European cross-country skiing championship 2013
The 3rd Open U18 European Cross-Country Ski Championships 2013 took place from December 14th to 16th, 2012 for the second time in a row in St. Ulrich am Pillersee , Austria . The event took place as part of the cross-country Alpine Cup .
Time schedule
The schedule of the European Championship:
date | Time | Women | Men |
---|---|---|---|
Friday, December 14th | 9:00 | sprint | sprint |
Saturday, December 15th | 10:00 | singles | singles |
Sunday, December 16 | 9:30 | Mass start | Mass start |
Attendees
Europe (14 countries) | ||
---|---|---|
Oceania (1 country) | ||
Medal table
Nations
space | country | ||||
---|---|---|---|---|---|
1 | France | 2 | 0 | 1 | 3 |
2 | Bulgaria | 1 | 0 | 0 | 1 |
3 | Austria | 1 | 2 | 1 | 4th |
4th | Italy | 1 | 1 | 0 | 2 |
5 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4th |
6th | Czech Republic | 0 | 2 | 1 | 3 |
7th | Lithuania | 0 | 0 | 1 | 1 |
athlete
space | Sportswoman) | country | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dolphins Claudel | FRA | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Lisa Unterweger | AUT | 1 | 1 | 1 | 3 |
Florin Daniel Pripici | ROU | 1 | 1 | 1 | 3 | |
4th | Simone Romani | ITA | 1 | 0 | 0 | 1 |
Yordan Chuchuganov | BUL | 1 | 0 | 0 | 1 | |
6th | Michal Novák | CZE | 0 | 1 | 1 | 2 |
7th | Luděk Šeller | CZE | 0 | 1 | 0 | 1 |
Erica Antoniol | ITA | 0 | 1 | 0 | 1 | |
9 | Stepan Terentjev | LIT | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lea Damiani | FRA | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Prayer Emilia Sara | ROU | 0 | 0 | 1 | 1 |
Results women
sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Lisa Unterweger | AUT |
2 | Erica Antoniol | ITA |
3 | Prayer Emilia Sara | ROU |
4th | Reka Bajko | ROU |
5 | Anita Klemenčič | SLO |
6th | Lucia Matuskova | SVK |
7th | Magdalena Maierhofer | AUT |
8th | Melanie Hochfelner | AUT |
9 | Jasmin Berchtold | AUT |
10 | Anna Sixtova | CZE |
Single (5 km)
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Dolphins Claudel | FRA | 14: 00.9 min |
2 | Lisa Unterweger | AUT | 14: 26.9 min |
3 | Lea Damiani | FRA | 14: 40.0 min |
4th | Anita Klemenčič | SLO | 14: 47.4 min |
5 | Anja Zavbi Kunaver | SLO | 14: 50.2 min |
6th | Manca Slabanja | SLO | 14: 50.6 min |
7th | Jasmin Berchtold | AUT | 14: 58.9 min |
8th | Andrea Klementova | CZE | 15: 04.8 min |
9 | Anna Sixtova | CZE | 15: 05.5 min |
10 | Prayer Emilia Sara | ROU | 15: 06.9 min |
Of the 34 registered runners, 32 were included in the ranking.
- Not started (1):
Julia Pfennich (AUT)
- Not in the finish (1):
Yvonne Mrzljak (CRO)
Mass start (7.5 km)
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Dolphins Claudel | FRA | 24: 13.4 min |
2 | Jasmin Berchtold | AUT | 24: 29.7 min |
3 | Lisa Unterweger | AUT | 24: 35.9 min |
4th | Andrea Klementova | CZE | 25: 13.4 min |
5 | Anita Klemenčič | SLO | 25: 19.0 min |
6th | Barbara Walchhofer | AUT | 25: 25.5 min |
7th | Veronika Hudeckova | CZE | 26: 20.7 min |
8th | Petya Stoycheva | BUL | 26: 22.0 min |
9 | Anna Sixtova | CZE | 26: 26.4 min |
10 | Prayer Emilia Sara | ROU | 27: 05.9 min |
Of the 23 registered runners, 18 were included in the ranking.
- Not started (5):
Julia Pfennich (AUT), Krystsina Patapovich (BLR), Johanna Erhart (AUT), Xanthea Dewez (AUS), Marija Kolaroska (MKD)
Results men
sprint
space | athlete | country |
---|---|---|
1 | Simone Romani | ITA |
2 | Ludek Seller | CZE |
3 | Florin Daniel Pripici | ROU |
4th | Yordan Chuchuganov | BUL |
5 | Dzmitry Vashkevich | BLR |
6th | Luca Daniel Cojocaru | ROU |
7th | Klemen Razinger | SLO |
8th | Lovro Malnar | SLO |
9 | Johann Schwaiger | AUT |
10 | Raphael Gatti | AUT |
Single (10 km)
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Florin Daniel Pripici | ROU | 24: 42.4 min |
2 | Michal Novák | CZE | 25: 15.6 min |
3 | Stepan Terentjev | LTU | 25: 44.1 min |
4th | Raphael Gatti | AUT | 25: 52.9 min |
5 | Luca Daniel Cojocaru | ROU | 26: 11.8 min |
6th | Miha Dolar | SLO | 26: 12.2 min |
7th | Alin Florin Cioancă | ROU | 26: 18.4 min |
8th | Yordan Chuchuganov | BUL | 26: 19.3 min |
9 | Julian Edlinger | AUT | 26: 35.2 min |
10 | Benjamin Crv | SLO | 26: 38.3 min |
Of 45 registered runners, 41 were included in the ranking.
- Not started (3):
Michael Föttinger (AUT), Rok Potocnik (SLO), Jonas Bestak (CZE)
- Not in the finish (1):
Salik Olsen (DAN)
Mass start (10 km)
space | athlete | country | time |
---|---|---|---|
1 | Yordan Chuchuganov | BUL | 27: 07.2 min |
2 | Florin Daniel Pripici | ROU | 27: 08.9 min |
3 | Michal Novák | CZE | 27: 09.7 min |
4th | Ludek Seller | CZE | 27: 36.7 min |
5 | Benjamin Crv | SLO | 27: 38.7 min |
6th | Matic Slabe | SLO | 27: 39.9 min |
7th | Tomas Kvasnicka | CZE | 27: 43.2 min |
8th | Simone Romani | ITA | 28: 02.3 min |
9 | Martin Hojdekr | CZE | 28: 09.7 min |
10 | Dzmitry Vashkevich | BLR | 28: 14.7 min |
Out of 39 registered runners, 37 were included in the ranking.
- Not started (1):
Christoph Greiner (AUT)
- Not in the finish (1):
Salik Olsen (DAN)
Web links
- Sprint results for women (PDF; 130 kB)
- Men's sprint results (PDF; 132 kB)
- Individual results for women (PDF; 134 kB)
- Individual results for men (PDF; 140 kB)
- Mass start results for women (PDF; 133 kB)
- Men's mass start result (PDF; 136 kB)
Individual evidence
- ↑ Invitation & Announcement (PDF; 1.5 MB)
- ↑ All times are based on CET = UTC +1, local time was UTC + 1.