Australian Open 2019 / junior doubles
Australian Open 2019 | |||
---|---|---|---|
Singles: | Men's | Ladies | |
Double: | Men's | Ladies | Mixed |
Singles: | Juniors | Juniors | |
Double: | Juniors | Juniors | |
R. Single: | Men's | Ladies | Quad |
R. Double: | Men's | Ladies | Quad |
Australian Open junior doubles |
|||
2018 ◄ 2019 ► 2020 | |||
Grand Slams 2019 junior doubles |
|||
Australian Open French Open Wimbledon Championships US Open |
The junior doubles of the Australian Open 2019 was a tennis competition in Melbourne .
Last year's winners were Hugo Gaston and Clément Tabur .
Seeding list
|
|
Main round
Explanation of symbols
|
|
|
Semi-finals, finals
Semifinals | final | |||||||||||
5 | Lorenzo Musetti Giulio Zeppieri |
4th | 6 2 | |||||||||
3 | Jonáš Forejtek Dalibor Svrčina |
6th | 7th | |||||||||
3 | Jonáš Forejtek Dalibor Svrčina |
7th | 6th | |||||||||
4th | Cannon Kingsley Emilio Nava |
6 5 | 4th | |||||||||
4th | Cannon Kingsley Emilio Nava |
6th | 6th | |||||||||
2 | Nicolás Álvarez Varona Filip Cristian Jianu |
3 | 4th |
Upper half
Upper half 1
First round | Round of 16 | Quarter finals | |||||||||||||||||
1 | R. Hijikata O. Virtanen |
6th | 6 6 | [10] | |||||||||||||||
S. Storch B. Yunchaokete |
4th | 7th | [8th] | ||||||||||||||||
1 | R. Hijikata O. Virtanen |
6th | 6 5 | [3] | |||||||||||||||
H. Seon-yong T. Suksumrarn |
1 | 7th | [10] | ||||||||||||||||
R. Azuma R. Matsushita |
2 | 6 4 | |||||||||||||||||
H. Seon-yong T. Suksumrarn |
6th | 7th | |||||||||||||||||
H. Seon-yong T. Suksumrarn |
6 6 | 3 | |||||||||||||||||
5 | L. Musetti G. Zeppieri |
7th | 6th | ||||||||||||||||
WC | C. Dong T. Sach |
7th | 6th | ||||||||||||||||
K.-l. Ng B. Shengül |
6 1 | 3 | |||||||||||||||||
WC | C. Dong T. Sach |
6 5 | 2 | ||||||||||||||||
5 | L. Musetti G. Zeppieri |
7th | 6th | ||||||||||||||||
J. Lehečka W. Marek |
7th | 5 | [5] | ||||||||||||||||
5 | L. Musetti G. Zeppieri |
6 5 | 7th | [10] |
Upper half 2
First round | Round of 16 | Quarter finals | |||||||||||||||||
3 | J. Forejtek D. Svrčina |
7th | 6th | ||||||||||||||||
T. Kodat G. Ström |
6 3 | 2 | |||||||||||||||||
3 | J. Forejtek D. Svrčina |
5 | 6th | [10] | |||||||||||||||
J. Klopper K. Montsi |
7th | 4th | [7] | ||||||||||||||||
J. Klopper K. Montsi |
1 | 6th | [10] | ||||||||||||||||
J. Story H. Wendelken |
6th | 4th | [6] | ||||||||||||||||
3 | J. Forejtek D. Svrčina |
6th | 6th | ||||||||||||||||
A. Calendar H. Mayot |
4th | 4th | |||||||||||||||||
A. Calendar H. Mayot |
6th | 6th | |||||||||||||||||
WC | S. Tricerri E. Vo |
3 | 2 | ||||||||||||||||
A. Calendar H. Mayot |
6th | 5 | [10] | ||||||||||||||||
7th | T. Boyer T. Zink |
4th | 7th | [5] | |||||||||||||||
DS Stricker E. Vanshelboim |
4th | 3 | |||||||||||||||||
7th | T. Boyer T. Zink |
6th | 6th |
Bottom half
Lower half 1
First round | Round of 16 | Quarter finals | |||||||||||||||||
8th | L. Draxl Z. Khan |
6th | 6th | ||||||||||||||||
WC | K. Cavrak T. Evans |
2 | 4th | ||||||||||||||||
8th | L. Draxl Z. Khan |
7th | 6th | ||||||||||||||||
ND Ionel P. Nguyễn Văn |
5 | 2 | |||||||||||||||||
ND Ionel P. Nguyễn Văn |
7th | 5 | [10] | ||||||||||||||||
A. Binda L. Weststrate |
5 | 7th | [7] | ||||||||||||||||
8th | L. Draxl Z. Khan |
5 | 1 | ||||||||||||||||
4th | C. Kingsley E. Nava |
7th | 6th | ||||||||||||||||
L. Marmousez E. Spizzirri |
6th | 6th | |||||||||||||||||
L. Darderi C. Lerby |
4th | 3 | |||||||||||||||||
L. Marmousez E. Spizzirri |
3 | 3 | |||||||||||||||||
4th | C. Kingsley E. Nava |
6th | 6th | ||||||||||||||||
WC | K. Kozlowski N. Volonski |
6th | 0 | [7] | |||||||||||||||
4th | C. Kingsley E. Nava |
4th | 6th | [10] |
Lower half 2
First round | Round of 16 | Quarter finals | |||||||||||||||||
6th | V. Royer H. VN rune |
7th | 1 | [10] | |||||||||||||||
M. Alves N. Rodrigues |
6 1 | 6th | [6] | ||||||||||||||||
6th | V. Royer H. VN rune |
6 2 | 3 | ||||||||||||||||
T. Schoolkate D. Sweeny |
7th | 6th | |||||||||||||||||
T. Schoolkate D. Sweeny |
7th | 6th | |||||||||||||||||
L. Herman G. Onclin |
5 | 4th | |||||||||||||||||
T. Schoolkate D. Sweeny |
4th | 4th | |||||||||||||||||
2 | N. Álvarez Varona F.C. Jianu |
6th | 6th | ||||||||||||||||
M. Arnaldi F. Passaro |
6 4 | 6 1 | |||||||||||||||||
J. Fearnley C. Thomson |
7th | 7th | |||||||||||||||||
J. Fearnley C. Thomson |
3 | 7th | [8th] | ||||||||||||||||
2 | N. Álvarez Varona F.C. Jianu |
6th | 6 4 | [10] | |||||||||||||||
S. Mitsui K. Saitoh |
7th | 5 | [10] | ||||||||||||||||
2 | N. Álvarez Varona F.C. Jianu |
6 2 | 7th | [12] |
Web links
- Australian Open 2019 (Juniors) (English) on the ITF website