Australian Open 1994 / men's doubles
Australian Open 1994 | |||
---|---|---|---|
Singles: | Men's | Ladies | |
Double: | Men's | Ladies | Mixed |
Singles: | Juniors | Juniors | |
Double: | Juniors | Juniors | |
R. Single: | Men's | Ladies | Quad |
R. Double: | Men's | Ladies | Quad |
Australian Open men's doubles |
|||
1993 ◄ 1994 ► 1995 | |||
Grand Slams 1994 men's doubles |
|||
Australian Open French Open Wimbledon Championships US Open |
Men's doubles at the 1994 Australian Open .
The defending champions were Danie Visser and Laurie Walder . Visser was eliminated this year alongside Jim Grabb in the first round. Walder did not run this time.
The final contested Jacco Eltingh and Paul Haarhuis against Byron Black and Jonathan Stark , which Jacco Eltingh and Paul Haarhuis won in three sets. This was the first of five joint Grand Slam titles for the two of them.
Seeding list
|
|
Explanation of symbols
|
|
|
Results
Quarter-finals, semi-finals, finals
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||||||||||||||
Martin dam Karel Nováček |
6th | 4th | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||
10 | Ken Flat Rick Leach |
4th | 6th | 4th | 3 | ||||||||||||||||||||
Martin dam Karel Nováček |
1 | 4th | 2 | ||||||||||||||||||||||
3 | Jacco Eltingh Paul Haarhuis |
6th | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||
3 | Jacco Eltingh Paul Haarhuis |
6th | 7th | 3 | 4th | 7th | |||||||||||||||||||
Sébastien Lareau Daniel Nestor |
4th | 5 | 6th | 6th | 5 | ||||||||||||||||||||
3 | Jacco Eltingh Paul Haarhuis |
6 3 | 6th | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||
2 | Byron Black Jonathan Stark |
7th | 3 | 4th | 3 | ||||||||||||||||||||
Jan Apell Jonas Björkman |
6th | 6th | 6th | ||||||||||||||||||||||
4th | Todd Woodbridge Mark Woodforde |
4th | 2 | 4th | |||||||||||||||||||||
Jan Apell Jonas Björkman |
1 | 4th | 4th | ||||||||||||||||||||||
2 | Byron Black Jonathan Stark |
6th | 6th | 6th | |||||||||||||||||||||
7th | Tom Nijssen Cyril Suk |
3 | 4th | 4th | |||||||||||||||||||||
2 | Byron Black Jonathan Stark |
6th | 6th | 6th |
Upper half
Upper half 1
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
1 | G. Connell P. Galbraith |
7th | 4th | 4th | ||||||||||||||
A. Kratzmann, M. Kratzmann |
6 6 | 6th | 6th | A. Kratzmann, M. Kratzmann |
6th | 7th | ||||||||||||
K. Kinnear K. Thorne |
0 | 6 3 | J. Siemerink D. Vacek |
4th | 5 | |||||||||||||
J. Siemerink D. Vacek |
6th | 7th | A. Kratzmann, M. Kratzmann |
2 | 4th | |||||||||||||
D. Rikl M. Ruah |
6th | 3 | 1 | M. Dam K. Nováček |
6th | 6th | ||||||||||||
M. Dam K. Nováček |
3 | 6th | 6th | M. Dam K. Nováček |
6th | 6th | ||||||||||||
S. Cannon B. Talbot |
2 | 2 | 15th | B. Pearce D. Randall |
3 | 2 | ||||||||||||
15th | B. Pearce D. Randall |
6th | 6th |
Upper half 2
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
10 | K. Flat R. Leach |
7th | 6th | |||||||||||||||
M. Bauer D. Prinosil |
5 | 4th | 10 | K. Flat R. Leach |
6th | 6th | ||||||||||||
C. Brandi T. Carbonell |
2 | 6th | 8th | C. Brandi T. Carbonell |
2 | 3 | ||||||||||||
B. Devening A. O'Brien |
6th | 3 | 6th | 10 | K. Flat R. Leach |
7th | 6 2 | 8th | ||||||||||
WC | P. Kilderry M. Tebbutt |
7th | 6th | WC | P. Kilderry M. Tebbutt |
5 | 7th | 6th | ||||||||||
B. Garnett, T.J. Middleton |
5 | 4th | WC | P. Kilderry M. Tebbutt |
7th | 7th | ||||||||||||
D. Johnson J. Sullivan |
6th | 6th | D. Johnson J. Sullivan |
6 2 | 6 9 | |||||||||||||
8th | S. Melville G. Muller |
3 | 4th |
Upper half 3
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
3 | J. Eltingh P. Haarhuis |
6th | 6th | |||||||||||||||
V. Flegl J.-P. Fleurian |
3 | 3 | 3 | J. Eltingh P. Haarhuis |
7th | 6th | ||||||||||||
K. Jones M. Wedge |
6th | 5 | 6th | K. Jones M. Wedge |
6 4 | 2 | ||||||||||||
M. Knowles J. Palmer |
1 | 7th | 4th | 3 | J. Eltingh P. Haarhuis |
5 | 7th | 6th | ||||||||||
S. DeVries D. Macpherson |
6th | 6th | 13 | S. Edberg P. Korda |
7th | 6 5 | 2 | |||||||||||
T. Kempers M. Oosting |
1 | 4th | S. DeVries D. Macpherson |
4th | 4th | |||||||||||||
O. Delaître S. Simian |
3 | 7th | 4th | 13 | S. Edberg P. Korda |
6th | 6th | |||||||||||
13 | S. Edberg P. Korda |
6th | 5 | 6th |
Upper half 4
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
11 | S. Casal E. Sanchez Vicario |
6th | 7th | |||||||||||||||
J. Grabb D. Visser |
2 | 6 4 | 11 | S. Casal E. Sanchez Vicario |
4th | 4th | ||||||||||||
S. Lareau D. Nestor |
4th | 6th | 6th | S. Lareau D. Nestor |
6th | 6th | ||||||||||||
M. Ondruska G. Stafford |
6th | 3 | 4th | S. Lareau D. Nestor |
7th | 6th | ||||||||||||
L. Pimek G. Van Emburgh |
7th | 6th | L. Pimek G. Van Emburgh |
5 | 3 | |||||||||||||
J. Kafelnikow D. Nargiso |
6 5 | 4th | L. Pimek G. Van Emburgh |
6th | 3 | 6th | ||||||||||||
T. Martin B. Shelton |
7th | 4th | 15th | T. Martin B. Shelton |
4th | 6th | 3 | |||||||||||
6th | P. McEnroe R. Reneberg |
6 5 | 6th | 13 |
Bottom half
Lower half 1
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
5 | L. Jensen M. Jensen |
6th | 6th | |||||||||||||||
P. Kühnen M. Stich |
4th | 3 | 5 | L. Jensen M. Jensen |
7th | 3 | 6th | |||||||||||
WC | B. Larkham P. Tramacchi |
2 | 4th | J. Apell J. Bjorkman |
6 5 | 6th | 8th | |||||||||||
J. Apell J. Bjorkman |
6th | 6th | J. Apell J. Bjorkman |
7th | 6th | |||||||||||||
P. Albano L. Lavalle |
3 | 4th | 12 | H. Holm A. Jarryd |
6 4 | 3 | ||||||||||||
J. Hlasek W. Masur |
6th | 6th | J. Hlasek W. Masur |
3 | 3 | |||||||||||||
WC | R. Fromberg S. Stolle |
3 | 2 | 12 | H. Holm A. Jarryd |
6th | 6th | |||||||||||
12 | H. Holm A. Jarryd |
6th | 6th |
Lower half 2
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
14th | HJ Davids P. Norval |
5 | 7th | 6th | ||||||||||||||
WC | N. Borwick S. Youl |
7th | 5 | 4th | 14th | HJ Davids P. Norval |
w. | O. | ||||||||||
B. Steven L. Warder |
6 4 | 6th | 2 | G. Ivanišević M. Rosset |
||||||||||||||
G. Ivanišević M. Rosset |
7th | 4th | 6th | 14th | HJ Davids P. Norval |
3 | 2 | |||||||||||
WC | J. Eagle A. Florent |
6th | 3 | 6th | 4th | T. Woodbridge, M. Woodforde |
6th | 6th | ||||||||||
D. Cahill J. Fitzgerald |
3 | 6th | 4th | WC | J. Eagle A. Florent |
4th | 5 | |||||||||||
S. Kruger K. Ullyett |
3 | 3 | 4th | T. Woodbridge, M. Woodforde |
6th | 7th | ||||||||||||
4th | T. Woodbridge, M. Woodforde |
6th | 6th |
Lower half 3
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
7th | T. Nijssen C. Suk |
4th | 6th | 9 | ||||||||||||||
J. Lozano J. Pugh |
6th | 4th | 7th | 7th | T. Nijssen C. Suk |
4th | 6th | 6th | ||||||||||
WC | H. Denman G. Doyle |
7th | 6 5 | 7th | WC | H. Denman G. Doyle |
6th | 1 | 4th | |||||||||
N. Broad R. Deppe |
6 2 | 7th | 5 | 7th | T. Nijssen C. Suk |
3 | 6th | 6th | ||||||||||
WC | J. Morgan M. Philippoussis |
4th | 4th | 9 | D. Adams A. Olchowski |
6th | 2 | 4th | ||||||||||
M. Briggs B. MacPhie |
6th | 6th | M. Briggs B. MacPhie |
7th | 4th | 11 | ||||||||||||
P. Annacone D. Flach |
2 | 6th | 1 | 9 | D. Adams A. Olchowski |
6 4 | 6th | 13 | ||||||||||
9 | D. Adams A. Olchowski |
6th | 4th | 6th |
Lower half 4
First round | Second round | Round of 16 | ||||||||||||||||
16 | W. Ferreira J. Sanchez |
4th | 6 4 | |||||||||||||||
J. De Beer J.-L. de Jager |
6th | 7th | J. De Beer J.-L. de Jager |
6 3 | 6 2 | |||||||||||||
S. Davis D. Pate |
6th | 4th | 3 | E. Ferreira C. van Rensburg |
7th | 7th | ||||||||||||
E. Ferreira C. van Rensburg |
4th | 6th | 6th | E. Ferreira C. van Rensburg |
4th | 6 4 | ||||||||||||
L. Paes M. Renström |
7th | 6th | 2 | B. Black J. Stark |
6th | 7th | ||||||||||||
P. Rafter J. Stoltenberg |
6 3 | 1 | L. Paes M. Renström |
4th | 1 | |||||||||||||
A. Mronz L.-A. Elective sizes |
3 | 2 | 2 | B. Black J. Stark |
6th | 6th | ||||||||||||
2 | B. Black J. Stark |
6th | 6th |
Web links
- Draw on ATPworldtour.com (English)
- Draw of the Australian Open on ITFtennis.com (English)