Chinese National Games 2013 / Badminton (Mixed)
The Chinese National Games in 2013 were from 1 to 11 September 2013 in Liaoning in Badminton five individual and two team competitions held. Below are the results in mixed.
Final score
space | Surname | province | |
---|---|---|---|
Lu Kai | Yu Yang | Liaoning | |
Zhang Nan | Yu Xiaohan | Beijing | |
Xiong Shuai (Jiangxi) | Feng Chen (Fujian) | People's Liberation Army | |
4th | Xu Chen | Tang Jinhua | Jiangsu |
5 | Bao Chunlai | Xia Huan | Hunan |
6th | Liu Yuchen | Fan Mengyan | Beijing |
7th | Kang Chun | Cheng Shu | Jiangsu |
8th | Tao Jiaming | Sun Xiaoli | Jiangsu |
Results
Preliminary round
Upper half
Round of 16 | Quarter finals | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
Xu Chen (Jiangsu) Tang Jinhua (Jiangsu) |
|||||||||||||||||||||||||
bye | Xu Chen (Jiangsu) Tang Jinhua (Jiangsu) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
Zheng Bo (Hunan) Tian Qing (Hunan) |
8th | 21st | 15th | Shen Ye (Shandong) Yu Xiaohan (Beijing) |
13 | 16 | |||||||||||||||||||
Shen Ye (Shandong) Yu Xiaohan (Beijing) |
21st | 16 | 21st | Xu Chen (Jiangsu) Tang Jinhua (Jiangsu) |
21st | 21st | |||||||||||||||||||
Zhang Zhijun (Guangdong) Li Yi (Guangdong) |
Bao Chunlai (Hunan) Xia Huan (Hunan) |
15th | 8th | ||||||||||||||||||||||
bye | Zhang Zhijun (Guangdong) Li Yi (Guangdong) |
6th | 15th | ||||||||||||||||||||||
Taojia Le (Jiangsu) Shao Jiahui (Jiangsu) |
8th | 12 | Bao Chunlai (Hunan) Xia Huan (Hunan) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||
Bao Chunlai (Hunan) Xia Huan (Hunan) |
21st | 21st | Xu Chen (Jiangsu) Tang Jinhua (Jiangsu) |
17th | 18th | ||||||||||||||||||||
Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
bye | Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
Zhou Zhe (Fujian) Liu Linlin (Fujian) |
18th | 14th | Zhang Moran (Shandong) Luo Ying (Shandong) |
15th | 8th | ||||||||||||||||||||
Zhang Moran (Shandong) Luo Ying (Shandong) |
21st | 21st | Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||
He Hanbin (People's Liberation Army) Li Xuerui (People's Liberation Army) |
Kang Chun (Jiangsu) Cheng Shu (Jiangsu) |
15th | 7th | ||||||||||||||||||||||
bye | He Hanbin (People's Liberation Army) Li Xuerui (People's Liberation Army) |
19th | 16 | ||||||||||||||||||||||
Wang Yilu (Zhejiang) Huang Yaqiong (Zhejiang) |
14th | 21st | 20th | Kang Chun (Jiangsu) Cheng Shu (Jiangsu) |
21st | 21st | |||||||||||||||||||
Kang Chun (Jiangsu) Cheng Shu (Jiangsu) |
21st | 14th | 22nd |
Bottom half
Round of 16 | Quarter finals | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 21st | |||||||||||||||||||||||
Dong Xiao (Sichuan) Yang Jialu (Sichuan) |
11 | 7th | Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||
bye | Chai Biao (Hunan) Bao Yixin (Hunan) |
19th | 12 | ||||||||||||||||||||||
Chai Biao (Hunan) Bao Yixin (Hunan) |
Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 16 | ||||||||||||||||||||||
Luo Cheng (People's Liberation Army) Jia Xiao (People's Liberation Army) |
13 | 13 | Tao Jiaming (Jiangsu) Sun Xiaoli (Jiangsu, task) |
12 | 7th | ||||||||||||||||||||
Wang Sijie (Zhejiang) Du Peng (Zhejiang) |
21st | 21st | Wang Sijie (Zhejiang) Du Peng (Zhejiang, task) |
7th | |||||||||||||||||||||
bye | Tao Jiaming (Jiangsu) Sun Xiaoli (Jiangsu) |
11 | |||||||||||||||||||||||
Tao Jiaming (Jiangsu) Sun Xiaoli (Jiangsu) |
Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
Chan Yun Lung (Hong Kong) Tse Ying Suet (Hong Kong) |
21st | 14th | 14th | Xiong Shuai (People's Liberation Army) Feng Chen (People's Liberation Army) |
10 | 11 | |||||||||||||||||||
Liu Cheng (Fujian) Huang Dongping (Fujian) |
18th | 21st | 21st | Liu Cheng (Fujian) Huang Dongping (Fujian, not specified) |
|||||||||||||||||||||
bye | Xiong Shuai (People's Liberation Army) Feng Chen (People's Liberation Army) |
||||||||||||||||||||||||
Xiong Shuai (People's Liberation Army) Feng Chen (People's Liberation Army) |
Xiong Shuai (People's Liberation Army) Feng Chen (People's Liberation Army) |
21st | 18th | 21st | |||||||||||||||||||||
Liu Yuchen (Beijing) Fan Mengyan (Beijing) |
17th | 21st | 21st | Liu Yuchen (Beijing) Fan Mengyan (Beijing) |
11 | 21st | 14th | ||||||||||||||||||
Guo Cheng (Jiangsu) Wang Yan (Jiangsu) |
21st | 15th | 16 | Liu Yuchen (Beijing) Fan Mengyan (Beijing) |
22nd | 21st | |||||||||||||||||||
bye | Qiu Zihan (Shandong) Ma Jin (Shandong) |
20th | 12 | ||||||||||||||||||||||
Qiu Zihan (Shandong) Ma Jin (Shandong) |
Finals
Semifinals | final | |||||||||||
Xu Chen (Jiangsu) Tang Jinhua (Jiangsu) |
17th | 18th | ||||||||||
Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
21st | 21st | ||||||||||
Zhang Nan (Beijing) Yu Xiaohan (Beijing) |
18th | 18th | ||||||||||
Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 21st | ||||||||||
Lu Kai (Liaoning) Yu Yang (Liaoning) |
21st | 21st | ||||||||||
Xiong Shuai (People's Liberation Army) Feng Chen (People's Liberation Army) |
10 | 11 |
Placement games
- 3rd place match
- Xu Chen / Tang Jinhua (Jiangsu) vs Xiong Shuai / Feng Chen (People's Liberation Army) 0 (not run): 0
- Game for places 5-8
- Tao Jiaming / Sun Xiaoli (Jiangsu) vs Liu Yuchen / Wang Mengyan (Beijing) 0 (not run): 0
- Bao Chunlai / Xia Huan (Hunan) vs Kang Chun / Cheng Shu (Jiangsu) 0: 0 (not run)
- Play for 5th place
- Bao Chunlai / Xia Huan (Hunan) vs Liu Yuchen / Wang Mengyan (Beijing) 0: 0 (not run)
- Game for 7th place
- Kang Chun / Cheng Shu (Jiangsu) vs Tao Jiaming / Sun Xiaoli (Jiangsu) 0: 0 (not run)