Youth Olympic Winter Games 2016 / Participant (Switzerland)
SUI
4th | 3 | 4th |
The Switzerland took part in the Youth Olympic Winter Games in 2016 in Lillehammer with 48 athletes in eleven sports part.
sports
biathlon
Athletes | competition | Time (shooting error) | rank |
---|---|---|---|
Boys | |||
Nico Salutt | 7.5 km sprint | 21: 24.1 min (4) | 29 |
10 km pursuit | 35: 03.8 min (10) | 37 | |
Sebastian Stadler | 7.5 km sprint | 19: 57.9 min (0) | 10 |
10 km pursuit | 31: 06.9 min (5) | 11 | |
girl | |||
Flavia Bartender | 6 km sprint | 21: 34.4 min (4) | 41 |
7.5 km pursuit | 31: 18.0 min (6) | 37 | |
Anja Fischer | 6 km sprint | 21: 34.4 min (2) | 41 |
7.5 km pursuit | 34: 34.2 min (9) | 44 | |
Mixed | |||
Flavia bartender Sebastian Stadler |
Single mixed relay | 42: 33.9 min (0 + 9) | 7th |
Flavia Barmettler Anja Fischer Nico Salutt Sebastian Stadler |
Mixed relay | 1: 25: 15.9 h (3 + 14) | 8th |
bob
Athletes | competition | Round 1 | Pass 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Marius Schneider | Monobob | 57.53 s | 6th | 57.47 s | 4th | 1: 55.00 min | 5 |
girl | |||||||
Paulina Götschi | Monobob | 59.32 s | 8th | 59.61 s | 11 | 1: 58.93 min | 8th |
Curling
Athletes | competition | Group round | Quarter finals | Semifinals | 3rd place match | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Victories | Defeats | opponent | Result | opponent | Result | opponent | Result | rank | ||
Mixed | ||||||||||
Laura Engler Philipp Hösli Henwy Lochmann Selina Witschonke |
team | 6th | 1 | Sweden | 7: 3 | Canada | 5: 7 | Russia | 11: 3 | bronze |
Speed skating
Athletes | competition | Round 1 | Pass 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
girl | |||||||
Jasmin Güntert | 500 m | DSQ | not qualified | ||||
1500 m | 2: 19.84 min | 25th | |||||
Mass start | 5: 56.68 min | 13 |
ice Hockey
girl
Players Sina Bachmann , Sydney Berta , Tina Brand , Yaël Brich , Oona Emmenegger , Rahel Enzler , Ramona Forrer , Justine Forster , Janine Hauser , Saskia Maurer , Lisa Rüedi , Noemi Ryhner , Jessica Schlegel , Gionina Spiess , Nicole Vallario , Stefanie Wetli , Lara Carpenter |
Group stage
Pl. | Sp | S. | OTS | OTN | N | Gates | Points | |
1. | Sweden | 4th | 2 | 1 | 1 | 0 | 10: | 39 |
2. | Czech Republic | 4th | 3 | 0 | 0 | 1 | 7: 4 | 9 |
3. | Switzerland | 4th | 2 | 1 | 0 | 1 | 10: | 68th |
4th | Slovenia | 4th | 1 | 0 | 1 | 2 | 6: 9 | 4th |
5. | Norway | 4th | 0 | 0 | 0 | 4th | 2:13 | 0 |
Semifinals
February 19, 2016 2:00 p.m. |
Czech Republic Karolína Hornická (4:26) Magdalena Erbenová (45:00) |
2: 1 (1: 0, 0: 1, 0: 0, 0: 0, 1: 0) |
Switzerland Rahel Enzler (28:45) |
Youth Hall, Lillehammer |
3rd place match
Freestyle skiing
halfpipe
Athletes | competition | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Pass 2 | Pass 3 | Best run | rank | ||
Boys | ||||||
Mario Grob | halfpipe | 51.60 points | 64.00 points | 35.20 points | 64.00 points | 6th |
Ski cross
Athletes | competition | qualification | leader | Semifinals | final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | Points | rank | position | position | ||
Boys | |||||||
Sascha Rüedi | Ski cross | 44.32 s | 7th | 13 | 9 | not qualified | |
girl | |||||||
Talina Gantenbein | Ski cross | 45.76 s | 2 | 17th | 2 | 1 | gold |
Slopestyle
Athletes | competition | final | |||
---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Pass 2 | Best run | rank | ||
Boys | |||||
Mario Grob | Slopestyle | 42.80 points | 45.20 points | 45.20 points | 17th |
Colin Wili | Slopestyle | 58.40 points | 61.40 points | 61.40 points | 11 |
girl | |||||
Mathilde Gremaud | Slopestyle | 58.20 points | 12.80 points | 58.20 points | 6th |
skeleton
Athletes | Round 1 | Pass 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |
Boys | ||||||
Kevin Akeret | 55.35 s | 12 | 55.09 s | 12 | 1: 50.44 min | 12 |
Alpine skiing
Athletes | competition | Round 1 | Pass 2 | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||||
Boys | |||||||||
Joel Oehrli | Super G | 1: 11.41 min | 6th | ||||||
Giant slalom | 1: 19.25 min | 7th | 1: 20.07 min | 13 | 2: 39.32 min | 9 | |||
slalom | 52.28 min | 22nd | DNF | ||||||
combination | 1: 12.46 min | 7th | 42.32 s | 12 | 1: 54.78 min | 7th | |||
Maurus Sparr | Super G | 1: 12.25 min | 14th | ||||||
Giant slalom | 1: 20.16 min | 14th | 1: 19.41 min | 10 | 2: 39.57 min | 10 | |||
slalom | 51.52 s | 13 | 52.85 s | 23 | 1: 44.37 min | 21st | |||
combination | 1: 13.49 min | 19th | DNF | ||||||
girl | |||||||||
Aline Danioth | Super G | 1: 12.69 min | bronze | ||||||
Giant slalom | 1: 18.46 min | 3 | 1: 15.49 min | 3 | 2: 33.95 min | bronze | |||
slalom | 53.53 s | 1 | 49.68 s | 1 | 1: 43.21 min | gold | |||
combination | 1: 13.59 min | 2 | 42.15 s | 1 | 1: 55.74 min | gold | |||
Mélanie Meillard | Super G | 1: 13.05 min | 4th | ||||||
Giant slalom | 1: 17.84 min | 2 | 1: 15.44 min | 2 | 2: 33.28 min | gold | |||
slalom | DNF | not qualified | |||||||
combination | 1: 13.44 min | 1 | 42.68 s | 2 | 1: 56.12 min | silver |
Cross-country skiing
Athletes | competition | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||||
Arnaud Guex | Cross | 3: 11.70 min | 9 | 3: 11.18 min | 3 | not qualified | |||
Classic sprint | 3: 08.57 min | 20th | 3: 04.87 min | 4th | not qualified | ||||
10 km freestyle | DNS | ||||||||
Maurus Lozza | Cross | 3: 16.62 min | 19th | 3: 10.46 min | 6th | not qualified | |||
Classic sprint | 3: 13.13 min | 28 | 3: 37.61 min | 6th | not qualified | ||||
10 km freestyle | 25: 36.2 min | 18th | |||||||
girl | |||||||||
Désirée Steiner | Cross | 3: 47.31 min | 14th | 3: 41.81 min | 5 | not qualified | |||
Classic sprint | 3: 35.60 min | 8th | 3: 28.51 min | 2 | 3: 29.64 min | 4th | not qualified | ||
5 km freestyle | 13: 57.0 min | 11 | |||||||
Giuliana Werro | Cross | 3: 57.09 min | 27 | 3: 52.99 min | 10 | not qualified | |||
Classic sprint | 3: 42.98 min | 23 | 3: 38.23 min | 6th | not qualified | ||||
5 km freestyle | 14: 18.3 min | 20th |
Ski jumping
Athletes | competition | First round | final | total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Expanse | Points | rank | Expanse | Points | rank | Points | rank | ||
Boys | |||||||||
Sandro Hauswirth | Normal hill | 87.0 m | 102.8 | 11 | 83.0 m | 92.7 | 13 | 195.5 | 11 |
Snowboard
halfpipe
Athletes | competition | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Pass 2 | Pass 3 | Best run | rank | ||
Boys | ||||||
Wendelin Gauger | halfpipe | 46.75 points | 14.25 points | 47.00 points | 47.00 points | 15th |
Gian Sutter | halfpipe | 57.00 points | 47.50 points | 62.75 points | 62.75 points | 7th |
girl | ||||||
Ariane Burri | halfpipe | 36.25 points | 38.25 points | 35.75 points | 38.25 points | 13 |
Snowboard cross
Athletes | competition | qualification | leader | Semifinals | final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | Points | rank | position | position | ||
Boys | |||||||
Pascal Bitschnau | Snowboard cross | 48.62 s | 5 | 15th | 6th | 3 | 7th |
girl | |||||||
Sophie Hediger | Snowboard cross | 49.72 s | 2 | 19th | 2 | 1 | silver |
Slopestyle
Athletes | competition | final | |||
---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Pass 2 | Best run | rank | ||
Boys | |||||
Wendelin Gauger | Slopestyle | 46.00 points | 25.25 points | 46.00 points | 16 |
Gian Sutter | Slopestyle | 40.50 points | 76.50 points | 76.50 points | 8th |
girl | |||||
Ariane Burri | Slopestyle | DNS |
Team competition ski / snowboard cross
Athletes | competition | Quarter finals | Semifinals | final |
---|---|---|---|---|
position | position | position | ||
Mixed | ||||
Sophie Hediger Talina Gantenbein Pascal Bitschnau Sascha Rüedi |
Team competition ski / snowboard cross | 1 | 2 | silver |
Individual evidence
- ↑ lillehammer2016.com: Schedule & Results (English)