2016 Summer Olympics / Rowing - One (women)
sport | rowing | ||||||||
discipline | One | ||||||||
gender | Women | ||||||||
Attendees | 32 athletes from 32 countries | ||||||||
Competition location | Lagoa Stadium | ||||||||
Competition phase | 6-13 August 2016 | ||||||||
|
The rowing competition in One of the Women as part of the rowing regatta of the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro was held from August 6th to 13th, 2016 in the Rodrigo de Freitas lagoon . 32 athletes from 32 countries competed.
The competition, which was held over the Olympic rowing distance of 2000 meters, began with six heats with five or six teams each. The first to third placed rowers of the prelims qualified directly for the quarter-finals, while the remaining 14 boats had to go to the three hope runs . Here the first two teams qualified again for the quarter-finals and all the others for the semi-finals E / F for places 25 to 32. In the quarter-finals, four runs were carried out with six rowers each, with places 1 to 3 for semi-finals A. / B qualified, and places 4 to 6 for the semifinals C / D for 13th to 24th place. In the two rounds of the semifinals A / B the first three rowers made it to the final, while 4th to 6th place went to the B final Place 7 to 12 led. The qualification mode in the semifinals C / D and E / F ran analogously for the finals C and D or E and F for lower placements. In the final on August 13th, the best six rowers competed for Olympic medals.
The teams qualified for the next round are highlighted in light green.
The Australian Kim Brennan was the world champion of the previous year as the favorite and lived up to this role. After she had problems in the run-up due to the weather and only finished third there, she easily won her quarter-finals and semi-finals. In the final, she managed a start-to-finish victory in front of Genevra Stone from the United States and Duan Jingli from the People's Republic of China. The final was completed by Emma Twigg from New Zealand, Jeannine Gmelin from Switzerland and Magdalena Lobnig from Austria. In the B final rowed the defending champion and vice world champion Miroslava Topinková Knapková from the Czech Republic, the two-time Olympic champion Ekaterina Karsten from Belarus and the silver medalist from London Fie Udby Erichsen from Denmark.
Title holder and starting position
Olympic Champion ( London 2012 ) | Miroslava Knapková ( Czech Republic ) |
World Champion ( Aiguebelette 2015 ) | Kim Brennan ( Australia ) |
European Champion ( Brandenburg 2016 ) | Magdalena Lobnig ( Austria ) |
World best time ( 7: 07.71 min , Sevilla 2002 ) | Rumjana Nejkowa ( Bulgaria ) |
Attendees
In the context of the continental qualifying regattas, Australia, Canada, New Zealand and the United States are counted as part of the “Europeans” pool. The New Zealander Emma Twigg therefore qualified in the European qualifying competitions in Lucerne.
Prelims
Saturday 6th August 2016
Forward 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Kenya Lechunga Alanis | 8: 11.44 | Quarter finals |
2 | Micheen Thornycroft | 8: 18.88 | |
3 | Kim Brennan | 8: 22.82 | |
4th | Kim Ye-ji | 8: 24.79 | Hope runs |
5 | Anna Malvina Svnung | 8: 48.46 | |
6th | Emily Morley | 9: 22.12 |
Forward 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Genevra Stone | 8: 29.67 | Quarter finals |
2 | Fie Udby Erichsen | 8: 30.07 | |
3 | Lina Saltyte | 8: 35.92 | |
4th | Mahsa Javar | 8: 39.28 | Hope runs |
5 | Lucia Palermo | 8: 47.01 | |
6th | Dewi Yuliawati | 9: 36.10 |
Forward 3
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Carling Zeeman | 8: 41.12 | Quarter finals |
2 | Sanita Pušpure | 9: 11.45 | |
3 | Nadia Negm | 9: 14.55 | |
4th | Phuttharaksa Neegree | 9: 17.95 | Hope runs |
5 | Camila Valle Granados | 9: 30.60 |
Forward 4
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Duan Jingli | 8: 18.57 | Quarter finals |
2 | Jeannine Gmelin | 8: 28.10 | |
3 | Saiyidah Mohamed Rafa'ee | 8: 44.71 | |
4th | Huang Yi-ting | 8: 51.74 | Hope runs |
5 | Svetlana Germanowitsch | 9: 34.15 |
Forward 5
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Magdalena Lobnig | 8: 26.53 | Quarter finals |
2 | Miroslava Topinková Knapková | 8: 28.90 | |
3 | Chierika Ukogu | 8: 35.34 | |
4th | Amina Rouba | 8: 55.09 | Hope runs |
5 | Akossiwa Claire Ayivon | 9: 56.43 |
Forward 6
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Emma Twigg | 8: 17.02 | Quarter finals |
2 | Ekaterina Karsten | 8: 21.21 | |
3 | Michelle Pearson | 8: 22.15 | |
4th | Gabriela Mosqueira | 8: 27.39 | Hope runs |
5 | Felice Chow | 8: 31.83 |
Hope runs
planned for Sunday, August 7, 2016 , postponed to Monday, August 8, 2016
Hope run 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Amina Rouba | 8: 04.21 | Quarter finals |
2 | Felice Chow | 8: 04.91 | |
3 | Mahsa Javar | 8: 06.57 | Semi-finals E / F |
4th | Emily Morley | 8: 22.77 | |
5 | Camila Valle Granados | 8: 32.66 |
Hope run 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Kim Ye-ji | 7: 59.59 | Quarter finals |
2 | Lucia Palermo | 8: 00.59 | |
3 | Huang Yi-ting | 8: 01.27 | Semi-finals E / F |
4th | Claire Akossiwa Ayivon | 9: 04.76 |
Hope run 3
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Anna Malvina Svnung | 7: 46.35 | Quarter finals |
2 | Gabriela Mosqueira | 7: 59.32 | |
3 | Svetlana Germanowitsch | 8: 00.42 | Semi-finals E / F |
4th | Phuttharaksa Nikree | 8: 07.92 | |
5 | Dewi Yuliawati | 8: 14.81 |
Quarter finals
Tuesday August 9th
Quarter finals 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Emma Twigg | 7: 31.79 | Semi-finals A / B |
2 | Miroslava Topinková Knapková | 7: 37.04 | |
3 | Kenya Lechuga | 7: 44.11 | |
4th | Kim Ye-ji | 7: 51.80 | Semi-finals C / D |
5 | Gabriela Mosqueira | 7: 54.49 | |
6th | Saiyidah Mohamed Rafa'ee | 7: 56.00 |
Quarter finals 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Genevra Stone | 7: 27.04 | Semi-finals A / B |
2 | Jeannine Gmelin | 7: 29.66 | |
3 | Magdalena Lobnig | 7: 35.37 | |
4th | Anna Malvina Svnung | 7: 38.07 | Semi-finals C / D |
5 | Felice Chow | 8: 02.53 | |
6th | Nadia Negm | 8: 25.75 |
Quarter finals 3
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Fie Udby Erichsen | 7: 33.24 | Semi-finals A / B |
2 | Micheen Thornycroft | 7: 34.38 | |
3 | Carling Zeeman | 7: 34.52 | |
4th | Michelle Pearson | 7: 34.90 | Semi-finals C / D |
5 | Chierika Ukogu | 7: 54.44 | |
6th | Amina Rouba | 8: 21.06 |
Quarter Finals 4
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Kim Brennan | 7: 26.86 | Semi-finals A / B |
2 | Duan Jingli | 7: 27.88 | |
3 | Ekaterina Karsten | 7: 28.03 | |
4th | Sanita Pušpure | 7: 28.68 | Semi-finals C / D |
5 | Lina Šaltytė | 7: 38.39 | |
6th | Lucia Palermo | 7: 56.61 |
Semifinals
Friday, August 12, 2016 (semi-finals A / B, postponed from Thursday, August 11, 2016 and semi-finals C / D, postponed from Wednesday, August 10, 2016); Tuesday, August 9, 2016 (semi-finals E / F, postponed from Monday, August 8, 2016)
Semi-final A / B 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Kim Brennan | 7: 47.88 | final |
2 | Emma Twigg | 7: 48.20 | |
3 | Jeannine Gmelin | 7: 49.83 | |
4th | Carling Zeeman | 7: 54.07 | B final |
5 | Micheen Thornycroft | 8: 00.53 | |
6th | Kenya Lechuga | 8: 14.76 |
Semi-final A / B 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Duan Jingli | 7: 43.97 | final |
2 | Genevra Stone | 7: 44.56 | |
3 | Magdalena Lobnig | 7: 45.48 | |
4th | Miroslava Topinková Knapková | 7: 47.53 | B final |
5 | Ekaterina Karsten | 7: 48.89 | |
6th | Fie Udby Erichsen | 8: 08.65 |
Semi-final C / D 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Lina Šaltytė | 7: 55.57 | C final |
2 | Anna Malvina Svnung | 8: 00.41 | |
3 | Kim Ye-ji | 8: 12.58 | |
4th | Chierika Ukogu | 8: 18.55 | D final |
5 | Amina Rouba | 8: 22.34 | |
6th | Saiyidah Mohamed Rafa'ee | 8: 22.45 |
Semi-final C / D 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Sanita Pušpure | 7: 53.48 | C final |
2 | Michelle Pearson | 8: 05.78 | |
3 | Lucia Palermo | 8: 15.42 | |
4th | Felice Chow | 8: 20.07 | D final |
5 | Gabriela Mosqueira | 8: 22.84 | |
6th | Nadia Negm | 8: 39.50 |
Semi-finals E / F 1
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Huang Yi-ting | 8: 38.21 | E final |
2 | Mahsa Javar | 8: 45.54 | |
3 | Phuttharaksa Nikree | 8: 51.99 | |
4th | Camila Valle Granados | 9: 11.91 | F-final |
Semi-finals E / F 2
space | boat | Time (min) | qualification |
---|---|---|---|
1 | Svetlana Germanowitsch | 8: 29.18 | E final |
2 | Dewi Yuliawati | 8: 39.95 | |
3 | Emily Morley | 8: 46.09 | |
4th | Claire Akossiwa Ayivon | 9: 25.60 | F-final |
final
Saturday, August 13, 2016
Note: Determination of places 1 to 6
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
1 | Kim Brennan | 7: 21.54 |
2 | Genevra Stone | 7: 22.92 |
3 | Duan Jingli | 7: 24.13 |
4th | Emma Twigg | 7: 24.48 |
5 | Jeannine Gmelin | 7: 29.69 |
6th | Magdalena Lobnig | 7: 34.86 |
B final
Note: Determination of places 7 to 12
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
7th | Miroslava Topinková Knapková | 7: 22.86 |
8th | Ekaterina Karsten | 7: 25.03 |
9 | Fie Udby Erichsen | 7: 25.13 |
10 | Carling Zeeman | 7: 28.62 |
11 | Micheen Thornycroft | 7: 30.57 |
12 | Kenya Lechuga | 7: 40.39 |
C final
Note: Determination of places 13 to 18
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
13 | Sanita Pušpure | 7: 27.60 |
14th | Lina Šaltytė | 7: 30.38 |
15th | Anna Malvina Svnung | 7: 32.54 |
16 | Michelle Pearson | 7: 34.41 |
17th | Lucia Palermo | 7: 50.59 |
18th | Kim Ye-ji | 7: 52.68 |
D final
Note: Determination of places 19 to 24
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
19th | Gabriela Mosqueira | 7: 44.62 |
20th | Chierika Ukogu | 7: 44.76 |
21st | Amina Rouba | 7: 46.55 |
22nd | Felice Chow | 7: 50.23 |
23 | Saiyidah Mohamed Rafa'ee | 7: 55.73 |
24 | Nadia Negm | 8: 09.47 |
E final
Note: Determination of places 25 to 30
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
25th | Huang Yi-ting | 8: 34.53 |
26th | Svetlana Germanowitsch | 8: 38.25 |
27 | Phuttharaksa Nikree | 8: 41.34 |
28 | Mahsa Javar | 8: 43.34 |
29 | Dewi Yuliawati | 8: 44.54 |
30th | Emily Morley | 8: 56.36 |
F-final
Note: Determination of places 31 to 32
space | boat | Time (min) |
---|---|---|
31 | Camila Valle Granados | 9: 18.24 |
32 | Claire Akossiwa Ayivon | 9: 54.54 |
Web links
- Results on the website of the World Rowing Association
- One (women) on the website www.sports-reference.com