Water Polo World Championships 2007
The Water Polo World Championships 2007 took place as part of the Swimming World Championships 2007 in Melbourne from March 19 to April 1. The total of 96 games (48 each for men and women) were played at the Melbourne Sports and Aquatic Center .
Men
16 teams took part in the men's competition.
Group A
game schedule
Japan | - | Italy | 6:20 |
Germany | - | Serbia | 7: 11 |
Japan | - | Germany | 7:17 |
Serbia | - | Italy | 6: 3 |
Japan | - | Serbia | 3:18 |
Germany | - | Italy | 3: 8 |
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | 3 | 3 | 0 | 0 | 35:13 | +22 | 6th |
2 | Italy | 3 | 2 | 0 | 1 | 31:15 | +16 | 4th |
3 | Germany | 3 | 1 | 0 | 2 | 27:26 | +1 | 2 |
4th | Japan | 3 | 0 | 0 | 3 | 16:55 | −39 | 0 |
Group B
game schedule
Croatia | - | South Africa | 13: | 5
Australia | - | United States | 3: 9 |
United States | - | South Africa | 14: | 4
Croatia | - | Australia | 10: | 9
Croatia | - | United States | 10: | 8
Australia | - | South Africa | 12: | 6
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Croatia | 3 | 3 | 0 | 0 | 33:22 | +11 | 6th |
2 | United States | 3 | 2 | 0 | 1 | 31:17 | +14 | 4th |
3 | Australia | 3 | 1 | 0 | 2 | 24:25 | −1 | 2 |
4th | South Africa | 3 | 0 | 0 | 3 | 15:39 | −24 | 0 |
Group C
game schedule
China | - | Spain | 4:15 |
Greece | - | Russia | 10: | 7
Russia | - | Spain | 8:12 |
China | - | Greece | 5: 11 |
China | - | Russia | 6: 11 |
Greece | - | Spain | 7: 8 |
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 3 | 0 | 0 | 35:19 | +16 | 6th |
2 | Greece | 3 | 2 | 0 | 1 | 28:20 | +8 | 4th |
3 | Russia | 3 | 1 | 0 | 2 | 26:28 | −2 | 2 |
4th | People's Republic of China | 3 | 0 | 0 | 3 | 15:37 | −22 | 0 |
Group D
game schedule
Canada | - | Romania | 9: 8 |
Hungary | - | New Zealand | 21: | 5
New Zealand | - | Romania | 4:18 |
Canada | - | Hungary | 3:19 |
Canada | - | New Zealand | 12: | 8
Hungary | - | Romania | 11: | 9
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hungary | 3 | 3 | 0 | 0 | 51:17 | +34 | 6th |
2 | Canada | 3 | 2 | 0 | 1 | 24:35 | −11 | 4th |
3 | Romania | 3 | 1 | 0 | 2 | 35:24 | +11 | 2 |
4th | New Zealand | 3 | 0 | 0 | 3 | 17:51 | −34 | 0 |
Placement games (13-16th place)
The last placed in the group games play out places 13 to 16.
qualification | |||
Japan | - | South Africa | 7: 9 |
China | - | New Zealand | 11: | 8
Play for 15th place | |||
Japan | - | New Zealand | 9:10 |
Game for 13th place | |||
South Africa | - | China | 12: 13 |
Qualification to the quarterfinals
The qualification was carried out by the runners-up and thirds.
Germany | - | United States | 6: 3 |
Greece | - | Romania | 8: 7 |
Russia | - | Canada | 17: 13 |
Italy | - | Australia | 12: 11 |
This means that the winners of the matches have qualified for the quarter-finals. The losers play for ninth to twelfth place.
Placement games (9-12th place)
The placements were played out among the losers in the quarter-finals qualification.
qualification | |||
United States | - | Canada | 16: 11 |
Australia | - | Romania | 15: | 9
Game for 11th place | |||
Romania | - | Canada | 15: 13 |
Play for 9th place | |||
Australia | - | United States | 9:10 |
Quarter finals
The quarter-finals were played between the group winners and the winners of the quarter-finals qualification.
Serbia | - | Greece | 8: 3 |
Croatia | - | Russia | 13: | 3
Spain | - | Italy | 7: 5 |
Hungary | - | Germany | 13: | 6
Placement games (place 5-8)
The placements were played among the losers in the quarterfinals.
qualification | |||
Greece | - | Russia | 9: 8 |
Italy | - | Germany | 6: 5 |
Game for 7th place | |||
Russia | - | Germany | 11: | 8
Play for 5th place | |||
Greece | - | Italy | 3:16 p.m. |
- n. P .: after penalty throwing
Semifinals
Serbia | - | Croatia | 7:10 |
Spain | - | Hungary | 11:12 |
Finals
3rd place match | |||
Serbia | - | Spain | 17:18 a.m. |
final | |||
Croatia | - | Hungary | 9: 8 a.d. |
- n.v .: after extension
- n. P .: after penalty throwing
Placement table
space | country | Athletes | Trainer |
---|---|---|---|
1 | Croatia | Samir Barač , Miho Bošković , Damir Burić , Andro Bušlje , Teo Đogaš , Igor Hinić , Maro Joković , Aljoša Kunac , Pavo Marković , Josip Pavić , Mile Smodlaka , Frano Vićan , Zdeslav Vrdoljak | Ratko Rudić |
2 | Hungary | Tibor Benedek , Péter Biros , Rajmund Fodor , Tamás Kásás , Gábor Kis , Gergely Kiss , Norbert Madaras , Tamás Molnár , Viktor Nagy , Zoltán Szécsi , Márton Szivós , Dániel Varga , Dénes Varga | Dénes Kemény |
3 | Spain | Iñaki Aguilar, Ángel Andreo, Iván Gallego, Mario García, Xavier García, David Martin, Marc Minguell, Guillermo Molina, Iván Pérez, Felipe Perrone, Ricardo Perrone, Svilen Piralkov, Xavier Vallés | Rafael Aguilar |
4th | Serbia | Aleksandar Ćirić, Filip Filipović, Živko Gocić, Danilo Ikodinović, Miloš Korolija, Slobodan Nikić, Andrija Prlainović, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Denis Šefik, Slobodan Soro, Vanja Udovičić, Vladimir Vujasinović | Dejan Udovičić |
5 | Italy | Fabio Bencivenga, Fabrizio Buonocore, Alessandro Calcaterra, Luigi di Costanzo, Murizio Felugo, Goran Fiorentini, Andrea Scotti Galletta, Alex Gioretti, Federico Mistrangelo, Francesco Postiglione, Valerio Rizzo, Stefano Tempesti, Fabio Violetti | Paolo Malara |
6th | Greece | Christos Afroudakis, Georgios Afroudakis, Theodoros Chatzitheodorou, Nikolaos Deligiannis, Konstantinos Kokkinakis, Dimitrios Mazis, Dimitrios Miteloudis, Emmanouil Mylonakis, Georgios Ntoskas, Georgios Reppas, Stefanos Santa, Anastasios Schizas, Antonios Vlontak | Alesandro Campagna |
7th | Russia | Alexei Agarkow, Alexander Aksenow, Roman Balaschow, Alexander Erischow, Sergei Garbuzow, Yuri Jatzew, Sergei Evstignejew, Vitali Jurschik, Sergei Lisunow, Igor Rastorgujew, Dimitri Stratan, Vladimir Uschakow, Marat Sakirow | Boris Popov |
8th | Germany | Steffen Dierolf , Lukasz Kieloch , Tobias Kreuzmann , Sören Mackeben , Florian Naroska , Heiko Nossek , Moritz Oeler , Marc Politze , Marko Savic , Thomas Schertwitis , Andreas Schlotterbeck , Alexander Tchigir , Michael Zellmer | Hagen tribe |
9 | United States | Brian Alexander, Tony Azevedo, Ryan Bailey, Dreason Barry, Layne Beaubien, Genai Kerr, Rick Merlo, Merrill Moses, Jeff Powers, Jesse Smith, Peter Varellas, Kevin Witt, Adam Wright | Richard Azevedo |
10 | Australia | Jamie Beadsworth, John Cotterill, Pietro Figlioli, Trent Franklin, Robert Maitland, Daniel Marsden, Anthony Martin, Samuel McGregor, Timothy Neesham, James Stanton, Laurie Trettel, Thomas Whalan, Gavin Woods | David Neesham |
11 | Romania | Florin Bonca, Andrei Busila, Edward Dina Andrei, Gheorghe Dunca, George Georgescu, Ramiro Georgescu, Andrei Iosep, Kalman Kadar, Alexandru Matei, Tiberiu Negrean, Bertini Nenciu, Cosmin Alexandru Radu, Dragoş Constantin Stoenescu | Vlad Hagiu |
12 | Canada | Aaron Feltham, Kevin Graham, Brandon Jung, Constantine Kudaba, Thomas Marks, Nathaniel Miller, Noah Miller, Kevin Mitchell, Robin Randall, Jonathan Ruse, Jean Sayegh, Daniel Stein, Nicolas Youngblud | Dragan Jovanović |
13 | People's Republic of China | Li Bin, Tan Feihu, Ma Jianjun, Li Jun, Xie Junmin, Yu Lijun, Ge Weiqing, Wang Yang, Wang Yong, Qiu Yuanzhong, Han Zhidong, Wu Zhiyu, Liang Zhongxing | Wany Min Hui |
14th | South Africa | Ryan Bell, Wayne Cowden, João Marco de Carvalho, Rick Diesel, Dwayne Flatscher, Adam Kajee, Marvyn Kilian, Etienne Le Roux, Karl Niehaus, Kevin O'Brien, Alastair Stewart, Donn Stewart, Duncan Woods | Vladimir Trinić |
15th | New Zealand | Zoltán Boros, Christopher Broome, David Broome, Richard Claridge, Timothy Grace, Nicholas Grieve, John Love, Matthew Payne, Ben Tait, Lachlan Tijsen, Rob Tindall, Jacques Venter, Shaun Venter | Before that, Carevic |
16 | Japan | Kan Aoyagi, Tomonaga Eguchi, Yasuhiro Haraguchi, Hiroshi Hoshiai, Koji Kobayashi, Atsushi Naganuma, Satoshi Nagata, Naofumi Nishikakoi, Hitoshi Oshima, Shoichi Sakamoto, Taichi Sato, Yoshinori Shiota, Koji Tanaka | Takahisa Minami |
Women
16 teams took part in the women's competition.
Group A
game schedule
China | - | Spain | 7:15 |
Russia | - | Germany | 18: 11 |
China | - | Russia | 8:16 |
Germany | - | Spain | 6:15 |
China | - | Germany | 4: 11 |
Russia | - | Spain | 12: | 7
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Russia | 3 | 3 | 0 | 0 | 46:26 | +20 | 6th |
2 | Spain | 3 | 2 | 0 | 1 | 37:25 | +12 | 4th |
3 | Germany | 3 | 1 | 0 | 2 | 28:37 | −9 | 2 |
4th | People's Republic of China | 3 | 0 | 0 | 3 | 19:42 | −23 | 0 |
Group B
game schedule
Brazil | - | Puerto Rico | 13: | 2
Canada | - | Australia | 4: 5 |
Canada | - | Brazil | 6: 3 |
Puerto Rico | - | Australia | 1: 26 |
Canada | - | Puerto Rico | 13: | 4
Brazil | - | Australia | 3: 11 |
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australia | 3 | 3 | 0 | 0 | 42: 8 | +34 | 6th |
2 | Canada | 3 | 2 | 0 | 1 | 23:12 | +11 | 4th |
3 | Brazil | 3 | 1 | 0 | 2 | 19:19 | ± 0 | 2 |
4th | Puerto Rico | 3 | 0 | 0 | 3 | 7:52 | −45 | 0 |
Group C
game schedule
Greece | - | Kazakhstan | 11: | 5
Netherlands | - | United States | 7: 9 |
United States | - | Kazakhstan | 13: | 5
Greece | - | Netherlands | 14: | 7
Greece | - | United States | 6: 8 |
Netherlands | - | Kazakhstan | 14: | 7
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 3 | 3 | 0 | 0 | 30:18 | +12 | 6th |
2 | Greece | 3 | 2 | 0 | 1 | 31:22 | +11 | 4th |
3 | Netherlands | 3 | 1 | 0 | 2 | 28:30 | −2 | 2 |
4th | Kazakhstan | 3 | 0 | 0 | 3 | 17:38 | −21 | 0 |
Group D
game schedule
Cuba | - | New Zealand | 7: 7 |
Italy | - | Hungary | 8: 8 |
Hungary | - | New Zealand | 17: | 7
Cuba | - | Italy | 5:17 |
Cuba | - | Hungary | 4:19 |
Italy | - | New Zealand | 21: | 9
table
RF | team | Sp | Sg | U.N | NL | Gates | TD | Pts. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hungary | 3 | 2 | 1 | 0 | 44:19 | +25 | 5 |
2 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 46:22 | +24 | 5 |
3 | New Zealand | 3 | 0 | 1 | 2 | 23:45 | −22 | 1 |
4th | Cuba | 3 | 0 | 1 | 2 | 16:43 | −27 | 1 |
Placement games (13-16th place)
The last placed in the group games play out places 13 to 16.
qualification | |||
China | - | Puerto Rico | 12: | 4
Kazakhstan | - | Cuba | 10: | 7
Play for 15th place | |||
Puerto Rico | - | Cuba | 9:11 |
Game for 13th place | |||
China | - | Kazakhstan | 9:12 |
Qualification to the quarterfinals
The qualification was carried out by the runners-up and thirds.
Spain | - | Brazil | 13: | 9
Germany | - | Canada | 10: 14 |
Greece | - | New Zealand | 9: 5 |
Netherlands | - | Italy | 6: 7 |
This means that the winners of the matches have qualified for the quarter-finals. The losers play for ninth to twelfth place.
Placement games (9-12th place)
The placements were played out among the losers in the quarter-finals qualification.
qualification | |||
Brazil | - | New Zealand | 14: | 7
Germany | - | Netherlands | 6: 8 |
Game for 11th place | |||
New Zealand | - | Germany | 9:11 |
Play for 9th place | |||
Brazil | - | Netherlands | 2: 11 |
Quarter finals
The quarter-finals were played between the group winners and the winners of the quarter-finals qualification.
Russia | - | Greece | 10: | 9
United States | - | Spain | 10: | 6
Hungary | - | Canada | 11: | 9
Australia | - | Italy | 12: | 8
Placement games (place 5-8)
The placements were played among the losers in the quarterfinals.
qualification | |||
Greece | - | Italy | 9:10 |
Spain | - | Canada | 6: 9 |
Game for 7th place | |||
Greece | - | Spain | 9:11 |
Play for 5th place | |||
Italy | - | Canada | 7: 3 |
Semifinals
United States | - | Hungary | 10: | 9
Russia | - | Australia | 9:12 |
Finals
3rd place match | |||
Russia | - | Hungary | 9: 8 |
final | |||
Australia | - | United States | 5: 6 |
Placement table
space | country | Athletes | Trainer |
---|---|---|---|
1 | United States | Elizabeth Armstrong, Patricia Cardenas, Kameryn Craig, Natalie Golda, Alison Gregorka, Brittany Hayes, Jaime Hipp, Ericka Lorenz, Heather Petri, Moriah van Norman, Brenda Villa, Lauren Wenger, Elsie Windes | Guy Baker |
2 | Australia | Gemma Beadsworth, Nikita Cuffe, Suzannah Fraser, Hadley Gemma, Taniele Gofers, Kate Gynther, Amy Hetzel, Bronwen Knox, Emma Knox, Alicia McCormack, Melissa Rippon, Rebecca Rippon, Mia Santoromito | Greg McFadden |
3 | Russia | Olga Fomischewa, Nadeschda Glysina, Sofia Konuch, Marija Kowtunowskaja, Jekaterina Pantjulina, Natalia Ryschowa-Alenitschewa, Natalia Schepelina, Jelena Smurowa, Evgenia Sobolewa, Valentina Voronzowa, Alena Wylegschanina, Jekaterina Zubaschewa. Anastina Zubaschewa | Alexander Klejmenov |
4th | Hungary | Tímea Benkő, Fruzsina Brávik, Henrietta Brávik, Barbara Bujka, Anett Tímea Győre, Patrícia Horváth, Anikó Pelle, Ágnes Primász, Mercedes Stieber, Orsolya Takács, Eszter Anita Tomaskovics, Ágnes Valkai, Krisztina Zantleitner | Gábor Godova |
5 | Italy | Francesca Biancardi, Silvia Bosurgi, Chiara Brancati, Elisa Casanova, Tania di Mario, Giulia Enrica Emmolo, Teresa Frassinetti, Elena Gigli, Martina Miceli, Maddalena Musumeci, Cinzia Ragusa, Martina Schiavon, Erzsebet Valkai | Mauro Maugeri |
6th | Canada | Krystina Alogbo, Joëlle Bekhazi, Alison Braden, Cora Campbell, Tara Campbell, Emily Csikos, Whynter Lamarre, Sandra Lize, Katrina Monton, Dominique Perreault, Marina Radu, Rachel Riddell, Christine Robinson | Patrick Oaten |
7th | Spain | Patricia del Soto Traver, Elisabeth Gazulla Blanco, María Del Carmen García Godoy, Blanca Gil Sorlí, Irene Hagen del Poyo, Cristina López Aliaga, Miriam López-Escribano Jara, Laura López Ventosa, Ona Messeguer Flaque, Cristina Pardo Perarnau, Anna Pardo Perarnau, Jennifer Pareja Lisalde, Pilar Peña Carrasco | Mar Sanroma |
8th | Greece | Stavroula Antonakou, Alkisti Avramidou, Angeliki Gerolymou, Sofia Iosifidou, Kelina Kantzou, Eleni Kouvdou, Stavroula Kozompoli, Liosi Kyriaki, Georgia Lara, Evangelia Moraitidou, Aikaterini Oikonomopoulou, Antigoni Roupesi, Maria Tsouri | Kiriakos Iosifidis |
9 | Netherlands | Mieke Cabout, Daniëlle de Bruijn, Meike de Nooy, Rianne Guichelaar, Biurakn Hakhverdian, Noeki Klein, Simone Koot, Jorieke Oostendorp, Alette Sijbring, Yasemin Smit, Iefke van Belkum, Gillian van den Berg, Ilse van der Meijden | Robin van Galen |
10 | Brazil | Cecilia Canetti, Manuela Canetti, Marina Canetti, Luiza Carvalho, Viviane Costa, Flávia Fernandes, Andrea Henriques, Fernanda Lissoni, Amanda Oliveira, Tess Oliveira, Camila Pedrosa-Freire, Melina Teno, Ana Carolina Vasconcelos | Roberto Ghiappini |
11 | Germany | Simone Budde , Claudia Blomenkamp , Katrin Dierolf , Carmen Gelse , Linda Gerritsen , Theresa Klein , Monika Kruszona , Nadine Kunz , Lina Rohe , Ariane Rump , Claudia Schönitz , Nina Wengst , Mandy Zöllner | Bernd Seidensticker |
12 | New Zealand | Olivia Colebourne, Emily Cox, Rebecca Donoghue, Carina Harache, Kirsten Hudson, Amy Logan, Kelly Mason, Rebecca McGuinness, Mandy Roberts, Anna Sieprath, Francesca Snell, Roberta Stewart, Kimberley Sumich | Paul Monney |
13 | Kazakhstan | Ekaterina Garijewa, Marina Gritsenko, Tatiana Gubina, Assel Jakajewa, Natalia Krassilnikowa, Oxana Makajewa, Tatiana Ponomarjowa, Galina Ritowa, Jekaterina Schischkowa, Anna Subkowa, Irina Tolkunowa, Julia Tsnamenskaja, Alexandra Zarkowa | Andrei Sazikin |
14th | People's Republic of China | Gao Ao, Teng Fei, Mo Fengmin, Ma Huanhuan, Sun Huizi, He Jin, Yang Jun, Qiao Leiying, Zheng Xu, Sun Yating, Wang Yi, Tan Ying, Sun Yujun | Pan Shenghua |
15th | Cuba | Yanelis Andrew, Yeliana Bravo, Yamira Caballero, Yunieska Diago, Lisandra Frómeta, Adriana Garlobo, Cheila Gómez, Danay Gutiérrez, Leyanis Gutiérrez, Hirovis Hernández, Olga Soler, Neldys Truffin, Mairelis Zunzunequi | Francisco Trueba |
16 | Puerto Rico | Mirelis Arocho Salgado, Adlin Belen Ojeda, Angelica Marie Garcia, Estefanía Laboy, Carla Martinez Colomer, Paola Medina Montero, Alejandra Ortiz Irizarry, Amanda Ortiz Irizarry, Angélica Ortiz Irizarry, Cristina Ortiz Irizarry, Anaid Ralat Nazcheska, Mairim Rosibario Lopez | Antonio Pereles |