Youth Olympic Winter Games 2020 / Participant (Kazakhstan)
KAZ
- | - | - |
Kazakhstan took part in the Youth Olympic Winter Games in 2020 in the Swiss Lausanne with 26 athletes (13 boys and 13 girls) in nine sports part.
Participants by sport
biathlon
Athletes | Competitions | time | error | rank |
---|---|---|---|---|
Boys | ||||
Arseniy Bezginov | 7.5 km sprint | 23: 20.1 min | 7 (2 + 5) | 66 |
12 km individual | 38: 45.6 min | 6 (3 + 1 + 1 + 1) | 34 | |
Danil Chervenko | 7.5 km sprint | 21: 42.6 min | 4 (0 + 4) | 33 |
12 km individual | 39: 17.4 min | 6 (0 + 2 + 2 + 2) | 41 | |
Vadim Kurales | 7.5 km sprint | 20: 48.8 min | 4 (3 + 1) | 18th |
12 km individual | 38: 32.8 min | 7 (3 + 2 + 0 + 2) | 32 | |
girl | ||||
Ulyana Ardalionova | 6 km sprint | 20: 09.1 min | 1 (1 + 0) | 23 |
10 km individual | 40: 55.6 min | 8 (3 + 2 + 0 + 3) | 65 | |
Anna Kupriyanova | 6 km sprint | 21: 49.4 min | 5 (2 + 3) | 63 |
10 km individual | 41: 04.2 min | 10 (3 + 3 + 3 + 1) | 67 | |
Vlada Vassillchenko | 6 km sprint | 21: 47.0 min | 4 (2 + 2) | 62 |
10 km individual | 42: 29.2 min | 12 (3 + 3 + 3 + 3) | 73 | |
Mixed | ||||
Ulyana Ardalionova Vadim Kurales |
Single mixed relay | 43: 45.0 min | 1 + 9 0 + 5 | 8th |
Ulyana Ardalionova Vlada Vassillchenko Danil Chervenko Vadim Kurales |
Mixed relay | 1: 15: 42.3 h | 0 + 6 1 + 8 | 9 |
ice Hockey
In 3 × 3 ice hockey, the athletes played in mixed teams .
Speed skating
Athletes | Competitions | time | rank |
---|---|---|---|
Boys | |||
Nuraly Akzhol | 500 m | 40.07 s | 26th |
1500 m | 2: 02.73 min | 20th | |
Yevgeniy Koshkin | 500 m | 39.01 s | 21st |
1500 m | 2: 08.00 min | 31 | |
girl | |||
Alina Dauranova | 500 m | 42.87 s | 13 |
1500 m | 2: 18.82 min | 15th | |
Darya Gavrilova | 500 m | 44.058 s | 25th |
1500 m | 2: 17.06 min | 11 | |
Mixed | |||
Team 4 Carla ÁlvarezYang BinyuFilip Hawryłak Nuraly Akzhol |
Team sprint | 2: 10.67 min | 13 |
Team 8 Darya Gavrilova Victoria StirnemannFlavio GrossSun Jiazhao
|
Team sprint | 2: 07.71 min | 8th |
Team 13 Karyna Shypulia Alina Dauranova Xue ZhiwenDiego Amaya Martínez
|
Team sprint | DSQ | |
Team 15 Hanna BíróKang Soo-min Yevgeniy Koshkin Pavel Taran
|
Team sprint | 2: 07.27 min | 6th |
Athletes | Competitions | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | time | rank | Points | time | rank | |||
Boys | ||||||||
Nuraly Akzhol | Mass start | 1 | 6: 38.94 min | 9 | eliminated | |||
Yevgeniy Koshkin | Mass start | 0 | 6: 09.83 min | 15th | eliminated | |||
girl | ||||||||
Alina Dauranova | Mass start | 2 | 6: 53.29 min | 9 | eliminated | |||
Darya Gavrilova | Mass start | 0 | 6: 27.57 min | 14th | eliminated |
Freestyle skiing
Athletes | Competitions | Preliminary round | Quarter finals | Semifinals | final | rank |
---|---|---|---|---|---|---|
rank | rank | rank | rank | |||
girl | ||||||
Anel Sufashova | Ski cross | 11 | - | eliminated | 22nd |
Nordic combination
Athletes | competition | Ski jumping | Cross-country skiing | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | time | rank | |||
Boys | |||||||
Svyatoslav Nazarenko | Normal hill / 6 km | 64.5 m | 64.9 | 27 | 22: 31.4 min | 27 | 27 |
Short track
athlete | competition | leader | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Sanzhar Zhanissov | 500 m | 43.141 s | 2 | 42.973 s | 3 | eliminated | 12 | |||
1000 m | 1: 37.947 min | 2 | 1: 32.521 min | 3 | eliminated | 12 | ||||
girl | ||||||||||
Mariya Gorbunova | 500 m | DNF | eliminated | 28 | ||||||
1000 m | 1: 46.899 min | 2 | 1: 41.491 min | 4th | eliminated | 16 | ||||
Mixed | ||||||||||
Team D Michelle Velzeboer Jenell Berhorst Zhang Tianyi Sanzhar Zhanissov |
Mixed relay | - | 4: 13.578 min | 3 | PEN |
Alpine skiing
Athletes | Competitions | 1st run | 2nd run | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Vladislav Shlemov | Giant slalom | 1: 11.69 min | 42 | 1: 11.38 min | 38 | 2: 23.07 min | 36 |
slalom | 43.35 s | 41 | DNF | ||||
Super G | - | 1: 01.15 min | 50 | ||||
combination | 1: 01.15 min | 50 | DNF | ||||
girl | |||||||
Alexandra Troitskaya | Giant slalom | DNF | |||||
slalom | DNF | ||||||
Super G | - | 1: 04.42 min | 45 | ||||
combination | 1: 04.42 min | 45 | DNF |
Cross-country skiing
Athletes | Competitions | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Ilyas Issabek | 10 km classic | - | 30: 01.0 min | 37 | 37 | |||||
Sprint freestyle | 3: 29.88 min | 37 | eliminated | 37 | ||||||
Cross country cross | 4: 41.42 min | 42 | - | eliminated | 42 | |||||
Didar Kassenov | 10 km classic | - | 28: 53.1 min | 24 | 24 | |||||
Sprint freestyle | 3: 36.54 min | 51 | eliminated | 51 | ||||||
Cross country cross | 4: 38.58 min | 36 | - | eliminated | 36 | |||||
girl | ||||||||||
Valeriya Batchenko | 5 km classic | - | 17: 57.2 min | 57 | 57 | |||||
Sprint freestyle | 3: 05.15 min | 45 | eliminated | 45 | ||||||
Cross country cross | 6: 07.06 min | 62 | - | eliminated | 62 | |||||
Aisha Rakisheva | 5 km classic | - | 15: 51.2 min | 25th | 25th | |||||
Sprint freestyle | 2: 59.20 min | 32 | eliminated | 32 | ||||||
Cross country cross | 5: 21.54 min | 21st | - | 5: 16.82 min | 8th | eliminated | 23 |
Ski jumping
Athletes | competition | 1st round | 2nd round | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | Expanse | Points | rank | Points | rank | ||
Boys | |||||||||
Nurshat Tursunzhanov | Normal hill | 70.0 m | 89.6 | 26th | 78.0 m | 93.5 | 25th | 183.1 | 26th |
Danil Vassilyev | Normal hill | 87.0 m | 110.7 | 9 | 85.5 m | 110.1 | 12 | 220.8 | 9 |
girl | |||||||||
Weronika Shishkina | Normal hill | 72.5 m | 97.8 | 11 | 73.0 m | 78.0 | 18th | 175.8 | 17th |
Amina Tukhtayeva | Normal hill | 61.0 m | 57.5 | 32 | 64.5 | 61.0 | 27 | 118.5 | 29 |