World Cup 1981 (table tennis)
1980 ← World Cup → 1982 | |
---|---|
Men | |
date | 30.7. – 2.8. |
place | Kuala Lumpur |
Edition | 2 |
winner |
Tibor Klampár Xie Saike Guo Yuehua |
The 1981 table tennis world cup took place in its second edition from July 30th to August 2nd in Kuala Lumpur , Malaysia . There was only one competition for men. Gold went to Tibor Klampár from Hungary .
mode
16 athletes took part in the competition, who were divided into four groups of four athletes each. The group first and second advanced to the main round, which was held in knockout mode. The semi-final losers played a game for 3rd place, the quarterfinal losers played for places 5-8, the group third for places 9-12 and the bottom of the group for places 13-16. The game was played with two winning sets, in the semifinals and in the final with three winning sets.
Attendees
space | Surname | TN |
---|---|---|
1 | Tibor Klampár | 2 |
2 | Xie Saike | 1 |
3 | Guo Yuehua | 2 |
4th | Shi Zhihao | 1 |
5 | Milan Orlowski | 2 |
6th | Andrzej Grubba | 1 |
7th | Seiji Ono | 2 |
8th | István Jónyer | 1 |
9 | Park Lee-hee | 1 |
10 | Zoran Kosanović | 1 |
11 | Mikael Appelgren | 1 |
12 | Aristides Franca | 1 |
13 | Sunday Eboh | 1 |
14th | Kimeda Yoshitaka | 1 |
15th | Paul Pinkewich | 2 |
16 | Tay Kee | 1 |
Group stage
Group 1
Result | ||
---|---|---|
Andrzej Grubba | 2: 1 | Guo Yuehua |
Andrzej Grubba | 2: 1 | Mikael Appelgren |
Andrzej Grubba | 2-0 | Paul Pinkewich |
Guo Yuehua | 2-0 | Mikael Appelgren |
Guo Yuehua | 2-0 | Paul Pinkewich |
Mikael Appelgren | 2-0 | Paul Pinkewich |
space | player | Games | sentences | Points |
---|---|---|---|---|
1 | Andrzej Grubba | 3 | 6: 2 | 6th |
2 | Guo Yuehua | 3 | 5: 2 | 5 |
3 | Mikael Appelgren | 3 | 3: 4 | 4th |
4th | Paul Pinkewich | 3 | 0: 6 | 3 |
Group 2
Result | ||
---|---|---|
Tibor Klampár | 2-0 | Milan Orlowski |
Tibor Klampár | 2-0 | Park Lee-hee |
Tibor Klampár | 2-0 | Sunday Eboh |
Milan Orlowski | 2-0 | Park Lee-hee |
Milan Orlowski | 2-0 | Sunday Eboh |
Park Lee-hee | 2-0 | Sunday Eboh |
space | player | Games | sentences | Points |
---|---|---|---|---|
1 | Tibor Klampár | 3 | 6-0 | 6th |
2 | Milan Orlowski | 3 | 4: 2 | 5 |
3 | Park Lee-hee | 3 | 2: 4 | 4th |
4th | Sunday Eboh | 3 | 0: 6 | 3 |
Group 3
Result | ||
---|---|---|
Xie Saike | 2-0 | István Jónyer |
Xie Saike | 2-0 | Aristides Franca |
Xie Saike | 2: 1 | Kimeda Yoshitaka |
István Jónyer | 2-0 | Aristides Franca |
István Jónyer | 1: 2 | Kimeda Yoshitaka |
Aristides Franca | 2-0 | Kimeda Yoshitaka |
space | player | Games | sentences | Points |
---|---|---|---|---|
1 | Xie Saike | 3 | 6: 1 | 6th |
2 | István Jónyer | 3 | 3: 4 | 4th |
3 | Aristides Franca | 3 | 2: 4 | 4th |
4th | Kimeda Yoshitaka | 3 | 3: 5 | 4th |
Group 4
Result | ||
---|---|---|
Shi Zhihao | 2: 1 | Seiji Ono |
Shi Zhihao | 2-0 | Zoran Kosanović |
Shi Zhihao | 2-0 | Tay Kee |
Seiji Ono | 2-0 | Zoran Kosanović |
Seiji Ono | 2-0 | Tay Kee |
Zoran Kosanović | 2-0 | Tay Kee |
space | player | Games | sentences | Points |
---|---|---|---|---|
1 | Shi Zhihao | 3 | 6: 1 | 6th |
2 | Seiji Ono | 3 | 5: 2 | 5 |
3 | Zoran Kosanović | 3 | 2: 4 | 4th |
4th | Tay Kee | 3 | 0: 6 | 3 |
Main round
Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||
Shi Zhihao | 2 | |||||||||
Seiji Ono | 1 | |||||||||
Shi Zhihao | 1 | |||||||||
Tibor Klampár | 3 | |||||||||
Milan Orlowski | 0 | |||||||||
Tibor Klampár | 2 | |||||||||
Tibor Klampár | 3 | |||||||||
Xie Saike | 2 | |||||||||
Guo Yuehua | 2 | |||||||||
Andrzej Grubba | 1 | |||||||||
Guo Yuehua | 2 | 3rd place match | ||||||||
Xie Saike | 3 | |||||||||
István Jónyer | 0 | Shi Zhihao | 1 | |||||||
Xie Saike | 2 | Guo Yuehua | 2 | |||||||
Placement games
for space | Player 1 | Result | Player 2 | for space | Player 1 | Result | Player 2 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
5-6 | Milan Orlowski | 2-0 | Seiji Ono | 5 | Milan Orlowski | 2-0 | Andrzej Grubba |
Andrzej Grubba | 2-0 | István Jónyer | 7th | Seiji Ono | 2: 1 | István Jónyer | |
9-10 | Park Lee-hee | 2-0 | Mikael Appelgren | 9 | Park Lee-hee | 2-0 | Zoran Kosanović |
Zoran Kosanović | 2-0 | Aristides Franca | 11 | Mikael Appelgren | 2: 1 | Aristides Franca | |
13-14 | Sunday Eboh | 2-0 | Paul Pinkewich | 13 | Sunday Eboh | 2: 1 | Kimeda Yoshitaka |
Kimeda Yoshitaka | 2-0 | Tay Kee | 15th | Paul Pinkewich | 2-0 | Tay Kee |
Web links
- World Cup results 1980–2003 on ittf.com (pdf) (accessed November 29, 2015)