AK Ladies Open 2020
AK Ladies Open 2020 | |
date | February 24, 2020 - March 1, 2020 |
Edition | 7th |
navigation | 2019 ◄ 2020 |
International Tennis Federation | |
---|---|
venue | Altenkirchen (Westerwald) Germany |
category | $ 25,000 |
Tournament type | Indoor tournament |
Game surface | carpet |
draw | 32E / 24Q / 9D |
Prize money | US $ 25,000 |
Website | Official website |
Last year's winner (individual) | Ma Shuyue |
Last year's winner (double) |
Cristina Bucsa Rosalie van der Hoek |
Winner (singles) | Eva Lys |
Winner (doubles) |
Andreea Mitu Laura-Ioana couple |
Tournament director | Razvan Mihai |
Tournament supervisor | Patrick Mackenstein |
Last direct assumption | Barbora Miklová (589) |
Status: February 21, 2020 |
The AK Ladies Open 2020 was a tennis tournament for women in Altenkirchen , Westerwald . The carpet court tournament was part of the ITF Women's World Tennis Tour 2020 and took place from February 24 to March 1, 2020.
qualification
The qualification for the AK Ladies Open 2020 took place on February 23 and 24, 2020. Six qualifying places that entitle them to participate in the main draw of the tournament were played out. The following players had qualified for the main competition:
Qualifiers | Lucky Loser | ||
---|---|---|---|
Ange Oby Kajuru | Romy Koelzer | Arlinda Rushiti | Mina Hodzic |
Manon Arcangioli | Karolína Beránková | Sinja Kraus |
singles
Seeding list
|
|
Explanation of symbols
|
|
|
Results
First round | Round of 16 | Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||||||||||||||||
1 | B. Schoofs | 6th | 4th | 6th | ||||||||||||||||||||||||||||
Q | A. O. Kajuru | 2 | 6th | 2 | 1 | B. Schoofs | 6th | 7th | ||||||||||||||||||||||||
J. Niemeier | 6th | 6th | J. Niemeier | 3 | 6 3 | |||||||||||||||||||||||||||
V. Meliss | 2 | 3 | 1 | B. Schoofs | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||||
M. Kilnarová | 6 4 | 0 | JE | L. Fruhvirtová | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||||||||
JE | L. Fruhvirtová | 7th | 6th | JE | L. Fruhvirtová | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||||||
Q | R. Koelzer | 2 | 6th | 6th | Q | R. Koelzer | 1 | 4th | ||||||||||||||||||||||||
8th | A. Cadanțu | 6th | 3 | 3 | 1 | B. Schoofs | 6th | 7th | ||||||||||||||||||||||||
4th | M. Melnikova | 4th | 3 | Q | A. Rushiti | 2 | 5 | |||||||||||||||||||||||||
A. Zaja | 6th | 6th | A. Zaja | 6th | 7th | |||||||||||||||||||||||||||
C. Scholl | 2 | 1 | WC | NM Schunk | 0 | 6 4 | ||||||||||||||||||||||||||
WC | NM Schunk | 6th | 6th | A. Zaja | 6th | 2 | 4th | |||||||||||||||||||||||||
Q | A. Rushiti | 7th | 7th | Q | A. Rushiti | 3 | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||
B. Miklová | 5 | 6 4 | Q | A. Rushiti | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||||
M. Kempen | 6th | 4th | 0 | 7th | S. Wagner | 2 | 1 | |||||||||||||||||||||||||
7th | S. Wagner | 4th | 6th | 6th | 1 | B. Schoofs | 2 | 4th | ||||||||||||||||||||||||
6th | M. Benoit | 6th | 5 | 6th | WC | E. Lys | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||
Q | M. Arcangioli | 3 | 7th | 2 | 6th | M. Benoit | 2 | 4th | ||||||||||||||||||||||||
WC | A. Mitu | 3 | 7th | 6th | WC | A. Mitu | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||
K. Piter | 6th | 5 | 2 | WC | A. Mitu | 3 | 5 | |||||||||||||||||||||||||
Q | K. Beránková | 4th | 2 | WC | E. Lys | 6th | 7th | |||||||||||||||||||||||||
WC | E. Lys | 6th | 6th | WC | E. Lys | 5 | ||||||||||||||||||||||||||
T. Pieri | 6th | 4th | 4th | 3 | M. Chwalińska | 1 | r | |||||||||||||||||||||||||
3 | M. Chwalińska | 3 | 6th | 6th | WC | E. Lys | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||
5 | W. Iwachnenko | 3 | 2 | S. Bandecchi | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
M. Pantůčková | 6th | 6th | M. Pantůčková | 4th | 2 | |||||||||||||||||||||||||||
S. Bandecchi | 6th | 3 | S. Bandecchi | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||||||||
WC | C. Coppola | 1 | 0 | r | S. Bandecchi | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||||||
S. Rubini | 6th | 6th | 2 | L.-I. Pair | 3 | 4th | ||||||||||||||||||||||||||
LL | M. Hodzic | 3 | 4th | S. Rubini | 4th | 3 | ||||||||||||||||||||||||||
Q | S. Kraus | 6th | 2 | 1 | 2 | L.-I. Pair | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||||
2 | L.-I. Pair | 1 | 6th | 6th |
Double
Seeding list
|
Explanation of symbols
|
|
|
Results
First round | Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||||||||||
1 | A. Mitu L.-I. Pair |
6th | 6th | ||||||||||||||||||||||
R. Koelzer S. Kraus |
4th | 1 | |||||||||||||||||||||||
1 | A. Mitu L.-I. Pair |
w. | O. | ||||||||||||||||||||||
M. Chwalińska L. Fruhvirtová |
|||||||||||||||||||||||||
3 | M. Kempen P. G. Thombare |
5 | 3 | ||||||||||||||||||||||
M. Chwalińska L. Fruhvirtová |
7th | 6th | |||||||||||||||||||||||
1 | A. Mitu L.-I. Pair |
7th | 6th | ||||||||||||||||||||||
A. Popescu C. Scholl |
5 | 2 | |||||||||||||||||||||||
M. Ajradini R. Rakic |
1 | 0 | |||||||||||||||||||||||
4th | M. Arcangioli A. Cadanțu |
6th | 6th | ||||||||||||||||||||||
4th | M. Arcangioli A. Cadanțu |
||||||||||||||||||||||||
K. Hering A. Rushiti |
4th | 4th | A. Popescu C. Scholl |
w. | O. | ||||||||||||||||||||
A. Popescu C. Scholl |
6th | 6th | A. Popescu C. Scholl |
6th | 6th | ||||||||||||||||||||
2 | A. Fomina W. Iwachnenko |
4th | 3 | ||||||||||||||||||||||