Youth Olympic Winter Games 2020 / Participant (Ukraine)
UKR
- | - | 1 |
The Ukraine took part in the Youth Olympic Winter Games in 2020 in the Swiss Lausanne with 39 athletes (22 boys and 17 girls) in 12 sports part.
Medals
Medal table
rank | sport | gold | silver | bronze | total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Snowboard | - | - | 1 | 1 |
total | 0 | 0 | 1 | 1 |
Medalist
Name / s | sport | competition |
---|---|---|
bronze | ||
Orest Kovalenko | Snowboard | Big Air |
Participants by sport
biathlon
Athletes | Competitions | time | error | rank |
---|---|---|---|---|
Boys | ||||
Stepan Kinash | 7.5 km sprint | 20: 08.0 min | 1 (0 + 1) | 8th |
12 km individual | 35: 58.7 min | 5 (2 + 0 + 2 + 1) | 8th | |
Mark Kozak | 7.5 km sprint | 21: 11.3 min | 3 (0 + 3) | 22nd |
12 km individual | 37: 48.1 min | 4 (2 + 0 + 1 + 1) | 20th | |
Serhii Kryshtal | 7.5 km sprint | 23: 07.3 min | 4 (1 + 3) | 61 |
12 km individual | 40: 45.5 min | 7 (4 + 2 + 0 + 1) | 57 | |
Vitalii Mandzyn | 7.5 km sprint | 19: 59.8 min | 1 (1 + 0) | 5 |
12 km individual | 39: 44.6 min | 6 (1 + 2 + 0 + 3) | 48 | |
girl | ||||
Tetiana Prodan | 6 km sprint | 20: 24.6 min | 2 (0 + 2) | 28 |
10 km individual | 38: 36.5 min | 6 (0 + 2 + 2 + 2) | 44 | |
Daria Skriabina | 6 km sprint | 21: 41.2 min | 3 (0 + 3) | 57 |
10 km individual | 39: 14.8 min | 6 (0 + 3 + 0 + 3) | 51 | |
Hanna Skrypko | 6 km sprint | 20: 41.2 min | 1 (1 + 0) | 32 |
10 km individual | 37: 25.3 min | 4 (2 + 0 + 1 + 1) | 27 | |
Viktoriia Zhukovska | 6 km sprint | 21: 34.7 min | 1 (1 + 0) | 53 |
10 km individual | 39: 37.5 min | 4 (1 + 1 + 1 + 1) | 53 | |
Mixed | ||||
Hanna Skrypko Stepan Kinash |
Single mixed relay | 43: 06.8 min | 0 + 1 0 + 7 | 6th |
Hanna Skrypko Tetiana Prodan Stepan Kinash Vitalii Mandzyn |
Mixed relay | 1: 14: 46.8 h | 0 + 4 0 + 6 | 8th |
ice Hockey
In 3 × 3 ice hockey, the athletes played in mixed teams .
figure skating
Athletes | Competitions | Short program / dance | Freestyle / freestyle dance | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | Points | rank | ||
Boys | |||||||
Andrey Kokura | singles | 62.48 | 6th | 19.20 | 10 | 171.68 | 9 |
Mixed | |||||||
Anna Cherniavska Oleg Muratov |
Ice dance | 52.24 | 7th | 79.37 | 8th | 131.61 | 7th |
Sofiia Nesterova Orest Kovalenko |
Pair skating | 45.82 | 7th | 82.65 | 7th | 128.47 | 7th |
Athletes | competition | Boys singles | Girl singles | Pair skating | Ice dance | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Team point | Points | Team point | Points | Team point | Points | Team point | Team point | rank | ||
Mixed | |||||||||||
Team motivation Andrey Kokura Alessia TornaghiDiana Mukhametzianova / Ilya MironovGina Zehnder / Beda-Leon Sieber
|
Team competition | 100.38 | 3 | 125.22 | 6th | 101.89 | 7th | 60.87 | 1 | 17th | 5 |
Team Future Matteo NalboneAnna FrolovaWang Yuchen / Huang Yihang Anna Cherniavska / Oleg Muratov |
Team competition | 73.89 | 1 | 126.00 | 7th | 91.35 | 4th | 80.86 | 3 | 15th | 7th |
Team Vision Andrei MozalevRegina Schermann Sofiia Nesterova / Artem Darenskyi Natalie D'Alessandro / Bruce Waddell
|
Team competition | 154.97 | 7th | 95.37 | 3 | 86.53 | 2 | 95.73 | 6th | 18th | bronze |
Freestyle skiing
Athletes | Competitions | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Boys | ||||||
Orest Kovalenko | Big Air | 83.00 | 5 | 179.50 | 3 | bronze |
Slopestyle | 71.33 | 7th | 70.00 | 9 | 9 |
Nordic combination
Athletes | competition | Ski jumping | Cross-country skiing | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | time | rank | |||
Boys | |||||||
Andrii Pylypchuk | Normal hill / 6 km | 79.5 m | 95.7 | 21st | 17: 50.3 min | 23 | 21st |
Valentyn Yashchuk | Normal hill / 6 km | DSQ |
Luge
athlete | competition | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Oleh-Roman Pylypiv | Single seater | 55,446 s | 15th | 55.293 s | 13 | 1: 50.739 min | 13 |
Bohdan Babura Vadym Mykyievych |
Two-seater | DSQ | |||||
girl | |||||||
Yulianna Tunytska | Single seater | 55.425 s | 4th | 55,151 s | 5 | 1: 50.576 min | 5 |
Nadiia Antoniuk Oleksanda Mokh |
Two-seater | 56.773 s | 7th | 58.530 s | 11 | 1: 55.303 min | 10 |
Mixed | |||||||
Yulianna Tunytska Oleh-Roman Pylypiv Bohdan Babura Vadym Mykyievych |
Team relay | - | 2: 58.744 min | 6th |
Short track
athlete | competition | leader | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Danylo Fedorenko | 500 m | 44,844 s | 3 | eliminated | 22nd | |||||
1000 m | 1: 33.042 min | 2 | 1: 32.144 min | 4th | eliminated | 15th | ||||
girl | ||||||||||
Tetiana Zarvanska | 500 m | 47.578 min | 3 | eliminated | 22nd | |||||
1000 m | 1: 45.982 min | 3 | eliminated | 20th |
skeleton
athlete | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |
girl | ||||||
Lansiia Dmytriieva | 1: 13.23 min | 14th | 1: 13.89 min | 15th | 2: 27.12 min | 15th |
Alpine skiing
Athletes | Competitions | 1st run | 2nd run | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Taras Filiak | Giant slalom | 1: 09.56 min | 38 | 1: 09.19 min | 29 | 2: 18.75 min | 32 |
slalom | 40.66 s | 30th | 42.66 s | 24 | 1: 23.32 min | 23 | |
Super G | - | 57.60 s | 35 | ||||
combination | 57.60 s | 35 | 37.54 s | 32 | 1: 35.14 min | 29 | |
girl | |||||||
Kateryna Shepilenko | Giant slalom | 1: 13.69 min | 42 | DSQ | |||
slalom | DNF | ||||||
Super G | - | 1: 04.14 min | 44 | ||||
combination | 1: 04.14 min | 44 | 42.88 s | 30th | 1: 47.02 min | 32 |
Cross-country skiing
Athletes | Competitions | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Volodymyr Aksiuta | 10 km classic | - | 30: 00.2 min | 36 | 36 | |||||
Sprint freestyle | 3: 37.46 min | 52 | eliminated | 52 | ||||||
Cross country cross | 4: 47.80 min | 51 | eliminated | 51 | ||||||
Oleksandr Lisohor | 10 km classic | - | 30: 18.0 min | 41 | 41 | |||||
Sprint freestyle | 3: 23.95 min | 20th | 3: 51.41 min | 6th | eliminated | 28 | ||||
Cross country cross | 4: 31.80 min | 19th | 4: 24.86 min | 5 | eliminated | 15th | ||||
girl | ||||||||||
Anastasiia Kompaniiets | 5 km classic | - | 17: 10.2 min | 51 | 51 | |||||
Sprint freestyle | 3: 01.84 min | 36 | eliminated | 36 | ||||||
Cross country cross | 5: 55.11 min | 54 | eliminated | 54 | ||||||
Anastasiia Nikon | 5 km classic | - | 16: 58.2 min | 49 | 49 | |||||
Sprint freestyle | 3: 13.20 min | 57 | eliminated | 57 | ||||||
Cross country cross | 6: 02.64 min | 61 | eliminated | 61 |
Ski jumping
Athletes | competition | 1st round | 2nd round | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | Expanse | Points | rank | Points | rank | ||
Boys | |||||||||
Anton Korchuk | Normal hill | 72.5 m | 80.4 | 29 | 69.5 m | 84.0 | 27 | 164.4 | 28 |
Yurii Yaniuk | Normal hill | 66.5 m | 68.3 | 34 | 68.5 m | 69.3 | 35 | 137.6 | 34 |
girl | |||||||||
Vitalina Herassymjuk | Normal hill | 59.0 m | 62.6 | 28 | 64.0 m | 63.6 | 26th | 126.2 | 27 |
Tetiana Pylyptschuk | Normal hill | 63.0 m | 65.0 | 25th | 63.0 m | 55.1 | 29 | 120.1 | 28 |
Snowboard
Athletes | Competitions | Preliminary round | Quarter finals | Semifinals | final | rank |
---|---|---|---|---|---|---|
rank | rank | rank | rank | |||
Boys | ||||||
Ivan Malovannyi | Snowboard cross | 6th | - | eliminated | 15th | |
Mixed | ||||||
Mixed Team 1 Chloé Passerat Lia Nilsson Ivan Malovannyi Kilian Himmelsbach |
Ski / snowboard cross team competition | - | 1 | 4th |
Small final: 1 |
5 |