Extraliga (Belarus) 2017/18
Extra league | |||
---|---|---|---|
◄ previous | Season 2017/18 | next ► | |
Master: | HK Nyoman Hrodna | ||
• Extraliga | Vysshaya League ↓ |
The 2017/18 season was the 26th season of the Belarusian Extraliga , the highest Belarusian ice hockey league . As in the previous year, the Belarusian champions were HK Nyoman Hrodna , who defeated HK Junost Minsk 4-2 in the playoff final .
mode
The season is divided into three phases. First of all, all twelve teams play a common main round in which each team plays 22 games. The teams are then divided into two groups of six teams. In the respective groups, the participants complete 20 more games taking the points from the first phase of the season with them.
The six teams in Group A and the two best-placed teams in Group B qualify for the playoffs in which the champions are played out. Each team receives three points for a win after regular time, two points for a win after overtime or shootout, one point for a loss after overtime or shootout and zero points for a loss after regular time.
Main round
First phase of the season
club | Sp | S. | OTS | OTN | N | Gates | Points | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | HK Shakhtsor Salihorsk | 22nd | 18th | 2 | 1 | 1 | 89: 36 | 59 |
2. | HK Junost Minsk | 22nd | 17th | 3 | 1 | 1 | 124: | 4158 |
3. | HK Nyoman Hrodna | 22nd | 15th | 2 | 3 | 2 | 89: 41 | 52 |
4th | HK Homel | 22nd | 15th | 1 | 1 | 5 | 76: 33 | 48 |
5. | HK Dinamo Maladseschna | 22nd | 10 | 1 | 2 | 9 | 80: 54 | 34 |
6th | Metallurgist Schlobin | 22nd | 10 | 1 | 1 | 10 | 66: 69 | 33 |
7th | U20 national team | 22nd | 9 | 1 | 3 | 9 | 72: 71 | 32 |
8th. | HK Lida | 22nd | 6th | 4th | 2 | 10 | 63: 78 | 28 |
9. | Chimik-SKA Navapolatsk | 22nd | 6th | 0 | 3 | 13 | 48: 80 | 21st |
10. | HK Mahiljou | 22nd | 5 | 0 | 0 | 17th | 52: 114 | 15th |
11. | HK Vitebsk | 22nd | 4th | 0 | 0 | 18th | 44: 119 | 12 |
12. | HK Brest | 22nd | 0 | 2 | 0 | 20th | 33: 100 | 4th |
Abbreviations : Sp = games, S = wins, N = losses, OTS = wins after extra time, OTN = losses after extra time; Participation in group A ; Participation in group B
Second phase of the season
club | Sp | S. | OTS | OTN | N | Gates | Points | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | HK Nyoman Hrodna | 42 | 29 | 3 | 7th | 3 | 148: | 80100 |
2. | HK Junost Minsk | 42 | 25th | 7th | 2 | 8th | 190: | 9291 |
3. | HK Shakhtsor Salihorsk | 42 | 24 | 6th | 3 | 9 | 140: | 8987 |
4th | HK Homel | 42 | 27 | 1 | 2 | 12 | 120: | 6885 |
5. | HK Dinamo Maladseschna | 42 | 15th | 3 | 3 | 21st | 129: 115 | 54 |
6th | Metallurgist Schlobin | 42 | 14th | 1 | 3 | 24 | 103: 136 | 47 |
club | Sp | S. | OTS | OTN | N | Gates | Points | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
7th | HK Lida | 42 | 18th | 6th | 4th | 14th | 134: 121 | 70 |
8th. | Chimik-SKA Navapolatsk | 42 | 18th | 0 | 6th | 18th | 115: 135 | 60 |
9. | U20 national team | 42 | 16 | 3 | 3 | 20th | 128: 121 | 57 |
10. | HK Mahiljou | 42 | 14th | 1 | 0 | 27 | 120: 182 | 44 |
11. | HK Vitebsk | 42 | 10 | 1 | 0 | 31 | 80: 187 | 32 |
12. | HK Brest | 42 | 7th | 3 | 2 | 30th | 78: 159 | 29 |
Play-off qualification ; Season ended
Best scorer
Source: pointstreak.com; Abbreviations: Sp = games, T = goals, V = assists , pts = points, +/- = plus / minus , SM = penalty minutes; Fat: tournament best
player | club | Sp | T | A. | Pt | SM | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Maksim Parfeyevets | Junost Minsk | 42 | 30th | 32 | 62 | 26th | +19 |
Viktor Turkin | Junost Minsk | 42 | 19th | 37 | 56 | 12 | +15 |
Arzyom Djamkou | Shakhtsor Salihorsk | 42 | 20th | 35 | 55 | 12 | +10 |
Alyaksey Jafimenka | Junost Minsk | 42 | 20th | 24 | 44 | 16 | +19 |
Mikhail Stefanovich | Nyoman Hrodna | 40 | 24 | 17th | 41 | 20th | +27 |
Andrij Michnow | Junost Minsk | 38 | 14th | 27 | 41 | 14th | +15 |
Ihar Rewenka | HK Homel | 42 | 14th | 24 | 38 | 12 | +17 |
Viktor Haurylenko | Chimik-SKA | 40 | 13 | 25th | 38 | 20th | +12 |
Pavel Raswadouski | Junost Minsk | 35 | 13 | 24 | 37 | 14th | +18 |
Playoffs
Tournament schedule
Quarter finals | Semifinals | final | |||||||||||
1 | HK Nyoman Hrodna | 4th | |||||||||||
8th | Chimik-SKA Navapolatsk | 0 | |||||||||||
1 | HK Nyoman Hrodna | 4th | |||||||||||
5 | HK Dinamo Maladseschna | 2 | |||||||||||
4th | HK Homel | 1 | |||||||||||
5 | HK Dinamo Maladseschna | 4th | |||||||||||
1 | HK Nyoman Hrodna | 4th | |||||||||||
2 | HK Junost Minsk | 2 | |||||||||||
2 | HK Junost Minsk | 4th | |||||||||||
7th | HK Lida | 0 | |||||||||||
2 | HK Junost Minsk | 4th | |||||||||||
3 | HK Shakhtsor Salihorsk | 1 | |||||||||||
3 | HK Shakhtsor Salihorsk | 4th | |||||||||||
6th | Metallurgist Schlobin | 0 |
Best scorer
Source: pointstreak.com; Abbreviations: Sp = games, T = goals, V = assists , pts = points, +/- = plus / minus , SM = penalty minutes; Fat: best value
player | club | Sp | T | A. | Pt | SM | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Arzjom Kisly | Nyoman Hrodna | 16 | 7th | 8th | 15th | 14th | +4 |
Arzyom Djamkou | Shakhtsor Salihorsk | 9 | 6th | 9 | 15th | 4th | −2 |
Sjarhej Maljauka | Nyoman Hrodna | 16 | 4th | 10 | 14th | 8th | +4 |
Ruslan Shurnya | Dinamo Maladseschna | 11 | 3 | 10 | 13 | 10 | +4 |
Aljaksandr Maljauka | Nyoman Hrodna | 16 | 2 | 11 | 13 | 2 | +5 |
Mikhail Plotnikov | Junost Minsk | 15th | 6th | 6th | 12 | 4th | +7 |
Andrij Michnow | Junost Minsk | 15th | 4th | 8th | 12 | 4th | +6 |
Web links
- Table of the second phase of the season at pointstreak.com
- Tournament schedule of the play-offs 2018 at pointstreak.com
Individual evidence
- ↑ Экстралига - Сезон 2017/2018. (No longer available online.) In: hockey.by. August 1, 2016, archived from the original on December 26, 2018 ; accessed on February 7, 2019 .
- ^ Pointstreak.com, Scoring Leaders
- ^ Pointstreak.com, Scoring Leaders