2020 Winter Youth Olympic Games / Participant (Chinese Taipei)
TPE
- | - | - |
The Republic of China (Taiwan) took part in the 2020 Winter Youth Olympic Games in Lausanne under the name Chinese Taipei with 14 athletes (7 boys and 7 girls) in six sports.
Participants by sport
bob
athlete | competition | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Chen Yu-lun | Monobob | 1: 15.68 min | 18th | 1: 15.31 min | 17th | 2: 30.99 min | 18th |
girl | |||||||
Lin Yu-hsin | Monobob | 1: 16.98 min | 18th | 1: 16.49 min | 18th | 2: 33.47 min | 18th |
ice Hockey
Luge
athlete | competition | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Yang Shih-hsun | Single seater | 57.319 s | 26th | 56.497 s | 22nd | 1: 53.816 min | 25th |
Yeh Meng-jhe | Single seater | 56.615 s | 24 | 56.516 s | 23 | 1: 53.131 min | 24 |
Yang Shih-hsun Yeh Meng-jhe |
Two-seater | 55.948 s | 7th | 55,911 s | 6th | 1: 51.859 min | 6th |
Mixed | |||||||
Ella Cox Hunter Burke Yang Shih-hsun / Yeh Meng-jhe |
Team relay | - | 3: 00.945 min | 8th |
Short track
athlete | competition | leader | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Liao Wei-cheng | 500 m | 44.147 s | 3 | eliminated | 21st | |||||
1000 m | 1: 43.625 min | 3 | eliminated | 24 | ||||||
girl | ||||||||||
Chang Hui | 500 m | 47.898 s | 2 | 46.837 s | 4th | eliminated | 15th | |||
1000 m | 1: 50.122 min | 2 | 1: 39.495 min | 2 | 1: 28.718 min | 3 | eliminated | 9 | ||
Mixed | ||||||||||
Team H Zhang Chutong Hailey Choi Lee Jeong-min Natthapat Kancharin |
Team relay | - | 4: 31.666 min | 4th |
B final: 4: 15.234 min |
2 | 5 |
skeleton
athlete | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |
Boys | ||||||
Yang Po-wei | 1: 13.58 min | 18th | 1: 12.79 min | 17th | 2: 26.37 min | 17th |
girl | ||||||
Lu Chia-hsin | 1: 18.49 min | 20th | 1: 18.73 min | 20th | 2: 37.22 min | 20th |
Alpine skiing
Athletes | Competitions | 1st run | 2nd run | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
girl | |||||||
Lee Wen-yi | Giant slalom | 1: 11.17 min | 38 | 1: 08.02 min | 23 | 2: 19.19 min | 23 |
slalom | 1: 11.97 min | 45 | 1: 13.87 min | 36 | 2: 25.84 min | 36 |