1924 Summer Olympics / Participant (Poland)
POLE
- | 1 | 1 |
Poland took part in the 1924 Summer Olympics in Paris with a delegation of 65 athletes (64 men and one woman) in 38 competitions in 10 competitions.
The Polish athletes each won a silver and a bronze medal. Cyclists Józef Lange , Jan Łazarski , Tomasz Stankiewicz and Franciszek Szymczy secured silver in the team pursuit on the track, bronze went to show jumper Adam Królikiewicz . The flag bearer at the opening ceremony was the athlete Sławosz Szydłowski .
Participants by sport
Boxing
-
Jan Ertmański
- Welterweight: eliminated in the 1st round
-
Adam Świtek
- Welterweight: eliminated in the 1st round
-
Eugeniusz Nowak
- Middleweight: eliminated in the 1st round
-
Jan Gerbich
- Light heavyweight: eliminated in the 1st round
-
Tomasz Konarzewski
- Heavyweight: eliminated in the 1st round
fencing
- Men
-
Konrad Winkler
- Foil: eliminated in the 1st round
- Saber team: eliminated in the 1st round
-
Alfred Ader
- Saber team: eliminated in the 1st round
-
Adam Papée
- Saber team: eliminated in the 1st round
-
Jerzy Zabielski
- Saber team: eliminated in the 1st round
- Women
-
Wanda Dubieńska
- Foil: eliminated in the 1st round
Soccer
- eliminated in the 1st round
athletics
- Men
-
Wladyslaw Dobrowolski
- 100 m: eliminated in the preliminary run
-
Aleksander Szenajch
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- 200 m: eliminated in the preliminary run
-
Zygmunt Weiss
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- 200 m: eliminated in the preliminary run
-
Stanislaw Sośnicki
- 100 m: eliminated in the preliminary run
- Long jump: eliminated in qualification
-
Stefan Ołdak
- 400 m: eliminated in the preliminary run
- 800 m: eliminated in the preliminary run
-
Stanisław Świętochowski
- 400 m: eliminated in the preliminary run
-
Stefan Kostrzewski
- 800 m: eliminated in the preliminary run
- 1500 m: eliminated in the preliminary run
-
Józef Jaworski
- 1500 m: eliminated in the preliminary run
-
Stefan Szelestowski
- 5000 m: eliminated in the preliminary run
- 3000 m team: eliminated in the preliminary run
-
Stanislaw paragraph
- 5000 m: eliminated in the preliminary run
- 3000 m obstacle: eliminated in the preliminary run
- 3000 m team: eliminated in the preliminary run
-
Julian Łukaszewicz
- 3000 m team: eliminated in the preliminary run
-
Stefan Adamczak
- Pole vault: eliminated in qualification
-
Antoni Cejzik
- Decathlon: 12th place
-
Sławosz Szydłowski
- Discus throw: eliminated in qualification
- Javelin throw: eliminated in qualification
Cycling
-
Wiktor Hoechsmann
- Road Race: Race not finished
- Team time trial: 14th place
-
Feliks Kostrzębski
- Road race: 55th place
- Team time trial: 14th place
-
Kazimierz Krzemiński
- Road race: 59th place
- Team time trial: 14th place
-
Oswald Miller
- Road race: 48th place
- Team time trial: 14th place
-
Józef Lange
- 50 km track: 5th place
- Track 4000 m team pursuit: silver
-
Jan Łazarski
- 50 km track: 5th place
- Track sprint: eliminated in the preliminary run
- Track 4000 m team pursuit: silver
-
Tomasz Stankiewicz
- Track 4000 m team pursuit: silver
-
Franciszek Szymczyk
- Rail sprint: eliminated in the quarterfinals
- Track 4000 m team pursuit: silver
horse riding
-
Kazimierz de Rostwo-Suski
- Eventing: 24th place
- Eventing team: 7th place
-
Tadeusz Komorowski
- Eventing: 26th place
- Eventing team: 7th place
-
Zdzisław Dziadulski
- Show jumping: 28th place
- Show jumping team: 6th place
-
Kazimierz Szosland
- Eventing: 23rd place
- Show jumping: 32nd place
- Eventing team: 7th place
- Show jumping team: 6th place
-
Karol von Rómmel
- Eventing: 10th place
- Show jumping: 10th place
- Eventing team: 7th place
- Show jumping team: 6th place
-
Adam Królikiewicz
- Show jumping: bronze
- Show jumping team: 6th place
Wrestling
-
Leon Rękawek
- Lightweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Wacław Okulicz-Kozaryn
- Middleweight, Greco-Roman: eliminated in the 5th round
rowing
-
Andrzej Osiecimski-Czapski
- One: eliminated in the run-up
-
Antoni Brzozowski
- Four with helmsman: eliminated in the lead
-
Henryk Fronczak
- Four with helmsman: eliminated in the lead
-
Edmund Kowalec
- Four with helmsman: eliminated in the lead
-
Jozef Szawara
- Four with helmsman: eliminated in the lead
-
Wladyslaw Nadratowski
- Four with helmsman: eliminated in the lead
shoot
-
Marian Borzemski
- Free rifle 600 m: 60th place
- Rapid fire pistol 25 m: 9th place
- Free rifle team: 15th place
-
Bolesław Gościewicz
- Rapid fire pistol 25 m: 47th place
- Free rifle team: 15th place
-
Stanisław Kowalczewski
- Free rifle 600 m: 58th place
- Rapid fire pistol 25 m: 21st place
- Free rifle team: 15th place
-
Walerian Maryański
- Rapid fire pistol 25 m: 21st place
-
Władysław Świątek
- Free rifle 600 m: 65th place
- Free rifle team: 15th place
-
Eugeniusz Waszkiewicz
- Free rifle 600 m: 63rd place
-
Franciszek Brożek
- Free rifle team: 15th place
sailing
-
Edward Bryzemejster
- Monotype: eliminated in qualification
Web links
- Polish Olympic team from 1924 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )