European Games 2019 / Participants (Kosovo)
1 | 1 | 1 |
The Kosovo took twelve athletes (six men and six women) at the European Games in 2019 from 21 to 30 June 2019 in Minsk in part.
Medals
Medal table
rank | sport | gold | silver | bronze | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Judo | 1 | 1 | 1 | 3 |
total | 1 | 1 | 1 | 3 |
Medalist
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
gold | ||
Majlinda Kelmendi | Judo | Half light weight (up to 52 kg) |
silver | ||
Nora Gjakova | Judo | Lightweight (up to 57 kg) |
bronze | ||
Loriana Kuka | Judo | Lightweight (up to 78 kg) |
Participants by sport
Archery
Recurve bow
Athletes | competition | Placement round | 1st round (64) | 2nd round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rings | rank | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||||||
Ardita Zejnullahu | singles | 500 | 48 |
Bryony Pitman |
Boxing
Athletes | competition | 1st round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||
Donjeta Sadiku | lightweight
up to 60 kg |
- |
Ditte Frostholm |
|||||||||
Men | ||||||||||||
Patriot Behrami | Welterweight
up to 69 kg |
Marko Zeljko |
||||||||||
Shpëtim Bajoku | Welterweight
up to 69 kg |
Ahmad Shtiwi |
||||||||||
Ardit Delijaj | Light heavyweight
up to 81 kg |
Gor Nersesjan |
Judo
Athletes | competition | 1st round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Women | ||||||||||||
Majlinda Kelmendi | Half light weight (up to 52 kg) |
Fabienne Kocher |
10s1: 0h |
Karolina Pienkowska |
10: 0s2 |
Amandine Buchard |
1: 0s2 |
Natalia Kusjutina |
1s1: 0s2 | gold | ||
Nora Gjakova | Lightweight (up to 57 kg) |
Priscilla Gneto |
1: 0s1 | Pauline Starke | 10-0 |
Telma Monteiro |
10: 0h |
Darja Meschezkaya |
0s1: 1s1 | silver | ||
Loriana Kuka | Light heavyweight (up to 78 kg) |
Katie-Jemima Yeats-Brown |
||||||||||
Men | ||||||||||||
Akil Gjakova | Lightweight (up to 73 kg) |
Vadim Schoka |
10s1: 0h |
Georgios Azoidis |
0: 11 | eliminated | 9 |
Distria Krasniqi is nominated as a replacement.
karate
Table tennis
Athletes | competition | 1 round | 2nd round (32) | 3rd round (32) | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | rank | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | |||
Men | ||||||||||||||||
Fatih Karabaxhak | singles |
Ewout Oostwouder |
0: 4 | eliminated | 49 |