The EuroCup 2018/19 was 17 . Playing time of the EuroCup in men's club basketball. It should not be confused with the FIBA Europe Cup , which is hosted by the continental association FIBA Europe .
Similar to the higher-level competition EuroLeague 2018/19 and as in the previous season, the competition had a name sponsor with the Greek food company Vivartia and its snack brand 7DAYS, so the full name of the competition was 7DAYS EuroCup .
As in the previous year, 24 teams took part in the EuroCup in the preliminary round. The first round was the round-robin tournament mode English round robin played with home and away in four groups of six teams each. The two most unsuccessful teams in each preliminary round group were eliminated, while the other teams reached the second group stage of the 16 best teams.
Here, too, the game was continued in four groups with four teams each, with the teams staggered according to preliminary round placement, so that no group opponents in the preliminary round also played against each other in the intermediate round. The first and second placed teams in each intermediate round qualified for the quarter-finals, while the remaining intermediate round teams were eliminated.
From the quarter-finals onwards, the play-off mode " best of three " continued, with the better placed team in the intermediate round initially having home rights. The team that first scored two wins in a play-off series advanced to the next round.
Participating teams
No national champions took part in the competition, but at least six runners-up from the national leagues took part. The next-best clubs after the participants in the EuroLeague from the most important European leagues usually continued to take part in the EuroCup, but more and more clubs preferred the competing European Cup Basketball Champions League , such as Brose Bamberg .
The EuroCup lost overall quality, four participants did not reach the play-offs in their national leagues, with Türk Telekom, a second division climber also took part through a wildcard.
a : in brackets play-off round and final placement in the respective championship with VM as finalist and runner-up, otherwise only main round
placement WC: wildcard
First group stage
The first group stage took place from October 2 to December 19, 2018.
Group A
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. MonacoFrance
10
7th
3
796
757
2. MoraBanc AndorraAndorra
10
6th
4th
852
834
3. Red Star BelgradeSerbia
10
6th
4th
825
768
4. ratiopharm UlmGermany
10
5
5
824
827
5. Germania BresciaItaly
10
3
7th
780
842
6. GalatasarayTurkey
10
3
7th
761
810
Belgrade
Istanbul
Monaco
Andorra
Ulm
Leonessa
Red Star Belgrade
*
87 : 57
75: 91
85 : 79
88 : 73
103 : 67
Galatasaray
83: 100
*
85: 86
84 : 73
77 : 69
84 : 76
AS Monaco
63: 66
76 : 71
*
81 : 73
84 : 81
80: 86
MoraBanc Andorra
91 : 80
95 : 87 a.d.
87 : 80
*
103 : 95
110 : 91
ratiopharm Ulm
95 : 80
103 : 92 a.d.
65: 75
88 : 80
*
83 : 82
Germania Brescia
69 : 61
88 : 65
68: 80
73: 79
80: 97
*
Group B
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. Kuban locomotiveRussia
10
9
1
847
757
2. Alba BerlinGermany
10
7th
3
883
835
3. KK CedevitaCroatia
10
5
5
853
831
4. Limoges CSPFrance
10
4th
6th
818
846
5. Tofaş Spor KulübüTurkey
10
4th
6th
891
908
6. Asseco GdyniaPoland
10
1
9
755
870
Kuban
Limoges
Berlin
Zagreb
Gdynia
Tofaş
Kuban locomotive
*
82 : 64
75: 83
80 : 76
96 : 72
95 : 72
Limoges CSP
64: 72
*
93: 102
82 : 68
103 : 87
89 : 81
Alba Berlin
82: 92
84 : 76
*
102: 109
82 : 68
107 : 91
KK Cedevita
81: 85
91 : 71
75 : 73
*
94 : 87
92: 96
Asseco Gdynia
73: 80
87 : 78
64: 76
61: 78
*
77: 87
Tofaş spor
99: 105 a.d.
92: 98
101: 106 a.d.
94 : 89
96 : 79
*
Group C
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. Valencia Basket ClubSpain
10
8th
2
846
759
2. LDLC ASVELFrance
10
7th
3
781
732
3. Partizan NISSerbia
10
4th
6th
756
771
4. Zenit St. PetersburgRussia
10
4th
6th
840
823
5. Türk TelekomsporTurkey
10
4th
6th
766
819
6. Dolomiti Energia TrentoItaly
10
3
7th
745
830
Valencia
Petersburg
ASVEL
Belgrade
Trento
Turk
Valencia Basket
*
97 : 89
84 : 62
79 : 71
87 : 66
101 : 83
Zenit St. Petersburg
104 : 93
*
81: 84 a.d.
75 : 71
99: 102 a.d.
91 : 80
LDLC ASVEL
73 : 69
89 : 68
*
75: 78
75 : 61
84 : 63
Partizan NIS
61: 69
89 : 82
78: 89
*
76 : 71
87 : 72
Dolomiti Energia
83: 95
60: 93
79 : 77
82 : 73
*
77: 81
Türk Telekomspor
67: 72
81 : 75
78: 83
77 : 72
84 : 77
*
Group D
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. UNICS KazanRussia
10
9
1
846
750
2. Unicaja MálagaSpain
10
8th
2
897
788
3. Fraport SkylinersGermany
10
6th
4th
767
762
4. Lietuvos rytasLithuania
10
5
5
769
776
5. KK Mornar BarMontenegro
10
2
8th
772
905
6. Fiat TorinoItaly
10
0
10
800
870
Kazan
Málaga
Lietuvos
Turin
Frankfurt
Mornar Bar
UNICS Kazan
*
87 : 84
86 : 73
92 : 78
83 : 80
90 : 73
Unicaja Málaga
82 : 80 a.d.
*
95 : 76
89 : 68
91 : 64
113 : 76
Lietuvos rytas
81: 87
80 : 72
*
86 : 79
61: 70
71 : 67
Fiat Torino
72: 82
104: 105
96: 101 a.d.
*
75: 85
80: 84
Fraport Skyliners
65: 72
78: 84
65 : 63
88 : 85
*
98 : 75
KK Mornar Bar
74: 97
85: 96
69: 92
86 : 83
83: 87
*
Second group stage (Top 16)
The second group stage took place from January 1 to February 6, 2019.
Group E
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. Alba BerlinGermany
6th
5
1
487
451
2. Lietuvos rytasLithuania
6th
3
3
482
460
3rd AS MonacoFrance
6th
2
4th
418
457
4. Partizan NISSerbia
6th
2
4th
442
461
Monaco
Berlin
Belgrade
Lietuvos
AS Monaco
*
61: 75
68: 71
75 : 70
Alba Berlin
83 : 74
*
97 : 74
87 : 85
Partizan NIS
68: 72
78 : 66
*
77: 78
Lietuvos rytas
90 : 68
86: 94 a.d.
80 : 74
*
Group F.
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. LDLC ASVELFrance
6th
5
1
445
411
2. Kuban locomotiveRussia
6th
4th
2
474
423
3. ratiopharm UlmGermany
6th
3
3
485
464
4. Fraport SkylinersGermany
6th
0
6th
368
474
Kuban
ASVEL
Frankfurt
Ulm
Kuban locomotive
*
65: 67
84 : 58
88 : 76
LDLC ASVEL
72 : 61
*
75 : 52
93 : 89
Fraport Skyliners
69: 92
58: 70
*
68: 83
ratiopharm Ulm
81: 84
86 : 68
70 : 63
*
Group G
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. Valencia Basket ClubSpain
6th
6th
0
501
458
2. Unicaja MálagaSpain
6th
3
3
468
485
3. Red Star BelgradeSerbia
6th
2
4th
490
485
4. Limoges CSPFrance
6th
1
5
450
481
Valencia
Málaga
Belgrade
Limoges
Valencia Basket
*
85 : 74
92 : 76
91 : 84
Unicaja Málaga
69: 72
*
79 : 74
79 : 72
Red Star Belgrade
81: 82
105 : 89
*
83 : 71
Limoges CSP
74: 79
77: 78
72 : 71
*
Group H.
club
Sp
S.
N
P +
P-
1. UNICS KazanRussia
6th
5
1
507
426
2. MoraBanc AndorraAndorra
6th
5
1
479
459
3. Zenit St. PetersburgRussia
6th
2
4th
456
475
4. KK CedevitaCroatia
6th
0
6th
474
556
Kazan
Andorra
Zagreb
Petersburg
UNICS Kazan
*
72 : 53
106 : 70
68 : 67
MoraBanc Andorra
86 : 80
*
87 : 81
86 : 74
KK Cedevita
83: 100
81: 87
*
75: 79
Zenit St. Petersburg
67: 82
71: 80
98 : 84
*
Knockout rounds
From the quarter-finals of the best eight teams, the knockout system continued, with the individual pairings being decided in the best-of-three play-off mode .
Quarter finals
The quarter-finals took place between March 5th and 13th, 2019.
pairing
1st game
2nd game
3rd game
GermanyAlba Berlin
-
Spain Unicaja Málaga
90: 91
101 : 81
79 : 75
France LDLC ASVEL
-
AndorraMoraBanc Andorra
79 : 75
79: 98
80: 82
SpainValencia Basket Club
-
Lithuania Lietuvos rytas
75 : 64
71 : 56
RussiaUNICS Kazan
-
Russia Kuban locomotive
86 : 66
59: 68
69 : 65
Semifinals
The semi-finals took place between March 19 and March 22, 2019.
pairing
1st game
2nd game
3rd game
GermanyAlba Berlin
-
Andorra MoraBanc Andorra
102 : 97
87 : 81
SpainValencia Basket Club
-
Russia UNICS Kazan
69 : 64
79 : 73
Finals
The finals took place between April 9th and 15th, 2019.
pairing
1st game
2nd game
3rd game
SpainValencia Basket Club
-
Germany Alba Berlin
89 : 75
92: 95 a.d.
89 : 63
Web links
EuroCup - Official website of the competition ( English )