2nd German Volleyball Bundesliga 1999/2000 (men)
The 1999/2000 season of the 2nd men's volleyball division was the twenty-sixth edition of this competition.
2nd Bundesliga North
The champions became the FT Adler Kiel, which however withdrew to the regional league for financial reasons. The TuS Berne Hamburg, the Berlin TSC and the Oldenburger TB were relegated.
Teams
This season the following thirteen teams played in the men's 2nd Bundesliga North:
- VC Olympia Berlin
- Berlin TSC
- VC Bottrop 90
- USC Braunschweig
- VV Humann Essen
- TuS Berne Hamburg
- Eimsbütteler TV Hamburg
- FT Adler Kiel
- VfB Ludwigslust
- USC Munster
- Oldenburg TB
- UPS Potsdam
- SV Bayer Wuppertal II
table
society | Games | Points | sentences | |
---|---|---|---|---|
1. | Eagle keel | 24 | 42: 6 | 68:22 |
2. | Bottrop (A) | 24 | 38:10 | 65:25 |
3. | Muenster | 24 | 36:12 | 63: 30 |
4th | Food (N) | 24 | 30:18 | 54: 39 |
5. | Wuppertal II | 24 | 24:24 | 46: 43 |
6th | Eimsbüttel | 24 | 24:24 | 43:46 |
7th | VCO Berlin (S) | 24 | 24:24 | 43: 52 |
8th. | Braunschweig (N) | 24 | 22:26 | 44:49 |
9. | Potsdam | 24 | 22:26 | 42:52 |
10. | Ludwigslust | 24 | 20:28 | 44:52 |
11. | Berne (N) | 24 | 16:32 | 36:56 |
12. | Berlin TSC | 24 | 12:36 | 32:60 |
13. | Oldenburg | 24 | 2:46 | 17:71 |
Status: final table |
Relegated to the regional league or withdrawal | |
(A) | Relegated from the 1st Bundesliga |
(N) | Promoted from the regional league |
(S) | Special gaming rights |
2nd Bundesliga South
VV Leipzig became champions and promoted to the 1st Bundesliga . The runner-up TSV Unterhaching also rose. The relegated were the SC Ransbach-Baumbach, the SV Lohhof and the USV TU Dresden.
Teams
This season the following thirteen teams played in the men's 2nd Bundesliga South:
- TV Biedenkopf
- UPS TU Dresden
- Volleyball boarding school in Frankfurt
- TSV Friedberg
- VV Leipzig
- SV Lohhof
- VGF Marktredwitz
- SVC Nordhausen
- SC Ransbach-Baumbach
- TG Rüsselsheim
- TSV Bad Saulgau
- TSV Schmiden
- TSV Unterhaching
table
society | Games | Points | sentences | |
---|---|---|---|---|
1. | Leipzig (A) | 24 | 46: 2 | 69: 14 |
2. | Unterhaching | 24 | 42: 6 | 64: 18 |
3. | Schmiden (N) | 24 | 34:14 | 57:35 |
4th | Nordhausen (M) | 23 | 30:16 | 54:30 |
5. | Marktredwitz (N) | 24 | 24:24 | 44:49 |
6th | Ruesselsheim | 24 | 22:26 | 44:46 |
7th | Biedenkopf | 23 | 20:26 | 45:45 |
8th. | Friedberg | 24 | 20:28 | 41:50 |
9. | VI Frankfurt (S) | 24 | 20:28 | 38: 49 |
10. | Bad Saulgau | 24 | 18:30 | 39:56 |
11. | Ransbach-Baumbach | 24 | 14:34 | 39:57 |
12. | Lohhof | 24 | 12:36 | 27: 63 |
13. | Dresden (N) | 24 | 8:40 | 18:67 |
Status: final table |
Promoted to the Bundesliga | |
Relegated to the regional league or withdrawal | |
(M) | Last year's champion |
(A) | Relegated from the 1st Bundesliga |
(N) | Promoted from the regional league |
(S) | Special gaming rights |