single kayak, slalom: 36th place
-
Masanari Mochida
- Single Canadier, Slalom: 22nd place
-
Sayuri Maruyama
- Women, single kayak, 500 meters: semifinals
- Women, four-man kayak, 500 meters: semi-finals
-
Chieko Akagi
- Women, two-man kayak, 500 meters: quarter-finals
-
Asako Watanabe
- Women, two-man kayak, 500 meters: quarter-finals
- Women, four-man kayak, 500 meters: semi-finals
-
Keiko Muto
- Women, four-man kayak, 500 meters: semi-finals
-
Natsuki Nishi
- Women, four-man kayak, 500 meters: semi-finals
-
Hiroko Kobayashi
- Women, single kayak, slalom: 17th place
athletics
-
Nobuharu Asahara
- 100 meters: semi-finals
- 4 × 100 meters: prelims
- Long jump: 36th place in qualification
-
Hiroyasu Tsuchie
- 100 meters: heats
- 4 × 100 meters: prelims
-
Koji Ito
- 200 meters: semi-finals
- 4 × 100 meters: prelims
- 4 × 400 meters: 5th place
-
Takahiro Mazuka
- 200 meters: heats
-
Shigekazu Omori
- 400 meters: heats
- 4 × 400 meters: 5th place
-
Toshinari Takaoka
- 10,000 meters: heats
-
Katsuhiko Hanada
- 10,000 meters: heats
-
Hiromi Taniguchi
- Marathon: 19th place
-
Masaki Oya
- Marathon: 54th place
-
Kenjiro Jitsui
- Marathon: 93rd place
-
Kazuhiko Yamazaki
- 400 meter hurdles: prelims
-
Hideaki Kawamura
- 400 meter hurdles: prelims
-
Shunji Karube
- 400 meter hurdles: prelims
- 4 × 400 meters: 5th place
-
Satoru Inoue
- 4 × 100 meters: prelims
-
Jun Osakada
- 4 × 400 meters: 5th place
-
Kenji Tabata
- 4 × 400 meters: 5th place
-
Daisuke Ikeshima
- 20 kilometers of walking: 22nd place
-
Tadahiro Kosaka
- 50 kilometers of walking: 29th place
-
Tomohiro Nomura
- High jump: 27th place in qualification
-
Teruyasu Yonekura
- Pole vault: 30th place in qualification
-
Michiko Shimizu
- Women, 5,000 meters: 4th place
-
Harumi Hiroyama
- Women, 5,000 meters: heats
-
Yoshiko Ichikawa
- Women, 5,000 meters: heats
-
Masako Chiba
- Women, 10,000 meters: 5th place
-
Yuko Kawakami
- Women, 10,000 meters: 7th place
-
Hiromi Suzuki
- Women, 10,000 meters: 16th place
-
Izumi Maki
- Women, marathon: 12th place
-
Junko Asari
- Women, marathon: 17th place
-
Yvonne Kanazawa
- Women, 100 meter hurdles: prelims
-
Yuka Mitsumori
- Women, walking 10 kilometers: disqualified
-
Akiko Miyajima
- Women, javelin: 29th place in qualification
Cycling
-
Osamu Sumida
- Road race, individual: Race not finished
-
Kazuyuki Manabe
- Road race, individual: Race not finished
-
Yuichiro Kamiyama
- Sprint: 2nd round
-
Masahiro Yasuhara
- Points race: 15th place
-
Kyoshi Miura
- Mountain bike, cross-country: 26th place
-
Seiko Hashimoto
- Women, 3,000 meters individual pursuit: 12th place
- Women, points race: 9th place
-
Kanako Tanikawa
- Women, mountain bikes, cross-country: 23rd place
horse riding
-
Takeshi Shirai
- Show jumping, singles: 15th place in the qualification
- Show jumping, team: 14th place
-
Yoshihiro Nakano
- Show jumping, singles: 57th place in qualification
- Show jumping, team: 14th place
-
Taizo Sugitani
- Show jumping, singles: 62nd place in qualification
- Show jumping, team: 14th place
-
Kenji Morimoto
- Show jumping, singles: Eliminated in qualification
- Show jumping, team: 14th place
-
Shigeyuki Hosono
- Versatility, individual: eliminated
-
Yoshihiko Kowata
- Versatility, individual: eliminated
-
Kazuhiro Iwatani
- Versatility, team: 6th place
-
Takeaki Tsuchiya
- Versatility, team: 6th place
-
Masaru Fuse
- Versatility, team: 6th place
Rhythmic sports gymnastics
-
Akane Yamao
- Singles: semi-finals
-
Miho Yamada
- Singles: semi-finals
Wrestling
-
Hiroshi Kado
- Paper weight, Greco-Roman: 7th place
-
Kenkichi Nishimi
- Bantamweight, Greco-Roman: 8th place
-
Yasushi Miyake
- Lightweight, Greco-Roman: 16th place
-
Takamitsu Katayama
- Greterweight, Greco-Roman: 8th place
-
Takashi Nonomura
- Heavyweight, Greco-Roman: 9th place
-
Kenichi Suzuki
- Super heavyweight, Greco-Roman: 8th place
-
Hideo Sasayama
- Flyweight, freestyle: 9th place
-
Sonny Abe
- Bantamweight, freestyle: 9th place
-
Takahiro Wada
- Featherweight, freestyle: 4th place
-
Hidekazu Yokoyama
- Middleweight, freestyle: 11th place
-
Tatsuo Kawai
- Light heavyweight, freestyle: 19th place
rowing
-
Daisaku Takeda
- One: 20th place
-
Takeshi Kodama
- Two without a helmsman: 18th place
-
Kazuhiko Kurata
- Two without a helmsman: 18th place
-
Kenichi Obinata
- Lightweight double scull: 15th place
-
Hitoshi rabbit
- Lightweight double scull: 15th place
-
Katsuhiko Nakamizo
- Lightweight quad without helmsman: 16th place
-
Yasunori Tanabe
- Lightweight quad without helmsman: 16th place
-
Michinori Iwaguro
- Lightweight quad without helmsman: 16th place
-
Kazuaki Mimoto
- Lightweight quad without helmsman: 16th place
-
Ayako Yoshida
- Women, lightweight double sculls: 13th place
-
Noriko Shibuta
- Women, lightweight double sculls: 13th place
shoot
-
Tomohiro Kida
- Air pistol: 29th place
- Rapid fire pistol: 12th place
-
Masaru Nakashige
- Air pistol: 48th place
- Free target pistol: 11th place
- Air rifle: 22nd place
- Small bore, three-position fight: 28th place
- Small caliber, lying: 42nd place
-
Naoki Kurita
- Air rifle: 38th place
- Small caliber, three-position fight: 37th place
- Small caliber, lying: 30th place
-
Soichiro Ito
- Skeet: 15th place
-
Yōko Inada
- Women, air pistol: 15th place
- Women, sport pistol: 35th place
-
Masami Iwaki
- Women, air rifle: 31st place
-
Yōko Minamoto
- Women, air rifle: 39th place
- Women, small caliber, three-position fight: 26th place
-
Yoshiko Kira
- Women, double trap: 6th place
swim
-
Yukihiro Matsushita
- 50 meters freestyle: 35th place
- 100 meter butterfly: 20th place
-
Shunsuke Ito
- 100 meters freestyle: 37th place
- 200 meters freestyle: 23rd place
- 4 × 100 meters: 5th place
-
Hisato Yasui
- 400 meters freestyle: 24th place
- 1,500 meters freestyle: 22nd place
-
Masato Hirano
- 1,500 meters freestyle: 6th place
-
Keitaro Konnai
- 100 meters back: 9th place
- 4 × 100 meters: 5th place
-
Hajime Itoi
- 100 meters back: 11th place
- 200 meters back: 5th place
-
Ryuji Horii
- 200 meters back: 9th place
-
Akira Hayashi
- 100 meters chest: 12th place
- 200 meters chest: 16th place
- 4 × 100 meters: 5th place
-
Yoshinobu Miyazaki
- 100 meters chest: 22nd place
-
Takashi Yamamoto
- 100 meter butterfly: 13th place
- 200 meter butterfly: 20th place
- 4 × 100 meters: 5th place
-
Tatsuya Kinugasa
- 200 meter medley: 14th place
- 400 meter medley: 11th place
-
Jo Yoshimi
- 200 meter medley: 16th place
-
Toshiaki Kurasawa
- 400 meter medley: 10th place
-
Sumika Minamoto
- Women, 50 meters freestyle: 12th place
- Women, 100 meters freestyle: 25th place
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 12th place
-
Suzu Chiba
- Women, 200 meters freestyle: 10th place
- Women, 400 meters freestyle: 13th place
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 12th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 4th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 9th place
-
Naoko Imoto
- Women, 200 meters freestyle: 20th place
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 12th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 4th place
-
Eri Yamanoi
- Women, 400 meters freestyle: 7th place
- Women, 800 meters freestyle: 10th place
- Women, 4 × 100 meters freestyle: 12th place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 4th place
-
Aiko Miyake
- Women, 800 meters freestyle: 21st place
- Women, 4 × 200 meters freestyle: 4th place
-
Mai Nakamura
- Women, 100 meters back: 4th place
- Women, 200 meters back: 9th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 9th place
-
Miki Nakao
- Women, 100 meters back: 8th place
- Women, 200 meters back: 5th place
-
Masami Tanaka
- Women, 100 meters chest: 13th place
- Women, 200 meters chest: 5th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 9th place
-
Kyōko Iwasaki
- Women, 100 meters chest: 22nd place
- Women, 200 meters chest: 10th place
-
Hitomi Kashima
- Women, 100 meters butterfly: 4th place
- Women, 200 meters butterfly: 14th place
-
Ayari Aoyama
- Women, 100 meters butterfly: 6th place
- Women, 4 × 100 meter medley: 9th place
-
Mika Haruna
- Women, 200 meters butterfly: 7th place
-
Fumie Kurotori
- Women, 200 meter medley: 28th place
- Women, 400 meter medley: 12th place
-
Hideko Hiranaka
- Women, 400 meter medley: 13th place
sailing
-
Kenji Nakamura
- 470s: 17th place
-
Masato Takaki
- 470s: 17th place
-
Tomoyuki Sasaki
- Laser: 28th place
-
Kazunori Komatsu
- Soling: 29th place
-
Masatoshi Hazama
- Soling: 29th place
-
Kazuyuki Hyodo
- Soling: 29th place
-
Masako Imai
- Women, windsurfing: 15th place
-
Aiko Saito
- Women, Europe: 23rd place
Softball
-
Women team
- 4th Place
- Squad
Synchronized swimming
- Squad
tennis
-
Shūzō Matsuoka
- Singles: 33rd place
-
Satoshi Iwabuchi
- Doubles: 9th place
-
Takao Suzuki
- Doubles: 9th place
-
Kimiko Date Crooked
- Women, singles: 5th place
-
Ai Sugiyama
- Women, singles: 9th place
- Women, doubles: 17th place
-
Naoko Sawamatsu
- Women, singles: 17th place
-
Kyōko Nagatsuka
- Women, doubles: 17th place
Table tennis
-
Kōji Matsushita
- Singles: 9th place
- Doubles: 5th place
-
Hiroshi Shibutani
- Individual: 17th place
- Doubles: 5th place
-
Toshio Tasaki
- Singles: 33rd place
- Doubles: 17th place
-
Ryo Yuzawa
- Doubles: 17th place
-
Hey Zhili
- Women, singles: 5th place
- Women, doubles: 5th place
-
Rika Sato
- Women, singles: 17th place
- Women, doubles: 9th place
-
Taeko Todo
- Women, singles: 17th place
- Women, doubles: 5th place
-
Fumiyo Yamashita-Kaizu
- Women, doubles: 9th place
do gymnastics
-
Naoya Tsukahara
- Individual all-around: 12th place
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 19th place in qualification
- Floor: 14th place in qualification
- Horse jump: 23rd place in qualification
- Horizontal bar: 30th place in qualification
- Rings: 48th place in qualification
- Pommel horse: 28th place in qualification
-
Yoshiaki Hatakeda
- Individual all-around: 15th place
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 13th place in qualification
- Floor: 36th place in qualification
- Horse jump: 53rd place in qualification
- Horizontal bar: 55th place in qualification
- Rings: 76th place in qualification
- Pommel horse: 5th place
-
Hikaru Tanaka
- Individual all-around: 19th place
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 17th place in qualification
- Floor: 40th place in qualification
- Horse jump: 40th place in qualification
- Horizontal bar: 23rd place in qualification
- Rings: 58th place in qualification
- Pommel horse: 24th place in qualification
-
Toshiharu Satō
- Individual all-around: 29th place in qualification
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 38th place in qualification
- Floor: 54th place in qualification
- Horse jump: 32nd place in qualification
- Horizontal bar: 60th place in qualification
- Rings: 59th place in qualification
- Pommel horse: 29th place in qualification
-
Shigeru Kurihara
- Individual all-around: 44th place in qualification
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 61st place in qualification
- Floor: 37th place in qualification
- Horse jump: 58th place in qualification
- Horizontal bar: 82nd place in qualification
- Rings: 17th place in qualification
- Pommel horse: 81st place in qualification
-
Takashi Uchiyama
- Individual all-around: 54th place in qualification
- Team all-around competition: 10th place
- Bars: 72nd place in qualification
- Floor: 44th place in qualification
- Horse jump: 90th place in qualification
- Horizontal bar: 69th place in qualification
- Rings: 69th place in qualification
- Pommel horse: 83rd place in qualification
-
Risa Sugawara
- Women, individual all-around: 29th place
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 55th place in qualification
- Women, horse jump: 59th place in qualification
- Women, balance beam: 60th place in qualification
- Women, uneven bars: 48th place in qualification
-
Naho Hoshiyama
- Women, individual all-around: 57th place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 69th place in qualification
- Women, horse jump: 88th place in qualification
- Women, balance beam: 57th place in qualification
- Women, uneven bars: 74th place in qualification
-
Miho Hashiguchi
- Women, individual all-around: 60th place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 54th place in qualification
- Women, horse jump: 75th place in qualification
- Women, balance beam: 79th place in qualification
- Women, uneven bars: 77th place in qualification
-
Hanako Miura
- Women, individual all-around: 68th place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 63rd place in qualification
- Women, horse jump: 48th place in qualification
- Women, balance beam: 77th place in qualification
- Women, uneven bars: 89th place in qualification
-
Aya Sekine
- Women, individual all-around: 79th place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 83rd place in qualification
- Women, horse jump: 85th place in qualification
- Women, balance beam: 80th place in qualification
- Women, uneven bars: 97th place in qualification
-
Masumi Okawa
- Women, individual all-around: 94th place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, floor: 79th place in qualification
- Women, horse jump: 82nd place in qualification
- Women, uneven bars: 98th place in qualification
-
Satsuki Obata
- Women, individual all-around: 101st place in qualification
- Women, team all-round competition: 12th place
- Women, balance beam: 53rd place in qualification
- Women, uneven bars: 82nd place in qualification
Volleyball (beach)
-
Kazuyuki Takao
- Men's competition: 17th place
-
Shōji Setoyama
- Men's competition: 17th place
-
Sachiko Fujita
- Women's competition: 5th place
-
Yukiko Takahashi
- Women's competition: 5th place
-
Teruko Nakano
- Women's competition: 9th place
-
Yukiko Ishizaka
- Women's competition: 9th place
Volleyball (hall)
-
Women team
- 9th place
- Squad
Diving
-
Ken Terauchi
- Diving: 10th place
-
Keita Kaneto
- Diving: 19th place
-
Yuki Motobuchi
- Women, jumping: 6th place
Web links
- Japanese Olympic team from 1996 in the database of Sports-Reference (English; archived from the original )