World Athletics Championships 2013 / Participant (Kenya)
4th | 4th | 3 |
The Athletics Federation of Kenya introduced 49 participants in the 2013 World Championships in Athletics in the Russian Moscow .
Results
Men
Running disciplines
athlete | discipline | leader | Semifinals | final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | ||
Anthony Chemut | 800 m | 1: 47.13 min | 22nd | 1: 46.06 min | 15th | eliminated | |
Jeremiah Mutai | 800 m | 1: 50.17 min | 40 | eliminated | |||
Ferguson Cheruiyot Rotich | 800 m | 1: 45.25 min | 2 | DSQ | eliminated | ||
Bethwell Birgen | 1500 m | 3: 38.60 min | 7th | 3: 37.34 min | 10 | eliminated | |
Nixon Kiplimo Chepseba | 1500 m | 3: 38.37 min | 2 | 3: 35.88 min | 1 | 3: 36.87 min | 4th |
Silas Kiplagat | 1500 m | 3: 39.31 min | 18th | 3: 43.52 min | 13 | 3: 37.11 min | 6th |
Asbel Kiprop | 1500 m | 3: 38.15 min | 1 | 3: 43.30 min | 12 | 3: 36.28 min | gold |
John Kipkoech | 5000 m | 13: 31.21 min | 17th | eliminated | |||
Isaiah Kiplangat Koech | 5000 m | 13: 22.19 min | 3 | 13: 27.26 min | bronze | ||
Thomas Pkemei Longosiwa | 5000 m | 13: 23.94 min | 9 | 13: 27.67 min | 4th | ||
Edwin Cheruiyot Soi | 5000 m | 13: 21.44 min | 2 | 13: 29.01 min | 5 | ||
Bedan Karoki | 10,000 m | 27: 27.17 min | 6th | ||||
Kenneth Kiprop Kipkemoi | 10,000 m | 27: 28.50 min | 7th | ||||
Paul Kipngetich Tanui | 10,000 m | 27: 22.61 min | bronze | ||||
Nicholas Kipkemboi | marathon | DNF | |||||
Bernard Kiprop Kipyego | marathon | 2:14:01 h | 12 | ||||
Michael Kipkorir Kipyego | marathon | 2:17:47 h | 25th | ||||
Bernard Kiprop Koech | marathon | DNF | |||||
Peter Kimeli Some | marathon | 2:11:47 h | 9 | ||||
Ezekiel Kemboi | 3000 m obstacle | 8: 23.84 min | 11 | 8: 06.01 min | gold | ||
Conseslus Kipruto | 3000 m obstacle | 8: 22.31 min | 7th | 8: 06.37 min | silver | ||
Paul Kipsiele Koech | 3000 m obstacle | 8: 22.88 min | 8th | 8: 08.62 min | 4th | ||
Abel Kiprop Mutai | 3000 m obstacle | 8: 19.15 min | 3 | 8: 17.04 min | 7th | ||
Alphas Leken Kishoyian Moses Kertich Bonface Ontuga Mweresa Mike Mokamba Nyang'au Boniface Mucheru Tumuti Vincent Kiplangat Kosgei |
4 × 400 | 3: 06.29 min SB | 23 | eliminated |
Jump / throw
athlete | discipline | qualification | final | ||
---|---|---|---|---|---|
Width / height | space | Width / height | space | ||
Julius Yego | Javelin throw | 80.88 m | 8th | 85.40 m NO | 4th |
Women
Running disciplines
Athlete | discipline | leader | Semifinals | final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
time | space | time | space | time | space | ||
Maureen Jelagat Maiyo | 400 m | DSQ | eliminated | ||||
Winny Chebet | 800 m | 1: 59.58 min SB | 5 | 2: 01.04 min | 12 | eliminated | |
Eunice Jepkoech Sum | 800 m | 2: 00.49 min | 14th | 2: 00.70 min | 7th | 1: 57.38 min PB | gold |
Faith Kipyegon | 1500 m | 4: 08.66 min | 19th | 4: 04.83 min | 2 | 4: 05.08 min | 5 |
Nancy Jebet Langat | 1500 m | 4: 07.98 min | 10 | 4: 05.30 min | 6th | 4: 06.01 min | 9 |
Bright Obiri | 1500 m | 4: 06.98 min | 2 | 4: 05.76 min | 10 | 4: 03.86 min | bronze |
Mercy Cherono | 5000 m | 15: 34.70 min | 8th | 14: 51.22 min | silver | ||
Viola Jelagat Kibiwot | 5000 m | 15: 24.47 min | 3 | 15: 01.67 min | 4th | ||
Margaret Wangari Muriuki | 5000 m | DNF | eliminated | ||||
Emily Chebet Muget | 10,000 m | 30: 47.02 min | 4th | ||||
Gladys Cherono | 10,000 m | 30: 45.17 min | silver | ||||
Selly Chepyego Kaptich | 10,000 m | 31: 22.11 min | 7th | ||||
Lucy Wangui Kabuu | marathon | 2:44:06 h | 24 | ||||
Valentine Jepkorir Kipketer | marathon | DNF | |||||
Edna Ngeringwony Kiplagat | marathon | 2:25:44 h | gold | ||||
Milcah Chemos Cheywa | 3000 m obstacle | 9: 36.16 min | 8th | 9: 11.65 min WL | gold | ||
Lidya Chepkurui | 3000 m obstacle | 9: 24.19 min | 2 | 9: 12.55 min PB | silver | ||
Gladys Kipkemoi | 3000 m obstacle | 9: 54.22 min | 24 | eliminated | |||
Hyvin Kiyeng Jepkemoi | 3000 m obstacle | 9: 36.19 min SB | 9 | 9: 22.05 min PB | 6th |