Goodwill Games 1994 / Shorttrack
At the 1994 Goodwill Games , four short track competitions were held.
Men
500 m
space | athlete | country | Semi-final time | Final time |
---|---|---|---|---|
A final | ||||
1 | Maurizio Carnino | Italy | 46.60 s | 45.56 s |
2 | Sergei Kobyzev | Russia | 46.30 s | 45.81 s |
3 | Frederic Blackburn | Canada | 46.39 s | 46.94 s |
4th | Marc Gagnon | Canada | 46.23 s | 1: 06.66 min |
B final | ||||
5 | Andrew fork | United States | 1: 05.00 min | 46.47 s |
6th | Eric Flaim | United States | 47.13 s | 47.57 s |
7th | Marc Velzeboer | Netherlands | 46.64 s | 1: 00.90 min |
8th | Andrei Golub | Russia | 47.73 s | 1: 03.19 min |
1000 m
space | athlete | country | Semi-final time | Final time |
---|---|---|---|---|
A final | ||||
1 | Marc Gagnon | Canada | 1: 40.09 min | 1: 38.22 min |
2 | Frederic Blackburn | Canada | 1: 41.66 min | 1: 38.41 min |
3 | Andrew fork | United States | 1: 40.84 min | 1: 39.60 min |
4th | Sergei Kobyzev | Russia | 1: 40.14 min | 1: 40.21 min |
5 | Marc Velzeboer | Netherlands | 1: 41.66 min | DSQ |
B final | ||||
6th | Maurizio Carnino | Italy | 1: 40.20 min | 1: 47.00 min |
7th | Eric Flaim | United States | 1: 41.73 min | 1: 47.91 min |
8th | Andrei Golub | Russia | 1: 41.80 min | 2: 12.45 min |
DSQ = disqualification
Women
500 m
space | athlete | country | Semi-final time | Final time |
---|---|---|---|---|
A final | ||||
1 | Isabella Charest | Canada | 49.86 s | 49.28 s |
2 | Nathalie Lambert | Canada | 50.74 s | 49.31 s |
3 | Marinella Canclini | Italy | 49.56 s | 49.47 s |
4th | Amy Peterson | United States | 50.98 s | 49.90 s |
B final | ||||
5 | Zhang Yanmei | People's Republic of China | 1: 07.57 min | 50.35 s |
6th | Marina Pylayeva | Russia | 50.55 s | 50.66 s |
7th | Sandrine Daudet | France | 51.02 s | 51.40 s |
8th | Penelope di Lella | Netherlands | 52.66 s | 52.13 s |
1000 m
space | athlete | country | Semi-final time | Final time |
---|---|---|---|---|
A final | ||||
1 | Marinella Canclini | Italy | 1: 48.51 min | 1: 55.54 min |
2 | Yelena Tikhanina | Russia | 1: 55.68 min | 1: 55.97 min |
3 | Isabella Charest | Canada | 1: 48.86 min | 1: 56.14 min |
4th | Nathalie Lambert | Canada | 1: 55.54 min | 1: 56.67 min |
B final | ||||
5 | Karen Cashman | United States | 1: 49.35 min | 1: 53.15 min |
6th | Sandrine Daudet | France | 1: 56.29 min | 1: 53.88 min |
7th | Penelope di Lella | Netherlands | 1: 57.34 min | 1: 54.06 min |
8th | Su Xiaohua | People's Republic of China | 1: 54.10 min | 2: 03.09 min |
Medal table short track
Medal table short track | |||||
---|---|---|---|---|---|
space | country | G | S. | B. | total |
1 | Canada | 2 | 2 | 2 | 6th |
2 | Italy | 2 | - | 1 | 3 |
3 | Russia | - | 2 | - | 2 |
4th | United States | - | - | 1 | 1 |