Youth Olympic Winter Games 2020 / Participant (Brazil)
BRA
- | - | - |
Brazil took part in the 2020 Winter Youth Olympic Games in Lausanne with twelve athletes (seven boys and five girls) in six sports.
Participants by sport
biathlon
Athletes | Competitions | time | error | rank |
---|---|---|---|---|
girl | ||||
Taynara da Silva | 6 km sprint | 28: 55.6 min | 6 (2 + 4) | 94 |
10 km individual | 53: 23.9 min | 13 (2 + 2 + 4 + 5) | 92 |
bob
athlete | competition | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | ||
Boys | |||||||
Gustavo Ferreira | Monobob | 1: 14.33 min | 13 | 1: 14.62 min | 13 | 2: 28.95 min | 13 |
Curling
competition | Mixed team |
---|---|
Athletes | Leticia Cid Vitor Melo (Skip) Gabriela Rogic Farias Michael Velve |
Preliminary round |
Germany 1:15 China 1:14 Denmark 3:12 Hungary 2:13 Switzerland 2:10
|
Quarter finals | eliminated |
Semifinals | |
final | |
placement | 24 |
In mixed doubles, the partner always came from a different country, so only mixed teams played in this competition.
skeleton
athlete | Run 1 | Run 2 | total | |||
---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |
Boys | ||||||
Lucas Carvalho | 1: 21.62 min | 20th | 1: 24.89 min | 20th | 2: 46.51 min | 20th |
girl | ||||||
Larissa Cândido | 1: 15.85 min | 19th | 1: 17.46 min | 19th | 2: 33.31 min | 19th |
Cross-country skiing
Athletes | Competitions | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Boys | ||||||||||
Rhaick Bomfim | 10 km classic | - | 32: 16.7 min | 62 | 62 | |||||
Sprint freestyle | 3: 35.56 min | 50 | eliminated | 50 | ||||||
Cross country cross | 5: 32.42 min | 76 | - | eliminated | 76 | |||||
Manex Silva | 10 km classic | - | 31: 13.2 min | 55 | 55 | |||||
Sprint freestyle | 3: 31.30 min | 39 | eliminated | 39 | ||||||
Cross country cross | 4: 45.74 min | 49 | - | eliminated | 49 | |||||
girl | ||||||||||
Eduarda Ribera | 5 km classic | - | DNS | |||||||
Sprint freestyle | 3: 34.05 min | 72 | eliminated | 72 | ||||||
Cross country cross | 6: 56.14 min | 73 | - | eliminated | 73 | |||||
Taynara da Silva | 5 km classic | - | 22: 57.7 min | 74 | 74 | |||||
Sprint freestyle | 3: 36.85 min | 74 | eliminated | 74 | ||||||
Cross country cross | 7: 17.58 min | 77 | - | eliminated | 77 |
Snowboard
Athletes | Competitions | Preliminary round | Quarter finals | Semifinals | final | rank |
---|---|---|---|---|---|---|
rank | rank | rank | rank | |||
Boys | ||||||
Noah Bethonico | Snowboard cross | 6th | - | eliminated | 11 | |
Mixed | ||||||
Mixed Team 5 Amber Essex Zoe Michael Noah Bethonico Jasper Cobcroft |
Ski / snowboard cross team competition | 2 | DNS | eliminated |