List of members of the Grand Council of the Canton of Bern 2010
This is a list of the members of the Grand Council , the cantonal parliament of the Canton of Bern , after the Bernese Grand Council elections in 2010 .
Members (as of October 2010)
- Michael Adrian Aebersold (SP), Bern
- Jean-Pierre Aellen (PSA), Tavannes
- Christoph Ammann (SP), Meiringen
- Pierre Amstutz (Greens), Corgémont
- Bernhard Antener SP Langnau i. E.
- Sylvain Astier FDP Moutier
- Ueli Augstburger SVP Gerzensee
- Eva Baltensperger SP Zollikofen
- Antonio Bauen (Greens) Münsingen
- Hans Baumberger FDP Langenthal
- Christoph Berger SVP Aeschi
- Roberto Bernasconi SP Malleray
- Peter Bernasconi SP Worb
- Melanie Sarah Beutler-Hohenberger EVP Mühlethurnen
- Patric Bhend SP Thun
- Jean-Michel Blanchard SVP Malleray
- Andreas Blank SVP Aarberg
- Andreas Blaser SP Steffisburg
- Peter Bonsack EDU Kallnach
- Peter Brand SVP Münchenbuchsee
- Ursula E. Brunner SP Hinterkappelen
- Christian Brönnimann BDP Zimmerwald
- Thomas Brönnimann glp Mittelhäusern
- Matthias Burkhalter SP Rümligen
- Erwin Burn EDU Adelboden
- Andreas Burren SVP Mittelhäusern
- Alfred Bärtschi SVP Lützelflüh
- Manfred Bühler SVP Cortébert
- Francis Daetwyler SP Saint-Imier
- Eva Desarzens-Wunderlin FDP Boll
- Peter Eberhart BDP Erlenbach iS
- Jakob Etter BDP Treiten
- Erich Feller BDP Münsingen
- Hans Rudolf Feller FDP Steffisburg
- Gerhard Fischer SVP Meiringen
- Peter Flück FDP Brienz
- Fritz Freiburghaus SVP Rosshäuser
- Martin Friedli EDU Sumiswald
- Ueli Frutiger BDP Oberhofen
- Thoma Fuchs SVP Bern
- Pierre-André Geiser SVP Tavannes
- Sabina Geissbühler-Strupler (SVP) Herrenschwanden
- Alfred Gerber SVP Gohl
- Niklaus Gfeller EVP Rüfenacht
- Beat Giauque FDP Ittigen
- Jan Gnägi BDP Jens
- Samuel Graber SVP Horrenbach
- Christoph Grimm Green Burgdorf
- Pierre-Yves Grivel FDP Biel / Bienne
- Markus Grossen EVP Reichenbach
- Patrick Gsteiger EVP Perrefitte
- Lars Guggisberg SVP Ittigen
- Monika Gygax-Böninger BDP Obersteckholz
- Christian Hadorn SVP Ochlenberg
- Franz Haldimann BDP Burgdorf
- Rita Haudenschild Green mirrors
- Anita Herren-Brauen BDP Rosshäuser
- Erich Hess SVP Bern
- Lorenz Hess BDP Stettlen
- Thomas Heuberger Green Oberhofen
- Irma Hirschi PSA Moutier
- Andreas Hofmann SP Bern
- Elisabeth Hufschmid SP Biel / Bienne
- Kathy Hänni-Lehmann Green church roof
- Christine Häsler Green Burglauenen
- Maria Esther Iannino Gerber Green Hinterkappelen
- Natalie Imboden Green Bern
- Fritz Indermühle SP Schwarzenburg
- Jürg Iseli SVP Zwieselberg
- Harald Jenk SP Liebefeld
- Josef Jenni EVP Oberburg
- Ueli Jost SVP Thun
- Marc Jost EPP Thun
- Daniel Kast CVP Bern
- Bettina Keller Green Bern
- Carlo Kilchherr SVP Thun
- Hans Kipfer EPP Thun
- Adrian Kneubühler FDP Nidau
- Thomas Knutti SVP Weissenburg
- Mathias Kohler BDP Uetendorf
- Vania Kohli BDP Bern
- Sabine Kronenberg from Biel / Bienne
- Blaise Kropf Green Bern
- Hugo Kummer SVP Burgdorf
- Bethli Küng-Marmet SVP Saanen
- Ueli Lehmann BDPzaziwil
- Danielle Lemann SP Langnau i. E.
- Samuel Leuenberger BDP Trubschachen
- Anna-Magdalena Linder Green Bern
- Anita Luginbühl-Bachmann BDP Krattigen
- Ruedi Löffel-Wenger EVP Münchenbuchsee
- Silvia Lüthi Green Ins
- Willy Marti SVP Kallnach
- Irène Anliker Marti SP Bern
- Enea Martinelli-Messerli BDP mats bI
- Nadine Masshardt SP Bern
- Luc Mentha SP Liebefeld
- Walter Messerli SVP Interlaken
- Paul Messerli SVP Kirchdorf
- Markus Meyer SP Roggwil
- Pierre-Yves Moeschler SP Biel / Bienne
- Michèle Morier-Genoud SP Biel / Bienne
- Peter Moser FDP Biel / Bienne
- Werner Moser SVP Landiswil
- Barbara Mühlheim Green Bern
- Philippe Müller FDP Bern
- Moritz Müller SVP Bowil
- Walter Neuenschwander BDP Rubigen
- Roland Näf-Piera SP Muri
- Stefan Oester EDU Belp
- Corrado Pardini SP Lyss (resignation December 15, 2011, National Councilor since 2011)
- Hans-Jörg Pfister FDP Zweisimmen
- Nadja Pieren SVP Burgdorf
- Fritz Reber SVP Schangnau
- Hans-Jörg Rhyn SP Zollikofen
- Bernhard Riem BDP Iffwil
- Fritz Ruchti SVP Seewil
- Thomas Rufener SVP Langenthal
- Therese Rufer-Wüthrich BDP Zuzwil
- Hans Rösti SVP Kandersteg
- Marianne Schenk-Anderegg BDP Schüpfen
- Ulrich Scheurer SP Lengnau
- Urs Scheuss Green Biel / Bienne
- Martin Schlup SVP Schüpfen
- Hans Schmid SVP Achseten
- Corinne Schmidhauser FDP Bremgarten
- Christine Schnegg-Affolter EVP Lyss
- Donat Schneider SVP Diessbach b. Büren
- Alfred Schneiter EDU Thierachern
- Elisabeth Schwarz-Sommer SVP Steffisburg
- Hans Rudolf Swiss SVP Utzigen
- Margreth Schär SP Lyss
- Corinne Debora Schärer Green Bern
- Franziska Schöni-Affolter glp Bremgarten
- Jürg Schürch SVP Huttwil
- Peter Siegenthaler SP Thun
- Heinz Siegenthaler BDP Rüti near Bueren
- Peter Sommer FDP Wynigen
- Ueli Spring BDP Lyss
- Christoph Stalder FDP Bern
- Daniel Steiner-Brütsch EVP Langenthal
- Béatrice Struchen SVP Epsach
- Béatrice Stucki SP Bern
- Margrit Stucki-Mäder SP Bern
- Peter Studer BDP Utzenstorf
- Ueli Studer SVP Niederscherli
- Ruedi Sutter FDP Grosshöchstetten
- Mathias Tromp BDP Bern
- Emil von Allmen SP Gimmelwald
- Dave from Kaenel FDP Villeret
- Flavia Wasserfallen SP Bern
- Dieter Widmer BDP Wanzwil
- Fritz Wyss SVP Wengi
- Käthi Wälchli SVP Obersteckholz
- Adrian Wüthrich SP Huttwil
- Hannes Zaugg-Graf SP Uetendorf
- Maxime Zuber PSA Moutier
- Katrin Zumstein FDP Bützberg
- Elisabeth Zäch (SP), Burgdorf