Brandenburg State Cup 2016/17
Brandenburg State Cup 2016/17 | |
---|---|
Cup winners | FC Energie Cottbus (7th title) |
Beginning | August 6, 2016 |
final | May 25, 2017 |
Final stadium | Friendship Stadium |
Teams | 65 |
Games | 64 |
Gates | 277 (ø 4.33 per game) |
spectator | 24,430 (ø 382 per game) |
Top scorer |
Benjamin Förster ( 8 goals ) FC Energie Cottbus |
yellow cards | 241 (ø 3.77 per game) |
Yellow and red cards | 11 (ø 0.17 per game) |
Red cards | 9 (ø 0.14 per game) |
← Brandenburg State Cup 2015/16 | |
↑ DFB Cup 2016/17 |
The AOK State Cup 2016/17 was the 27th edition of the Brandenburg State Cup for men in amateur football. The FC Energie Cottbus sat down on May 25, 2017 in the final against FSV 63 Luckenwalde with 2: 0 by and was, for the seventh time, national cup winners. With this victory, FC Energie Cottbus qualified for the DFB-Pokal 2017/18 .
Events
The games of this year's Brandenburg State Cup were played on the following dates:
Qualification: August 6, 2016
1st main round: 19-23 August 2016
2nd main round: September 3, 2016
Round of 16: October 8, 2016
Quarter-finals: November 12, 2016
Semi-finals: March 25, 2017
Final: May 25, 2017
Participating teams
All Brandenburg teams in the Regionalliga Nordost , Oberliga Nordost , Verbandsliga , Landesliga and the eight district cup winners qualified for the Brandenburg State Cup 2016/17 . Exceptions are second teams of higher class clubs.
The following teams took part in the Brandenburg State Cup this year (the league level in which the club plays is indicated in brackets) :
Regionalliga Nordost Brandenburg representative for the 2016/17 season |
Oberliga Nordost Brandenburg representative of the 2016/17 season |
Brandenburg League 16 representatives of the 2016/17 season |
Landesliga Staffel Nord 15 representatives of the 2016/17 season |
Landesliga Staffel Süd 14 representatives of the 2016/17 season |
FSV 63 Luckenwalde (RL) FC Energie Cottbus (RL) SV Babelsberg 03 (RL) |
1. FC Frankfurt (OL) SV Victoria Seelow (OL) FSV Optik Rathenow (OL) FC Strausberg (OL) SV Green-White Brieselang (OL) SV Altlüdersdorf (OL) |
VfB 1921 Krieschow (VL) Breesener SV Guben North (VL) SC Eintracht Miersdorf / Zeuthen (VL) RSV Waltersdorf 1909 (VL) FC Eisenhüttenstadt (VL) Werderaner FC Viktoria 1920 (VL) Ludwigsfelder FC (VL) FC Stahl Brandenburg (VL) TSG unit Bernau (VL) Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) SV Schwarz-Rot Neustadt (Dosse) (VL) TuS 1896 Sachsenhausen (VL) |
FSV Babelsberg 74 (LL) SG Michendorf (LL) RSV Eintracht 1949 (LL) Pritzwalker FHV 03 (LL) FSV Forst Borgsdorf (LL) FC Schwedt 02 (LL) FSV Bernau (LL) SC Blau-Weiß Energie Prenzlau (LL) FC 98 Hennigsdorf (LL) SC Oberhavel Velten (LL) SV 1920 Zehdenick (LL) SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (LL) FC Falkenthaler Füchse 1994 (LL) SSV unit Perleberg (LL) TSV Chemie Premnitz (LL) |
BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (LL) SG Phönix Wildau 95 (LL) FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) Storkower SC (LL) FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) 1. FC Guben (LL) SG Burg (LL) VfB Hohenleipisch 1912 (LL) SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) FSV Glückauf Brieske-Senftenberg (LL) Kolkwitzer SV 1896 (LL) SV Wacker 09 Cottbus Ströbitz (LL) FV Erkner 1920 (LL) |
District cup winners 8 district cup winners of the 2015/16 season |
||||
Dahme / Fläming SV Frankonia Wernsdorf (LK) |
Havelland FSV Eintracht Glindow (KOL) |
Lower Lusatia VfB Cottbus 97 (LK) |
Oberhavel / Barnim 1 TuS 1896 Sachsenhausen II (KOL) |
East Brandenburg SV Blau-Weiß Heinersdorf (KL) |
Prignitz / Ruppin |
South Brandenburg 2 SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) |
Uckermark 3 SC Blau-Weiß Energie Prenzlau (LL) |
||
League level in brackets: • 3L = 3rd league • RL = regional league • OL = upper league • VL = association league • LL = regional league • LK = regional class • KOL = regional upper league • KL = regional league |
Game mode
The Brandenburg State Cup 2016/17 was played in the knockout system . An attempt is first made to play a winner in 90 minutes. If it is then a tie, there will be a thirty-minute extension, as in other cup competitions. If there is still no winner after that, this will then be determined in the penalty shoot-out according to the known pattern.
qualification
date | Result | ||
---|---|---|---|
08/06/2016 | FSV Eintracht Glindow (KOL) | 1: 3 a.d. | BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (LL) |
1st main round
The winner of the qualifying round and the remaining 63 teams took part in the first main round. The draw took place on July 19, 2016, at 11.00 a.m. in the offices of the FLB.
date | Result | ||
---|---|---|---|
08/19/2016 | SV 1920 Zehdenick (LL) | 2: 5 | FV Preussen Eberswalde (VL) |
08/19/2016 | 1. FC Guben (LL) | 0: 3 | FC Eisenhüttenstadt (VL) |
08/19/2016 | FSV Babelsberg 74 (LL) | 0: 4 a.d. | SG Michendorf (LL) |
08/19/2016 | SV Frankonia Wernsdorf (LK) | 0: 2 | RSV Waltersdorf 1909 (VL) |
08/19/2016 | FK Hansa Wittstock 1919 (LK) | 1: 2 a.d. | Oranienburger FC Eintracht 1901 (VL) |
08/20/2016 | TSG Lübbenau 63 (KOL) | 1: 2 | Werderaner FC Viktoria 1920 (VL) |
08/20/2016 | FV Erkner 1920 (LL) | 0: 2 | SG Union Klosterfelde (VL) |
08/20/2016 | SV Blau-Weiß Heinersdorf (KL) | 1: 5 | SV Falkensee-Finkenkrug (VL) |
08/20/2016 | SSV unit Perleberg (LL) | 0: 2 a.d. | SV Germania 90 Schöneiche (OL) |
08/20/2016 | FC Falkenthaler Füchse 1994 (LL) | 0: 5 | SV Altlüdersdorf (OL) |
08/20/2016 | SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (LL) | 1: 4 | SV Green-White Brieselang (OL) |
08/20/2016 | SC Oberhavel Velten (LL) | 0: 2 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) |
08/20/2016 | FC 98 Hennigsdorf (LL) | 1: 4 | FC Strausberg (OL) |
08/20/2016 | BSC Fortuna Glienicke (KOL) | 0: 7 | FSV Optik Rathenow (OL) |
08/20/2016 | TSV Chemie Premnitz (LL) | 1: 3 a.d. | FSV Union Fürstenwalde (RL) |
08/20/2016 | Schönower SV (LK) | 2: 3 | SV Schwarz-Rot Neustadt (Dosse) (VL) |
08/20/2016 | FC Schwedt 02 (LL) | 0: 6 | FSV Bernau (LL) |
08/20/2016 | FSV Forst Borgsdorf (LL) | 1: 3 | TSG unit Bernau (VL) |
08/20/2016 | Pritzwalker FHV 03 (LL) | 2: 4 | SV Victoria Seelow (OL) |
08/20/2016 | VfB Cottbus 97 (LK) | 1: 2 | RSV Eintracht 1949 (LL) |
08/20/2016 | Wacker 09 Cottbus-Ströbitz (LL) | 1: 2 | FC Stahl Brandenburg (VL) |
08/20/2016 | FSV Glückauf Brieske / Senftenberg (LL) | 5-0 | 1. FC Frankfurt (OL) |
08/20/2016 | SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) | 2-0 | Ludwigsfelder FC (VL) |
08/20/2016 | SG Burg (LL) | 0: 6 | VfB Hohenleipisch 1912 (LL) |
08/20/2016 | SV Green-White Lübben (LL) | 1: 2 | FC Energie Cottbus (RL) |
08/20/2016 | BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (LL) | 1: 3 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) |
08/20/2016 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) | 4: 1 | SC Eintracht Miersdorf / Zeuthen (VL) |
08/20/2016 | Storkower SC (LL) | 0: 9 | FSV 63 Luckenwalde (RL) |
08/20/2016 | FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) | 0: 0 n.v. (5: 4 in good condition) |
Breesener SV Guben North (VL) |
08/20/2016 | SG Phönix Wildau 95 (LL) | 1: 3 | VfB 1921 Krieschow (VL) |
08/21/2016 | SC Blau-Weiß Energie Prenzlau (LL) | 2-0 | Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) |
08/23/2016 | Kolkwitzer SV 1896 (LL) | 0: 4 | SV Babelsberg 03 (RL) |
2nd main round
The 32 winners of the first main round took part in the 2nd main round. The draw took place on August 22, 2016 at 4 p.m. in the Potsdam Service Center of the AOK Nordost.
date | Result | ||
---|---|---|---|
09/03/2016 | SV Schwarz-Rot Neustadt (Dosse) (VL) | 0: 2 | SV Babelsberg 03 (RL) |
09/03/2016 | RSV Eintracht 1949 (LL) | 5: 2 | Oranienburger FC Eintracht 1901 (VL) |
09/03/2016 | FSV Bernau (LL) | 1: 4 | FSV Optik Rathenow (VL) |
09/03/2016 | TSG unit Bernau (VL) | 4-0 | SV Falkensee-Finkenkrug (VL) |
09/03/2016 | SG Union Klosterfelde (VL) | 3: 5 | SV Germania 90 Schöneiche (OL) |
09/03/2016 | FV Preussen Eberswalde (VL) | 2: 6 | FSV 63 Luckenwalde (VL) |
09/03/2016 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) | 1: 0 a.d. | SV Green-White Brieselang (OL) |
09/03/2016 | SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) | 2-0 | SG Michendorf (LL) |
09/03/2016 | VfB Hohenleipisch 1912 (LL) | 2: 4 | SV Victoria Seelow (OL) |
09/03/2016 | RSV Waltersdorf 1909 (VL) | 1: 3 | FC Strausberg (OL) |
09/03/2016 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) | 5: 2 | FC Stahl Brandenburg (VL) |
09/03/2016 | FSV Glückauf Brieske / Senftenberg (LL) | 1-0 | Werderaner FC Viktoria 1920 (VL) |
09/04/2016 | SC Blau-Weiß Energie Prenzlau (LL) | 0: 5 | SV Altlüdersdorf (OL) |
09/04/2016 | FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) | 3: 2 | VfB 1921 Krieschow (VL) |
07.09.2016 | FC Energie Cottbus (RL) | 3-0 | FSV Union Fürstenwalde (RL) |
09/14/2016 | FC Eisenhüttenstadt (VL) | 1: 5 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) |
Round of 16
The 16 winners of the second main round took part in the round of 16. The draw took place on September 14, 2016, at 11 a.m., in the AOK Service Center in Frankfurt (Oder).
date | Result | ||
---|---|---|---|
07/10/2016 | SV Babelsberg 03 (RL) | 0: 0 n.v. (3: 5 in good condition) |
FSV 63 Luckenwalde (RL) |
10/08/2016 | RSV Eintracht 1949 (LL) | 1: 2 | FSV Glückauf Brieske / Senftenberg (LL) |
10/08/2016 | SV Victoria Seelow (OL) | 1:11 | FC Energie Cottbus (RL) |
10/08/2016 | TSG unit Bernau (VL) | 2: 4 a.d. | SV Altlüdersdorf (OL) |
10/08/2016 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) | 2-0 | SV Germania 90 Schöneiche (OL) |
10/08/2016 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) | 5: 2 | SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) |
10/08/2016 | FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) | 0: 1 | FC Strausberg (OL) |
10/08/2016 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) | 0: 1 | FSV Optik Rathenow (OL) |
Quarter finals
The eight winners of the last sixteen took part in the quarter-finals. The draw took place on October 17, 2016, at 11:00 a.m., in the AOK Nordost service center in Brandenburg an der Havel.
date | Result | ||
---|---|---|---|
11/12/2016 | FSV Glückauf Brieske / Senftenberg (LL) | 1: 2 | FSV Optik Rathenow (OL) |
11/12/2016 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) | 0: 3 | FC Energie Cottbus (RL) |
11/12/2016 | FC Strausberg (OL) | 4-0 | SV Altlüdersdorf (OL) |
11/12/2016 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) | 1: 6 | FSV 63 Luckenwalde (RL) |
Semifinals
The four winners of the quarter-finals took part in the semi-finals. The draw took place on November 26th, 2016, in the half-time break of the regional league game FC Energie Cottbus against FSV 63 Luckenwalde.
date | Result | ||
---|---|---|---|
03/25/2017 | FSV Optik Rathenow (OL) | 0: 1 | FC Energie Cottbus (RL) |
03/25/2017 | FC Strausberg (OL) | 1: 3 | FSV 63 Luckenwalde (RL) |
final
FC Energie Cottbus | FSV 63 Luckenwalde | |||||||
|
|
|||||||
Alexander Meyer - Marc Stein , Lasse Schlüter , Malte Karbstein - Fabio Viteritti (90th Lukas Müller), Marcelo Freitas (85th Björn Ziegenbein), Joshua Putze (77th Paul Gehrmann), Kevin Weidlich , Tim Kruse - Streli Mamba , Benjamin Förster Trainer: Claus-Dieter Wollitz |
Robert Petereit - Andrè Leimbach, Tobias Francisco, Denys Repetylo - Quentin Fouley, Tim Stober (54th Steve Müller ), Clemens Koplin, Aaron Bogdan, Sascha Guthke (75th Kiyan Soltanpour ), Felix Nachtigall (66th Jonas Schmidt) - José Raimundo Silva Magalhaes trainer: Ingo Nachtigall |
|||||||
1-0 Streli Mamba (2nd) 2-0 Fabio Viteritti (60th, penalty kick) |
||||||||
Lasse Schlueter, Quentin Fouley | Tobias Francisco | |||||||
Player of the match: Streli Mamba - FC Energie Cottbus |
Best goal scorers
The top scorers of the Brandenburg State Cup are listed below.
rank | player | club | Gates |
---|---|---|---|
1. | Benjamin Forster | FC Energie Cottbus | 8th |
2. | / Kiyan Soltanpour | FSV 63 Luckenwalde | 7th |
3. | Dragan Erkic | FSV Optik Rathenow | 6th |
Steven Frühauf | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt | 6th | |
Christian Wulff | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt | 6th | |
6th | Renè Görisch | Brandenburger SC Süd 05 | 5 |
Murat Turhan | FSV Optik Rathenow | 5 | |
Enrico Below | SV Victoria Seelow | 5 |
The national cup winner in the DFB-Pokal 2017/18
round | date | home | Result | Away |
---|---|---|---|---|
1st main round | 08/13/2017 | FC Energie Cottbus (RL) | 2: 2 n.v. (3: 4 in good condition ) |
VfB Stuttgart (1L) |
Individual evidence
- ↑ Cup draw by the FLB , July 19, 2016.