European Games 2019 / Participants (Israel)
3 | 3 | 1 |
Israel took part in the 2019 European Games from June 21-30, 2019 in Minsk with 15 female and 17 male athletes in eight sports.
Medals
Medal table
rank | sport | gold | silver | bronze | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rhythmic sports gymnastics | 2 | 2 | 0 | 4th |
2 | shoot | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | Judo | 0 | 1 | 0 | 1 |
4th | badminton | 0 | 0 | 1 | 1 |
total | 3 | 3 | 1 | 7th |
Medalist
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
gold | ||
Linoy Ashram | Rhythmic sports gymnastics | ball |
Linoy Ashram | Rhythmic sports gymnastics | Club |
Sergy Rikhter | shoot | 10 m air rifle |
silver | ||
Linoy Ashram | Rhythmic sports gymnastics | Individual all-around |
Linoy Ashram | Rhythmic sports gymnastics | tape |
Li Kochman | Judo | Middle weight (up to 90 kg) |
bronze | ||
Misha Zilberman | badminton | singles |
Participants by sport
badminton
Athletes | competition | Group stage | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | Points | rank | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||
Xenia Polikarpova | singles |
Lilit Poghosjan |
2-0 | 2: 1 |
Mia Blichfeldt |
2: 1 | eliminated | 9 | ||||||
Line Kjærsfeldt |
0: 2 | |||||||||||||
Vlada Ginga |
2-0 | |||||||||||||
Men | ||||||||||||||
Misha Zilberman | singles |
Miha Ivanič |
2-0 | 3-0 | 1 |
Gergely Krausz |
2-0 |
Mark Caljouw |
2: 1 |
Antonsen is different |
2-0 | - | bronze | |
Rosario Maddaloni |
2-0 | |||||||||||||
Eetu Heino |
2-0 | |||||||||||||
Mixed | ||||||||||||||
Svetlana Zilberman / Misha Zilberman |
Double |
Robin Tabeling / Selena Piek |
2-0 | 0: 3 | 4th | - | eliminated | 9 | ||||||
Magdalena Świerczyńska / Pawel Smilowski |
0: 2 | |||||||||||||
Isabel Herttrich / Mark Lamsfuß |
WHERE |
Archery
Recurve
Athletes | competition | Placement round | 1st round (64) | 2nd round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | rank | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Itay Shanny | singles | 639 | 34 |
Pavel Dalidovich |
2: 6 | eliminated | 33 |
Boxing
Athletes | competition | 1st round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||
Ahmad Shtwi | Light welterweight
up to 64 kg |
- |
Shpëtim Bajoku |
4: 1 |
Alexandros Tsanikidis |
2: 3 | eliminated | 5 | ||||
Miroslav Kapuler | Welterweight
up to 69 kg |
Yauheni Dauhaliavets |
RSC-I R1 | eliminated | 9 | |||||||
David Alaverdian | Light flyweight
up to 49 kg |
- |
Rüfət Hüseynov |
0: 4 | eliminated | 9 |
Mikhael Ostroumov was not used.
Judo
Cycling
Street
Athletes | competition | time | rank |
---|---|---|---|
Women | |||
Red Gafinovitz | Road racing | 3:09:36 h | 65 |
Individual time trial | 38: 42.58 min | 9 | |
Men | |||
Itamar unicorn | Road racing | 4:10:58 h | 27 |
Individual time trial | 36: 47.23 min | 27 | |
Roy Goldstein | Road racing | 4:10:58 h | 29 |
Wrestling
Athletes | competition | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||
Uri Kalashnikov | Free style up to 86 kg |
Ali Shabanau |
2: 5 |
Round of hope: Fatih Erdin |
0:12 | eliminated | 5 |
shoot
Athletes | competition | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Rings / discs | rank | Rings / discs | rank | |||
Women | ||||||
Engler Valley | 10 m air rifle | 625.0 | 12 | eliminated | 12 | |
50 m small caliber three-position fight | 1153 | 21st | eliminated | 21st | ||
Men | ||||||
Sergy Rikhter | 10 m air rifle | 628.8 | 5 | 250.8 | 1 | gold |
Mixed | ||||||
Valley Engler / Sergy Rikhter |
10 m air pistol | 623.9 | 9 | eliminated | 9 |