Meester class 1998/99
In the Meester class 1998/99 the 76th Dutch team championship in chess was played. Dutch team champion was Panfox / De Variant Breda , who won his fourth title in a row.
For the reported team squad see team squad of the Meester class 1998/99 .
mode
The 10 participating teams played a simple round-robin tournament in the preliminary round . The last two were relegated to class 1, the first four qualified for the play-off. The play-off was carried out in the knockout system, all four places were played.
Game dates
The preliminary round competitions were held on September 19, October 10, November 7, December 12, 1998, January 9, February 6, March 6 and 27 and April 24, 1999. The play-off competitions took place on May 13 and 14, 1999 in Breda .
Preliminary round
Even before the last round, the defending champions Panfox / De Variant Breda , Hilversums Schaakgenootschap , Magnus / BSG and ESGOO Enschede, who had moved up from class 1 in the previous year, were the four participants in the play-off. In addition to Enschede, DCG Amsterdam was promoted from class 1, but the latter withdrew his team before the start of the season and was thus the first relegated. In addition, the second team from Panfox / De Variant Breda had to relegate.
Closing table
Pl. | society | Sp | G | U | V | MP | Board P. |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Panfox / De Variant Breda I. Team (M) | 8th | 7th | 1 | 0 | 15: 1 | 56.0: 24.0 |
2. | Hilversums Schaakgenootschap | 8th | 7th | 0 | 1 | 14: 2 | 48.5: 31.5 |
3. | Magnus / BSG | 8th | 5 | 1 | 2 | 11: 5 | 40.0: 40.0 |
4th | ESGOO Enschede (N) | 8th | 5 | 0 | 3 | 10: 6 | 46.0: 34.0 |
5. | Utrecht | 8th | 2 | 1 | 5 | 5:11 | 33.5: 46.5 |
6th | SV Zukertort Amstelveen | 8th | 1 | 3 | 4th | 5:11 | 33.0: 47.0 |
7th | SMB Nijmegen | 8th | 1 | 2 | 5 | 4:12 | 37.0: 43.0 |
8th. | Schaakclub Groningen | 8th | 1 | 2 | 5 | 4:12 | 34.5: 45.5 |
9. | Panfox / De Variant Breda II. Team | 8th | 1 | 2 | 5 | 4:12 | 31.5: 48.5 |
10. | DCG Amsterdam (N) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0-0 | 0.0: 0.0 |
decisions
Participants in the play-off: Panfox / De Variant Breda I. Team, Hilversums Schaakgenootschap , Magnus / BSG , ESGOO Enschede | |
Relegated to class 1: Panfox / De Variant Breda II. Team, DCG Amsterdam (withdrawal before the start of the season) | |
(M) | Last season champions |
---|---|
(N) | Promoted last season |
Crosstab
Results | 1. | 2. | 3. | 4th | 5. | 6th | 7th | 8th. | 9. | 10. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Panfox / De Variant Breda I. Team | 7½ | 7th | 6½ | 8½ | 8½ | 5 | 7th | 6th | ||
2. | Hilversums Schaakgenootschap | 2½ | 7th | 6th | 7th | 8th | 5½ | 7th | 5½ | ||
3. | Magnus / BSG | 3 | 3 | 6th | 5½ | 5½ | 6th | 6th | 5 | ||
4th | ESGOO Enschede | 3½ | 4th | 4th | 6th | 5½ | 7th | 8th | 8th | ||
5. | Utrecht | 1½ | 3 | 4½ | 4th | 5 | 5½ | 2 | 8th | ||
6th | SV Zukertort Amstelveen | 1½ | 2 | 4½ | 4½ | 5 | 5½ | 5 | 5 | ||
7th | SMB Nijmegen | 5 | 4½ | 4th | 3 | 4½ | 4½ | 5 | 6½ | ||
8th. | Schaakclub Groningen | 3 | 3 | 4th | 2 | 8th | 5 | 5 | 4½ | ||
9. | Panfox / De Variant Breda II. Team | 4th | 4½ | 5 | 2 | 2 | 5 | 3½ | 5½ | ||
10. | DCG Amsterdam |
Play-off
Overview
Semifinals | final | |||||
Panfox / De Variant Breda | 8th | |||||
ESGOO Enschede | 2 | |||||
Panfox / De Variant Breda | 6½ | |||||
Hilversums Schaakgenootschap | 3½ | |||||
3rd place | ||||||
Hilversums Schaakgenootschap | 6th | ESGOO Enschede | 5½ | |||
Magnus / BSG | 4th | Magnus / BSG | 4½ |
Semifinals
In the semifinals, Enschede, who was fourth in the preliminary round, faced the preliminary round winner Breda in one competition and the second and third of the preliminary round in the other with Hilversum and Bussum. While Breda clearly prevailed, Hilversum's victory was narrow.
Panfox / De Variant Breda | ESGOO | Result |
---|---|---|
Loek van Wely | Michael Hoffmann | 1-0 |
Michael Adams | Daniel Hausrath | ½: ½ |
Ivan Sokolov | Marcel Bumps | 1-0 |
Joël Lautier | Christof Sielecki | 1-0 |
Mikhail Gurevich | Oscar Lemmers | 1-0 |
Rafael Vaganian | Dirk Hennig | ½: ½ |
Julian Hodgson | Constantine Konson | 1-0 |
John van der Wiel | Frank Kroeze | ½: ½ |
Albert Blees | Gerhard Schebler | ½: ½ |
Erik van den Doel | Michiel van Knowledge | 1-0 |
Hilversum SG | Magnus / BSG | Result |
---|---|---|
Jeroen Piket | Dimitri Reinderman | ½: ½ |
Ljubomir Ljubojević | Jeroen Bosch | 0: 1 |
Paul van der Sterren | Igor Glek | ½: ½ |
Joris Brenninkmeijer | Alexei Barsov | 0: 1 |
Ian Rogers | Hans Ree | 1-0 |
Friso Nijboer | Kick Langeweg | 1-0 |
Zsófia Polgár | Eugene Rebers | 1-0 |
Xie Jun | Li Riemersma | 1-0 |
Henk Vedder | Henk van der Poel | ½: ½ |
Rudy Douven | Alan van der Heijden | ½: ½ |
Final and 3rd place match
While ESGOO retaliated in the game for third place with a narrow 5½: 4½ for the group defeat, Breda defended the title in the new edition of last year's final with a 6½: 3½.
Panfox / De Variant Breda | Hilversum SG | Result |
---|---|---|
Michael Adams | Dennis de Vreugt | 1-0 |
Loek van Wely | Jeroen Piket | 1-0 |
Jan Timman | Ljubomir Ljubojević | ½: ½ |
Joël Lautier | Henk Vedder | 1-0 |
Ivan Sokolov | Xie Jun | 1-0 |
Rafael Vaganian | Paul van der Sterren | ½: ½ |
Mikhail Gurevich | Friso Nijboer | 0: 1 |
Erik van den Doel | Zsófia Polgár | ½: ½ |
Julian Hodgson | Ian Rogers | ½: ½ |
John van der Wiel | Joris Brenninkmeijer | ½: ½ |
ESGOO | Magnus / BSG | Result |
---|---|---|
Marcel Bumps | Igor Glek | 0: 1 |
Frank Kroeze | Alexei Barsov | ½: ½ |
Gerhard Schebler | Dimitri Reinderman | ½: ½ |
Michael Hoffmann | Jeroen Bosch | ½: ½ |
Daniel Hausrath | Li Riemersma | ½: ½ |
Oscar Lemmers | Hans Ree | 1-0 |
Christof Sielecki | Kick Langeweg | 1-0 |
Dirk Hennig | Henk van der Poel | ½: ½ |
Michiel van Knowledge | Alan van der Heijden | ½: ½ |
Constantine Konson | Eugene Rebers | ½: ½ |
decisions
Dutch team champions: Panfox / De Variant Breda |
The championship team
1. | Panfox / De Variant Breda |
Michael Adams , Ivan Sokolov , Jan Timman , Loek van Wely , Michail Gurewitsch , Rafael Vaganian , Julian Hodgson , Joël Lautier , John van der Wiel , Erik van den Doel , Frans Cuijpers , Albert Blees , Johannes van Mil , Manuel Bosboom , Marinus Kuijf , Jop Delemarre , Ruud Janssen , Jeroen Willemze, Eddy van Beers , Dick de Wit, Jaap Vogel, Rex van Dijken. |
Web links
- Season overview on the homepage of Eric Roosendaal (Dutch)
- Season overview on schaaksite.nl (Dutch)