World Athletics Championships 2009 / Participant (Russia)
2 | 3 | 5 |
The Russian Athletics Association provided 101 athletes at the 2009 World Athletics Championships in Berlin .
Results
Men
Running disciplines
athlete | discipline | leader | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | time | space | ||
Roman Smirnov | 200 m | 20.85 s | 22nd | 20.72 s SB | 19th | not qualified | |||
Maxim Dyldin | 400 m | 45.91 s | 25th | not qualified | |||||
Yuri Borsakovsky | 800 m | 1: 45.86 min | 2 | 1: 45.16 min | 2 | 1: 45.57 min | 4th | ||
Anatoly Rybakov | 10,000 m | 28: 42.28 min | 20th | ||||||
Yuri Abramov | marathon | 2:17:04 h | 27 | ||||||
Oleg Kulkov | marathon | 2:15:40 h | 20th | ||||||
Mikhail Limaew 1 | marathon |
|
|
||||||
Valery Borchin 1 | 20 km walking |
|
|
||||||
Andrei Krivov | 20 km walking | 1:22:19 h | 16 | ||||||
Pyotr Trofimov | 20 km walking | 1:26:02 h | 30th | ||||||
Yuri Andronov | 50 km of walking | DNF | |||||||
Sergei Kirdjapkin 1 | 50 km of walking |
|
|
||||||
Denis Nischegorodov | 50 km of walking | DNF | |||||||
Alexander Derevyagin | 400 m hurdles | 49.83 s | 21st | not qualified | |||||
Ildar Minschin | 3000 m obstacle | 8: 33.89 min | 23 | not qualified | |||||
Maxim Dyldin Valentin Krugljakow Konstantin Swetschkar Alexander Derevyagin |
4 × 400 m | 3: 02.78 min | 8th | not qualified |
1 subsequently convicted of the doping offense
Jump / throw
athlete | discipline | qualification | final | ||
---|---|---|---|---|---|
Width / height | space | Width / height | space | ||
Yaroslav Rybakov | high jump | 2.30 m | 6th | 2.32 m | gold |
Andrei Tereschin | high jump | 2.24 m | 18th | not qualified | |
Ivan Uchow | high jump | 2.30 m | 6th | 2.23 m | 10 |
Alexander Gripitsch | Pole vault | 5.65 m | 8th | 5.75 m PB | 5 |
Igor Pavlov | Pole vault | 5.55 m | 16 | not qualified | |
Viktor Chistyakov | Pole vault | 5.55 m | 12 | 5.50 m | 10 |
Alexander Menkow | Long jump | 7.72 m | 32 | not qualified | |
Yevgeny Plotnir | Triple jump | 16.29 m | 32 | not qualified | |
Igor Spasovchodsky | Triple jump | 17.02 m | 9 | 16.91 m | 7th |
Valery Plotnir | Shot put | 18.92 m | 29 | not qualified | |
Maxim Sidorov | Shot put | 18.92 m | 30th | not qualified | |
Pavel Sofjin | Shot put | 20.16 m | 10 | 19.89 m | 9 |
Bogdan Pishchalnikov | Discus throw | 62.93 m | 9 | 65.02 m | 7th |
Nikolai Sedjuk | Discus throw | 59.03 m | 25th | not qualified | |
Alexei Sagorny | Hammer throw | 75.38 m | 12 | 78.09 m | bronze |
Igor Vinichenko | Hammer throw | 77.54 m | 6th | NMW | |
Alexander Ivanov | Javelin throw | 78.00 m | 20th | not qualified | |
Ilya Korotkov | Javelin throw | 71.59 m | 38 | not qualified | |
Sergei Makarov | Javelin throw | 78.68 m | 13 | not qualified |
Decathlon
athlete | discipline | 100 m | Long jump | Bullet poking | High jump | 400 m | 110 m hurdles | Discus throw | Pole vault | Javelin | 1500 m | Points | space |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vasily Kharlamov | Result | 11.22 s PB | 7.38 m | 14.95 m | 1.93 m | 49.44 s | 14.83 s | 46.24 m | 5.00 m PB | 59.93 m PB | 4: 41.54 min | 8065 | 17th |
Points | 812 | 905 | 787 | 740 | 841 | 870 | 792 | 910 | 737 | 671 | |||
Alexander Pogorelow | Result | 10.95 s SB | 7.49 m SB | 16.65 m PB | 2.08 m SB | 50.27 s SB | 14.19 s SB | 48.46 m | 5.10 m PB | 63.95 m SB | 4: 48.70 min SB | 8528 PB | bronze |
Points | 872 | 932 | 891 | 878 | 802 | 950 | 838 | 941 | 797 | 627 | |||
Alexei Syssoyev | Result | 10.85 s SB | 6.87 m SB | 16.17 m PB | 2.02 m | 49.32 s SB | 14.97 m SB | 53.03 m | 5.10 m PB | 64.55 m PB | 4: 34.97 min SB | 8454 SB | 5 |
Points | 894 | 783 | 862 | 822 | 846 | 853 | 934 | 941 | 807 | 712 |
Women
Running disciplines
Athlete | discipline | leader | Quarter finals | Semifinals | final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | time | space | ||
Anna Geflich | 100 m | 11.47 s | 19th | 11.46 s | 22nd | not qualified | |||
Yevgenia Andreevna Polyakova | 100 m | 11.41 s | 13 | 11.52 s | 26th | not qualified | |||
Jelena Bolsun | 200 m | 23.06 s | 13 | 23.27 s | 19th | not qualified | |||
Julia Gushchina | 200 m | 23.07 s | 14th | 23.24 s | 17th | not qualified | |||
Olga Saizewa | 200 m | 23.28 s | 19th | 23.19 s | 15th | not qualified | |||
Anastassija Kapachinskaya | 400 m | 51.17 s | 5 | 50.30 s | 7th | 50.53 s | 7th | ||
Antonina Kriwoschapka | 400 m | 51.03 s | 2 | 49.67 s | 2 | 49.71 s | bronze | ||
Lyudmila Litvinova | 400 m | 51.31 s | 8th | 50.52 s | 10 | not qualified | |||
Svetlana Kljuka | 800 m | 2: 03.40 min | 19th | 2: 00.48 min | 9 | not qualified | |||
Jelena Vladimirovna Kotulskaya | 800 m | 2: 02.49 min | 7th | 2: 02.02 min | 18th | not qualified | |||
Maria Savinova | 800 m | 2: 03.27 min | 15th | 1: 59.30 min | 2 | 1: 58.68 min | 5 | ||
Anna Alminova | 1500 m | 4: 08.13 min | 5 | 4: 12.55 min | 23 | not qualified | |||
Natalia Evdokimova 1 | 1500 m |
|
|
|
|
|
|
||
Oxana Sbroschek | 1500 m | 4: 09.84 min | 25th | not qualified | |||||
Yelisaveta Grechishnikova | 5000 m | 15: 53.41 min | 18th | not qualified | |||||
Natalia Popova | 5000 m | 15: 32.62 min | 17th | not qualified | |||||
Xenia Agafonova | 10,000 m | 31: 43.14 min | 15th | ||||||
Maria Konovalova | 10,000 m | 31: 26.94 min | 11 | ||||||
Lilia Shobuchova | 10,000 m | 32: 42.36 h | 19th | ||||||
Alevtina Biktimirova | marathon | 2:27:39 h SB | 8th | ||||||
Olga Glock | marathon | 2:36:57 h | 28 | ||||||
Nailja Gainulowna Julamanowa 1 | marathon |
|
|
||||||
Lyubov Morgunova | marathon | 2:38:23 h | 31 | ||||||
Svetlana Vladimirovna Sakharova | marathon | 2:29:55 h | 14th | ||||||
Larisa Emelianova | 20 km walking | 1:34:31 h | 13 | ||||||
Olga Kaniskina | 20 km walking | 1:28:09 h | gold | ||||||
Anissja Kirdjapkina | 20 km walking | 1:30:09 h | 4th | ||||||
Vera Sokolova | 20 km walking | 1:34:35 h | 14th | ||||||
Tatiana Degtyareva | 100 m hurdles | 13.51 s | 33 | not qualified | |||||
Yulia Kondakova | 100 m hurdles | 12.88 s SB | 12 | 13.00 s | 16 | not qualified | |||
Ekaterina Shtepa | 100 m hurdles | 13.50 s | 32 | not qualified | |||||
Natalja Antjuch | 400 m hurdles | 55.40 s | 7th | 54.86 s | 9 | 54.11 s PB | 6th | ||
Natalia Ivanova | 400 m hurdles | 56.11 s | 17th | 56.08 s | 13 | not qualified | |||
Jelena Tschurakowa | 400 m hurdles | 56.13 s | 18th | 56.11 s | 14th | not qualified | |||
Gulnara Galkina | 3000 m obstacle | 9: 17.67 min | 1 | 9: 11.09 min SB | 4th | ||||
Jelena Orlowa | 3000 m obstacle | 9: 37.16 min | 22nd | not qualified | |||||
Yulia Saripova | 3000 m obstacle | 9: 26.64 min | 7th | 9: 08.39 min PB | silver | ||||
Ekaterina Volkova | 3000 m obstacle | 9: 43.52 min | 27 | not qualified | |||||
Yevgenia Polyakova Alexandra Fedoriwa Yuliya Guschtschina Natalja Russakowa only preliminary Julija Tschermoschanskaja only final |
4 × 100 m | 43.18 s SB | 5 | 43.00 s SB | 4th | ||||
Natalja Nasarowa Tatiana Firowa Natalja Antjuch Lyudmila Litwinowa |
4 × 400 m |
|
|
|
|
1 subsequently convicted of the doping offense
Jump / throw
Athlete | discipline | qualification | final | ||
---|---|---|---|---|---|
Width / height | space | Width / height | space | ||
Svetlana Schkolina | high jump | 1.92 m | 11 | 1.96 m | 6th |
Jelena Slessarenko | high jump | 1.95 m | 9 | 1.92 m | 10 |
Anna Chicherova | high jump | 1.95 m | 4th | 2.02 m SB | silver |
Yulia Golubchikova | Pole vault | 4.55 m | 1 | DNS | |
Elena Isinbayeva | Pole vault | 4.55 m | 1 | LMWH | |
Alexandra Kirjaschowa | Pole vault | 4.55 m | 11 | 4.40 m | 8th |
Tatiana Polnova | Pole vault | 4.55 m | 9 | 4.40 m | 7th |
Olga Kutscherenko | Long jump | 6.68 m | 4th | 6.77 m | 5 |
Tatiana Lebedeva | Long jump | 6.76 m | 3 | 6.97 m SB | silver |
Irina Meleschina | Long jump | 6.39 m | 19th | not qualified | |
Elena Sokolova | Long jump | 6.51 m | 13 | not qualified | |
Nadezhda Aljochina | Triple jump | 13.60 m | 28 | not qualified | |
Tatiana Lebedeva | Triple jump | 14.45 m SB | 4th | 14.37 m | 6th |
Anna Pyatych | Triple jump | 14.27 m | 8th | 14.58 m | bronze |
Anna Avdeeva | Shot put | 18.92 m | 5 | 19.66 m | 5 |
Natalia Sadova | Discus throw | 61.94 m | 7th | 61.78 m | 7th |
Svetlana Saikina | Discus throw | 59.31 m | 20th | not qualified | |
Tatiana Lysenko | Hammer throw | 71.73 m | 5 | 72.22 m | 6th |
Maria Abakumova | Javelin throw | 68.92 m WL | 1 | 66.06 m | bronze |
Valeria Zabruskova | Javelin throw | 52.87 m | 28 | not qualified |
Heptathlon
Athlete | discipline | 100 m hurdles | high jump | Shot put | 200 m | Long jump | Javelin throw | 800 m | Points | space |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tatiana Chernova | Result | 13.58 s SB | 1.74 m | 12.43 m | 24.13 s | 6.50 m SB | 41.88 m | 2: 09.11 min SB | 6288 | 8th |
Points | 1039 | 903 | 690 | 968 | 1007 | 703 | 978 |
Web links
- 12th IAAF World Championships in Athletics - Berlin 2009 on the IAAF website