German Cross Country Championships 2015
The German Cross-Country Championships 2015 took place from January 16 to 18, 2015 in Oberwiesenthal and on March 21 and 22, 2015 in Bodenmais . Sprint, individual and pursuit races were held in Oberwiesenthal, the mass start race and the team sprint in Bodenmais. The competitions were organized by the German Ski Association and in Oberwiesenthal by the WSC Erzgebirge Oberwiesenthal . The organizers of the competitions in Bodenmais were SC Bodenmais and SC Zwiesel .
Results gentlemen
Classic sprint
space | Surname | society |
---|---|---|
1 | Alexander Wolz | TSV Buchenberg |
2 | Philipp Marshal | Rhöner WSV |
3 | Luca Winkler | SZ Römerstein |
4th | Valentin Mättig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
5 | Robin Frost | SC Hochvogel Munich |
6th | Daniel Herzog | Spvgg Oberkreuzberg |
7th | Felix Wetterling | SC Willingen |
8th | Thomas Hauber | SC Pfronten |
Date: January 16 in Oberwiesenthal
At the start were 10 participants from 9 clubs.
10 km freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Valentin Mättig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 24: 16.4 min. |
2 | Bernhard Benedikt | SCMK Hirschau | 24: 38.8 min. |
3 | Philipp Marshal | Rhöner WSV | 24: 51.7 min. |
4th | Joshua Strübel | SC Seebach | 25: 12.2 min. |
5 | Andy Kühne | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 25: 12.8 min. |
6th | Daniel Herzog | Spvgg Oberkreuzberg | 25: 17.1 min. |
7th | Robin Frost | SC Hochvogel Munich | 25: 21.3 min. |
8th | Felian Schubert | SLV Bernau | 26: 06.8 min. |
9 | Johannes Pfab | SCMK Hirschau | 26: 09.6 min. |
10 | Thomas Hauber | SC Pfronten | 26: 13.0 min. |
Date: January 17th in Oberwiesenthal
At the start there were 31 participants.
15 km classic pursuit
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Philipp Marshal | Rhöner WSV | 37: 46.5 min. |
2 | Bernhard Benedikt | SCMK Hirschau | 38: 03.9 min. |
3 | Valentin Mättig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 38: 37.8 min. |
4th | Daniel Herzog | Spvgg Oberkreuzberg | 38: 44.2 min. |
5 | Robin Frost | SC Hochvogel Munich | 39: 31.7 min. |
6th | Thomas Hauber | SC Pfronten | 39: 36.8 min. |
7th | Joshua Strübel | SC Seebach | 40: 20.4 min. |
8th | Felian Schubert | SLV Bernau | 40: 56.6 min. |
9 | Marius Cebulla | SWV Goldlauter | 41: 06.8 min. |
10 | Arne Reichelt | SK Dresden-Niedersedlitz | 41: 11.4 min. |
Date: January 18th in Oberwiesenthal
There were 26 participants at the start.
50 km classic mass start
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Thomas Wick | SC Motor Zella-Mehlis | 2: 13: 20.4 h |
2 | Tim Tscharnke | SV Biberau | 2: 13: 21.0 h |
3 | Jonas Dobler | SC Traunstein | 2: 13: 37.5 h |
4th | Andreas Katz | SV Baiersbronn | 2: 14: 35.6 h |
5 | Philipp Marshal | Rhöner WSV | 2: 16: 18.4 h |
6th | Alexander Wolz | TSV Buchenberg | 2: 16: 41.6 h |
7th | Valentin Mättig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 2: 19: 50.8 h |
8th | Markus Weeger | SCMK Hirschau | 2: 21: 12.4 h |
9 | Lennart Metz | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 2: 23: 30.2 h |
10 | Daniel Herzog | Spvgg Oberkreuzberg | 2: 23: 30.8 h |
Date: March 21st in Bodenmais
There were 20 participants at the start.
Team sprint freestyle
space | Regional association | Surname | society | time |
---|---|---|---|---|
1 | Thuringia |
Thomas Bing Tim Tscharnke |
Rhöner WSV SV Biberau |
28: 39.2 min. |
2 | Bavaria |
Jonas Dobler Lucas Bögl |
SC Traunstein SC Gaissach |
28: 44.8 min. |
3 | Thuringia |
Thomas Wick Philipp Marschall |
SCM Zella-Mehlis Rhöner WSV |
28: 58.6 min. |
4th | Bavaria |
Markus Weeger Alexander Wolz |
SCMK Hirschau TSV Buchenberg |
28: 58.8 min. |
5 | Saxony |
Lennart Metz Valentin Mättig |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
29: 43.2 min. |
6th | Baden-Württemberg |
Andreas Katz Adrian Schuler |
SV Baiersbronn WSG Schluchsee |
29: 45.6 min. |
7th | Thuringia |
Martin wisdom Christian Stiebritz |
SCM Zella-Mehlis SWV Goldlauter |
30: 16.6 min. |
8th | Bavaria |
Daniel Duke Thomas Hauber |
Spvgg Oberkreuzberg SC Pfronten |
30: 26.3 min. |
Date: March 22nd in Bodenmais
Results women
Classic sprint
Date: January 16 in Oberwiesenthal
At the start there were 16 participants from 12 clubs.
5 km freestyle
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Katharina Hennig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 18: 35.5 min. |
2 | Julia Belger | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 18: 47.7 min. |
3 | Nadine Herrmann | Bockauer SV | 19: 06.5 min. |
4th | Laura Gimmler | SC Oberstdorf | 19: 07.7 min. |
5 | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 19: 21.9 min. |
6th | Sarah Schaber | TSV Buchenberg | 19: 27.7 min. |
7th | Sofie Krehl | SC Oberstdorf | 19: 29.0 min. |
8th | Sarah Wagner | SCM Zella-Mehlis | 19: 37.5 min. |
9 | Jessica Wirth | FC Wüstenselbitz | 19: 49.8 min. |
10 | Anne Winkler | SSV Sayda | 19: 54.0 min. |
Date: January 17th in Oberwiesenthal
At the start were 20 participants from 16 clubs.
10 km classic pursuit
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Katharina Hennig | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 28: 40.4 min. |
2 | Julia Belger | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 29: 34.7 min. |
3 | Sarah Schaber | TSV Buchenberg | 30: 19.0 min. |
4th | Sofie Krehl | SC Oberstdorf | 30: 19.1 min. |
5 | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 30: 30.1 min. |
6th | Nadine Herrmann | Bockauer SV | 30: 39.9 min. |
7th | Anne Winkler | SSV Sayda | 31: 04.5 min. |
8th | Jessica Wirth | FC Wüstenselbitz | 31: 08.0 min. |
9 | Anja Gruber | TSG SZ Leutkirch | 31: 37.4 min. |
10 | Lisa Scheufele | SC Traunstein | 31: 41.5 min. |
Date: January 18th in Oberwiesenthal
At the start there were 18 participants.
30 km classic mass start race
space | Surname | society | time |
---|---|---|---|
1 | Denise Herrmann | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 25: 39.2 h |
2 | Nicole Fessel | SC Oberstdorf | 1: 25: 39.8 h |
3 | Monique Siegel | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 28: 17.3 h |
4th | Julia Belger | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 1: 29: 42.7 h |
5 | Eva Wolf | SV Agenbach | 1: 31: 40.3 h |
6th | Hanna Kolb | TSV Buchenberg | 1: 32: 21.5 h |
7th | Sarah Schaber | TSV Buchenberg | 1: 32: 37.0 h |
8th | Jessica Wirth | FC Wüstenselbitz | 1: 36: 22.9 h |
9 | Theresa Eichhorn | SV Biberau | 1: 36: 40.8 h |
Date: March 21st in Bodenmais
There were nine participants at the start.
Team sprint freestyle
space | Regional association | Surname | society | time |
---|---|---|---|---|
1 | Bavaria |
Sarah Schaber Lucia Anger |
TSV Buchenberg SC Oberstdorf |
25: 53.1 min. |
2 | Bavaria |
Nicole Fessel Hanna Kolb |
SC Oberstdorf TSV Buchenberg |
25: 58.6 min. |
3 | Saxony |
Julia Belger Monique Siegel |
WSC Erzgebirge Oberwiesenthal WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
26: 17.9 min. |
4th | Saxony |
Nadine Herrmann Denise Herrmann |
Bockauer SV WSC Erzgebirge Oberwiesenthal |
26: 22.2 min. |
5 | Baden-Württemberg |
Pia Fink Eva Wolf |
SV Bremelau SV Agenbach |
26: 49.4 min. |
6th | Thuringia |
Theresa Eichhorn and Leonie Frank |
SV Biberau WSV Oberhof 05 |
28: 05.5 min. |
7th | Bavaria |
Jessica Wirth Lisa Scheufele |
FC Wüstenselbitz SC Traunstein |
28: 55.0 min. |
Date: March 22nd in Bodenmais
Web links
- Sprint results
- Results of the individual races
- Results of the pursuit races
- Results of the mass start races
- Results of the team sprints
Individual evidence
- ↑ Organizer in Bodenmais ( Memento from April 2, 2015 in the Internet Archive )