1912 Summer Olympics / Participant (Canada)
CAN
3 | 2 | 3 |
Canada participated in the 1912 Summer Olympics in Stockholm , Sweden , with a delegation of 36 athletes. The athletes were able to win three gold, two silver and three bronze medals.
Medalist
gold
Surname | sport | competition |
---|---|---|
George Goulding | athletics | 10,000 m walking |
George Hodgson | swim | 400 m freestyle |
1500 m freestyle |
silver
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Duncan Gillis | athletics | Hammer throw |
Calvin Bricker | Long jump |
bronze
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Frank Lukeman | athletics | Pentathlon |
William Halpenny | Pole vault | |
Everard Butler | rowing | One |
Participants by sport
athletics
athlete | discipline | leader | Semifinals | final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | space | Result | space | Result | space | ||||
Harry Beasley | 100 m | k. A. | Fourth | not reached | |||||
200 m | k. A. | Fourth | not reached | ||||||
Calvin Bricker | Long jump | not carried out | 7.21 m | Second | 7.21 m | Second | |||
Triple jump | not carried out | 13.25 m | 18th | not reached | |||||
Mel Brock | 400 m | k. A. | Third | not reached | |||||
800 m | 1: 57.0 min | First | 1: 55.7 min | First | 1: 53.0 min | fifth | |||
James Corkery | marathon | not carried out | DNF | ||||||
Alexander Decoteau | 5000 m | not carried out | 15: 24.2 min | Second | k. A. | Sixth | |||
marathon | not carried out | DNS | |||||||
James Duffy | marathon | not carried out | 2: 42: 18.8 h | fifth | |||||
Edouard Fabre | marathon | not carried out | 2: 50: 36.2 h | Eleventh | |||||
William Forsyth | marathon | not carried out | 2: 52: 23.0 h | 15th | |||||
Thomas Gallon | 400 m | k. A. | Third | not reached | |||||
Duncan Gillis | Discus throw | not carried out | 48.39 m | Second | 48.39 | Second | |||
Hammer throw | not carried out | 39.01 m | 14th | not reached | |||||
George Goulding | marathon | not carried out | DNS | ||||||
10,000 m walking | not carried out | 47: 14.5 min | First | 46: 28.4 min | Olympic champion | ||||
William Halpenny | Pole vault | not carried out | 3.65 m | First | 3.80 m | Third | |||
John Howard | 100 m | 11.0 s | First | k. A. | Sixth | not reached | |||
200 m | 25.0 s | First | k. A. | Third | not reached | ||||
Joe Keeper | 5000 m | not carried out | 15: 24.2 min | Second | k. A. | Eighth-eleventh | |||
10,000 m | not carried out | 33: 58.8 min | Second | 32: 36.2 min | Fourth | ||||
marathon | not carried out | DNS | |||||||
Frank Lukeman | 100 m | k. A. | Second | k. A. | Third | not reached | |||
110 m hurdles | k. A. | Third | not reached | ||||||
Pentathlon | not carried out | 29 points | Third | ||||||
Decathlon | not carried out | 5591,760 points | 15th | ||||||
Arthur Maranda | Long jump | not carried out | 5.87 m | 29 | not reached | ||||
Triple jump | not carried out | 12.53 m | 20th | not reached | |||||
Stand long jump | not carried out | 2.98 m | 17th | not reached | |||||
Frank McConnell | 100 m | k. A. | Third | not reached | |||||
200 m | k. A. | Third | not reached | ||||||
John Tait | 800 m | k. A. | Second | k. A. | fifth | not reached | |||
1500 m | not carried out | k. A. | Fourth | not reached | |||||
marathon | not carried out | DNS | |||||||
Harry Beasley John Howard Frank Lukeman Frank McConnell |
4 × 100 m | 46.2 s (OR) | First | 43.5 s | Second | not reached | |||
Mel Brock Thomas Gallon John Howard John Tait |
4 × 400 m | not carried out | 3: 22.2 min | Second | not reached |
Cycling
athlete | discipline | final | |
---|---|---|---|
time | space | ||
Frank Brown | Individual time trial (320 km) | 11:01:00, 0 h | fifth |
George Watson | Individual time trial (320 km) | 12: 52: 22.2 h | 78. |
rowing
athlete | discipline | leader | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | time | space | ||
Everard Butler | One | 7: 45.2 min | First | 7: 39.9 min | First | 7: 41.0 min | Second | not reached | Third |
Phil Boyd , Becher Gale , Richard Gregory Albert Kent , Winslow McCleary (helmsman) , William Murphy Charles Riddy , Alex Sinclair , Geoffrey Taylor |
Eighth | k. A. | Second | not carried out |
shoot
athlete | discipline | final | |
---|---|---|---|
Points | space | ||
William Davies | Clay pigeon shooting | 13 | 45. |
Robert Hutcheson | Clay pigeon shooting | 84 | 17th |
James Kenyon | Clay pigeon shooting | 13 | 45. |
swim
athlete | discipline | Prelims | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | time | space | ||
George Hodgson | 400 m freestyle | not carried out | 5: 50.6 min | First | 5: 25.4 min (WR) | First | 5: 24.4 min (WR) | Olympic champion | |
1500 m freestyle | not carried out | 22: 23.0 min (WR) | First | 22: 26.0 min | First | 22: 00.0 min (WR) | Olympic champion |
Diving
athlete | discipline | Preliminary round | final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | space | Result | space | ||
John P. Lyons | Diving (simple and compound) | DNF | not reached | ||
Easy diving (5 and 10 m) | 32.5 points | Eighth | not reached | ||
Robert Zimmerman | Artistic jumping 1 m and 3 m | 76.6 points | Second | 72.54 points | fifth |
Web links
- Olympic Team of Canada 1912 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )