German Cross Country Championships 2013
The German Cross-Country Championships 2013 took place from February 7th to February 10th 2013 in the Hohenzollern ski stadium on the Great Arbersee and from March 23rd to 24th 2013 in Finsterau . Sprint, skiathlon and freestyle races were held in the Hohenzollern ski stadium, mass start and team sprint in Finsterau.
Results gentlemen
Classic sprint
space | Surname | society |
---|---|---|
1 | Daniel Heun | SKG Gersfeld |
2 | Oliver Wünsch | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
3 | Jonas Dobler | SC Traunstein |
4th | Thomas Wick | SCM Zella-Mehlis |
5 | Andreas Katz | SV Baiersbronn |
6th | Florian Eberspacher | TSV Buchenberg |
7th | Max Wohlleben | SCM Zella-Mehlis |
8th | Roy Meingast | SC Steinbach-Hallenberg |
Date: February 7th in the Hohenzollern Ski Stadium
20 km skiathlon
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Tim Tscharnke | SV Biberau | 50: 09.9 min. |
2 | Thomas Bing | Rhöner WSV | 50: 10.5 min. |
3 | Jonas Dobler | SC Traunstein | 50: 11.0 min. |
4th | Tom Reichelt | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 50: 11.5 min. |
5 | Roy Meingast | SC Steinbach-Hallenberg | 50: 12.1 min. |
6th | Florian Notz | SZ Römerstein | 50: 14.9 min. |
7th | Thomas Wick | SCM Zella-Mehlis | 50: 16.4 min. |
8th | Lucas Bögl | SC Gaissach | 50: 30.4 min. |
9 | Andreas Katz | SV Baiersbronn | 50: 59.0 min. |
10 | Bernhard Benedikt | TSV Oberammergau | 51: 59.7 min. |
Date: February 9th in the Hohenzollern ski stadium
10 km freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Tom Reichelt | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 23: 48.2 min. |
2 | Roy Meingast | SC Steinbach-Hallenberg | 23: 56.5 min. |
3 | Florian Notz | SZ Römerstein | 24: 15.4 min. |
4th | Jonas Dobler | SC Traunstein | 24: 19.0 min. |
5 | Bernhard Benedikt | TSV Oberammergau | 24: 26.7 min. |
6th | Lucas Bögl | SC Gaissach | 24: 28.3 min. |
7th | Thomas Wick | SCM Zella-Mehlis | 24: 29.0 min. |
8th | Markus Weeger | SCMK Hirschau | 24: 32.7 min. |
9 | Andreas Katz | SV Baiersbronn | 24: 34.0 min. |
10 | Samson Schairer | SC Oberstdorf | 24: 48.0 min. |
Date: February 10th in the Hohenzollern ski stadium
30 km classic mass start
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Axel Teichmann | WSV Bad Lobenstein | 1: 24: 59.2 h |
2 | Thomas Bing | Rhöner WSV | 1: 25: 06.4 h |
3 | Jonas Dobler | SC Traunstein | 1: 25: 48.6 h. |
4th | Andy Kühne | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 26: 03.1 h |
5 | Oliver Wünsch | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 27: 01.3 h |
6th | Tom Reichelt | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 27: 41.6 h |
7th | Alexander Wolz | TSV Buchenberg | 1: 27: 51.7 h |
8th | Thomas Wick | SCM Zella-Mehlis | 1: 28: 05.2 h |
9 | Samson Schairer | SC Oberstdorf | 1: 28: 10.2 h |
10 | Max Wohlleben | SCM Zella-Mehlis | 1: 28: 22.0 h |
Date: March 23rd in Finsterau
Team sprint freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 |
Samson Schairer Sebastian Eisenlauer |
SC Oberstdorf SC Sonthofen |
20: 20.9 min. |
2 |
Thomas Bing Axel Teichmann |
Rhöner WSV WSV Bad Lobenstein |
20: 21.9 min. |
3 |
Alexander Wolz Jonas Dobler |
TSV Buchenberg SC Traunstein |
20: 39.1 min. |
4th |
Michael Schnetzer Bernhard Benedikt |
SC Rettenberg TSV Oberammergau |
20: 50.6 min. |
5 |
Valentin Mättig Oliver Wünsch |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
21:00, 2 min. |
6th |
Andy Kühne Tom Reichelt |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
21:01.5 min. |
7th |
Max Wohlleben Thomas Wick |
SCM Zella-Mehlis SCM Zella-Mehlis |
21:05.1 min. |
8th |
Benno Kuhbandner Andreas Katz |
SV Kappel SV Baiersbronn |
21: 51.8 min. |
Date: March 24th in Finsterau
Results women
Classic sprint
space | Surname | society |
---|---|---|
1 | Elisabeth Schicho | SC Schliersee |
2 | Polina Ermoshina | Russia |
3 | Lucia Anger | SC Oberstdorf |
4th | Jessica Mueller | SV Baiersbronn |
5 | Theresa Eichhorn | SV Biberau |
6th | Monique Siegel | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
7th | Sarah Wagner | SCM Zella-Mehlis |
8th | Anna van der Rhee | United States |
Date: February 7th in the Hohenzollern Ski Stadium
10 km skiathlon
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Monique Siegel | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 29: 36.7 min. |
2 | Helene Jacob | SV Rotterdam | 29: 40.1 min. |
3 | Lucia Anger | SC Oberstdorf | 29: 57.6 min. |
4th | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 30: 12.7 min. |
5 | Jessica Mueller | SV Baiersbronn | 30: 32.2 min. |
6th | Sarah Wagner | SCM Zella-Mehlis | 30: 47.2 min. |
Date: February 9th in the Hohenzollern ski stadium
5 km freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Elisabeth Schicho | SC Schliersee | 13: 36.7 min. |
2 | Monique Siegel | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 13: 44.3 min. |
3 | Lucia Anger | SC Oberstdorf | 13: 48.0 min. |
4th | Jessica Mueller | SV Baiersbronn | 14: 06.9 min. |
5 | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 14: 21.3 min. |
6th | Sarah Wagner | SCM Zella-Mehlis | 14: 35.9 min. |
7th | Helene Jacob | SV Rotterdam | 14: 53.2 min. |
Date: February 10th in the Hohenzollern ski stadium
15 km classic mass start
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Lucia Anger | SC Oberstdorf | 49: 16.9 min. |
2 | Anneka Döhla | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 49: 17.1 min. |
3 | Eva Wolf | SV Agenbach | 49: 27.8 min. |
4th | Theresa Lützendorf | ASC Oberwiesenthal | 49: 43.3 min. |
5 | Anne Winkler | SSV Sayda | 50: 46.0 min. |
6th | Jessica Gnuechel | Bockauer SV | 50: 46.4 min. |
7th | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 50: 55.0 min. |
8th | Sarah Wagner | SCM Zella-Mehlis | 51: 32.7 min. |
9 | Sarah Schaber | TSV Buchenberg | 53: 28.9 min. |
10 | Anna-Lena Heynen | SCMK Hirschau | 53: 55.6 min. |
Date: March 23rd in Finsterau
Team sprint freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 |
Lucia Anger Sarah Schaber |
SC Oberstdorf TSV Buchenberg |
18: 53.3 min. |
2 |
Anneka Döhla Anne Winkler |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal SSV Sayda |
19: 26.8 min. |
3 |
Jessica Gnuechtel Theresa Lützendorf |
Bockauer SV ASC Oberwiesenthal |
19: 37.1 min. |
4th |
Anna Daudert Lisa König |
WSV Bad Lobenstein SC Steinbach-Hallenberg |
19: 50.9 min. |
5 |
Anna-Lena Heynen Kathrin Schratt |
SCMK Hirschau TSV Buchenberg |
19: 57.7 min. |
6th |
Johanna Petersen Katharina Petersen |
SC Rückershaus SC Rückershaus |
20: 53.6 min. |
7th |
Jessica Wirth Serena Schairer |
FC Wüstenselbitz SC Oberstdorf |
21: 38.7 min. |
Date: March 24th in Finsterau
Web links
- Sprint results (PDF; 196 kB)
- Skiathlon results (PDF; 197 kB)
- Results of the individual races (PDF; 198 kB)
- Results of the mass start classic races (PDF; 850 kB)
- Team sprint results (PDF; 1020 kB)