Australian Open 1974 / men's doubles
Australian Open 1974 | |||
---|---|---|---|
Singles: | Men's | Ladies | |
Double: | Men's | Ladies | Mixed |
Singles: | Juniors | Juniors | |
Double: | Juniors | Juniors | |
R. Single: | Men's | Ladies | Quad |
R. Double: | Men's | Ladies | Quad |
Australian Open men's doubles |
|||
1973 ◄ 1974 ► 1975 | |||
Grand Slams 1974 men's doubles |
|||
Australian Open French Open Wimbledon Championships US Open |
Men's doubles at the 1974 Australian Open
The defending champions were Mal Anderson and John Newcombe .
Seeding list
|
|
Explanation of symbols
|
|
|
Results
Quarter-finals, semi-finals, finals
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||
1 | John Newcombe Tony Roche |
6th | 7th | ||||||||||||||||
8th | Bob Carmichael Ray Ruffels |
3 | 6th | ||||||||||||||||
1 | John Newcombe Tony Roche |
4th | 7th | 10 | |||||||||||||||
6th | Syd Ball Bob Giltinan |
6th | 5 | 12 | |||||||||||||||
6th | Syd Ball Bob Giltinan |
6th | 7th | ||||||||||||||||
3 | John Alexander Allan Stone |
3 | 5 | ||||||||||||||||
6th | Syd Ball Bob Giltinan |
7th | 3 | 4th | |||||||||||||||
2 | Ross Case Geoff Masters |
6th | 6th | 6th | |||||||||||||||
Ian Fletcher Kim Warwick |
7th | 7th | |||||||||||||||||
5 | Phil Dent Colin Dibley |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Ian Fletcher Kim Warwick |
4th | 6th | 4th | ||||||||||||||||
2 | Ross Case Geoff Masters |
6th | 2 | 6th | |||||||||||||||
Ray Keldie Barry Phillips-Moore |
5 | 6th | |||||||||||||||||
2 | Ross Case Geoff Masters |
7th | 7th |
Upper half
Upper half 1
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
1 | J. Newcombe T. Roche |
6th | 6th | |||||||||||||||
V. Eke P. McNamee |
4th | 4th | ||||||||||||||||
1 | J. Newcombe T. Roche |
7th | 6th | |||||||||||||||
T. Bernasconi J.-L. Haillet |
5 | 4th | ||||||||||||||||
T. Bernasconi J.-L. Haillet |
7th | 7th | ||||||||||||||||
K. Hancock C. Mason |
6th | 6th | ||||||||||||||||
Upper half 2
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
J. Bartlett J. Paish |
2 | 6th | 6th | |||||||||||||||
J.-P. Meyer W. N'Godrella |
6th | 3 | 4th | |||||||||||||||
J. Bartlett J. Paish |
6th | 3 | ||||||||||||||||
8th | B. Carmichael R. Ruffels |
7th | 6th | |||||||||||||||
E. Ewert M. Rose |
2 | 2 | ||||||||||||||||
8th | B. Carmichael R. Ruffels |
6th | 6th | |||||||||||||||
Upper half 3
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
6th | S. Ball B. Giltinan |
6th | 6th | |||||||||||||||
J.-F. Caujolle L. Parker |
1 | 4th | ||||||||||||||||
6th | S. Ball B. Giltinan |
6th | 6th | |||||||||||||||
W. Coghlan C. Stubs |
4th | 4th | ||||||||||||||||
W. Coghlan C. Stubs |
6th | 7th | ||||||||||||||||
G. Hardie A. Kourim |
3 | 6th | ||||||||||||||||
Upper half 4
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
D. Naegelen U. Pinner |
6th | 6th | ||||||||||||||||
M. Pettman A. Rae |
3 | 3 | D. Naegelen U. Pinner |
2 | 3 | |||||||||||||
J. Hordijk J. Singh |
2 | 2 | J. James M. Phillips |
6th | 6th | |||||||||||||
J. James M. Phillips |
6th | 6th | J. James M. Phillips |
3 | 2 | |||||||||||||
3 | J. Alexander A. Stone |
6th | 6th | |||||||||||||||
J. Cooper N. Fraser |
6th | 2 | ||||||||||||||||
3 | J. Alexander A. Stone |
7th | 6th | |||||||||||||||
Bottom half
Lower half 1
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
4th | B. Borg J. Connors |
6th | 6th | |||||||||||||||
K. Hirai K. Tanabe |
3 | 2 | ||||||||||||||||
4th | B. Borg J. Connors |
5 | 7th | 3 | ||||||||||||||
I. Fletcher K. Warwick |
6th | 6th | I. Fletcher K. Warwick |
7th | 6th | 6th | ||||||||||||
W. Brown M. Holeček |
4th | 3 | I. Fletcher K. Warwick |
6th | 6th | 6th | ||||||||||||
D. Crealy V. Zedník |
4th | 7th | 2 | |||||||||||||||
Lower half 2
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
J. Eastburn F. Sedgman |
4th | 4th | ||||||||||||||||
F. Blatter P. Kanderal |
6th | 6th | ||||||||||||||||
F. Blatter P. Kanderal |
3 | 4th | ||||||||||||||||
5 | P. Dent C. Dibley |
6th | 6th | |||||||||||||||
J. Feaver G. Thomson |
3 | 6th | ||||||||||||||||
5 | P. Dent C. Dibley |
6th | 7th | |||||||||||||||
Lower half 3
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
7th | K. Meiler O. Parun |
6th | 6th | |||||||||||||||
G. Braun J. Trickey |
3 | 4th | ||||||||||||||||
7th | K. Meiler O. Parun |
6th | 6th | |||||||||||||||
R. Keldie B. Phillips-Moore |
7th | 7th | ||||||||||||||||
R. Keldie B. Phillips-Moore |
7th | 6th | ||||||||||||||||
R. Casey A. Hammond |
6th | 4th | ||||||||||||||||
Lower half 4
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
M. Farrell J. Lloyd |
6th | 4th | ||||||||||||||||
A. Gardiner H. Turnbull |
7th | 6th | ||||||||||||||||
A. Gardiner H. Turnbull |
4th | 7th | 1 | |||||||||||||||
2 | R. Case G. Masters |
6th | 6th | 6th | ||||||||||||||
W. Durham C. Letcher |
6th | 5 | 3 | |||||||||||||||
2 | R. Case G. Masters |
4th | 7th | 6th | ||||||||||||||