World Athletics Championships for the disabled 1994 / participant (Germany)
22nd | 29 | 24 |
For Germany , 72 athletes (21 women and 51 men) took part in the 1994 World Athletics Championships for the disabled and won 75 medals.
Results
Women
Athletes | competition | Pre-run / pre-fight | Semifinals | final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time / space | rank | Time / space | rank | Time / space | rank | ||
Annette Burger | 100 m T10 | - | 14.72 s | 8th | not qualified | 8th | |
Kerstin Gaedicke | 100 m T10 | - | 14.01 s | 5 | 14.21 s | 5 | |
Daniela Salzmann | 100 m T10 | - | 14.15 s | 6th | 14.25 s | 6th | |
Cornelia Teubner | 100 m T35 | - | 15.78 s | 1 | 15.69 s | ||
Simona Kegel | 100 m T36 | - | 16.06 s | ||||
Daniela Liebermann | 100 m T36 | - | 16.88 s | 5 | |||
Britta Brockskothen | 100 m T46 | - | 14.47 s | 6th | |||
Jessica Sachse | 100 m T46 | - | 12.97 s | ||||
Annette Burger | 200 m T10 | 30.63 s | 3 | not qualified | - | - | 10 |
Daniela Salzmann | 200 m T10 | 29.87 s | 4th | 29.97 s | 4th | not qualified | 7th |
Kerstin Quinius | 200 m T12 | - | 29.68 s | 4th | |||
Cornelia Teubner | 200 m T35 | - | 34.45 s | 1 | 34.15 s | ||
Simona Kegel | 200 m T36 | - | 51.79 s | 4th | |||
Daniela Liebermann | 200 m T36 | - | 36.13 s | ||||
Britta Brockskothen | 200 m T46 | - | 30.37 s | 3 | 30.04 s | 6th | |
Jessica Sachse | 200 m T46 | - | 26.88 s | 1 | 26.98 s | 4th | |
Daniela Salzmann | 400 m T10 | - | 1: 08.83 min | 3 | 1: 08.63 min | 3 | |
Kerstin Quinius | 400 m T10 | - | 1: 03.76 min | ||||
Kerstin Quinius | 800 m T10 | - | 2: 30.37 min | 2 | |||
Claudia Meier | 800 m T11 | - | 2: 16.99 min | ||||
Anette Säger | 800 m T37 | - | 3: 20.13 min | 4th | |||
Claudia Meier | 1500 m T11 | - | 5: 11.04 min | 1 | 4: 45.20 min | ||
Anette Säger | 1500 m T37 | - | 7: 23.19 min | 3 | |||
Claudia Meier | 3000 m T11 | - | 10: 11.13 min | ||||
Kerstin Quinius , Daniela Salzmann , Claudia Meier , Kerstin Gaedicke |
4 × 100 m T10-12 | - | 50.26 s | ||||
Kerstin Quinius , Annette Burger , Daniela Salzmann , Claudia Meier |
4 × 400 m T10-12 | - | 4: 20.01 min | ||||
Lily Anggreny | 800 m racing wheelchair T53 | - | 2: 01.61 min | 1 | 2: 00.73 min | 5 | |
Lily Anggreny | 1500 m racing wheelchair T53 | - | 3: 50.38 min | 2 | 3: 42.69 min | 5 | |
Lily Anggreny | 5000 m racing wheelchair T53 | - | 13:07.25 min | 5 | |||
Lily Anggreny | 10,000 m racing wheelchair T53 | - | 25: 36.80 min | ||||
Annette Burger | Long jump F10 | - | 4.15 s | ||||
Kerstin Gaedicke | Long jump F10 | - | 4.84 s | ||||
Britta Brockskothen | Long jump F46 | - | 4.51 m | ||||
Marieta turtledove | Shot put F11 | - | 8.74 m | 7th | |||
Ilona Thomas | Shot put F12 | - | 11.16 m | ||||
Birgit Pohl | Shot put F33 | - | 6.79 m | ||||
Bärbel Zielonka | Shot put F41 | - | 7.44 m | 5 | |||
Britta Jaenicke | Shot put F46 | - | 9.80 m | ||||
Ellen Peick | Shot put F46 | - | 6.20 m | 6th | |||
Marieta turtledove | Discus throw F11 | - | 24.90 m | 8th | |||
Antje Steinkamp | Discus throw F12 | - | 28.76 m | 6th | |||
Ilona Thomas | Discus throw F12 | - | 35.86 m | ||||
Birgit Pohl | Discus throw F33 | - | 16.46 m | ||||
Bärbel Zielonka | Discus throw F41 | - | 23.56 m | ||||
Ellen Peick | Discus throw F44 | - | 20.84 m | 4th | |||
Britta Jaenicke | Discus throw F46 | - | 30.56 m | ||||
Antje Steinkamp | Javelin throw F12 | - | 28.54 m | ||||
Ilona Thomas | Javelin throw F12 | - | 28.12 m | ||||
Birgit Pohl | Javelin throw F33 | - | 12.50 m | ||||
Angelika Krause | Javelin throw F44 | - | 17.22 m | 4th | |||
Ellen Peick | Javelin throw F44 | - | 15.46 m | 4th | |||
Britta Jaenicke | Javelin throw F46 | - | 26.86 m | ||||
Annette Burger | Pentathlon T / F10 | - | 1319 points | 4th | |||
Kerstin Gaedicke | Pentathlon T / F10 | - | 1919 points | ||||
Marianne Buggenhagen | Shot put wheelchair F54 | - | 8.17 m | 1 | |||
Marianne Buggenhagen | Discus throw wheelchair F54 | - | 24.80 m | 1 | |||
Marianne Buggenhagen | Javelin wheelchair F54 | - | 17.44 m | ||||
Marianne Buggenhagen | Pentathlon wheelchair F56 | - | 5707 points |
Men
Athletes | competition | Pre-run / pre-fight | Semifinals | final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time / space | rank | Time / space | rank | Time / space | rank | ||
Ingo Geffers | 100 m T11 | 12.14 s | 2 | 11.92 s | 3 | not qualified | 6th |
Uwe Mehlmann | 100 m T12 | - | 11.50 s | 1 | 11.42 s | ||
Ulrich Striegel | 100 m T12 | - | 12.32 s | 5 | not qualified | 15th | |
Peter Haber | 100 m T36 | - | 12.35 s | 1 | 12.51 s | ||
Jens Wiegmann | 100 m T36 | - | 12.98 s | 3 | 13.17 s | 8th | |
Gunther Belitz | 100 m T42 | - | 15.95 s | 2 | 15.48 s | ||
Thorsten Juchem | 100 m T42 | - | 19.06 s | 4th | not qualified | 9 | |
Lothar Overesch | 100 m T42 | - | 15.66 s | 1 | 15.40 s | ||
Martin Horn | 100 m T44 | - | 13.78 s | 7th | not qualified | 11 | |
Reinhold Boetzel | 100 m T46 | - | 12.72 s | 4th | not qualified | 11 | |
Gerd Franzka | 200 m T10 | 24.74 s | 1 | 24.39 s | 2 | not qualified | 5 |
Holger Geffers | 200 m T11 | 24.19 s | 1 | 24.15 s | 3 | not qualified | 9 |
Ingo Geffers | 200 m T11 | 24.03 s | 2 | 23.67 s | 2 | 23.63 s | 4th |
Uwe Mehlmann | 200 m T12 | - | 23.11 s | 1 | 22.97 s | ||
Matthias Kling | 200 m T20 | - | 25.04 s | 4th | 24.83 s | 5 | |
Peter Haber | 200 m T36 | - | 27.70 s | 2 | 25.60 s | ||
Jens Wiegmann | 200 m T36 | - | 26.52 s | 3 | 26.70 s | 6th | |
Lothar Overesch | 200 m T42 | - | 32.02 s | ||||
Gerd Franzka | 400 m T10 | - | 54.25 s | 2 | 53.38 s | ||
Holger Geffers | 400 m T11 | - | 53.53 s | 2 | 54.88 s | 4th | |
Ingo Geffers | 400 m T11 | - | 51.83 s | 2 | 53.38 s | ||
Rainer Schliermann | 800 m T11 | - | 2: 03.15 min | 1 | 2: 03.40 min | 5 | |
Gerd Franzka | 1500 m T10 | - | 4: 15.07 min | ||||
Thomas Van Kempen | 1500 m T37 | - | 4: 56.61 min | 5 | 4: 55.22 min | 8th | |
Hans Brunbauer | 5000 m T46 | - | 18:05:19 min | 8th | |||
Martin Lügger | 5000 m T46 | - | 18: 39.61 min | 9 | |||
Klaus Meyer | 10,000 m T10 | - | DNF | - | |||
Hans Brunbauer | 10,000 m T46 | - | 41: 45.11 min | 7th | |||
Siegmund Hegeholz , Uwe Mehlmann , Ingo Geffers , Gerd Franzka |
4 × 100 m T10-12 | - | 44.87 s | 2 | 43.44 s | ||
Martin Horn , Florian Böhl , Lothar Overesch , Reinhold Bötzel |
4 × 100 m rod T42-46 | - | 50.77 s | 4th | |||
Holger Geffers , Gerd Franzka , Rainer Schliermann , Thomas Validis |
4 × 400 m T10-12 | - | 3: 35.36 min | 1 | 3: 35.36 min | ||
Rolf Zeyer | 100 m racing wheelchair T51 | - | 21.09 s | 5 | not qualified | 11 | |
Wolfgang Petersen | 100 m racing wheelchair T52 | - | 16.27 s | 2 | 16.00 s | 4th | |
Joachim Ritter | 100 m racing wheelchair T52 | - | 17.65 s | 6th | not qualified | 15th | |
Max Weber | 100 m racing wheelchair T52 | - | 17.29 s | 5 | not qualified | 12 | |
Robert Figl | 100 m racing wheelchair T53 | - | 15.20 s | 1 | 15.27 s | ||
Rolf Zeyher | 200 m racing wheelchair T51 | - | 38.27 s | 5 | not qualified | 13 | |
Wolfgang Petersen | 200 m racing wheelchair T52 | 28.78 s | 2 | 28.68 s | 2 | 28.56 s | 4th |
Joachim Ritter | 200 m racing wheelchair T52 | 31.46 s | 4th | not qualified | - | - | 18th |
Max Weber | 200 m racing wheelchair T52 | 30.55 s | 4th | 30.39 s | 6th | not qualified | 10 |
Robert Figl | 200 m racing wheelchair T53 | 27.23 s | 2 | 27.47 s | 3 | 27.53 s | 5 |
Steffen Woischnik | 200 m racing wheelchair T53 | 29.71 s | 4th | not qualified | - | - | 17th |
Heinrich Köberle | 400 m racing wheelchair T50 | - | 1: 34.34 min | 6th | |||
Rainer Pilz | 400 m racing wheelchair T51 | - | 1: 11.45 min | 4th | not qualified | 10 | |
Wolfgang Petersen | 400 m racing wheelchair T52 | 53.67 s | 1 | 54.46 s | 1 | 54.52 s | |
Markus Pilz | 400 m racing wheelchair T52 | 54.55 s | 1 | 53.96 s | 1 | 53.02 s | |
Winfried Sigg | 400 m racing wheelchair T52 | 55.29 s | 1 | 56.42 s | 4th | 54.96 s | 6th |
Robert Figl | 400 m racing wheelchair T53 | 52.54 s | 1 | 52.73 s | 2 | 52.54 s | 6th |
Steffen Woischnik | 400 m racing wheelchair T53 | 53.57 s | 3 | 55.02 s | 5 | not qualified | 11 |
Heinrich Köberle | 800 m racing wheelchair T50 | - | 3: 10.33 min | 5 | |||
Drazen Boric | 800 m racing wheelchair T52 | - | 1: 49.97 min | 4th | 1: 50.99 min | 8th | |
Friedhelm Müller | 800 m racing wheelchair T52 | - | 1: 49.94 min | 3 | 1: 46.89 min | ||
Winfried Sigg | 800 m racing wheelchair T52 | - | 1: 47.74 min | 1 | 1: 47.51 min | 5 | |
Heinrich Köberle | 1500 m racing wheelchair T50 | - | 5: 33.61 min | ||||
Rainer Pilz | 1500 m racing wheelchair T51 | 4: 29.04 min | 3 | 4: 29.67 min | 5 | 3: 21.74 min | 7th |
Friedhelm Müller | 1500 m racing wheelchair T53 | 3: 20.15 min | 5 | 3: 23.64 min | 3 | 3: 22.10 min | 9 |
Markus Pilz | 1500 m racing wheelchair T53 | 3: 29.18 min | 1 | 3: 13.36 min | 2 | 3: 21.74 min | 7th |
Winfried Sigg | 1500 m racing wheelchair T53 | DNF | - | - | - | - | - |
Heinrich Köberle | 5000 m racing wheelchair T50 | - | 19: 23.85 min | 4th | |||
Rainer Pilz | 5000 m racing wheelchair T51 | - | 15: 00.64 min | ||||
Friedhelm Müller | 5000 m racing wheelchair T53 | 11: 37.51 min | 7th | - | not qualified | 19th | |
Markus Pilz | 5000 m racing wheelchair T53 | 11:05:15 min | 2 | - | 11: 14.34 min | 5 | |
Winfried Sigg | 5000 m racing wheelchair T53 | 11: 34.74 min | 1 | - | 11: 15.06 min | 9 | |
Heinrich Köberle | 10,000 m racing wheelchair T50 | - | 41: 46.73 min | ||||
Rainer Pilz | 10,000 m racing wheelchair T51 | - | 30: 18.59 min | ||||
Friedhelm Müller | 10,000 m racing wheelchair T53 | - | 23: 22.80 min | 3 | DNF | - | |
Markus Pilz | 10,000 m racing wheelchair T53 | - | 23: 10.03 min | 1 | 24: 15.06 min | 9 | |
Winfried Sigg | 10,000 m racing wheelchair T53 | - | 23: 32.37 min | 1 | 23: 58.91 min | 6th | |
Robert Figl , Winfried Sigg , Wolfgang Petersen , Markus Pilz |
4 × 100 m racing wheelchair T52 / 53 | - | 57.82 s | 2 | 55.36 s | ||
Olaf Mehlmann | High jump F12 | - | 1.97 m | ||||
Gunther Belitz | High jump F42 | - | 1.78 m | ||||
Detlef Eckert | High jump F42 | - | 1.70 m | 4th | |||
Jürgen Kern | High jump F42 | - | 1.75 m | ||||
Olaf Mehlmann | Long jump F12 | - | 6.98 m | ||||
Uwe Mehlmann | Long jump F12 | - | 6.47 m | 5 | |||
Ulrich Striegel | Long jump F12 | - | 6.30 m | 7th | |||
Matthias Kling | Long jump F20 | - | 5.53 m | 7th | |||
Jens Wiegmann | Long jump F37 | - | 5.17 m | ||||
Gunther Belitz | Long jump F42 | - | 4.78 m | ||||
Lothar Overesch | Long jump F42 | - | 4.30 m | ||||
Reinhold Boetzel | Long jump F46 | - | 5.62 m | 7th | |||
Ulrich Striegel | Triple jump F12 | - | 13.20 m | 4th | |||
Florian Bohl | Triple jump F46 | - | 12.89 m | ||||
Siegmund Hegeholz | Shot put F11 | - | 11.96 m | 4th | |||
Andreas Mueller | Shot put F33 | - | 7.64 m | ||||
Steffen Wiebke | Shot put F33 | - | 7.15 m | ||||
Hans-Georg Bohlander | Shot put F35 | - | 11.05 m | ||||
Dirk Rodenberg | Shot put F35 | - | 9.99 m | 4th | |||
Mirko Kuhlmey | Shot put F36 | - | 8.18 m | 10 | |||
Detlef Eckert | Shot put F42 | - | 11.45 m | ||||
Jörg Frischmann | Shot put F44 | - | 12.63 m | 6th | |||
Klaus Kulla | Shot put F44 | - | 10.18 m | 16 | |||
Dirk Mimberg | Shot put F44 | - | 12.71 m | 5 | |||
Siegmund turtledove | Discus throw F10 | - | 34.68 m | ||||
Siegmund Hegeholz | Discus throw F11 | - | 36.90 m | ||||
Andreas Mueller | Discus throw F33 | - | 26.16 m | ||||
Steffen Wiebke | Discus throw F33 | - | 17.92 m | 4th | |||
Hans-Georg Bohlander | Discus throw F35 | - | 24.16 m | 5 | |||
Dirk Rodenberg | Discus throw F35 | - | 26.14 m | 4th | |||
Mirko Kuhlmey | Discus throw F36 | - | 31.64 m | 5 | |||
Lothar Hesse | Discus throw F36 | - | 26.32 m | 13 | |||
Horst Beyer | Discus throw F42 | - | 37.08 m | ||||
Thorsten Juchem | Discus throw F42 | - | 25.94 m | 6th | |||
Klaus Kulla | Discus throw F44 | - | 39.80 m | 6th | |||
Siegemund Hegeholz | Javelin throw F11 | - | 50.36 m | ||||
Thomas Validis | Javelin throw F12 | - | 26.76 m | 7th | |||
Andreas Mueller | Javelin throw F33 | - | 27.96 m | ||||
Steffen Wiebke | Javelin throw F33 | - | 18.30 m | ||||
Hans-Georg Bohlander | Javelin throw F35 | - | 22.74 m | 6th | |||
Dirk Rodenberg | Javelin throw F35 | - | 27.88 m | ||||
Sven Conrad | Javelin throw F36 | - | 35.32 m | 5 | |||
Lothar Hesse | Javelin throw F36 | - | 34.44 m | 6th | |||
Jörg Frischmann | Javelin throw F44 | - | 39.82 m | 6th | |||
Dirk Mimberg | Javelin throw F44 | - | 49.02 m | ||||
Jörg Schiedeck | Javelin throw F46 | - | 49.04 m | ||||
Hans-Georg Bohlander | Club throw F35 | - | 40.56 m | 4th | |||
Dirk Rodenberg | Club throw F35 | - | 49.42 m | ||||
Thomas Validis | Pentathlon T / F12 | - | 2439 points | 6th | |||
Horst Beyer | Pentathlon F42 | - | 3477.30 points | ||||
Detlef Eckert | Pentathlon F42 | - | 3073.03 points | ||||
Reinhard Berner | Shot put wheelchair F53 | - | 6.79 m | 7th | |||
Hubertus Brauner | Shot put wheelchair F53 | - | 8.31 m | ||||
Rolf Zeyher | Shot put wheelchair F53 | - | 4.57 m | 16 | |||
Reinhard Berner | Discus throw wheelchair F53 | - | 18.76 m | 13 | |||
Hubertus Brauner | Discus throw wheelchair F53 | - | 22.42 m | ||||
Reinhard Berner | Javelin wheelchair F53 | - | 18.64 m | 10 | |||
Hubertus Brauner | Javelin wheelchair F53 | - | 19.08 m | 9 | |||
Rolf Zeyher | Javelin wheelchair F53 | - | 10.08 m | 16 | |||
Reinhard Berner | Pentathlon wheelchair F53 | - | 4326 points |
Web links
- Homepage of the German Disabled Sports Association - National Paralympic Committee Germany
- Results List results on 242 pages (pdf 5.5 MB, OCR recognition still needs to be carried out.)
Individual evidence
- ↑ Results List Results on 242 pages (pdf 5.5 MB, OCR recognition still needs to be carried out.)
- ↑ a b Since there were only three people at the start, no bronze medal or no medal at all should have been awarded.
- ↑ Since there were only two people at the start, no medals should have been awarded.
- ↑ a b c Since there were only three people at the start, no medals should have been awarded.