Summer Paralympics 2004 / wheelchair tennis / men's doubles
Men's wheelchair tennis doubles from the 2004 Summer Paralympics |
||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
winner |
Shingo Kunieda Satoshi Saida |
|||||||||
Final opponent |
Michaël Jeremiasz Lahcen Majdi |
|||||||||
Final result | 6: 1, 6: 2 | |||||||||
Competitions | ||||||||||
singles | Ladies | Men's | Quad | |||||||
Double | Ladies | Men's | Quad |
Men's wheelchair tennis doubles from the 2004 Summer Paralympics .
The defending champions were Robin Ammerlaan and Ricky Molier . Molier did not run again, while Ammerlaan took fourth place. The game was played from September 19 to 26, 2004. A total of 52 players took part in this tournament.
Shingo Kunieda and Satoshi Saida won the tournament and thus the gold medal after a 6: 1, 6: 2 win over Michaël Jeremiasz and Lahcen Majdi .
Results
Explanation of symbols
|
|
Semi-finals, finals
Semifinals | final | |||||||||||
Shingo Kunieda Satoshi Saida |
4th | 6th | 7th | |||||||||
Anthony Bonaccurso David Hall |
6th | 4th | 6th | |||||||||
Shingo Kunieda Satoshi Saida |
6th | 6th | ||||||||||
Michaël Jeremiasz Lahcen Majdi |
1 | 2 | ||||||||||
Robin Ammerlaan Eric Stuurman |
2 | 2 | ||||||||||
Michaël Jeremiasz Lahcen Majdi |
6th | 6th | ||||||||||
3rd place match | ||||||||||||
Anthony Bonaccurso David Hall |
6th | 6th | 6th | |||||||||
Robin Ammerlaan Eric Stuurman |
4th | 7th | 4th |
Upper half
Upper half 1
First round | Round of 16 | Quarter finals | ||||||||||||||||
S. Kunieda S. Saida |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Kumarasiri , M., B. Silva |
1 | 1 | A. Batycki J. Kulik |
0 | 0 | |||||||||||||
A. Batycki J. Kulik |
6th | 6th | S. Kunieda S. Saida |
6th | 6th | |||||||||||||
M. Pomme C. Santos |
6th | 6th | S. Hatt J. Mistry |
1 | 1 | |||||||||||||
D. Chabrecek J. Felix |
4th | 2 | M. Pomme C. Santos |
2 | 2 | |||||||||||||
S. Hatt J. Mistry |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Upper half 2
First round | Round of 16 | Quarter finals | ||||||||||||||||
S. Welch J. Greer |
6th | 6th | ||||||||||||||||
L. Fischer R. Harel |
6th | 6th | L. Fischer R. Harel |
1 | 3 | |||||||||||||
L. Farkas C. Prohászka |
4th | 3 | S. Welch J. Greer |
4th | 3 | |||||||||||||
S. Kruamai W. Peern Mee |
6th | 6th | A. Bonaccurso D. Hall |
6th | 6th | |||||||||||||
A. Peinsith S. Krieghofer |
2 | 3 | S. Kruamai W. Peern Mee |
1 | 3 | |||||||||||||
A. Bonaccurso D. Hall |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Bottom half
Lower half 1
First round | Round of 16 | Quarter finals | ||||||||||||||||
P. Jaroszewski T. Kruszelnicki |
6th | 6th | ||||||||||||||||
F. Tur C. Mira |
0 | 1 | P. Jaroszewski T. Kruszelnicki |
6th | 6th | |||||||||||||
M. Gatelli F. Mazzei |
7th | 6th | 6th | M. Gatelli F. Mazzei |
2 | 2 | ||||||||||||
H. Nakano R. To |
6th | 7th | 3 | P. Jaroszewski T. Kruszelnicki |
2 | 3 | ||||||||||||
H.-g. Lee D.-j. Kwak |
6th | 6th | R. Ammerlaan E. Stuurman |
6th | 6th | |||||||||||||
D. Gardner K. Plowman |
2 | 1 | H.-g. Lee D.-j. Kwak |
3 | 1 | |||||||||||||
R. Ammerlaan E. Stuurman |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Lower half 2
First round | Round of 16 | Quarter finals | ||||||||||||||||
M. Legner, H. Baumgartner |
6th | 6th | ||||||||||||||||
A. Hubbard J. Victor |
0 | 1 | M. Legner, H. Baumgartner |
4th | 4th | |||||||||||||
S. Olsson P. Vikström |
6th | 6th | S. Olsson P. Vikström |
6th | 6th | |||||||||||||
A. Sugiharto Y. Onasie |
0 | 0 | S. Olsson P. Vikström |
1 | 2 | |||||||||||||
M. Erni D. Pellegrina |
0 | 3 | M. Jeremiasz L. Majdi |
6th | 6th | |||||||||||||
L. Quintero J. Rydberg |
6th | 6th | L. Quintero J. Rydberg |
2 | 4th | |||||||||||||
M. Jeremiasz L. Majdi |
6th | 6th | ||||||||||||||||