Badminton World Championship 2010 / Mixed
The 2010 Badminton World Cup took place in Paris , France from 23 to 29 August 2010 . The grid was drawn on August 9, 2010 in Kuala Lumpur , Malaysia . Below are the results in mixed.
Seeding list
- Nova Widianto / Liliyana Natsir
- Thomas Laybourn / Kamilla Rytter Juhl
- Robert Mateusiak / Nadieżda Zięba
- Hendra Gunawan / Vita Marissa
- Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen
- He Hanbin / Yu Yang
- Lee Yong-dae / Lee Hyo-young
- Zheng Bo / Ma Jin
- Valiyaveetil Diju / Jwala Gutta
- Tao Jiaming / Zhang Yawen
- Chen Hung-Ling / Chou Chia-Chi
- Ko Sung-hyun / Ha Jung-eun
- Songphon Anugritayawon / Kunchala Voravichitchaikul
- Sudket Prapakamol / Saralee Thungthongkam
- Nathan Robertson / Jenny Wallwork
- Lee Sheng-Mu / Chien Yu-Chin
Preliminary round
Section 1
Section 2
Section 3
1 round | 2nd round | Round of 16 | Quarter finals | ||||||||||||||||||||||
Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
20th | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
Vitaliy Durkin Nina Vislova |
22nd | 14th | 16 | Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
17th | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
Yohan Hadikusumo Wiratama Tse Ying Suet |
21st | 21st | Yohan Hadikusumo Wiratama Tse Ying Suet |
21st | 15th | 15th | |||||||||||||||||||
Dương Bảo Đức Thái Thị Hồng Gấm |
9 | 15th | Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
21st | 22nd | ||||||||||||||||||||
Mikkel Delbo Larsen Mie Schjøtt-Kristensen |
Lee Yong-dae Lee Hyo-young |
17th | 20th | ||||||||||||||||||||||
bye | Elisa Chanteur Barbara Matias |
8th | 7th | ||||||||||||||||||||||
Lee Yong-dae Lee Hyo-young |
Lee Yong-dae Lee Hyo-young |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
bye | Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
14th | 21st | 21st | |||||||||||||||||||||
Tao Jiaming Zhang Yawen |
Tao Jiaming Zhang Yawen |
21st | 18th | 17th | |||||||||||||||||||||
bye | Tao Jiaming Zhang Yawen |
23 | 21st | ||||||||||||||||||||||
Noriyasu Hirata Miyuki Maeda |
21st | 21st | Noriyasu Hirata Miyuki Maeda |
21st | 6th | ||||||||||||||||||||
Toby Ng Grace Gao |
8th | 16 | Tao Jiaming Zhang Yawen |
21st | 21st | ||||||||||||||||||||
Dorian James Michelle Edwards |
Hendra Gunawan Vita Marissa |
16 | 10 | ||||||||||||||||||||||
bye | Dorian James Michelle Edwards |
21st | 10 | 9 | |||||||||||||||||||||
Hendra Gunawan Vita Marissa |
Hendra Gunawan Vita Marissa |
16 | 21st | 21st | |||||||||||||||||||||
bye |
Section 4
Finals
Quarter finals | Semifinals | final | ||||||||||||||
Nova Widianto Liliyana Natsir |
19th | 21st | ||||||||||||||
Zheng Bo Ma Jin |
21st | 23 | ||||||||||||||
Zheng Bo Ma Jin |
15th | 21st | 21st | |||||||||||||
Ko Sung-hyun Ha Jung-eun |
21st | 11 | 16 | |||||||||||||
Valiyaveetil Diju Jwala Gutta |
16 | 19th | ||||||||||||||
Ko Sung-hyun Ha Jung-eun |
21st | 21st | ||||||||||||||
Zheng Bo Ma Jin |
21st | 21st | ||||||||||||||
He Hanbin Yu Yang |
14th | 10 | ||||||||||||||
Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
14th | 21st | 21st | |||||||||||||
Tao Jiaming Zhang Yawen |
21st | 18th | 17th | |||||||||||||
Lee Sheng-Mu Chien Yu-Chin |
13 | 8th | ||||||||||||||
He Hanbin Yu Yang |
21st | 21st | ||||||||||||||
He Hanbin Yu Yang |
21st | 21st | ||||||||||||||
Thomas Laybourn Kamilla Rytter Juhl |
19th | 17th |