Swiss floorball championship 2017/18
The Swiss Floorball Championship 2017/18 is the 36th season of the Floorball Championship.
At the National League A 12 teams took part, with the first eight coming into the playoffs and the rest in two Playoutpartien determines who against the two playoff winner of the National League B play for the league needs. As of this season, the National League B also contains 12 clubs and is played in the same mode as the National League A.
National League A
National League A | |||
◄ previous | Season 2017/18 | next ► | |
Master: | Floorball Köniz | ||
Relegated: | - | ||
• NLA | ↓ NLB |
Clubs of the NLA 2017/18 |
Attendees
Main round
table
Rg. | team | Sp | S. | SnV | NnV | N | T | TD | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | SV Wiler-Ersigen | 22nd | 17th | 1 | 1 | 3 | 155: 87 | +68 | 54 |
2. | Floorball Köniz | 22nd | 13 | 4th | 2 | 3 | 176: 110 | +66 | 49 |
3. | Tigers Langnau | 22nd | 13 | 2 | 3 | 4th | 170: 130 | +40 | 46 |
4th | Grasshopper Club Zurich | 22nd | 13 | 1 | 1 | 7th | 175: 125 | +50 | 42 |
5. | UHC alligator malans | 22nd | 11 | 2 | 1 | 8th | 145: 129 | +16 | 38 |
6th | HC Rychenberg Winterthur | 22nd | 9 | 2 | 1 | 10 | 137: 139 | -2 | 32 |
7th | Train United | 22nd | 9 | 0 | 3 | 10 | 135: 152 | -17 | 30th |
8th. | UHC Uster | 22nd | 7th | 3 | 2 | 10 | 124: 139 | -15 | 29 |
9. | UHC Waldkirch – St. Gallen | 22nd | 6th | 3 | 1 | 12 | 121: 165 | -44 | 25th |
10. | Chur floorball | 22nd | 6th | 1 | 1 | 14th | 114: 165 | -51 | 21st |
11. | UHC Thun | 22nd | 5 | 0 | 0 | 17th | 104: 152 | -48 | 15th |
12. | Kloten-Bülach jets | 22nd | 4th | 0 | 3 | 15th | 101: 164 | -63 | 15th |
Playoffs
The playoff quarter and semi-finals were played in best-of-seven mode. The playo final was held as a super final in the Swiss Arena .
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
1 | |||||||||||||
8th | |||||||||||||
4th | |||||||||||||
5 | |||||||||||||
3 | |||||||||||||
6th | |||||||||||||
2 | |||||||||||||
7th |
Quarter finals
The quarter-finals will take place from March 4th to 19th, 2017. The better-placed team from the regular season has home rights in parts 1, 3, 5 and 7.
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | 6th | 7th | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SV Wiler-Ersigen | - | UHC Uster | 4-0 | 12: 5 | 8: 6 | 9: 4 | 6: 4 | - | - | - |
Grasshopper Club Zurich | - | UHC alligator malans | 4: 1 | 4: 3 | 2: 8 | 7: 5 | 7: 4 | 7: 6 a.d. | - | - |
Tigers Langnau | - | HC Rychenberg Winterthur | 1: 4 | 4: 6 | 9: 4 | 6: 8 | 5: 6 | 6: 7 | - | - |
Floorball Köniz | - | Train United | 4: 1 | 7: 3 | 6: 9 | 6: 2 | 5: 3 | 7: 4 | - | - |
Semi-final
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | 6th | 7th | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SV Wiler-Ersigen | - | HC Rychenberg Winterthur | 4-0 | 3-0 | 5: 1 | 7: 1 | 5: 4 | - | - | - |
Floorball Köniz | - | Grasshopper Club Zurich | 4: 1 | 6: 5 | 11: 5 | 6: 5 | 1: 4 | 5: 3 | - | - |
Superfinal
The final game of the Swiss Floorball Championship will be played as a superfinal .
April 22, 2018 3:30 p.m. (local time) |
SV Wiler-Ersigen 22. C. Mother 1: 2 60. T. Väänänen 2: 5 |
2: 5 (0: 2, 1: 0, 1: 3) game report |
Floorball Köniz 2. M. Maurer 0: 1 11. H. Dargren 0: 2 46. F. Michel 1: 3 49. J. Zaugg 1: 4 55. J. Zaugg 1: 5 |
Swiss Arena , Kloten Spectators: 8011 |
The game was broadcast live by SRF .
Playouts
The playouts consist of two games, namely the ninth against the twelfth placed and the tenth against the eleventh placed. It is played in the best-of-seven mode, with the losers of the games having to take part in the promotion / relegation games.
9 | UHC Waldkirch-St. Gallen | 4th | |
12 | Kloten-Bülach jets | 3 | |
10 | chur floorball | 4th | |
11 | UHC Thun | 2 |
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | 6th | 7th | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UHC Waldkirch-St. Gallen | - | Kloten-Bülach jets | 4: 3 | 3: 6 | 4: 3 a.d. | 3: 4 a.d. | 7: 3 | 6: 1 | 4: 6 | 6: 3 |
Chur floorball | - | UHC Thun | 4: 2 | 6: 7 | 8: 5 | 6: 4 | 2: 3 a.d. | 6: 4 | 6: 4 | - |
Promotion / relegation games NLA / NLB
In the ascent / descent Games Playoutverlierer the NLA need in a best-of-seven series against the two playoff winners of the National League B compete. According to the spelling of Swiss Unihockey, they represent the NLB's promotion playoffs.
NLB-3 | Ad Astra Sarnen | 1 | |
NLA-11 | UHC Thun | 4th | |
NLB-1 | Floorball Basel Regio | 1 | |
NLA-12 | Kloten-Bülach jets | 4th |
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | 6th | 7th | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floorball Basel Regio | - | Kloten-Bülach jets | 1: 4 | 7: 6 a.d. | 4: 6 | 2: 4 | 5:13 | 5: 6 | - | - |
Ad Astra Sarnen | - | UHC Thun | 1: 4 | 3: 4 a.d. | 2: 8 | 7: 3 | 4: 5 | 1: 3 | - | - |
National League B
NLB | |||
◄ previous | Season 2017/18 | next ► | |
Master: | Floorball Basel Regio | ||
Newcomers: | - | ||
Relegated: | - | ||
↑ NLA | • NLB |
Attendees
Clubs of the NLB 2017/18 |
Main round
table
Rg. | team | Sp | S. | SnV | NnV | N | T | TD | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Floorball Basel Regio | 22nd | 19th | 1 | 0 | 2 | 178: 103 | +75 | 59 |
2. | Floorball Thurgau | 22nd | 13 | 4th | 1 | 4th | 155: 109 | +46 | 48 |
3. | Ad Astra Sarnen | 22nd | 13 | 2 | 3 | 4th | 162: 124 | +38 | 46 |
4th | Floorball Langenthal Aarwangen | 22nd | 12 | 2 | 0 | 8th | 123: 111 | +12 | 40 |
5. | Floorball Friborg | 22nd | 11 | 2 | 1 | 8th | 131: 116 | +15 | 38 |
6th | Regazzi Verbano UH Gordola | 22nd | 9 | 1 | 2 | 10 | 108: 120 | -12 | 31 |
7th | UHC Sarganserland | 22nd | 7th | 3 | 3 | 9 | 122: 126 | -4 | 30th |
8th. | IN Davos-Klosters | 22nd | 8th | 2 | 1 | 11 | 144: 137 | +7 | 29 |
9. | UHC Grünenmatt | 22nd | 6th | 2 | 3 | 11 | 103: 131 | -28 | 25th |
10. | Ticino floorball | 22nd | 6th | 1 | 3 | 12 | 133: 171 | -38 | 23 |
11. | Red Devils March-Höfe Altendorf | 22nd | 5 | 0 | 1 | 16 | 104: 160 | -56 | 16 |
12. | UHC Pfannenstiel Egg-Maur-Oetwil am See | 22nd | 2 | 1 | 3 | 16 | 72: 127 | -55 | 11 |
Playoffs
The playoff games for the promotion / relegation round were played in a best-of-five mode.
Quarter finals | Semifinals | |||||||
1 | Floorball Basel Regio | 3 | ||||||
8th | Iron Marmots Davos-Klosters | 0 | ||||||
1 | Floorball Basel Regio | 3 | ||||||
5 | Floorball Friborg | 0 | ||||||
4th | Floorball Langenthal Aarwangen | 1 | ||||||
5 | Floorball Friborg | 3 | ||||||
3 | Ad Astra Sarnen | 3 | ||||||
6th | Regazzi Verbano UH Gordola | 0 | ||||||
2 | Floorball Thurgau | 2 | ||||||
3 | Ad Astra Sarnen | 3 | ||||||
2 | Floorball Thurgau | 3 | ||||||
7th | UHC Sarganserland | 2 |
Quarter finals
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floorball Basel Regio | - | Iron Marmots Davos-Klosters | 3-0 | 10: 8 | 6: 4 | 11: 5 | - | - |
Floorball Langenthal Aarwangen | - | Floorball Friborg | 1: 3 | 7: 3 | 7: 8 nV | 7: 9 | 3: 8 | - |
Ad Astra Sarnen | - | Regazzi Verbano UH Gordola | 3-0 | 7: 5 | 8: 6 | 6: 3 | - | - |
Floorball Thurgau | - | UHC Sarganserland | 3: 2 | 6: 1 | 8:10 | 5: 6 | 7: 1 | 10: 4 |
Semi-final
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Floorball Thurgau | - | Ad Astra Sarnen | 2: 3 | 1: 4 | 7: 5 | 8: 3 | 4: 5 n.p. | 4: 8 |
Floorball Basel Regio | - | Floorball Friborg | 3-0 | 9: 2 | 8: 5 | 6: 4 | - | - |
Playouts
The playouts consist of two games, namely the ninth against the twelfth placed and the tenth against the eleventh placed. It is played in the best-of-five mode, with the losers of the games taking part in the promotion / relegation rounds.
9 | UHC Grünenmatt | 1 | |
12 | UHC Pfannenstiel Egg-Maur-Oetwil am See | 3 | |
10 | Ticino floorball | 3 | |
11 | Red Devils March-Höfe Altendorf | 1 |
The playouts took place from March 3rd to 11th.
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UHC Grünenmatt | - | UHC Pfannenstiel Egg-Maur-Oetwil am See | 1: 3 | 3: 8 | 6: 5 | 2: 3 | 4: 5 a.d. | - |
Ticino floorball | - | Red Devils March-Höfe Altendorf | 3: 1 | 6: 2 | 5: 6 a.d. | 6: 2 | 6: 4 | - |
Promotion / relegation games NLB / 1. league
In the promotion / relegation games, the playout losers of the NLB have to compete in a best-of-five series against the two winners of the playoff games of the first and second placed in the two first division groups.
1L-Gr1 | UHT Schüpbach | 1 | |
NLB-9 | UHC Grünenmatt | 3 | |
1L-Gr2 | Floorball Limmattal | 1 | |
NLB-11 | Red Devils March-Höfe Altendorf | 3 |
series | 1 | 2 | 3 | 4th | 5 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
UHT Schüpbach | - | UHC Grünenmatt | 1: 3 | 1: 8 | 6: 7 a.d. | 9: 4 | 3: 4 a.d. | - |
Floorball Limmattal | - | Red Devils March-Höfe Altendorf | 1: 3 | 3: 5 | 4: 7 | 5: 4 a.d. | 3: 4 a.d. | - |