German table tennis championship 2010
The 78th National German Individual Championships took place from March 5th to 7th, 2008 in Trier in the Trier Arena .
There were consistently new titleholders, no title from the previous year could be defended. In the men's race, Christian Süß defeated the eight-time title holder Timo Boll . Kristin Silbereisen was the first German champion in the individual. In the men's doubles, Patrick Baum / Dimitrij Ovtcharov repeated their success from 2008. In the women's doubles , Kathrin Mühlbach / Sabine Winter surprisingly secured the gold medal. A mixed competition did not take place.
The performances of the young players were taken into account. The double winners Mühlbach and Winter were only 18 and 17 years old, respectively, and Petrissa Solja , who was just 15 and defeated her four-year-old sister Amelie in the quarter-finals , was in the final of the individual competition .
Nicole Struse and Tanja Hain-Hofmann canceled their participation due to injuries .
The audience interest remained far below expectations. 1000 spectators on the first day and 2000 on the second day left the organizers at a loss. Partly the heavy snowfall these days was seen as the cause.
Men's singles
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
Christian Suess | 4th | ||||||||||||
Bastian Steger | 1 | ||||||||||||
Christian Suess | 4th | ||||||||||||
Dimitrij Ovtcharov | 2 | ||||||||||||
Dimitrij Ovtcharov | 4th | ||||||||||||
Zoltan Fejer-Konnerth | 0 | ||||||||||||
Christian Suess | 4th | ||||||||||||
Timo Boll | 3 | ||||||||||||
Timo Boll | 4th | ||||||||||||
Jörg Schlichter | 0 | ||||||||||||
Timo Boll | 4th | ||||||||||||
Steffen Mengel | 0 | ||||||||||||
Steffen Mengel | 4th | ||||||||||||
Patrick Baum | 2 |
Further results (incomplete):
- Nico Christ - Lennart Wehking 4: 3
- Sascha Röhr - Sascha Nimtz 3: 2
- Sascha Nimtz - Lars Brinkhaus 3-0
- Ricardo Walther - Sascha Nimtz 3-0
- Daniel Schildhauer - Dennis Haberle 3-0
- Jörg Schlichter - Daniel Schildhauer 4-0
- Christian Velling - Michael Schneider 3: 2
- Martin Dietrich - Daniel Schildhauer 3 :?
- Dauud Cheaib - Martin Dietrich 3-0
- Dennis Haberle - Martin Dietrich 3-0
- Sebastian Borchardt - Falko Hille 3 :?
- Robin Malessa - Sebastian Borchardt 3-0
- Benjamin Rösner - Sebastian Borchardt 3: 2
- Deniz Aydin - Michael Schneider 3-2
- Deniz Aydin - Christian Velling 3-0
- Deniz Aydin - Thomas Theissmann 3: 2
- Deniz Aydin - Nico Stehle 4: 3
- Timo Boll - Deniz Aydin 4: 1
- Timo Boll - Benjamin Rösner 4-0
- Bastian Steger - Philipp Floritz 4 :?
- Alexander Flemming - Robin Malessa 4: 3
- Timo Boll - Jörg Schlichter 4 :? (Round of 16)
- Patrick Baum - Nico Christ 4-0 (round of 16)
- Zoltan Fejer-Konnerth - Alexander Flemming 4-2 (round of 16)
- Christian Süß against Ruwen Filus 4 :? (Round of 16)
- Vu TranLe - Jens Berkenkampf 3: 2
- Vu TranLe - David Steinle 3: 2
- Thomas Theissmann - Christian Velling 3 :?
- Thomas Theissmann - Michael Schneider 3 :?
- Zoltan Fejer-Konnerth - Thomas Theissmann 4: 1
- Steffen Mengel - Vu TranLe 4-0
- Hartmut Lohse - Ara Karakulak 3 :?
- Dimitrij Ovtcharov - Hartmut Lohse 3 :?
- Patrick Franziska - Richard Hoffmann 4: 2
Other participants in the round of 16 were Deniz Aydin, Nico Christ , Dennis Dickhardt, Ruwen Filus , Alexander Flemming , Patrick Franziska , Raphael Graf and Lars Hielscher .
Ladies singles
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
Kristin Silbereisen | 4th | ||||||||||||
Anna Krieghoff | 1 | ||||||||||||
Kristin Silbereisen | 4th | ||||||||||||
Wu Jiaduo | 2 | ||||||||||||
Wu Jiaduo | 4th | ||||||||||||
Zhenqi Barthel | 1 | ||||||||||||
Kristin Silbereisen | 4th | ||||||||||||
Petrissa Solja | 3 | ||||||||||||
Petrissa Solja | 4th | ||||||||||||
Amelie Solja | 2 | ||||||||||||
Petrissa Solja | 4th | ||||||||||||
Guo Pengpeng | 2 | ||||||||||||
Guo Pengpeng | 4th | ||||||||||||
Elke Schall | 3 |
Further results: (incomplete)
- Lena Krapf - Jennifer Schmidt 3: 2
- Katharina Michajlova - Jennifer Schmidt 3 :?
- Jennifer Schmidt - Katrin Brickl 3 :?
- Guo Pengpeng - Petra Heuberger 4: 3
- Guo Pengpeng - Jessica Göbel 4-0
- Laura Robertson - Katharina Schneider 4: 1
- Sabine Winter - Sonja Bott 4: 1
- Kristin Silbereisen - Sabine Winter 4-0 (round of 16)
- Amelie Solja against Irene Ivancan 4 :?
Other participants in the round of 16 were Desiree Czajkowski, Jessica Göbel , Irene Ivancan , Lena Krapf, Laura Matzke , Laura Robertson , Alexandra Urban , Sabine Winter and Anja Schuh.
Men's doubles
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
Patrick Baum / Dimitrij Ovtcharov | 4th | ||||||||||||
Lei Yang / Mu Hao | 0 | ||||||||||||
Patrick Baum / Dimitrij Ovtcharov | 4th | ||||||||||||
Alexander Flemming / Jörg Schlichter | 2 | ||||||||||||
Alexander Flemming / Jörg Schlichter | 4th | ||||||||||||
Dennis Dickhardt / Raphael Graf | 2 | ||||||||||||
Patrick Baum / Dimitrij Ovtcharov | 4th | ||||||||||||
Lars Hielscher / Bastian Steger | 3 | ||||||||||||
Lars Hielscher / Bastian Steger | 4th | ||||||||||||
Sebastian Borchardt / Robin Malessa | 0 | ||||||||||||
Lars Hielscher / Bastian Steger | 4th | ||||||||||||
Nico Christ / Lennart Wehking | 0 | ||||||||||||
Nico Christ / Lennart Wehking | 4th | ||||||||||||
Dauud Cheaib / David Steinle | 0 |
Further results: (incomplete)
- Sebastian Borchardt / Robin Malessa - Sascha Nimtz / Hartmut Lohse 3 :?
- Daniel Schildhauer / Christian Velling - Falko Hille / Foot 3 :?
- Nico Christ / Lennart Wehking - Dennis Haberle / Andreas Schreitz 3-0 (round of 16)
- Alexander Flemming / Jörg Schlichter - Daniel Schildhauer / Christian Velling 3 :? (Round of 16)
- Dennis Dickhardt / Raphael Graf - Martin Dietrich / Deniz Aydin 3: 2
- Sebastian Borchardt / Robin Malessa - Patrick Franziska / Nico Stehle 3-2 (round of 16)
Ladies doubles
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
Kathrin Mühlbach / Sabine Winter | 4th | ||||||||||||
Irene Ivancan / Svenja Obst | 2 | ||||||||||||
Kathrin Mühlbach / Sabine Winter | 4th | ||||||||||||
Zhenqi Barthel / Kristin Silbereisen | 3 | ||||||||||||
Zhenqi Barthel / Kristin Silbereisen | 4th | ||||||||||||
Guo Pengpeng / Katharina Michajlova | 0 | ||||||||||||
Kathrin Mühlbach / Sabine Winter | 4th | ||||||||||||
Elke Schall / Wu Jiaduo | 3 | ||||||||||||
Elke Schall / Wu Jiaduo | 4th | ||||||||||||
Desiree Czajkowski / Angelina Gürz | 0 | ||||||||||||
Elke Schall / Wu Jiaduo | 4th | ||||||||||||
Jessica Göbel / Laura Robertson | 1 | ||||||||||||
Jessica Göbel / Laura Robertson | 4th | ||||||||||||
Anna Krieghoff / Nadine Sillus | 0 |
Further results: (incomplete)
- Sonja Busemann / Nicole Funsch - Jennifer Schmidt / Madlin Heidelberg 3-0
- Petrissa Solja / Tanja Hain-Hofmann : defeat in the first round, then Hain-Hofmann gave up due to injury.
- Guo Pengpeng / Katharina Michajlova - Anja Schuh / Yuko Imamura 3: 1 (round of 16)
Individual evidence
- ↑ a b c d e f g h i j k magazine tischtennis , 2010/4 Regional Nord, page 7
- ↑ a b c d e f g h i j k magazine tischtennis , 2010/4 Regional Süd, pages 6–7
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Association news of the Berlin Table Tennis Association, page 2
- ↑ a b c d e f g magazine tischtennis , 2010/4 Regional Südwest, page 11
- ↑ a b c table tennis magazine, official organ of the table tennis association Lower Saxony 2010/4 page 3
- ↑ a b Table tennis archive of Edgar Kemmer (accessed on January 16, 2020)
Web links
- DM 2010 in Trier Database of Dieter Laibach (accessed on January 16, 2020)
- Table tennis archive of Edgar Kemmer (accessed on January 16, 2020)
literature
- Detailed reports in the magazine tischtennis , issue 2010/4, page 25 and pages 30–35
- Norbert Freudenberger: This is how the Hessians performed , table tennis magazine , 2010/4 Regional Südwest, page 6