year
|
place
|
winner
|
2nd place
|
3rd place
|
1989 / 1990
|
Reggio nell'Emilia |
Jaan Ehlvest ( USSR ) |
Vasyl Ivanchuk ( USSR ) |
Anatoly Karpov ( USSR )
|
|
Hastings |
Sergei Dolmatov ( USSR ) |
Kevin Spraggett ( Canada ), Predrag Nikolić ( Yugoslavia ) |
|
1990 |
Wijk aan Zee |
John Nunn ( England ) |
Lajos Portisch ( Hungary ), Ulf Andersson ( Sweden ) |
|
|
Rome |
Tony Miles ( England ) |
Lembit Oll ( USSR ), Jewgeni Barejew ( USSR ), Alexander Tschernin ( USSR ), Miodrag Todorčević ( Yugoslavia ), Reynaldo Vera ( Cuba ), Vasily Smyslow ( USSR ) |
|
|
Lviv (zonal tournament) |
Alexei Shirov ( USSR ), Smbat Lputjan ( USSR ), Alexei Drejew ( USSR ), Leonid Judassin ( USSR ) |
|
|
|
Linares |
Garry Kasparov ( USSR ) |
Boris Gelfand ( USSR ) |
Valery Salov ( USSR )
|
|
Beer Sheva |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Vasily Smyslow ( USSR ), Ľubomír Ftáčnik ( Czechoslovakia ) |
|
|
Reykjavík |
Lev Polugajewski ( USSR ), Helgi Ólafsson ( Iceland ), Sergei Dolmatow ( USSR ), Rafael Vaganian ( USSR ), Juri Rasuwajew ( USSR ), Jón Loftur Árnason ( Iceland ), Nick de Firmian ( USA ), Thomas Ernst ( Sweden ), Yasser Seirawan ( USA ), Erling Mortensen ( Denmark ) |
|
|
|
Dortmund |
Alexander Tschernin ( USSR ), Boris Gelfand ( USSR ) |
|
Zsuzsa Polgár ( Hungary ), Matthias Wahls ( FRG )
|
|
Terrassa |
Kiril Georgiev ( Bulgaria ) |
Lembit Oll ( USSR ), Juan Manuel Bellón López ( Spain ) |
|
|
New York City |
Alexander Chalifman ( USSR ) |
Helgi Ólafsson ( Iceland ), Leonid Judassin ( USSR ), Wladimir Jepischin ( USSR ), Gata Kamsky ( USA ) |
|
|
Munich |
Alexander Beliavsky ( USSR ) |
Boris Gulko ( USA ), Paul van der Sterren ( Netherlands ), Predrag Nikolić ( Yugoslavia ), Artur Jussupow ( USSR ) |
|
|
Paris |
József Pintér ( Hungary ), Eric Lobron ( FRG ) |
|
Anatoli Waisser ( USSR ), Sergei Smagin ( USSR ), Yuri Rasuwajew ( USSR ), Gata Kamsky ( USA ), Alexei Schirow ( USSR ), Zigurds Lanka ( USSR ), Stuart Conquest ( England )
|
|
Haninge |
Yasser Seirawan ( USA ) |
Jaan Ehlvest ( USSR ), Anatoli Karpow ( USSR ) |
|
|
Rotterdam |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Mikhail Gurevich ( USSR ) |
Jan Timman ( Netherlands )
|
|
Moscow |
Jonathan Speelman ( England ), Mikhail Gurevich ( USSR ), Alexander Chalifman ( USSR ), Zurab Asmaiparashvili ( USSR ), Yevgeny Bareev ( USSR ) |
|
|
|
Debrecen |
Oleg Romanshin ( USSR ) |
Josif Dorfman ( USSR ) |
Curt Hansen ( Denmark ), Aleksander Wojtkiewicz ( Poland )
|
|
Manila (Interzonal Tournament) |
Boris Gelfand ( USSR ), Vasyl Ivanchuk ( USSR ) |
|
Viswanathan Anand ( India ), Nigel Short ( England )
|
|
Biel |
Anatoly Karpov ( USSR ) |
Ulf Andersson ( Sweden ) |
Tony Miles ( England ), Matthias Wahls ( FRG )
|
|
Amsterdam A |
Alexander Beliavsky ( USSR ) |
Lajos Portisch ( Hungary ) |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland )
|
|
Amsterdam B |
Volodymyr Tukmakow ( USSR ), Judit Polgár ( Hungary ) |
|
Viswanathan Anand ( India ), Joris Brenninkmeijer ( Netherlands ), Curt Hansen ( Denmark ), Ferdinand Hellers ( Sweden ), Wolfgang Uhlmann ( GDR )
|
|
Prague |
Jan Timman ( Netherlands ) |
Nigel Short ( England ) |
Ľubomír Ftáčnik ( Czechoslovakia )
|
|
Tilburg |
Gata Kamsky ( USA ), Wassyl Ivanchuk ( USSR ) |
|
Boris Gelfand ( USSR )
|
|
New Delhi |
Viswanathan Anand ( India ), Gata Kamsky ( USA ) |
|
Judit Polgár ( Hungary ), Zsuzsa Polgár ( Hungary )
|
|
Groningen |
Michael Adams ( England ), Jeroen Piket ( Netherlands ), Alexander Chalifman ( USSR ), Ian Rogers ( Australia ) |
|
|
1990 / 1991
|
Pamplona |
Leonid Judassin ( USSR ) |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Zsuzsa Polgár ( Hungary )
|
|
Hastings |
Yevgeny Bareev ( USSR ) |
Murray Chandler ( England ), Jonathan Speelman ( England ) |
|
|
Reggio nell'Emilia A |
Anatoly Karpov ( USSR ) |
Lev Polugayevsky ( USSR ) |
Jaan Ehlvest ( USSR )
|
|
Reggio nell'Emilia B |
Ljubomir Ljubojević ( Yugoslavia ) |
Rafael Vaganian ( USSR ), Boris Gulko ( USA ) |
|
1991 |
Wijk aan Zee |
John Nunn ( England ) |
Michael Adams ( England ), Alexander Tschernin ( USSR ), Alexander Chalifman ( USSR ), Curt Hansen ( Denmark ) |
|
|
Linares |
Vasyl Ivanchuk ( USSR ) |
Garry Kasparov ( USSR ) |
Alexander Beliavsky ( USSR )
|
|
San Francisco |
Eugenio Torre ( Philippines ) |
Patrick Wolff ( USA ) |
Joel Benjamin ( USA ), Michail Tal ( USSR ), Ian Rogers ( Australia ), Larry Christiansen ( USA )
|
|
Dortmund |
Igor Štohl ( Czechoslovakia ), Alexander Tschernin ( USSR ) |
|
Yuri Rasuwajew ( USSR ), Kiril Georgiev ( Bulgaria )
|
|
Buenos Aires |
Julio Ernesto Granda Zúñiga ( Peru ), Michail Tal ( USSR ), Jesús Nogueiras ( Cuba ) |
|
|
|
Amsterdam |
Valery Salov ( USSR ), Nigel Short ( England ) |
|
Anatoly Karpov ( USSR ), Garry Kasparov ( USSR )
|
|
Munich |
Larry Christiansen ( USA ) |
Alexander Beliavsky ( USSR ), Gerald Hertneck ( Germany ), Robert Hübner ( Germany ), Boris Gelfand ( USSR ) |
|
|
Moscow |
Rafael Vaganian ( USSR ) |
Yevgeny Vasyukov ( USSR ), Vladimir Kramnik ( USSR ), Hennadij Kuzmin ( USSR ) |
|
|
Terrassa |
Michael Adams ( England ), Jaan Ehlvest ( USSR ) |
|
Vasyl Ivanchuk ( USSR )
|
|
Bled / Rogaška Slatina
|
Predrag Nikolić ( Yugoslavia ) |
Yevgeny Bareev ( USSR ) |
Alexander Chalifman ( USSR ), Ivan Sokolov ( Yugoslavia )
|
|
Hamburg |
Artur Yusupov ( USSR ) |
Matthias Wahls ( Germany ) |
Curt Hansen ( Denmark )
|
|
Biel |
Alexei Shirov ( USSR ) |
Yevgeny Bareev ( USSR ) |
Ulf Andersson ( Sweden ), Joël Lautier ( France )
|
|
Polanica-Zdrój |
Joël Lautier ( France ) |
Robert Kuczyński ( Poland ) |
Oleg Romanshin ( USSR )
|
|
East End |
Tony Miles ( England ) |
Michael Adams ( England ) |
Alexei Kusmin ( USSR ), Alexei Wyschmanawin ( USSR ), Michail Gurewitsch ( USSR ), Eckhard Schmittdiel ( Germany ), Gennadij Timoščenko ( USSR )
|
|
Brno |
Zsuzsa Polgár ( Hungary ), Alexei Schirow ( USSR ), Karel Mokrý ( Czechoslovakia ), Vladimir Jepischin ( USSR ), Ian Rogers ( Australia ), Rustem Dautov ( USSR ) |
|
|
|
Reykjavík |
Wassyl Ivanchuk ( USSR ), Anatoli Karpow ( USSR ) |
|
Ljubomir Ljubojević ( Yugoslavia ), Predrag Nikolić ( Yugoslavia ), Alexander Chalifman ( USSR )
|
|
Vienna |
Larry Christiansen ( USA ) |
Vladimir Jepishin ( USSR ) |
Judit Polgár ( Hungary ), Zoltan Ribli ( Hungary ), John Nunn ( England )
|
|
Tilburg |
Garry Kasparov ( USSR ) |
Nigel Short ( England ) |
Viswanathan Anand ( India )
|
|
Belgrade |
Boris Gelfand ( USSR ) |
Gata Kamsky ( USA ), John Nunn ( England ) |
|
|
Groningen |
Jeroen Piket ( Netherlands ), Curt Hansen ( Denmark ) |
|
Ivan Sokolov ( Yugoslavia ), Larry Christiansen ( USA )
|
1991 / 1992
|
Pamplona |
Leonid Judassin ( Israel ), Miguel Illescas Córdoba ( Spain ) |
|
Zsuzsa Polgár ( Hungary )
|
|
Hastings |
Yevgeny Bareev ( Russia ) |
Simen Agdestein ( Norway ) |
Alexei Shirov ( Latvia )
|
|
Reggio nell'Emilia |
Viswanathan Anand ( India ) |
Boris Gelfand ( Belarus ), Garry Kasparov ( Russia ) |
|
1992 |
Wijk aan Zee |
Valery Salov ( Russia ), Boris Gelfand ( Belarus ) |
|
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ), Robert Hübner ( Germany )
|
|
Linares |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ), Jan Timman ( Netherlands ) |
|
|
Reykjavík |
Alexei Schirow ( Latvia ), Jóhann Hjartarson ( Iceland ) |
|
Vasilios Kotronias ( Cyprus )
|
|
Ter Apel |
Rafael Vaganian ( Armenia ) |
Larry Christiansen ( USA ), Vladimir Jepishin ( Russia ), Michael Adams ( England ) |
|
|
Aruba |
Lev Psachis ( Israel ) |
Zsuzsa Polgár ( Hungary ), Judit Polgár ( Hungary ) |
|
|
Oakham |
Alexei Shirov ( Latvia ) |
Wladimir Akopjan ( Armenia ), Viktor Bologan ( Moldova ), Jacek Gdański ( Poland ), Wladimir Kramnik ( Russia ), Sergei Tiwjakow ( Russia ) |
|
|
Leon |
Boris Gulko ( USA ) |
Miguel Illescas Córdoba ( Spain ) |
Leonid Judassin ( Israel )
|
|
Buenos Aires |
Alexander Tschernin ( Hungary ) |
Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
Bent Larsen ( Denmark ), Iván Morovic ( Chile )
|
|
Dortmund A |
Garri Kasparov ( Russia ), Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
|
Yevgeny Bareev ( Russia )
|
|
Dortmund B. |
Smbat Lputjan ( Armenia ), Vladimir Kramnik ( Russia ), Zurab Asmaiparashvili ( Georgia ) |
|
|
|
Munich |
Michail Gurewitsch ( Belgium ) |
Robert Hübner ( Germany ), Boris Gelfand ( Belarus ) |
|
|
Amsterdam |
Viswanathan Anand ( India ), Nigel Short ( England ) |
Yasser Seirawan ( USA ), Jan Timman ( Netherlands ) |
|
|
Madrid |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Judit Polgár ( Hungary ), Vladimir Jepischin ( Russia ) |
|
|
New York City |
Julio Ernesto Granda Zúñiga ( Peru ) |
Judit Polgár ( Hungary ) |
Joel Benjamin ( USA ), Lev Psachis ( Israel )
|
|
Biel |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Kiril Georgiev ( Bulgaria ) |
Tony Miles ( England )
|
|
Polanica-Zdrój |
Oleg Romanshin ( Ukraine ) |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Josif Dorfman ( France ), Alexander Tschernin ( Hungary )
|
|
Brno |
Pavel Blatný ( Czech Republic ) |
Konstantin Sakajew ( Russia ), Alexei Drejew ( Russia ) |
|
|
Chalkidiki |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Joël Lautier ( France ) |
Miguel Illescas Córdoba ( Spain )
|
|
Burgas |
Kiril Georgiev ( Bulgaria ) |
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
Vasilios Kotronias ( Cyprus )
|
|
Tilburg (knockout system) |
Michael Adams ( England ) |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Gata Kamsky ( USA ), Ilia Smirin ( Israel )
|
|
Moscow |
Boris Gelfand ( Belarus ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
Gata Kamsky ( USA )
|
|
Baden-Baden |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Christopher Lutz ( Germany ) |
Artur Jussupow ( Germany )
|
|
Las Palmas |
Michail Ulybin ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
|
Jesús Nogueiras ( Cuba )
|
|
Groningen |
Jeroen Piket ( Netherlands ) |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
Friso Nijboer ( Netherlands )
|
1992 / 1993
|
Pamplona |
Joël Lautier ( France ) |
Miguel Illescas Córdoba ( Spain ) |
David García Ilundáin ( Spain ), Branko Damljanović ( Yugoslavia ), Wladimir Kramnik ( Russia ), Leonid Judassin ( Israel ), Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina )
|
|
Hastings |
Judit Polgár ( Hungary ), Jewgeni Barejew ( Russia ) |
|
Jonathan Speelman ( England )
|
1993 |
Saint Petersburg (zone tournament) |
Semjon Dwoiris ( Russia ) |
Alexei Drejew ( Russia ), Evgeni Sveshnikov ( Russia ), Evgeni Pigusov ( Russia ) |
|
|
Wijk aan Zee (knockout system) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Miguel Illescas Córdoba ( Spain ) |
Valery Salov ( Russia ), Lembit Oll ( Estonia )
|
|
Linares |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Anatoli Karpov ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
|
Budapest A (zone tournament) |
Kiril Georgiev ( Bulgaria ) |
Judit Polgár ( Hungary ), Jacek Gdański ( Poland ), Ľubomír Ftáčnik ( Slovakia ), Aleksander Wojtkiewicz ( Poland ) |
|
|
Budapest B (zone tournament) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Wassil Spassow ( Bulgaria ) |
|
Lajos Portisch ( Hungary )
|
|
Ter Apel |
Alexander Chalifman ( Russia ), Rafael Vaganian ( Armenia ) |
|
Loek van Wely ( Netherlands ), Curt Hansen ( Denmark )
|
|
Dortmund |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Wladimir Kramnik ( Russia ), Christopher Lutz ( Germany ) |
|
|
Buenos Aires |
Gata Kamsky ( USA ), Alexei Schirow ( Latvia ) |
|
Viktor Kortschnoi ( Switzerland )
|
|
Dos Hermanas |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Judit Polgár ( Hungary ) |
Alexander Chalifman ( Russia ), Manuel Rivas Pastor ( Spain ), Vladimir Jepischin ( Russia )
|
|
Leon |
Leonid Judassin ( Israel ) |
Alexei Wyschmanawin ( Russia ) |
Anatoli Karpow ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Péter Lékó ( Hungary )
|
|
Amsterdam |
Nigel Short ( England ), Wladimir Kramnik ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
|
|
Rostov on Don |
Sergei Tiwjakow ( Russia ) |
Lev Psachis ( Israel ), Vladimir Jepishin ( Russia ) |
|
|
Munich |
Alexei Shirov ( Latvia ) |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Michail Gurewitsch ( Belgium )
|
|
Madrid |
Vladimir Kramnik ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
|
|
Novosibirsk |
Jaan Ehlvest ( Estonia ) |
Vladimir Jepischin ( Russia ), Alexander Goldin ( USA ), Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
|
|
Las Palmas |
Iván Morovic ( Chile ) |
Viswanathan Anand ( India ), Alexander Chalifman ( Russia ) |
|
|
Altensteig |
Zoltán Almási ( Hungary ) |
Artur Jussupow ( Germany ) |
Rainer Knaak ( Germany ), Michael Bezold ( Germany )
|
|
Biel (interzonal tournament) |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Paul van der Sterren ( Netherlands ), Gata Kamsky ( USA ), Alexander Chalifman ( Russia ), Leonid Judassin ( Israel ), Valeri Salow ( Russia ), Joël Lautier ( France ), Wladimir Kramnik ( Russia ) |
|
|
Antwerp |
Jeroen Piket ( Netherlands ), Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
|
Larry Christiansen ( USA )
|
|
Polanica-Zdrój |
Gennadi Sosonko ( Netherlands ), Jörg Hickl ( Germany ) |
Zoltan Ribli ( Hungary ), Ulf Andersson ( Sweden ), Oleg Romanischin ( Ukraine ) |
|
|
Chalkidiki |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Alexei Schirow ( Latvia ), Michael Adams ( England ) |
|
|
Rakvere |
Alexander Chalifman ( Russia ), Jaan Ehlvest ( Estonia ), Eduardas Rozentalis ( Lithuania ) |
|
|
|
Burgas |
Michael Adams ( England ) |
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
Kiril Georgiev ( Bulgaria )
|
|
Tilburg (knockout system) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ), Alexei Schirow ( Latvia )
|
|
Belgrade |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Alexander Chalifman ( Russia )
|
|
Groningen (PCA qualification) |
Michael Adams ( England ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
Gata Kamsky ( USA ), Wladimir Kramnik ( Russia ), Sergei Tiwjakow ( Russia ), Boris Gulko ( USA ), Oleg Romanischin ( Ukraine )
|
1994 |
Wijk aan Zee |
Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
Sergei Tiwjakow ( Russia ) |
Curt Hansen ( Denmark ), Péter Lékó ( Hungary ), Jeroen Piket ( Netherlands )
|
|
Linares |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Garri Kasparow ( Russia ), Alexei Schirow ( Latvia ) |
|
|
Ter Apel |
Rustem Dautov ( Germany ) |
Alexander Chalifman ( Russia ), Paul van der Sterren ( Netherlands ), Ulf Andersson ( Sweden ), Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
|
|
Dos Hermanas |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Vladimir Jepishin ( Russia )
|
|
Leon |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
Ljubomir Ljubojević ( Yugoslavia ) |
Jesús María de la Villa García ( Spain ), Zurab Asmaiparaschwili ( Georgia ), Péter Lékó ( Hungary )
|
|
Alushta |
Alexander Morozevich ( Russia ) |
Alexei Wyschmanavin ( Russia ), Alexei Drejew ( Russia ), Volodymyr Malanjuk ( Ukraine ) |
|
|
Madrid |
Judit Polgár ( Hungary ) |
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
Gata Kamsky ( USA ), Miguel Illescas Córdoba ( Spain ), Alexei Schirow ( Latvia )
|
|
Amsterdam |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Jan Timman ( Netherlands )
|
|
Las Palmas |
Gata Kamsky ( USA ) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Joël Lautier ( France )
|
|
Munich |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ), Robert Hübner ( Germany ) |
|
|
Pardubice |
Yevgeny Bareev ( Russia ) |
Alexei Schirow ( Latvia ), Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
|
|
Dortmund |
Jeroen Piket ( Netherlands ) |
Michael Adams ( England ) |
Vladimir Jepishin ( Russia )
|
|
Novgorod |
Garri Kasparov ( Russia ), Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
|
Vladimir Kramnik ( Russia )
|
|
Amsterdam |
Jeroen Piket ( Netherlands ), Michael Adams ( England ), Artur Jussupow ( Germany ) |
|
|
|
Brno |
Vladimir Jepischin ( Russia ), Alexei Drejew ( Russia ) |
|
Zbyněk Hráček ( Czech Republic )
|
|
Horgen |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Artur Jussupow ( Germany ), Alexei Schirow ( Latvia ) |
|
|
Tilburg (knockout system) |
Valery Salov ( Russia ) |
Yevgeny Bareev ( Russia ) |
Wassyl Ivanchuk ( Ukraine ), Anatoli Karpow ( Russia )
|
|
Burgas |
Ilia Smirin ( Israel ), Alexander Chalifman ( Russia ), Vladimir Jepischin ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
|
|
|
Buenos Aires |
Valery Salov ( Russia ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ), Judit Polgár ( Hungary )
|
|
Groningen |
Zoltán Almási ( Hungary ) |
Artur Jussupow ( Germany ) |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ), Sergei Tiwjakow ( Russia ), Loek van Wely ( Netherlands ), Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina )
|
1994 / 1995
|
Pamplona |
Alexander Morozevich ( Russia ) |
Vadim Svyagintsev ( Russia ) |
Jordi Magem Badals ( Spain ), Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
1995 |
Wijk aan Zee (knockout system) |
Alexei Drejew ( Russia ) |
Yevgeny Bareev ( Russia ) |
Alexander Chalifman ( Russia ), Nigel Short ( England )
|
|
San Francisco |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
John Nunn ( England ), Boris Gulko ( USA ) |
|
|
Linares |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Alexei Schirow ( Spain ), Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
|
Ter Apel |
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
Ulf Andersson ( Sweden ), Michael Adams ( England ), Wladimir Jepischin ( Russia ), Loek van Wely ( Netherlands ) |
|
|
Riga |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine )
|
|
Dos Hermanas |
Gata Kamsky ( USA ), Anatoli Karpow ( Russia ), Michael Adams ( England ) |
|
|
|
Leon |
Evgeni Barejew ( Russia ), Alexei Schirow ( Spain ) |
|
Michael Adams ( England ), Vladimir Akopjan ( Armenia )
|
|
Madrid |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Valery Salov ( Russia ) |
Artur Jussupow ( Germany )
|
|
Amsterdam |
Joël Lautier ( France ) |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
|
Novgorod |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Jaan Ehlvest ( Estonia ), Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ), Nigel Short ( England ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
|
|
Dortmund |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Péter Lékó ( Hungary ), Wassyl Iwantschuk ( Ukraine )
|
|
Biel |
Alexei Drejew ( Russia ), Alexei Schirow ( Spain ) |
|
Utut Adianto ( Indonesia ), Boris Gelfand ( Belarus )
|
|
Amsterdam |
Julio Ernesto Granda Zúñiga ( Peru ), Jan Timman ( Netherlands ) |
|
Judit Polgár ( Hungary )
|
|
Polanica-Zdrój |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
Michał Krasenkow ( Poland ) |
Jaan Ehlvest ( Estonia )
|
|
Elenite |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Kiril Georgiev ( Bulgaria ) |
|
Sergei Dolmatow ( Russia ), Nigel Short ( England )
|
|
Novosibirsk |
Peter Swidler ( Russia ), Sergei Rublewski ( Russia ), Jaan Ehlvest ( Estonia ), Andrei Charlow ( Russia ) |
|
|
|
Horgen |
Vladimir Kramnik ( Russia ), Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
|
Jaan Ehlvest ( Estonia ), Nigel Short ( England )
|
|
Belgrade |
Boris Gelfand ( Belarus ), Wladimir Kramnik ( Russia ) |
|
Alexei Shirov ( Spain )
|
|
Groningen |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
|
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ), Gata Kamsky ( USA )
|
1995 / 1996
|
Reggio nell'Emilia |
Yuri Rasuwajew ( Russia ), Alexei Drejew ( Russia ), Vladimir Jepischin ( Russia ) |
|
|
|
Hastings |
Bogdan Lalić ( England ), Alexander Chalifman ( Russia ), Stuart Conquest ( England ) |
|
|
1996 |
Wijk aan Zee |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
|
Parnu |
Nigel Short ( England ) |
Alexander Chalifman ( Russia ) |
Jaan Ehlvest ( Estonia ), Zbyněk Hráček ( Czech Republic )
|
|
Belgrade |
Yevgeny Bareev ( Russia ) |
Valery Salov ( Russia ) |
Péter Lékó ( Hungary ), Anatoli Karpow ( Russia )
|
|
Ter Apel |
Ulf Andersson ( Sweden ) |
Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
Friso Nijboer ( Netherlands ), Peter Swidler ( Russia )
|
|
Amsterdam |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Garry Kasparow ( Russia ) |
|
Nigel Short ( England ), Viswanathan Anand ( India )
|
|
Yerevan |
Smbat Lputjan ( Armenia ), Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
|
Boris Gulko ( USA )
|
|
Madrid |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Miguel Illescas Córdoba ( Spain ) |
|
Alexei Schirow ( Spain ), Valeri Salow ( Russia )
|
|
Nut hole |
Rustem Dautov ( Germany ), Artur Jussupow ( Germany ), Alexei Drejew ( Russia ) |
|
|
|
Dos Hermanas |
Vladimir Kramnik ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
|
Viswanathan Anand ( India ), Garri Kasparow ( Russia )
|
|
Leon |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Judit Polgár ( Hungary ) |
|
|
|
Dortmund |
Wladimir Kramnik ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
Boris Gelfand ( Belarus )
|
|
Novgorod |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Nigel Short ( England )
|
|
Biel |
Anatoli Karpow ( Russia ), Vadim Milov ( Switzerland ), |
|
Jaan Ehlvest ( Estonia )
|
|
Vienna |
Boris Gelfand ( Belarus ), Anatoli Karpow ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
|
|
|
Polanica-Zdrój |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
Sergei Rublewski ( Russia ), Predrag Nikolić ( Bosnia and Herzegovina ) |
|
|
Amsterdam |
Julio Ernesto Granda Zúñiga ( Peru ), Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ) |
|
Gata Kamsky ( USA ), Nick de Firmian ( USA ), Jeroen Piket ( Netherlands )
|
|
Tilburg |
Boris Gelfand ( Belarus ), Jeroen Piket ( Netherlands ) |
|
Alexei Shirov ( Spain )
|
|
Las Palmas |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
|
Groningen |
Nigel Short ( England ) |
Jan Timman ( Netherlands ), Boris Gelfand ( Belarus ) |
|
1996 / 1997
|
Pamplona |
Zoltán Almási ( Hungary ), Jonathan Speelman ( England ), Zurab Asmaiparaschwili ( Georgia ) |
|
|
1997 |
Wijk aan Zee |
Valery Salov ( Russia ) |
Jeroen Piket ( Netherlands ), Alexander Onischuk ( Ukraine ), Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
|
|
Linares |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Michael Adams ( England )
|
|
Úbeda |
Joël Lautier ( France ) |
Alexander Beliavsky ( Slovenia ) |
Evgeni Barejew ( Russia ), Alexander Chalifman ( Russia )
|
|
Ter Apel |
Alexei Shirov ( Spain ) |
Alexander Chalifman ( Russia ) |
Ulf Andersson ( Sweden )
|
|
Dos Hermanas |
Viswanathan Anand ( India ), Wladimir Kramnik ( Russia ) |
|
Valery Salov ( Russia ), Anatoli Karpow ( Russia ), Wesselin Topalow ( Bulgaria )
|
|
St. Petersburg |
Alexander Chalifman ( Russia ), Viktor Kortschnoi ( Switzerland ), Valeri Salow ( Russia ) |
|
|
|
Madrid |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Alexei Schirow ( Spain ) |
|
Alexander Beliavsky ( Slovenia ), Vladimir Akopjan ( Armenia )
|
|
Novgorod |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Nigel Short ( England )
|
|
Dortmund |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Vesselin Topalow ( Bulgaria ), Vasyl Ivanchuk ( Ukraine )
|
|
Biel |
Viswanathan Anand ( India ) |
Anatoly Karpov ( Russia ) |
Boris Gelfand ( Belarus )
|
|
Antwerp |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ) |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Ye Rongguang ( People's Republic of China )
|
|
Polanica-Zdrój |
Sergei Rublewski ( Russia ) |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Yevgeny Bareev ( Russia )
|
|
Tilburg |
Peter Swidler ( Russia ), Garri Kasparow ( Russia ), Wladimir Kramnik ( Russia ) |
|
|
|
Belgrade |
Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
Alexei Shirov ( Spain )
|
|
Groningen (FIDE World Cup qualification) (knockout system) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Michael Adams ( England ) |
Nigel Short ( England ), Boris Gelfand ( Belarus )
|
1998 |
Wijk aan Zee |
Wladimir Kramnik ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
Alexei Schirow ( Spain ), Jan Timman ( Netherlands ), Michael Adams ( England )
|
|
Linares |
Viswanathan Anand ( India ) |
Alexei Shirov ( Spain ) |
Garri Kasparov ( Russia ), Vladimir Kramnik ( Russia )
|
|
Elista (knockout system) |
Vasyl Ivanchuk ( Ukraine ) |
Alexander Chalifman ( Russia ) |
Jewgeni Barejew ( Russia ), Alexei Drejew ( Russia )
|
|
Madrid |
Viswanathan Anand ( India ) |
Peter Swidler ( Russia ) |
Péter Lékó ( Hungary ), Pablo San Segundo ( Spain )
|
|
Sarajevo |
Viktor Kortschnoi ( Switzerland ) |
Ivan Sokolov ( Bosnia and Herzegovina ) |
Yevgeny Bareev ( Russia ), Kiril Georgiev ( Bulgaria )
|
|
Dortmund |
Wladimir Kramnik ( Russia ), Michael Adams ( England ), Peter Swidler ( Russia ) |
|
|
|
Polanica-Zdrój |
Boris Gelfand ( Belarus ) |
Alexei Shirov ( Spain ) |
Michał Krasenkow ( Poland ), Wassyl Iwantschuk ( Ukraine ), Péter Lékó ( Hungary ), Sergei Rublewski ( Russia )
|
|
Tilburg |
Viswanathan Anand ( India ) |
Péter Lékó ( Hungary ) |
Matthew Sadler ( England ), Vadim Svyagintsev ( Russia ), Vladimir Kramnik ( Russia )
|
|
Groningen |
Sergei Tiwjakow ( Netherlands ), Vadim Milov ( Switzerland ) |
|
Zoltán Almási ( Hungary )
|
1998 / 1999
|
Pamplona |
Alexander Morozevich ( Russia ) |
Michał Krasenkow ( Poland ) |
Loek van Wely ( Netherlands )
|
1999 |
Wijk aan Zee |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Viswanathan Anand ( India ) |
Vladimir Kramnik ( Russia )
|
|
Linares |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Wladimir Kramnik ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ) |
|
|
Dos Hermanas |
Michael Adams ( England ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Wesselin Topalow ( Bulgaria ), Miguel Illescas Córdoba ( Spain )
|
|
Sarajevo |
Garry Kasparov ( Russia ) |
Evgeni Barejew ( Russia ), Alexei Schirow ( Spain ) |
|
|
Dortmund |
Péter Lékó ( Hungary ) |
Vladimir Kramnik ( Russia ) |
Anatoli Karpow ( Russia ), Viswanathan Anand ( India ), Michael Adams ( England )
|
|
Las Vegas (FIDE World Cup) (knockout system) |
Alexander Chalifman ( Russia ) |
Vladimir Akopjan ( Armenia ) |
Liviu-Dieter Nisipeanu ( Romania ), Michael Adams ( England )
|
|
Hoogeveen |
Jan Timman ( Netherlands ), Judit Polgár ( Hungary ) |
|
Anatoly Karpov ( Russia )
|