2016 Summer Olympics / Cycling - Keirin (women)
sport | Cycling | ||||||||
discipline | Keirin | ||||||||
gender | Women | ||||||||
Attendees | 23 athletes from 18 countries | ||||||||
Competition location | Velódromo Municipal do Rio | ||||||||
Competition phase | August 13, 2016 | ||||||||
|
|||||||||
|
Cycling competitions at the 2016 Olympic Games |
||
Road cycling | ||
Road racing | Women | Men |
Individual time trial | Women | Men |
Track cycling | ||
sprint | Women | Men |
Team sprint | Women | Men |
Keirin | Women | Men |
Omnium | Women | Men |
Team pursuit | Women | Men |
Mountain bike | ||
run | Women | Men |
BMX | ||
run | Women | Men |
The women's keirin race at the 2016 Olympic Games in Rio de Janeiro took place on August 13, 2016.
The Dutchwoman Elis Ligtlee became Olympic champion . The silver medal was won by Rebecca James from Great Britain and the bronze went to Anna Meares from Australia .
Results
1 round
The two best placed from each run qualified directly for the semi-finals, the other drivers had the opportunity to qualify for the second round via the repechage.
Run 1
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Kristina Vogel | Germany | Q | |
2 | Anna Meares | Australia | +0.002 | Q |
3 | Martha Bayona | Colombia | +0.066 | |
4th | Anastasija Voinova | Russia | +0.186 | |
5 | Gong Jinjie | China | +0.368 | |
6th | Monique Sullivan | Canada | +0.411 |
Run 2
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Lee Wai-sze | Hong Kong | Q | |
2 | Zhong Tianshi | China | +0.212 | Q |
3 | Darja Schmeljowa | Russia | +1.267 | |
4th | Laurine van Riessen | Netherlands | +3.929 | |
5 | Tania Calvo | Spain | DNF | |
6th | Virginie Cueff | France | DNF | |
7th | Olivia Podmore | New Zealand | DNF |
Run 3
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Rebecca James | Great Britain | Q | |
2 | Lee Hye-jin | South Korea | +0.017 | Q |
3 | Natasha Hansen | New Zealand | +0.018 | |
4th | Helena Casas | Spain | +0.092 | |
5 | Stephanie Morton | Australia | +0.111 | |
6th | Kate O'Brien | Canada | +0.244 | |
7th | Miriam Welte | Germany | +0.477 |
Run 4
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Elis Ligtlee | Netherlands | Q | |
2 | Simona Krupeckaitė | Lithuania | +0.010 | Q |
3 | Lisandra Guerra | Cuba | +0.100 | |
4th | Olqa İsmayılova | Azerbaijan | +0.256 | |
5 | Shannon McCurley | Ireland | +0.431 | |
6th | Sandie Clair | France | +0.555 | |
7th | Lyubov Basova | Ukraine | REL |
Hope runs 1st round
The winners of each run qualified for the semi-finals.
Run 1
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Martha Bayona | Colombia | Q | |
2 | Stephanie Morton | Australia | +0.085 | |
3 | Virginie Cueff | France | +0.144 | |
4th | Olqa İsmayılova | Azerbaijan | +0.145 |
Run 2
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Lyubov Basova | Ukraine | Q | |
2 | Darja Schmeljowa | Russia | +0.116 | |
3 | Helena Casas | Spain | +0.124 | |
4th | Tania Calvo | Spain | +0.199 | |
5 | Monique Sullivan | Canada | +0.306 |
Run 3
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Laurine van Riessen | Netherlands | Q | |
2 | Natasha Hansen | New Zealand | +0.001 | |
3 | Gong Jinjie | China | +0.129 | |
4th | Sandie Clair | France | +0.800 | |
5 | Miriam Welte | Germany | +1.669 |
Run 4
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Anastasija Voinova | Russia | Q | |
2 | Kate O'Brien | Canada | +0.175 | |
3 | Lisandra Guerra | Cuba | +0.260 | |
4th | Shannon McCurley | Ireland | +0.268 | |
5 | Olivia Podmore | New Zealand | +0.423 |
Semifinals
The top three athletes from each semi-final run qualified for the final. The other athletes drove for positions seven to twelve.
Run 1
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Kristina Vogel | Germany | Q | |
2 | Elis Ligtlee | Netherlands | +0.398 | Q |
3 | Anastasija Voinova | Russia | +0.533 | Q |
4th | Lee Hye-jin | South Korea | +1.046 | |
5 | Zhong Tianshi | China | REL | |
6th | Martha Bayona | Colombia | DNF |
Run 2
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Anna Meares | Australia | Q | |
2 | Rebecca James | Great Britain | +0.011 | Q |
3 | Lyubov Basova | Ukraine | +0.041 | Q |
4th | Laurine van Riessen | Netherlands | +0.165 | |
5 | Simona Krupeckaitė | Lithuania | +0.192 | |
6th | Lee Wai-sze | Hong Kong | DNF |
final
Final (places 7-12)
rank | Athlete | nation | deficit | Note |
---|---|---|---|---|
7th | Lee Wai-sze | Hong Kong | ||
8th | Lee Hye-jin | South Korea | +0.059 | |
9 | Laurine van Riessen | Netherlands | +0.140 | |
10 | Martha Bayona | Colombia | +0.220 | |
11 | Zhong Tianshi | China | +0.445 | |
12 | Simona Krupeckaitė | Lithuania | +0.464 |
Final (places 1–6)
rank | Athlete | nation | Time (min) | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Elis Ligtlee | Netherlands | ||
2 | Rebecca James | Great Britain | +0.033 | |
3 | Anna Meares | Australia | +0.038 | |
4th | Anastasija Voinova | Russia | +0.111 | |
5 | Lyubov Basova | Ukraine | +0.152 | |
6th | Kristina Vogel | Germany | +0.163 |