Olympic Winter Games 2018 / Participants (Belarus)
BLR
2 | 1 | - |
At the 2018 Winter Olympics Belarus took part with 33 athletes in six disciplines, 17 of them men and 16 women. The flag bearer at the opening ceremony was Ala Zuper . Belarusian athletes won two gold medals and one silver medal, placing Belarus 15th in the medal table.
Participants by sport
biathlon
Athletes | Competitions | time | error | rank |
---|---|---|---|---|
Men | ||||
Sergei Botscharnikov | 10 km sprint | 25: 20.9 min | 2 (1 + 1) | 42 |
12.5 km pursuit | 37: 15.6 min | 6 (1 + 3 + 0 + 2) | 37 | |
20 km individual | 50: 25.3 min | 1 (0 + 0 + 0 + 1) | 18th | |
Uladsimir Tschapelin | 10 km sprint | 25: 04.8 min | 2 (1 + 1) | 34 |
12.5 km pursuit | 37: 04.6 min | 6 (0 + 0 + 3 + 3) | 36 | |
20 km individual | 51: 27.9 min | 3 (1 + 0 + 1 + 1) | 30th | |
Anton Smolski | 10 km sprint | 25: 05.9 min | 1 (1 + 0) | 35 |
12.5 km pursuit | 36: 44.1 min | 3 (1 + 1 + 1 + 0) | 33 | |
Maksim Varabej | 20 km individual | 52: 01.3 min | 3 (0 + 2 + 0 + 1) | 39 |
Raman Jaljotnau | 10 km sprint | 26: 12.6 min | 6 (2 + 4) | 71 |
20 km individual | 52: 57.6 min | 5 (1 + 2 + 1 + 1) | 52 | |
Anton Smolski Raman Jaljotnau Sergei Botscharnikow Uladsimir Tschapelin |
4 × 7.5 km relay | 1: 20: 06.0 h | 3 + 12 (2 + 6 1 + 6) | 8th |
Women | ||||
Dsinara Alimbekawa | 15 km individual | 47: 04.0 min | 4 (1 + 1 + 1 + 1) | 56 |
Darja Domratschawa | 7.5 km sprint | 21: 52.4 min | 2 (1 + 1) | 9 |
10 km pursuit | 34: 26.8 min | 6 (0 + 1 + 1 + 4) | 37 | |
12.5 km mass start | 35: 41.8 min | 1 (0 + 0 + 1 + 0) | silver | |
15 km individual | 44: 57.8 min | 4 (0 + 0 + 1 + 3) | 27 | |
Iryna Kryuko | 7.5 km sprint | 22: 17.4 min | 1 (0 + 1) | 17th |
10 km pursuit | 32: 54.0 min | 2 (1 + 0 + 0 + 1) | 17th | |
12.5 km mass start | 39: 04.0 min | 4 (3 + 1 + 0 + 0) | 26th | |
15 km individual | 45: 26.0 min | 3 (0 + 2 + 0 + 1) | 36 | |
Nadsey Skardsina | 7.5 km sprint | 23: 29.1 min | 2 (0 + 2) | 52 |
10 km pursuit | 35: 10.3 min | 3 (2 + 0 + 0 + 1) | 44 | |
12.5 km mass start | 36: 10.9 min | 0 (0 + 0 + 0 + 0) | 7th | |
15 km individual | 43: 40.2 min | 1 (0 + 0 + 0 + 1) | 10 | |
Nadseja Pissarawa | 7.5 km sprint | 23: 07.8 min | 3 (2 + 1) | 36 |
10 km pursuit | 32: 42.7 min | 1 (0 + 0 + 1 + 0) | 14th | |
Nadseja Skardsina Iryna Kryuko Dsinara Alimbekawa Darja Domratschawa |
4 × 6 km relay | 1: 12: 03.4 h | 0 + 9 (0 + 3 0 + 6) | gold |
Mixed | ||||
Nadseja Skardsina Darja Domratschawa Sergei Botscharnikow Uladsimir Tschapelin |
2 × 6 km + 2 × 7.5 km relay | 1: 09: 29.8 h | 0 + 3 (0 + 2 0 + 1) | 5 |
Speed skating
Athletes | Competitions | time | rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Men | ||||||||
Ihnat Halavazjuk | 500 m | 35.23 s | 22nd | |||||
1000 m | 1: 10.140 min | 28 | ||||||
Women | ||||||||
Ksenia Sadouskaya | 500 m | 39.64 s | 30th | |||||
Maryna Sujewa | 1500 m | DSQ | ||||||
3000 m | 4: 05.96 min | 11 | ||||||
5000 m | 7: 04.41 min | 7th |
Athletes | Competitions | Semifinals | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Men | ||||||
Vital Michajlau | Mass start | 20th | 3 | 1 | 7th | 7th |
Women | ||||||
Maryna Sujewa | Mass start | 0 | 8th | 3 | 6th | 6th |
Tazzjana Michajlawa | Mass start | 0 | 11 | eliminated | 17th |
Freestyle skiing
Athletes | Competitions | qualification | final | rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Points | rank | Points | rank | |||
Women | ||||||
Hanna Huskowa | Aerials | 100.45 | 2 | 96.14 | gold | |
Aljaksandra Ramanouskaja | Aerials | 83.65 | 8th | eliminated | 14th | |
Ala Zuper | Aerials | 99.37 | 1 | 59.94 | 4th | 4th |
Men | ||||||
Maksim Huszik | Aerials | 92.92 | 16 | eliminated | 22nd | |
Stanislau Hladchenko | Aerials | 126.11 | 4th | 92.61 | 6th | 6th |
Anton Kuschnir | Aerials | 121.27 | 7th | eliminated | 13 |
Short track
athlete | competition | leader | Semifinals | final | rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | |||
Men | ||||||||
Maksim Sjarhejeu | 1500 m | 2: 15.242 min | 5 | eliminated | 28 |
Alpine skiing
Athletes | Competitions | 1st run | 2nd run | total | |
---|---|---|---|---|---|
time | time | time | rank | ||
Women | |||||
Maryja Schkanawa | Super G | - | DNS | ||
Giant slalom | 1: 18.17 min | 1: 14.16 min | 2: 32.33 min | 38 | |
slalom | 52.50 s | 51.71 s | 1: 44.21 min | 28 | |
Men | |||||
Juryj Danilachkin | Departure | - | 1: 45.86 min | 44 | |
Super G | - | 1: 30.13 min | 42 | ||
Giant slalom | 1: 19.45 min | 1: 17.44 min | 2: 36.89 min | 54 | |
slalom | 55.42 s | 56.73 s | 1: 52.15 min | 33 | |
combination | 1: 22.78 min | 55.94 s | 2: 18.72 min | 34 |
Cross-country skiing
Athletes | Competitions | time | rank |
---|---|---|---|
Women | |||
Valyanzina Kaminskaya | 10 km freestyle | 30: 01.6 min | 70 |
30 km classic | 1: 42: 27.6 h | 45 | |
Polina Seronosova | 10 km freestyle | 28: 22.8 min | 48 |
15 km skiathlon | 45: 34.9 min | 46 | |
30 km classic | 1: 39: 36.0 h | 40 | |
Yulia Tikhonova | 10 km freestyle | 28: 07.0 min | 40 |
15 km skiathlon | 44: 57.1 min | 42 | |
30 km classic | DNF | ||
Nastassja Kirylawa Julija Tichonowa Polina Seronossowa Valjanzina Kaminskaja |
4 × 5 km relay | 57: 56.1 min | 14th |
Men | |||
Astapenka jury | 15 km freestyle | 37: 04.0 min | 55 |
30 km skiathlon | 1: 23: 12.5 h | 50 | |
Syarhej Dalidowitsch | 30 km skiathlon | DNF | |
Mikhail Sjamonau | 15 km freestyle | 36: 25.8 min | 40 |
30 km skiathlon | 1: 21: 12.0 h | 44 | |
50 km classic | 2: 22: 51.2 h | 44 | |
Aljaksandr Woranau | 15 km freestyle | 38: 05.5 min | 73 |
Athletes | Competitions | qualification | Quarter finals | Semifinals | final | rank | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
time | rank | time | rank | time | rank | time | rank | |||
Women | ||||||||||
Valyanzina Kaminskaya | sprint | 3: 32.80 min | 47 | eliminated | 47 | |||||
Nastassja Kirylawa | sprint | 3: 28.98 min | 40 | eliminated | 40 | |||||
Polina Seronosova | sprint | 3: 29.44 min | 41 | eliminated | 41 | |||||
Yulia Tikhonova | sprint | 3: 27.19 min | 35 | eliminated | 35 | |||||
Polina Seronosova Yulia Tikhonova |
Team sprint | - | 17: 33.63 min | 8th | eliminated | 16 | ||||
Men | ||||||||||
Aljaksandr Woranau | sprint | 3: 17.12 min | 27 | 3: 14.95 | 5 | eliminated | 24 | |||
Jury Astapenka Mikhail Sjamjonau |
Team sprint | - | 16: 32.31 min | 7th | eliminated | 16 |
Ina Lukonina was part of the squad, but was not used.
Web links
- Belarus on the official site of the games