Orienteering Junior World Championships 1994
The fifth Orienteering Junior World Championships took place from 12. July bis 16th July 1994 in the area of Gdynia in Poland instead.
Juniors
Short distance
space | country | athlete | time |
---|---|---|---|
1 | SWE | Jon Engkvist | 28:50 min |
2 | NOR | Holger Hott Johansen | 29:43 min |
3 | FIN | Tommi Tölkkö | 29:56 min |
4th | FIN | Simo Martomaa | 30:16 min |
5 | CZE | Tomas Zakouřil | 30:45 min |
6th | RUS | Valentin Novikov | 31:33 min |
7th | FIN | Jani Lakanen | 31:51 min |
8th | CZE | Radek Novotny | 31:56 min |
Short distance:
Place: Dabrze
Length: 5.2 km Gradient
: 55 m
Post: 12
Long distance
space | country | athlete | time |
---|---|---|---|
1 | POLE | Robert Banach | 1:11:41 h |
2 | POLE | Janusz Gliszczynski | 1:12:57 h |
3 | FIN | Tommi Tölkkö | 1:14:22 h |
4th | OUT | Tom Quayle | 1:17:40 h |
5 | HUN | Gábor Domonyik | 1:17:49 h |
6th | CZE | Radek Novotny | 1:18:05 h |
7th | NOR | Viggo Molund | 1:18:08 h |
8th | SWE | Peter Svedin | 1:18:12 h |
Long distance:
Place: Sopot
Length: 10.8 km
Gradient: 465 m
Post: 21
Season
space | country | Athletes | time |
---|---|---|---|
1 | RUS |
Ivan Muraschow Michail Mamlejew Valentin Novikow |
2:36:57 h |
2 | FIN |
Jarkko Huovila Lasse Torpo Simo Martomaa |
2:41:25 h |
3 | HUN |
Tamás Kronvald Ferenc Lévai Gábor Domonyik |
2:44:34 h |
4th | POLE |
Przemyslaw Domagala Janusz Gliszczynski Robert Banach |
2:45:27 h |
5 | THE |
Søren Olsen Mads Ingvardsen Troels Nielsen |
2:46:24 h |
6th | SWE |
Kalle Dalin Greger Berglund Johan Modig |
2:47:51 h |
7th | LAT |
Girts Ozols Dzintars Salavs Pauls Platais |
2:48:52 h |
8th | SUI |
Pascal Vieser Beat Berger Christoph Schilter |
2:49:21 h |
Season:
Location: Bernardowo
Juniors
Short distance
space | country | Athlete | time |
---|---|---|---|
1 | NOR | Synne Lea | 25:31 min |
2 | SWE | Pia Olsson | 26:15 min |
3 | FIN | Terhi Hyttinen | 26:49 min |
4th | SWE | Annika Björk | 27:02 min |
5 | SWE | Kristina Kull | 28:47 min |
6th | FIN | Tiina Jukkola | 29:26 min |
7th | FIN | Satu Mäkitammi | 29:32 min |
8th | THE | Christina Grøndahl | 29:42 min |
Short distance:
Place: Dabrze
Length: 3.9 km Gradient
: 50 m
Post: 9
Long distance
space | country | Athlete | time |
---|---|---|---|
1 | THE | Christina Grøndahl | 54:24 min |
2 | SWE | Pia Olsson | 55:53 min |
3 | POLE | Ewa Kozłowska | 56:49 min |
4th | NOR | Synne Lea | 57:04 min |
5 | NOR | Ragnhild Myrvold | 57:37 min |
6th | LAT | Zanda Abzalone | 57:42 min |
7th | SWE | Kristina Kull | 58:51 min |
8th | FIN | Liisa Anttila | 59:03 min |
Long distance:
Place: Sopot
Length: 7.3 km
Gradient: 245 m
Post: 14
Season
space | country | Athletes | time |
---|---|---|---|
1 | SWE |
Pia Olsson Kristina Kull Annika Björk |
2:05:03 h |
2 | FIN |
Satu Mäkitammi Henna-Riikka Huhta Anu Heikkilä |
2:05:49 h |
3 | POLE |
Malgorazata Stankiewicz Aneta Jabłońska Ewa Kozłowska |
2:06:45 h |
4th | NOR |
Elisabeth Holmboe Ragnhild Myrvold Synne Lea |
2:08:20 h |
5 | CZE |
Katerina Ticha Martina Horackova Katerina Pracna |
2:09:38 h |
6th | SUI |
Barbara Schultness Sabine Gilgien Brigitte Grüniger |
2:13:07 h |
7th | GER |
Brit Conrad Katja Bumann Judith Keinath |
2:13:39 h |
8th | LTU |
Aiste Malaiskaite Dalia Uzkurelyte Inga Veiknyte |
2:13:47 h |
Season:
Location: Bernardowo
Medal table
space | country | gold | silver | bronze | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sweden | 2 | 2 | - | 4th |
2 | Poland | 1 | 1 | 2 | 4th |
3 | Norway | 1 | 1 | - | 2 |
4th | Denmark | 1 | - | - | 1 |
4th | Russia | 1 | - | - | 1 |
6th | Finland | - | 2 | 3 | 5 |
7th | Hungary | - | - | 1 | 1 |