Football League Trophy 2010/11
The Football League Trophy 2010/11 , also known by the name of the main sponsor Johnstone's Paint Trophy , was the 27th edition of this cup competition for the teams in Football League One and Football League Two , the third and fourth leagues in English football.
48 clubs took part in the games for the Football League Trophy 2010/11, which began on August 31, 2010 and ended on April 3, 2011 with the final between Brentford FC and Carlisle United at Wembley Stadium in London, the Carlisle United won 1-0.
mode
The Football League Trophy is played in rounds. Only teams from Football League One and Football League Two take part, as well as selected invited clubs from Conference National . You play in the knockout system in simple games in a northern and southern region ( Northern and Southern Section ) to determine their winner. The two regional winners then compete against each other at Wembley Stadium to determine the cup winner.
First round
The first round drawing took place on August 14, 2010. 16 clubs received a bye for the second round due to the unfavorable number of participating clubs . The remaining 32 clubs were divided into four geographical regions (northwest, northeast, southwest, southeast) within the two sections .
Northern Section
Result | spectator | |||
---|---|---|---|---|
northwest | ||||
Macclesfield Town | 1-0 | Morecambe FC | 720 | |
Oldham Athletic | 0: 1 | Shrewsbury Town | 2,703 | |
Port Vale | 2: 1 | Rochdale AFC | 2,442 | |
Tranmere Rovers |
1: 1 (5: 3 i.E.) |
Accrington Stanley | 2,020 | |
Northeast | ||||
Hartlepool United | 4-0 | Northampton Town | 1,359 | |
Rotherham United | 1-0 | Lincoln City | 1,677 | |
Sheffield Wednesday | 2: 1 | Notts County | 10,551 | |
Walsall FC | 1: 2 | Chesterfield FC | 1,793 |
Southern Section
Result | spectator | |||
---|---|---|---|---|
southwest | ||||
Aldershot Town | 2-0 | Oxford United | 1,607 | |
Bournemouth AFC |
0: 0 (0: 3 on behalf) |
Torquay United | 3,140 | |
Southampton FC | 0: 3 | Swindon Town | 8,333 | |
Yeovil Town | 1: 3 | Exeter City | 2,954 | |
Southeast | ||||
Brighton & Hove Albion | 0: 2 | Leyton Orient | 3.124 | |
Charlton Athletic | 1-0 | Dagenham & Redbridge | 4,630 | |
Southend United |
0: 0 (4: 3 on perk) |
Gillingham FC | 3,073 | |
Stevenage FC | 0: 1 | Brentford FC | 1.916 |
BYE:
Northern section:
Bradford City , Burton Albion , Bury FC , Carlisle United , Crewe Alexandra , Huddersfield Town , Peterborough United , Stockport County
Southern section:
Barnet FC , Bristol Rovers , Cheltenham Town , Colchester United , Hereford United , Milton Keynes Dons , Plymouth Argyle , Wycombe Wanderers .
Second round
The second round drawing took place on September 4, 2010. Due to the fact that Accrington Stanley used an ineligible player in the first round game against the Tranmere Rovers , they subsequently withdrew from the tournament and the Tranmere Rovers came back into the tournament.
Northern Section
Result | spectator | |||
---|---|---|---|---|
northwest | ||||
Tranmere Rovers |
0: 0 (4: 3 on perk) |
Stockport County | 2.223 | |
Macclesfield Town | 2: 4 | Crewe Alexandra | 1.103 | |
Bury FC |
0: 0 (6: 5 on account) |
Shrewsbury Town | 1,944 | |
Carlisle United |
2: 2 (4: 3 on account) |
Port Vale | 2,273 | |
Northeast | ||||
Burton Albion | 1: 2 | Rotherham United | 1,360 | |
Hartlepool United | 1-0 | Bradford City | 1,728 | |
Sheffield Wednesday |
2: 2 (8: 7 on behalf) |
Chesterfield FC | 15.003 | |
Huddersfield Town | 3: 2 | Peterborough United | 2,904 |
Southern Section
Result | spectator | |||
---|---|---|---|---|
southwest | ||||
Bristol Rovers | 1-0 | Aldershot Town | 4,050 | |
Swindon Town | 2-0 | Torquay United | 3,625 | |
Cheltenham Town | 0: 2 | Plymouth Argyle | 1,597 | |
Hereford United | 0: 3 | Exeter City | 1,286 | |
Southeast | ||||
Colchester United | 0: 2 | Wycombe Wanderers | 2,379 | |
Leyton Orient |
0: 0 (4: 5 on behalf) |
Brentford FC | 1,152 | |
Milton Keynes Dons | 1: 2 | Charlton Athletic | 3,773 | |
Barnet FC | 1: 3 | Southend United | 1,356 |
Quarter finals
The quarter-finals were drawn on October 9, 2010.
Northern Section
Result | spectator | ||
---|---|---|---|
Carlisle United | 3: 1 | Crewe Alexandra | 2.142 |
Rotherham United | 2: 5 | Huddersfield Town | 2,185 |
Bury FC | 0: 1 | Tranmere Rovers | 1: 961 |
Sheffield Wednesday | 4: 1 | Hartlepool United | 10,909 |
Southern Section
Result | spectator | ||
---|---|---|---|
Swindon Town |
1: 1 (2: 4 i.E.) |
Brentford FC | 3,469 |
Plymouth Argyle | 1: 2 | Exeter City | 9.431 |
Southend United | 0: 1 | Charlton Athletic | 4,373 |
Wycombe Wanderers | 3: 6 | Bristol Rovers | 1,591 |
Semifinals
The semi-finals drawing took place on November 13, 2010.
Northern Section
Result | spectator | ||
---|---|---|---|
Tranmere Rovers | 0: 2 | Huddersfield Town | 2,598 |
Carlisle United | 3: 1 | Sheffield Wednesday | 3.149 |
Southern Section
Result | spectator | ||
---|---|---|---|
Brentford FC |
0: 0 (3: 1 on account) |
Charlton Athletic | 2,783 |
Bristol Rovers |
2: 2 (4: 5 on account) |
Exeter City | 3,881 |
Regions finals
The finals of the Northern and Southern Section also serve as semi-finals for the entire competition. They were decided in a return match.
Northern Section
date | Result | spectator | ||
---|---|---|---|---|
First leg | Carlisle United | 4-0 | Huddersfield Town | 3,706 |
Return leg | Huddersfield Town | 3-0 | Carlisle United | 6,528 |
Total: | Carlisle United | 4: 3 | Huddersfield Town | 3,706 |
Southern Section
date | Result | spectator | ||
---|---|---|---|---|
First leg | Brentford FC | 1: 1 | Exeter City | 3,093 |
Return leg | Exeter City | 1: 2 | Brentford FC | 5,322 |
Total: | Brentford FC | 3: 2 | Exeter City | 3,093 |
final
Brentford FC | Carlisle United | |||||||
|
||||||||
Simon Moore - Craig Woodman (88th Kevin O'Connor ), Karleigh Osborne , Robbie Neilson , Leon Legge - Sam Saunders , Myles Weston (78th Lewis Grabban ), Toumani Diagouraga , Adam Reed (46th Marcus Bean ), Gary Alexander , Jeffrey Schlupp Trainer: Nicky Forster |
Adam Collin - Frank Simek , Peter Murphy - Matty Robson , Ľubomír Michalík , Paul Thirlwell , Tom Taiwo (88th Rory Loy ), Ben Marshall (23rd Liam Noble ), James Berrett , François Zoko (67th Paddy Madden ), Craig Curran Trainer: Greg Abbott |
|||||||
0-1 Peter Murphy (12th) | ||||||||
Adam Reed (20th), Leon Legge (24th), Toumani Diagouraga (85th) | Ľubomír Michalík (58th), Matty Robson (77th) | |||||||
Toumani Diagouraga (87th) |
Web links
Individual evidence
- ↑ BBC Sport: "League Awaits Trophy draw" , August 6, 2010 (English)
- ↑ BBC Sport: "Johnstone's Paint Trophy second round draw" , September 4, 2010 (English)
- ↑ BBC Sport: "Accrington withdraw from Johnstone's Paint Trophy" , October 13, 2010 (English)
- ↑ BBC Sport: "Johnstone's Paint Trophy third round draw" , October 9, 2010 (English)