Computer Pioneer Award
The Computer Pioneer Award of the IEEE Computer Society has been awarded since 1981 for outstanding achievements in the field of computers, date back at least 15 years. It is associated with a silver medal.
Award winners
year | Award winners | honored achievement |
---|---|---|
2020 | Jack Dongarra | For his leadership role in high-performance math software. |
Demetri Terzopoulos | For a leadership role in the development of computer vision, computer graphics and medical imaging through pioneering research that has helped unify these fields and influenced related fields both inside and outside of computer science. | |
2019 | Laura Haas | for pioneering inventions in the architecture of federated databases and the integration of data from diverse, heterogeneous sources. |
Jitendra Malik | For a leadership role in the development of computer vision into a thriving research area through frontier research, leadership and mentoring. | |
2018 | Barbara Liskov | CLU , Argus |
Bjarne Stroustrup | C ++ | |
Sergey Brin | ||
Larry Page | ||
2016 | Grady Booch | Unified Modeling Language |
2015 | Michael J. Flynn | TCCA , SIGARCH |
Peter M. Kogge | Cog-Stone adder | |
2014 | Linus Torvalds | Linux kernel |
2013 | Stephen B. Furber | ARM 32-bit RISC microprocessor |
Edward Feigenbaum | DENDRAL | |
2012 | Cleve Moler | MATLAB |
2011 | David Kuck | Parallel architectures such as ILLIAC IV, Burroughs BSP, Cedar and parallel compiler. |
2009 | Jean E. Sammet | Programming languages |
Lynn Conway | superscalar architecture, simplified VLSI design methods | |
2008 | Betty Jean Jeanings Bartik | Programmer on early computers such as ENIAC , UNIVAC I |
Edward J. McCluskey | Design and synthesis of digital systems and first algorithm for logic synthesis (Quine-McCluskey) | |
Carl A. Petri | Petri nets | |
2006 | Mamoru Hosaka | Computer pioneer in Japan |
Arnold M. Spielberg | Real-time data acquisition | |
2004 | Frances E. Allen | Compiler optimization |
2003 | Martin Richards | BCPL programming language |
2002 | Per Brinch Hansen | Operating systems and concurrent programming |
Robert W. Bemer | ASCII | |
2001 | Vernon sweetheart | Electronic Funds Transfer |
William H. Bridge | GE DATANET 30 | |
2000 | Harold W. Lawson | Pointer variable in PL / I |
Gennady Stolyarov | Minsk software | |
Georgi Pavlovich Lopato | Minsk (Belarus) series hardware, RV family of mobile computers | |
1999 | Herbert Freeman | SPEEDAC from Sperry Corporation , computer graphics, image processing |
1998 | Irving John Good | Cryptographer in Bletchley Park, Colossus, Manchester Mark I |
1997 | Homer (Barney) Oldfield | Electronic Recording Machine, Accounting (ERMA) in the banking sector |
Francis Elizabeth (Betty) Snyder-Holberton | Mergesort generator for the Univac and compilers | |
1996 | Angel Angelov | Computer pioneer in Bulgaria |
Richard F. Clippinger | Conversion of the ENIAC into a computer with memory programming at the Aberdeen Proving Ground | |
Edgar Frank Codd | Databases | |
Norbert Fristacky | Computer science in Slovakia (digital circuits) | |
Viktor Michailowitsch Gluschkow | digital automation of computer architecture | |
Jozef Gruska | Theoretical computer science | |
Jiří Hořejš | Computer science | |
Lyubomir Iliev | Computer pioneer in Bulgaria | |
Robert E. Kahn | TCP / IP protocol | |
László Kalmár | Computer science in Hungary | |
Antoni Kiliński | Computer in Poland | |
László Kozma | Computer pioneer in Hungary | |
Sergei Alexejewitsch Lebedew | Computer pioneer in the Soviet Union | |
Alexei Lyapunov | Cybernetics and Programming in the Soviet Union | |
Romuald W. Marczynski | Computer in Poland | |
Grigore Moisil | Multi-valued logic circuits | |
Ivan Plander | Computers in Slovakia | |
Arnold Reitsakas | Computers in Estonia | |
Antonín Svoboda | Computers in Czechoslovakia, SAPO and EPOS computers | |
1995 | Gerald Estrin | early computers |
David Evans | Computer graphics | |
Butler Lampson | Pc | |
Marvin Minsky | artificial intelligence | |
Kenneth Olsen | Minicomputer | |
1994 | Gerrit A. Blaauw | IBM System / 360 series |
Harlan Mills | structured programming | |
Dennis M. Ritchie | Unix | |
Ken L. Thompson | ||
1993 | Erich Bloch | High performance computer |
Jack S. Kilby | Co-inventor of the IC | |
Willis H. Ware | early computers ( IAS , Johnniac) | |
1992 | Stephen W. Dunwell | Project stretch |
Douglas C. Engelbart | Computer interface | |
1991 | Bob O. Evans | compatible computers |
Robert W. Floyd | Compiler | |
Thomas E. Kurtz | BASIC | |
1990 | Werner Buchholz | Computer architecture |
CAR Hoare | Programming languages | |
1989 | John Cocke | Pipeline, RISC concepts |
James A. Weidenhammer | High speed input / output | |
Ralph L. Palmer | IBM 604 | |
Mina Rees | Office of Naval Research (ONR) computer from 1946 | |
Marshall C. Yovits | ||
F. Joachim Weyl | ||
Gordon D. Goldstein | ||
1988 | Friedrich L. Bauer | Stack data structure |
Marcian E. Hoff, Jr. | microprocessor | |
1987 | Robert E. Everett | Whirlwind |
Reynold B. Johnson | IBM 305 RAMAC | |
Arthur L. Samuel | Game programming | |
Niklaus Wirth | Pascal (programming language) | |
1986 | Cuthbert C. Hurd | |
Peter Naur | Programming languages | |
James H. Pomeree | Interactive Application System (IAS) and Harvest Computer | |
Adriaan van Wijngaarden | ALGOL 68 | |
1985 | John G. Kemeny | BASIC |
John McCarthy | LISP and artificial intelligence | |
Alan Perlis | Computer science | |
Ivan Sutherland | SKETCHPAD | |
David Wheeler | Programming in assembly language | |
Heinz Zemanek | Mail fan , hardware and software | |
1984 | John Vincent Atanasoff | for his early computer |
Jerrier A. Haddad | IBM 701 | |
Nicholas C. Metropolis | Software solutions at ENIAC | |
Nathaniel Rochester | Architecture of the IBM 701 and later the 700 series | |
Willem L. van der Poel | ZEBRA computer | |
1982 | Harry D. Huskey | SWAC calculator |
Arthur Burks | Digital logic design | |
1981 | Jeffrey Chuan Chu | Digital logic design |
There were also Charter Recipients in 1981 :
Howard Aiken | Large scale computer architecture |
Samuel N. Alexander | SEAC |
Gene Amdahl | Large scale computer architecture |
John W. Backus | Fortran |
Robert S. Barton | Language Directed Architecture |
Gordon Bell | Computer design |
Frederick P. Brooks | System / 360 at IBM |
Wesley A. Clark | first personal computer (PC) |
Fernando J. Corbato | Time sharing |
Seymour Cray | Supercomputers |
Edsger W. Dijkstra | Multiprogramming control |
J. Presper Eckert | ENIAC , the first fully electronic computer |
Jay W. Forrester | First large memory in the form of Random Access Memory (Large Scale Coincident Current Memory) |
Herman Goldstine | Contributions to early computers |
Richard W. Hamming | error-correcting codes |
Jean Hoerni | Semiconductor manufacturing |
Grace Murray Hopper | early programming (compiler) |
Alston S. Householder | numeric methods |
David A. Huffman | Design of sequential circuits |
Kenneth Iverson | APL |
Tom Kilburn | Computer design with paging |
Donald E. Knuth | Algorithms |
Herman Lukoff | early electronic computer circuitry |
John W. Mauchly | ENIAC |
Gordon E. Moore | IC (Integrated Circuit) |
Allen Newell | Artificial Intelligence Contributions |
Robert N. Noyce | IC |
Lawrence G. Roberts | Packet switching |
George R. Stibitz | first calculation online (remote computation) |
Shmuel Winograd | Algorithm efficiency |
Maurice Wilkes | Microprogramming |
Konrad Zuse | first computer with process control (First Process Control Computer) |