Olympic Summer Games 1988 / Participant (Switzerland)
SUI
- | 2 | 2 |
The Switzerland participated in the 1988 Summer Olympics in Seoul , South Korea , with a delegation of 99 athletes (72 men and 27 women) part.
Medalist
silver
Name (s) | sport | competition |
---|---|---|
Otto Hofer , Daniel Ramseier , Samuel Schatzmann , Christine Stückelberger | horse riding | Dressage, team |
Beat Schwerzmann , Ueli Bodenmann | rowing | Double scull |
bronze
Surname | sport | competition |
---|---|---|
Werner Günthör | athletics | Shot put |
Christine Stückelberger | horse riding | Dressage, singles |
Participants by sport
Archery
-
Vreny Burger
- Women, singles: 39th place
-
Nadia Gautschi
- Women, singles: 45th place
fencing
-
Patrice Gaille
- Epee, singles: 13th place
- Epee, team: 5th place
-
Michel Poffet
- Epee, singles: 15th place
- Epee, team: 5th place
-
André Kuhn
- Epee, singles: 46th place
- Epee, team: 5th place
-
Zsolt Madarasz
- Epee, team: 5th place
-
Gérald Pfefferle
- Epee, team: 5th place
-
Alessandra Mariéthoz
- Women, foil, singles: 37th place
-
Andrea Piros
- Women, foil, singles: 40th place
Judo
-
Olivier Schaffter
- Light middleweight: 34th place
-
Clemens Jehle
- Heavyweight: 19th place
canoe
-
Lucius Philipp
- Single kayak, 500 meters: prerolls
athletics
-
Markus Hacksteiner
- 1500 meters: semi-finals
-
Peter Wirz
- 1500 meters: semi-finals
-
Marco Rapp
- 1500 meters: heats
-
Pierre Délèze
- 5000 meters: heats
-
Bruno Lafranchi
- Marathon: race not finished
-
Rudolf Steiner
- Javelin throw: 24th place in qualification
-
Beat Gähwiler
- Decathlon: 12th place
-
Christian Gugler
- Decathlon: 22nd place
-
Severin Moser
- Decathlon: 27th place
-
Regula Aebi
- Women, 200 meters: semi-finals
-
Cornelia Bürki
- Women, 1500 meters: heats
- Women, 3000 meters: 11th place
-
Martine Oppliger
- Women, 10,000 meters: heats
-
Genoveva Eichenmann
- Women, marathon: 47th place
-
Rosmarie Müller
- Women, marathon: 48th place
-
Rita Heggli
- Women, 100 meter hurdles: quarter finals
-
Anita Protti
- Women, 400 meter hurdles: semi-finals
-
Denise Thiémard
- Women, javelin: 9th place
-
Corinne Schneider
- Women, heptathlon: 13th place
Modern pentathlon
-
Peter Steinmann
- Singles: 9th place
- Team: 7th place
-
Andy Jung
- Singles: 26th place
- Team: 7th place
-
Peter Burger
- Singles: 42nd place
- Team: 7th place
Cycling
-
Marcel Stäuble
- Road race, individual: 26th place
-
Daniel Steiger
- Road race, individual: 35th place
-
Felice Puttini
- Road race, individual: 79th place
-
Rocco Travella
- 1000 meter individual time trial: 9th place
-
Bruno Risi
- 4000 meters individual pursuit: prelims
-
Philippe Grivel
- Points race: 20th place
-
Edith Schönenberger
- Women, road races, singles: 18th place
-
Baba Ganz
- Women, street races, singles: 40th place
-
Brigitte Gyr-Gschwend
- Women, road races, singles: 41st place
horse riding
-
Markus Fuchs
- Show jumping, singles: 7th place
- Show jumping, team: 7th place
-
Thomas Fuchs
- Show jumping, singles: 7th place
- Show jumping, team: 7th place
-
Philippe Guerdat
- Show jumping, singles: final
- Show jumping, team: 7th place
-
Walter Gabathuler
- Show jumping, singles: Eliminated in qualification
- Show jumping, team: 7th place
Wrestling
-
Hugo Dietsche
- Featherweight, Greco-Roman: 8th place
-
Ludwig Küng
- Featherweight, freestyle: eliminated in the 4th round
-
René Neyer
- Lightweight, freestyle: eliminated in the 2nd round
-
Pierre-Didier Jollien
- Middleweight, freestyle: eliminated in the 2nd round
rowing
-
Martin Honegger
- Four with helmsman: DNS in the final
-
Marcel Hotz
- Four with helmsman: DNS in the final
-
Bruno Saile
- Four with helmsman: DNS in the final
-
Günter Schneider
- Four with helmsman: DNS in the final
-
Jörg Weitnauer
- Four with helmsman: DNS in the final
shoot
-
Rolf Beutler
- Air pistol: 22nd place
- Free pistol: 36th place
-
Hans-Rudolf Schneider
- Rapid fire pistol: 13th place
-
Toni Küchler
- Rapid fire pistol: 16th place
-
Hanspeter Ziörjen
- Air rifle: 17th place
-
Pierre-Alain Dufaux
- Air rifle: 44th place
- Small bore, three-position fight: 35th place
- Small caliber, lying: 24th place
-
Norbert Sturny
- Small bore, three-position battle: 18th place
- Small caliber, lying: 24th place
-
Francine Antonietti
- Women, air pistol: 34th place
- Women, sport pistol: 32nd place
-
Gaby Bühlmann
- Women, air rifle: 8th place
- Women, small caliber, three-position fight: 34th place
-
Irene Dufaux
- Women, air rifle: 15th place
- Women, small caliber, three-position fight: 9th place
swim
-
Dano Halsall
- 50 meter freestyle: 4th place
- 100 meters freestyle: 23rd place
- 4 × 100 meters: 9th place
-
Stéfan Voléry
- 50 meter freestyle: 5th place
- 100 meters freestyle: 11th place
- 200 meters freestyle: 25th place
- 4 × 100 meters: 9th place
-
Alberto Bottini
- 200 meters freestyle: 20th place
- 400 meters freestyle: 25th place
-
Patrick Ferland
- 100 meters back: 24th place
- 200 meters back: 29th place
- 4 × 100 meters: 9th place
-
Pierre-Yves Eberle
- 100 meters chest: 21st place
- 200 meters chest: 26th place
-
Étienne Dagon
- 100 meters chest: 27th place
- 200 meters chest: 13th place
- 4 × 100 meters: 9th place
-
Théophile David
- 100 meter butterfly: 30th place
- 200 meter butterfly: 33rd place
-
Marie-Thérèse Armentero
- Women, 50 meters freestyle: 11th place
- Women, 100 meters freestyle: 18th place
-
Eva Gysling
- Women, 100 meters back: 20th place
- Women, 200 meters back: 27th place
-
Patricia Brülhart
- Women, 100 meters chest: 30th place
- Women, 200 meters chest: 36th place
sailing
-
Andreas Frey
- 470s: 20th place
-
Jodok Wicki
- 470s: 20th place
-
Jan Bonga
- Windsurfing: 9th place
-
Jean-Claude Vuithier, Jr.
- Soling: 18th place
-
Marco Calderari
- Soling: 18th place
-
Christian Hayner
- Soling: 18th place
-
Edgar Röthlisberger
- Tornado: 17th place
-
Raymond Cattin
- Tornado: 17th place
-
Alexander Schroff
- Flying Dutchman: 16th place
-
Daniel Schroff
- Flying Dutchman: 16th place
Synchronized swimming
-
Karin Singer
- Singles: 5th place
- Duet: 5th place
-
Edith Boss
- Singles: preliminary round
- Duet: 5th place
-
Claudia Peczinka
- Singles: preliminary round
tennis
-
Jakob Hlasek
- Singles: 9th place
- Doubles: 9th place
-
Heinz Günthardt
- Doubles: 9th place
do gymnastics
-
Josef Zellweger
- Individual all-around: 31st place
- Bars: 35th place in qualification
- Floor: 57th place in qualification
- Horse jump: 77th place in qualification
- Horizontal bar: 78th place in qualification
- Rings: 29th place in qualification
- Pommel horse: 43rd place in qualification
-
Bruno Cavelti
- Individual all-around: 74th place in qualification
- Bars: 77th place in qualification
- Floor: 81st place in qualification
- Horse jump: 79th place in qualification
- Horizontal bar: 50th place in qualification
- Rings: 67th place in qualification
- Pommel horse: 69th place in qualification
Diving
-
Beatrice Bürki
- Art jumping: 16th place in the qualification
Web links
- Swiss Olympic team from 1988 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )