Shanti Swarup Bhatnagar Prize
The Shanti Swarup Bhatnagar Prize for Science and Technology (SSB, Shanti Swarup Bhatnagar Prize for Science and Technology) is a prize awarded annually by the Council of Scientific and Industrial Research (CSIR) of India for research in the fields of biology, chemistry, and earth sciences , Engineering, math, physics and medicine.
It is endowed with 5 lakh (500,000 Indian rupees) in each of the areas and is awarded to Indian scientists up to the age of 45 (in the year prior to the award of the award) for research in the past five years. The prize was first awarded in 1958. There can be more than one award winner in each category, but with rare exceptions this was a maximum of two. The award is given by the Prime Minister of India.
It is named after the founder of the CSIR, the chemistry professor Shanti Swarup Bhatnagar (1894–1955).
Geosciences Award Winner
- 1972 Kshitindramohan Naha , Precambrian geology
- 1976 Mihir Kumar Bose , igneous rock petrology, Khadg Singh Valdiya , environmental geology
- 1977 Subir Kumar Ghosh , structural geology, Krishan Lal Kaila , seismology
- 1978 Hassan Nasiem Siddiquie , Marine Geology, BLK Somayajulu Geochemistry
- 1979 Vinod Kumar Gaur , seismology
- 1980 Basanta Kumar Sahu , mathematical modeling, Janardan Ganpatrao Negi theoretical geophysics
- 1982 Kunchithapadam Gopalan , geochronology
- 1983 Syed Mahmood Naqvi Precambrian Geology, Harsh Gupta Seismology
- 1984 Sethunathasarma Krishnaswami , Geochemistry, Subhrangsu Kanta Acharyya Geodynamics
- 1985 Rishi Narain Singh , geophysical modeling
- 1986 Alok Krishna Gupta , mineralogy, Kumarendra Mallick , geophysics
- 1987 Pramod Sadasheo Moharir signal processing
- 1988 Sampat Kumar Tandon physical stratigraphy
- 1989 Prem Chand Pandey , polar research, satellite observation
- 1991 Sudipta Sengupta , Structural Geology , Sri Niwas Geophysics
- 1992 Satish Ramnath Shetye , physical oceanography
- 1993 Uma Charan Mohanty , Meteorology
- 1994 Jitendra Nath Goswami , geochronology
- 1995 Bhupendra Nath Goswami , Meteorology
- 1996 Shyam Sundar Rai , geophysics, Syed Wajih Ahmad Naqvi biogeochemistry, greenhouse gases
- 1998 Rengaswamy Ramesh , paleoclimatology
- 2001 Kolluru Sree Krishna marine geophysics, Prashant Goswami atmosphere modeling
- 2002 Sankar Kumar Nath , Seismology, Ganapati Shankar Bhat Atmospheric Science
- 2003 Kanchan Pande Isotope Geology , GVR Prasad Paleontology
- 2005 Nibir Mandal , structural geology
- 2006 Pulak Sengupta Petrology of Metamorphic Rocks, Gufran-Ullah Beig Atmospheric Science
- 2007 Anil Bhardwaj , Space
- 2008 PN Vinayachandran , physical oceanography
- 2009 SK Satheesh , atmospheric aerosols
- 2011 Shankar Doraiswamy , oceanography
- 2014 Sachchida Nand Tripathi , Atmospheric Science
- 2015 Jyotiranjan Srichandan Ray Geochemistry
- 2016 Sunil Kumar Singh , Geochemistry
- 2017 S. Suresh Babu , Atmospheric Aerosols
- 2018 Parthasarathi Chakraborty , Geochemistry
- 2019 Subimal Ghosh
Biology award winner
- 1960 Toppur Seethapathy Sadasivan , Plant Pathology
- 1961 MS Swaminathan , Genetics
- 1962 Bimal Kumar Bachhawat , Glycobiology
- 1963 Jagannath Ganguly , biochemistry
- 1964 Dilbagh Singh Athwal , plant breeding
- 1965 CV Subramanian , Mycology
- 1966 Neelamraju Ganga Prasada Rao , Genetics, Hari Krishan Jain , Cryogenetics
- 1967 Arun Kumar Sharma , cryogenetics
- 1968 TA Venkitasubramanian , biochemistry
- 1971 N. Balakrishnan Nair , Marine Biology, Madhu Sudan Kanungo , Gerontology
- 1972 Birendra Bijoy Biswas , Plant Pathology, Satish Chandra Maheshwari , Molecular Biology
- 1973 BR Murty , Genetics, Sardul Singh Guraya Cell Biology
- 1974 John Barnabas , Evolutionary Biology
- 1975 Archana Sharma , cytogenetics, Obaid Siddiqi , genetics
- 1976 Kishan Singh , Plant Pathology, Guru Prakash Dutta Immunology
- 1977 TC Anand Kumar , Reproductive Biology
- 1978 V. Sasisekharan , Molecular Biology
- 1979 MK Chandrashekaran , Neurophysiology, Amar Nath Bhaduri Enymology
- 1980 Jamuna Sharan Singh , Plant Ecology , Asis Datta Molecular Biology
- 1981 Sushil Kumar , Genetics, Prafullachandra Vishnu Sane , Biochemistry
- 1982 Sunil Kumar Podder , Biophysics, Ramamirtha Jayaraman Microbiological Genetics
- 1983 Govindarajan Padmanaban , biochemistry
- 1984 TJ Pandian , Bioenergetics, KRK Easwaran Biophysics
- 1985 CM Gupta , Membrane Biology, Mamannamana Vijayan Structural Biology
- 1986 Madhav Gadgil , Conservation Biology
- 1987 Sudhir Kumar Sopory , Plant Physiology, Avadhesha Surolia , Glycobiology
- 1988 Bhabatarak Bhattacharyya , structural biology, Manchanahalli Rangaswamy Satyanarayana Rao , biology
- 1989 Manju Ray , Biochemistry, Subhash Chandra Lakhotia Genetics
- 1990 Samir K. Brahmachari , biophysics
- 1991 Virendra Nath Pandey , Virology, Srinivas Kishanrao Saidapur , Reproductive Biology
- 1992 Kuppamuthu Dharmalingam , genetic engineering, Dipankar Chatterji , molecular biology
- 1993 MRN Murthy , molecular biology, Raghavendra Gadagkar , ecology
- 1994 Ramakrishnan Nagaraj , biophysics, Alok Bhattacharya , parasitology
- 1995 Kalappa Muniyappa , Genetics, Seyed Ehtesham Hasnain , Molecular Biology
- 1996 Ghanshyam Swarup , Molecular Biology, Vishweshwaraiah Prakash Food Technology
- 1997 Kanury Venkata Subba Rao , biotechnology, Jayaraman Gowrishankar , microbiology
- 1998 Debi Prasad Sarkar , Immunology, K. VijayRaghavan , Biotechnology
- 1999 Siddhartha Roy , structural biology, V. Nagaraja , molecular biology
- 2000 Jayant B. Udgaonkar , biochemistry, Dinakar Mashnu Salunke structural biology
- 2001 Umesh Varshney , molecular biology
- 2002 Amitabha Mukhopadhyay , Molecular Biology, Raghavan Varadarajan Biophysics
- 2003 Satyajit Mayor , stem cell biology
- 2004 Gopal Kundu , Genetics, Ramesh Venkata Sonti Genetics
- 2005 Shekhar C. Mande , Structural Biology, Tapas Kumar Kundu Molecular Biology
- 2006 Vinod Bhakuni , Biophysics, Rajesh Sudhir Gokhale chemical biology
- 2007 Narayanaswamy Srinivasan , Genomics, Upinder Singh Bhalla Neurobiology
- 2008 LS Shashidhara , Genetics, Gajendra Pal Singh Raghava Bioinformatics
- 2009 Amitabh Joshi , Genetics, Bhaskar Saha Immunology
- 2010 Sanjeev Galande , Genomics, Shubha Tole Neuroscience
- 2011 Amit Prakash Sharma , Structural Biology, Rajan Sankaranarayanan Molecular Biology
- 2012 Shantanu Chowdhury , Genomics, Suman Kumar Dhar Molecular Biology
- 2013 Sathees Chukkurumbal Raghavan , biophysics
- 2014 Roop Mallik , biophysics
- 2015 Balasubramanian Gopal , Biophysics, Rajeev Kumar Varshney Genetics
- 2016 Rishikesh Narayanan , Neuroscience, Suvendra Nath Bhattacharyya , Molecular Biology
- 2017 Deepak T. Nair , Plant Pathology, Sanjeev Das Cancer Biology
- 2018 Thomas Pucadyil , Membrane Biochemistry , Ganesh Nagaraju , Genetics
- 2019 Kayarat Saikrishnan , Soumen Basak
Award winner engineering
- 1960 Homi Nusserwanji Sethna , chemical engineering
- 1962 Man Mohan Suri , Suri-Transmission
- 1963 Brahm Prakash , metallurgy
- 1964 Bal Raj Nijhawan , metallurgy
- 1965 Ayyagari Sambasiva Rao , electronics
- 1966 Jai Krishna , earthquake engineering
- 1967 Tanjore Ramachandra Anantharaman , Metallurgy
- 1968 Kshitish Ranjan Chakravorty , fertilizer
- 1971 Amitabha Bhattacharyya , production engineering
- 1972 Govind Swarup , radio astronomy, Rajindar Pal Wadhwa , microwave technology
- 1973 Man Mohan Sharma , chemical engineering
- 1974 Roddam Narasimha , hydrodynamics, Mangalore Anantha Pai , heavy current engineering
- 1975 Udipi Ramachandra Rao , space travel
- 1976 Rajinder Kumar , Multiphase Phenomena, Vaidyeswaran Rajaraman , Computer Science
- 1978 Digvijai Singh , liquid film lubrication, SN Seshadri , control
- 1979 Palle Rama Rao , metallurgy
- 1980 Vallampadugai Srinivasa Raghavan Arunachalam , Materials Science
- 1981 SC Dutta Roy , signal processing
- 1982 Raghunath Anant Mashelkar , chemical engineer
- 1983 Suhas Pandurang Sukhatme , heat transport, Krishnaswamy Kasturirangan , space travel
- 1984 DD Bhawalkar , optics, Paul Ratnasamy , catalysis
- 1985 Patcha Ramachandra Rao , Metallurgy
- 1986 Manohar Lal Munjal , acoustics
- 1987 Shrikant Lele , thermodynamics
- 1988 Surendra Prasad , signal processing, BD Kulkarni , chemical engineer
- 1989 Gundabathula Venkateswara Rao , Finite Elements
- 1989 Srikumar Banerjee , Metallurgy
- 1990 Sankar Kumar Pal , Fuzzy Neural Networks, Gangan Prathap , Statics
- 1991 Jyeshtharaj Joshi , nuclear technology
- 1992 Vivek Borkar , stochastic control
- 1993 Dipankar Banerjee , Metallurgy, Suresh Kumar Bhatia , Catalysis
- 1994 Govindan Sundararajan , surface treatment
- 1995 Kamanio Chattopadhyay , metallurgy
- 1997 Devang Vipin Khakhar , polymer processing
- 1998 Anurag Sharma , photonics, Ashok Jhunjhunwala , telecommunications
- 1999 Ramarathnam Narasimhan , fracture mechanics
- 2000 Viswanathan Kumaran , hydrodynamics, Partha Pratim Chakraborty , computer science
- 2002 Ashutosh Sharma , chemical engineer
- 2003 Atul Chokshi , Materials Science, Soumitro Banerjee , Bifurcation Theory
- 2004 Subhasis Chaudhuri , image processing, Vivek Ranade , hydrodynamics
- 2005 V. Ramgopal Rao , nanoelectronics, Kalyanmoy Deb , computer science
- 2006 Ashish Kishore Lele , Polymer Dynamics, Sanjay Mittal , Numerical Hydrodynamics
- 2007 Rama Govindarajan , hydrodynamics, BS Murty , metallurgy
- 2008 Ranjan Mallik , Communication Theory ,
- 2009 Giridhar Madras , polymers, Jayant Haritsa , computer science
- 2010 GK Ananthasuresh , topology optimization, Sanghamitra Bandyopadhyay , computer science
- 2011 Sirshendu De , Chemical Engineer, Upadrasta Ramamurty , Materials Science
- 2012 N. Ravishankar , Nanostructured Materials, Shanthi Pavan , VLSI Design
- 2013 Bikramjit Basu , ceramics, Suman Chakraborty , nanofluidics
- 2014 S. Venkata Mohan , Environmental Engineering, Soumen Chakrabarti Computer Science
- 2015 Yogesh M. Joshi , Rheology
- 2016 Avinash Kumar Agarwal , Mechanical Engineering, Venkata Padmanabhan , Computer Science
- 2017 Aloke Paul , Materials Science, Neelesh B. Mehta wireless communication
- 2018 Amit Agrawal , Fluid Mechanics, Ashwin Anil Gumaste , Telecommunications Networks
- 2019 Manik Varma
Prize winner medicine
- 1961 Ram Behari Arora , cardiovascular pharmacology
- 1963 Bal Krishan Anand , neurophysiology, Sibte Hasan Zaidi , toxicology
- 1965 Vulimiri Ramalingaswami , pathology, Nirmal Kumar Dutta , microbiology
- 1966 Jyoti Bhusan Chatterjea , Hemoglobinpathie, Rustom Jal Vakil , Cardiology
- 1967 MJ Thirumalachar , mycology, Ajit Kumar Basu , cardiac surgery
- 1968 Uttamchand Khimchand Sheth , neurobiology, Sarashi Ranjan Mukherjee , pharmacology
- 1969 Ranjit Roy Chaudhury , Pharmacology
- 1969 Subramanian Kalyanaraman , neurosurgery
- 1960 Janak Raj Talwar , surgery (heart, lungs), Ajit Kumar Maiti , neurophysiology, Om Dutt Gulati , pharmacology, Nuggehalli Raghuveer Moudgal , endocrinology, Turaga Desiraju , neurophysiology, Perdur Radhakantha Adiga , reproductive biology
- 1981 UC Chaturvedi , Virology
- 1983 Indira Nath , Immunology
- 1984 Jagdish Narain Sinha , neuropharmacology, Brahm Shanker Srivastava , molecular biology
- 1985 DK Ganguly , Neurophysiology
- 1986 Shyam Swarup Agarwal , Immunology, Pradeep Seth , Microbiology
- 1990 Maharaj Kishan Bhan , Pediatrics
- 1991 Shashi Wadhwa , Neurobiology
- 1992 Undurti Narasimha Das Immunology, Narinder Kumar Mehra , Immunogenetics
- 1993 Gaya Prasad Pal , clinical anatomy
- 1994 YD Sharma , molecular biology, KB Sainis , immunology
- 1995 Anil Kumar Tyagi , Biochemistry, Subrat Kumar Panda , Virology
- 1996 Vijayalakshmi Ravindranath , Neuroscience, Shiv Kumar Sarin , Hepatology
- 1997 Satish K. Gupta , Immunology, Vijay Kumar , Molecular Biology
- 1998 G. Balakrish Nair , microbiology
- 1999 Ch. Mohan Rao , molecular biology
- 2000 Shahid Jameel , virology
- 2001 Birendra Nath Mallick , Neurobiology
- 2002 Sunil Pradhan , neurology
- 2003 Chinmoy Sankar Dey , molecular biology, Anil Kumar Mandal , glaucoma
- 2004 Chetan Eknath Chitnis , Parasitology
- 2005 Javed Agrewala , Immunology
- 2006 VS Sangwan , cell biology
- 2007 PN Rangarajan , gene expression
- 2008 Ravinder Goswami , Endocrinology
- 2009 Santosh G. Honavar , Oncology of the Eye
- 2010 Mitali Mukerji , Human Genetics
- 2011 K. Narayanaswamy Balaji , Mycology
- 2012 Sandip Basu , nuclear medicine
- 2013 Pushkar Sharma , Immunology
- 2014 Anurag Agrawal , Entomology
- 2015 Vidita Ashok Vaidya , Neuroscience
- 2016 Niyaz Ahmed , molecular epidemiology, genomics
- 2017 Amit Dutt , Genomics, Deepak Gaur , Vaccine Development
- 2018 Ganesan Venkatasubramanian , Psychiatry
- 2019 Dhiraj Kumar , Mohammad Javed Ali
Prize winner chemistry
- 1960 TR Govindachari , bio-organic chemistry
- 1961 Asima Chatterjee , Phytomedicine
- 1962 Sasanka Chandra Bhattacharyya , Organic Chemistry
- 1963 Bal Dattatreya Tilak , Chemistry of Heterocycles
- 1964 Sukh Dev , Organic Chemistry
- 1965 Sadhan Basu , polymer chemistry, Ram Charan Mehrotra , organometallic chemistry
- 1966 NA Ramaiah , Chemistry of Carbohydrates
- 1967 Mushi Santappa , physical chemistry
- 1968 CNR Rao , solid state chemistry
- 1969 Amolak Chand Jain , Bioorganic Chemistry
- 1970 PT Narasimhan , theoretical chemistry
- 1971 Manojit Mohan Dhar , medicinal chemistry
- 1972 APB Sinha , solid state chemistry , Satinder Vir Kessar , organic chemistry
- 1973 Hirdaya Behari Mathur , spectroscopy, Manapurathu Verghese George , photochemistry
- 1974 Usha Ranjan Ghatak , stereochemistry, Kuppuswamy Nagarajan , organic chemistry
- 1975 Dewan Singh Bhakuni , Medicinal Chemistry, Animesh Chakravorty , Inorganic Chemistry
- 1976 Devadas Devaprabhakara , Alicyclic Chemistry
- 1977 Subramania Ranganathan , organic chemistry, Mihir Chowdhury , spectroscopy
- 1978 Girjesh Govil , molecular biophysics, Goverdhan Mehta , organic chemistry
- 1981 Dorairajan Balasubramanian , biochemistry, Bidyendu Mohan Deb , theoretical chemistry
- 1982 Chunni Lal Khetrapal , chemical physics, GSR Subba Rao , organic synthesis
- 1983 Naba Kishore Ray , computational chemistry , Samaresh Mitra , biological chemistry
- 1984 Paramasivam Natarajan , photochemistry, Kalya Jagannath Rao , nanomaterials
- 1985 not awarded
- 1986 Padmanabhan Balaram , biochemistry
- 1987 Debashis Mukherjee , theoretical chemistry
- 1988 Kaushal Kishore , polymer chemistry
- 1989 Srinivasan Chandrasekaran , Organometallic Chemistry, Mihir Kanti Chaudhuri Inorganic Chemistry
- 1990 Narayanasami Sathyamurthy , theoretical chemistry, BM Choudary , nanomaterials
- 1991 Biman Bagchi , biophysical chemistry, Jhillu Singh Yadav , agrochemistry
- 1992 Suryanarayanasastry Ramasesha , molecular electronics, Sumit Bhaduri , organometallic chemistry
- 1993 Shridhar Ramachandra Gadre , theoretical chemistry, Thirumalachari Ramasami , inorganic chemistry
- 1994 Dipankar Das Sarma , solid state chemistry , Eluvathingal Devassy Jemmis , theoretical chemistry
- 1995 Jayaraman Chandrasekhar , computational chemistry , Kizhakeyil Lukose Sebastian , theoretical chemistry
- 1996 Mariappan Periasamy , organic chemistry, Narayanan Chandrakumar , physical chemistry
- 1997 Adusumilli Srikrishna , organic chemistry, Kankan Bhattacharyya , spectroscopy
- 1998 Akhil Ranjan Chakravarty , bioinorganic chemistry, Krishna N. Ganesh , bioorganic chemistry
- 1999 Ganesh Prasad Pandey , organic chemistry, Deb Shankar Ray , spectroscopy
- 2000 Pradeep Mathur , organometallic chemistry, Sourav Pal , theoretical chemistry
- 2001 Uday Maitra , supramolecular chemistry, Tavarekere Kalliah Chandrashekar , bioinorganic chemistry
- 2002 Tushar Kanti Chakraborty , organic chemistry, Murali Sastry , nanomaterials
- 2003 Santanu Bhattacharya , chemical biology, Vadapalli Chandrasekhar , inorganic chemistry
- 2004 Siva Umapathy , Photochemie, Vinod K. Singh , Chiral Ligands
- 2005 Samaresh Bhattacharya , Inorganic Chemistry, Subramaniam Ramakrishnan , Polymer Chemistry
- 2006 Srinivasan Sampath , electrochemistry, K. George Thomas , photochemistry
- 2007 Amalendu Chandra , hydrodynamics, Ayyappanpillai Ajayaghosh , supramolecular chemistry
- 2008 Thalappil Pradeep , Nanoparticles, Jarugu Narasimha Moorthy , Organic Chemistry
- 2009 Charusita Chakravarty , theoretical chemistry, Narayanaswamy Jayaraman , organic chemistry
- 2010 Sandeep Verma , Bioinorganic Chemistry, Swapan Kumar Pati , Magnetic Phenomena
- 2011 Garikapati Narahari Sastry , Computational Chemistry , Balasubramanian Sundaram , Computational Chemistry
- 2012 Gangadhar J. Sanjayan , bioorganic chemistry, Govindasamy Mugesh , medicinal chemistry
- 2013 Yamuna Krishnan , organic chemistry
- 2014 Souvik Maiti , biophysical chemistry, Kavirayani Ramakrishna Prasad , organic chemistry
- 2015 D. Srinivasa Reddy , Medicinal Chemistry, Pradyut Ghosh , Inorganic Chemistry
- 2016 Partha Sarathi Mukherjee , Supramolecular Chemistry
- 2017 G. Naresh Patwari , Spectroscopy
- 2018 Rahul Banerjee , structural chemistry, Swadhin Kumar Mandal , inorganic and organometallic chemistry
- 2019 Raghavan B. Sunoj , Tapas Kumar Maji
Prize winner mathematics
- 1959 K. Chandrasekharan , number theory, CR Rao , probability theory
- 1965 KG Ramanathan , number theory
- 1972 CS Seshadri , algebraic geometry, Anadi Sankar Gupta , hydrodynamics
- 1975 Padam Chand Jain , Numerics, MS Narasimhan , Algebraic Geometry
- 1976 KR Parthasarathy , quantum stochastics, SK Trehan , magnetic fields
- 1977 MS Raghunathan , Lie groups
- 1978 EMV Krishnamurthy , fast division
- 1979 S. Ramanan , Algebraic Geometry, Srinivasacharya Raghavan Number Theory
- 1980 R. Sridharan , Algebra
- 1981 Jayanta Kumar Ghosh , Bayesian Interference
- 1982 BLS Prakasa Rao , stochastics, Jang Bahadur Shukla , mathematical modeling
- 1983 Phoolan Prasad , Partial Differential Equations, Inder Bir Singh Passi group theory
- 1985 Rajagopalan Parthasarathy , Blattner conjecture, Surender Kumar Malik , nonlinear phenomena
- 1986 T. Parthasarathy , game theory, Udai Bhan Tewari , algebra
- 1987 Tarlok Nath Shorey , Number Theory, Raman Parimala , Algebra
- 1988 Mihir Baran Banerjee , hydrodynamics, Kalyan Bidhan Sinha , scattering theory
- 1989 Gopal Prasad , Liegruppen
- 1990 R. Balasubramanian , Riemannsche Zeta function, Shrikrishna Gopalrao Dani , ergodic theory
- 1991 Vikram Bhagvandas Mehta , Annamalai Ramanathan , Frobenius splitting in Algebraic Geometry
- 1992 Maithili Sharan , mathematical modeling
- 1993 Navin M. Singhi , combinatorics, Karmeshu , mathematical modeling
- 1994 Neithalath Mohan Kumar , Commutative Algebra
- 1995 Rajendra Bhatia , matrix functions
- 1996 Vaikalathur Shankar Sunder , sub-factors
- 1998 TR Ramadas , Algebraic Geometry, Subhashis Nag , String Theory
- 1999 Rajeeva Laxman Karandikar , probability theory
- 2000 Rahul Mukerjee , Statistics
- 2001 Tyakal Nanjundiah Venkataramana , Algebraic Groups, Gadadhar Misra , Operator Theory
- 2002 Sundaram Thangavelu , Harmonic Analysis, Dipendra Prasad , Number Theory
- 2003 Manindra Agrawal , AKS Primality Test , Vasudevan Srinivas , Algebraic Geometry
- 2004 Sujatha Ramdorai , Iwasawa theory, Arup Bose , statistics (sequential analysis)
- 2005 Probal Chaudhuri , statistics (quantile regression), Kapil Hari Paranjape , algebraic geometry
- 2006 Vikraman Balaji , algebraic geometry, Indranil Biswas , algebraic geometry
- 2007 BV Rajarama Bhat , operator theory
- 2008 Jaikumar Radhakrishnan , combinatorics
- 2009 Suresh Venapally , Algebra
- 2011 Mahan Mitra , Hyperbolic Geometry, Palash Sarkar , Cryptology
- 2012 Siva Athreya , probability theory, Debashish Goswami , non-commutative geometry
- 2013 Eknath Prabhakar Ghate , number theory
- 2014 Kaushal Kumar Verma , complex analysis
- 2015 K. Sandeep , elliptic partial differential equations, Ritabrata Munshi , number theory
- 2016 Amlendu Krishna , Algebraic Geometry
- 2017 Naveen Garg , Computer Science
- 2018 Amit Kumar , Computer Science, Nitin Saxena , Algebra
- 2019 Dishant Mayurbhai Pancholi , Neena Gupta
Physics award winner
- 1958 KS Krishnan , Raman scattering
- 1960 MGK Menon , particle physics
- 1961 GN Ramachandran , Ramachandran Plot
- 1962 Vikram Ambalal Sarabhai , spatial research
- 1963 Raja Ramanna , nuclear physics
- 1964 Ajit Ram Verma , crystallography
- 1965 Barry Ramachandra Rao , crystallography
- 1966 Sivaraj Ramaseshan , crystallography, SC Jain , semiconductor
- 1967 Devendra Lal , geophysics
- 1968 Ashesh Prasad Mitra , environmental physics
- 1969 Asoke Nath Mitra , particle physics
- 1970 MK Vainu Bappu , astrophysics
- 1971 Padmanabha Krishnagopala Iyengar , nuclear physics
- 1972 Sivaramakrishna Chandrasekhar , crystallography, Shri Krishna Joshi , nanotechnology
- 1973 Virendra Singh , high energy physics
- 1974 Krityunjai Prasad Sinha , Mahendra Singh Sodha , plasma physics
- 1975 Biswa Ranjan Nag , semiconductor, Kasturi Lal Chopra , materials science
- 1976 Chanchal Kumar Majumdar , solid state physics, Ramanuja Vijayaraghavan , solid state physics
- 1978 Jayant Vishnu Narlikar , cosmology, ES Raja Gopal , solid state physics
- 1979 Sudhanshu Shekhar Jha , solid state physics, Ajoy Kumar Ghatak , optics
- 1980 NS Satya Murthy , Reaction Dynamics of Molecules, Narasimhaiengar Mukunda , Quantum Mechanics
- 1981 Ramanujan Srinivasan , magnetic resonance, Shasanka Mohan Roy , high energy physics
- 1982 Tiruppattur Venkatachalamurti Ramakrishnan , solid state physics, Girish Saran Agarwal , quantum optics
- 1983 Shyam Sunder Kapoor , nuclear physics, Ramamurti Rajaraman , theoretical physics
- 1984 Ranganathan Shashidhar , liquid crystals, Ramanath Cowsik , astroparticle physics
- 1985 Narendra Kumar , Solid State Physics, Kehar Singh , Nano Optics
- 1986 Predhiman Krishan Kaw , plasma physics
- 1987 Probir Roy , high energy physics, Vijay Kumar Kapahi , radio astronomy
- 1988 Deepak Kumar , Solid State Physics, Onkar Nath Srivastava , Nanotechnology
- 1989 Muthusamy Lakshmanan , theoretical physics, NV Madhusudana , liquid crystals
- 1990 Ajay Kumar Sood , Nanotechnology, Ganapathy Baskaran , Solid State Physics
- 1991 Deepak Dhar , statistical physics, Deepak Mathur , molecular physics
- 1992 Vikram Kumar , Semiconductor, Subodh Raghunath Shenoy , Solid State Physics
- 1993 Rajiah Simon , quantum optics, Gopal Krishna , radio astronomy
- 1994 Arup Kumar Raychaudhuri , Solid State Physics, Ashoke Sen , String Theory
- 1995 Mustansir Barma , statistical physics
- 1996 Thanu Padmanabhan , Cosmology
- 1997 Bikas K. Chakrabarti , Quantum annealing, Amitava Raychaudhuri , Particle Physics
- 1998 AM Jayannavar , Solid State Physics, Sumit Ranjan Das High Energy Physics
- 1999 EV Sampathkumaran , superconductivity, Sunil Mukhi , theoretical physics
- 2000 Sriram Ramaswamy , Solid State Physics, Varun Sahni , Gravitation
- 2001 Rahul Pandit , solid state physics
- 2002 Mohit Randeria , solid state physics, Avinash Deshpande , astrophysics
- 2003 G. Ravindra Kumar , Plasma Physics, Biswarup Mukhopadhyaya , High Energy Physics
- 2004 Madan Rao , statistical mechanics
- 2005 Sandip Trivedi , Solid State Physics
- 2006 Sanjay Puri , statistical physics, Atish Dabholkar Quantum Gravity
- 2007 Yashwant Gupta , radio astronomy, Pinaki Majumdar , solid state physics
- 2008 Raghunathan Srianand , cosmology, Srikanth Sastry , theoretical physics
- 2009 Rajesh Gopakumar , string theory, Abhishek Dhar , solid state physics
- 2010 Umesh Waghmare , Solid State Physics, Kalobaran Maiti Solid State Physics
- 2011 Shiraz Minwalla , String Theory ,
- 2012 Arindam Ghosh , semiconductor, Krishnendu Sengupta , theoretical physics
- 2013 Amol Dighe , high energy physics, Vijay Balakrishna Shenoy , solid state physics
- 2014 Pratap Raychaudhuri , superconductivity, Sadiqali Abbas Rangwala , optics
- 2015 Bedangadas Mohanty , high energy physics, Mandar Madhukar Deshmukh , mesoscopic physics
- 2016 Subramanian Anantha Ramakrishna , Solid State Physics
- 2017 Nissim Kanekar , astronomy, Vinay Gupta , materials science
- 2018 Aditi Sen De , Quantum Physics, Ambarish Ghosh , Soft Matter Physics
- 2019 Aninda Sinha , Shankar Ghosh