Brandenburg State Cup 2018/19
Brandenburg State Cup 2018/19 | |
---|---|
Cup winners | FC Energie Cottbus (9th title) |
Beginning | 15th August 2018 |
final | May 25, 2019 |
Final stadium | Stadium birdsong |
Teams | 64 |
Games | 63 (of which 63 played) |
Gates | 297 (ø 4.71 per game) |
spectator | 17,371 (ø 276 per game) |
Top scorer | Toni Hager ( 6 goals ) Ludwigsfelder FC |
yellow cards | 248 (ø 3.94 per game) |
Yellow and red cards | 9 (ø 0.14 per game) |
Red cards | 5 (ø 0.08 per game) |
← Brandenburg State Cup 2017/18 | |
↑ DFB Cup 2018/19 |
The AOK State Cup 2018/19 was the 29th edition of the Brandenburg State Cup for men in amateur football. The FC Energie Cottbus sat down on May 25, 2019 in the final against FSV Optik Rathenow with 1: 0 by and was, for the ninth time, national cup winners. With this victory, FC Energie Cottbus qualified for the 2019/20 DFB Cup .
The final took place in Rathenow in the Vogelgesang stadium.
Events
The games of the Brandenburg State Cup were played on the following dates:
1st main round: August 15-19, 2018
2nd main round: September 7-11, 2018
Round of 16: October 12-14, 2018
Quarter-finals: November 17, 2018
Semi-finals: April 2, 2019 | April 17, 2019
Final: May 25, 2019
Participating teams
For the Brandenburg State Cup 2018/19 , all Brandenburg teams of the 3rd football league , Regionalliga Nordost , Oberliga Nordost , Verbandsliga , Landesliga , as well as the eight district cup winners qualified . Exceptions are second teams of higher class clubs.
The following teams took part in the Brandenburg State Cup this year (the league level in which the club plays is indicated in brackets) :
3rd football league Brandenburg representatives of the 2018/19 season |
Regionalliga Nordost Brandenburg representative of the 2018/19 season |
Oberliga Nordost Brandenburg representatives of the 2018/19 season |
Brandenburg League 16 representatives of the 2018/19 season |
Landesliga Staffel Nord 15 representatives of the 2018/19 season |
Landesliga Staffel Süd 15 representatives of the 2018/19 season |
FC Energie Cottbus (3L) |
FSV Optik Rathenow (RL) SV Babelsberg 03 (RL) |
FSV 63 Luckenwalde (OL) VfB 1921 Krieschow (OL) FC Strausberg (OL) SV Altlüdersdorf (OL) Ludwigsfelder FC (OL) |
SV Victoria Seelow (VL) FC Eisenhüttenstadt (VL) 1. FC Frankfurt (VL) SV Green-White Brieselang (VL) Werderaner FC Viktoria 1920 (VL) TSG unit Bernau (VL) Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) FSV Bernau (VL) TuS 1896 Sachsenhausen (VL) Oranienburger FC Eintracht 1901 (VL) BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (VL) SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (VL) |
Angermünder FC (LL) SV 1908 Grün-Weiss Ahrensfelde (LL) Fortuna Babelsberg (LL) FC Stahl Brandenburg (LL) FSV Babelsberg 74 (LL) SV Schwarz-Rot Neustadt (Dosse) (LL) RSV Eintracht 1949 (LL) Pritzwalker FHV 03 (LL) FC Schwedt 02 (LL) FC 98 Hennigsdorf (LL) SC Oberhavel Velten (LL) SV 1920 Zehdenick (LL) SSV unit Perleberg (LL) TSV Chemie Premnitz (LL) |
SC Eintracht Miersdorf / Zeuthen (LL) TSV 1878 Schlieben (LL) SG Großziethen (LL) SV Germania 90 Schöneiche (LL) SV Frankonia Wernsdorf (LL) SG Phönix Wildau 95 (LL) Breesener SV Guben Nord (LL) FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) 1. FC Guben (LL) VfB Hohenleipisch 1912 (LL) SpVgg Blue-White 90 Vetschau (LL) FSV Glückauf Brieske-Senftenberg (LL) SV Wacker 09 Cottbus Ströbitz (LL) FV Erkner 1920 (LL) |
District cup winners 8 district cup winners of the 2017/18 season |
|||||
Dahme / Fläming
VfB Trebbin (LK) |
Havelland 1
Fortuna Babelsberg (LL) |
Lower Lusatia
SV Döbern (LK) |
Oberhavel / Barnim 2
SV 1908 Grün-Weiss Ahrensfelde (LL) |
East Brandenburg
SG Grün-Weiß Rehfelde (LK) |
Prignitz / Ruppin
SV Union Neuruppin (LK) |
South Brandenburg
VfB Herzberg 68 (LK) |
Uckermark
Schönower SV (LK) |
||||
League level in brackets: • 3L = 3rd league • RL = regional league • OL = upper league • VL = association league • LL = regional league • LK = regional class • KOL = regional upper league • KL = regional league
1Since the cup winner, Fortuna Babelsberg, played in the regional league and was therefore automatically seeded, the defeated finalist, FSV Eintracht Glindow (LK) qualified
2Since the cup winner, SV 1908 Grün-Weiss Ahrensfelde, played in the state league and was therefore automatically seeded, the defeated finalist, BSC Fortuna Glienicke (LK) , qualified
|
Game mode
The Brandenburg State Cup 2018/19 will be played in the knockout system . An attempt is first made to play a winner in 90 minutes. If it is then a tie, there will be a thirty-minute extension, as in other cup competitions.
If there is still no winner after that, this will then be determined in the penalty shoot-out according to the known pattern.
1st main round
The 64 qualified teams took part in the first main round. The draw took place on July 18th at 11:00 a.m. in the association's office in Cottbus.
date | Result | ||
---|---|---|---|
08/15/2018 | BSC Fortuna Glienicke (LK) | 0: 1 | FC Energie Cottbus (3L) |
08/17/2018 | FC 98 Hennigsdorf (LL) | 0: 2 | Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) |
08/17/2018 | SV Frankonia Wernsdorf (LL) | 3-0 | TSG unit Bernau (VL) |
08/18/2018 | Angermünder FC (LL) | 3: 2 | FC Strausberg (OL) |
08/18/2018 | SG Grün-Weiß Rehfelde (LK) | 2: 2 n.v. (5: 4 p.e.) |
Oranienburger FC Eintracht 1901 (VL) |
08/18/2018 | SV Germania 90 Schöneiche (LL) | 0: 2 | SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (VL) |
08/18/2018 | Fortuna Babelsberg (LL) | 3: 3 n.V. (6: 7 p.e.) |
SV Altlüdersdorf (OL) |
08/18/2018 | VfB Trebbin (LK) | 3: 5 a.d. | FV Preussen Eberswalde (VL) |
08/18/2018 | SV Zehdenick 1920 (LL) | 0: 2 | RSV Eintracht 1949 (LL) |
08/18/2018 | VfB Hohenleipisch 1912 (LL) | 3: 1 | SV Falkensee-Finkenkrug (VL) |
08/18/2018 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) | 3: 1 | Breesener SV Guben Nord (LL) |
08/18/2018 | TSV 1878 Schlieben (LL) | 1-0 | FC Stahl Brandenburg (LL) |
08/18/2018 | Pritzwalker FHV 03 (LL) | 1: 8 | SV Babelsberg 03 (LL) |
08/18/2018 | TSV Chemie Premnitz (LL) | 3: 1 | Werderaner FC Viktoria 1920 (VL) |
08/18/2018 | SV Schwarz-Rot Neustadt (Dosse) (LL) | 0: 3 | 1. FC Frankfurt (VL) |
08/18/2018 | SV Döbern (LK) | 0: 2 | FSV Bernau (VL) |
08/18/2018 | SV 1908 Green-White Ahrensfelde (LL) | 1: 5 | SV Victoria Seelow (OL) |
08/18/2018 | FK Hansa Wittstock 1919 (LL) | 1-0 | FC Eisenhüttenstadt (VL) |
08/18/2018 | Schönower SV (LK) | 0: 4 | FC Schwedt 02 (LL) |
08/18/2018 | SV Union Neuruppin (LK) | 0: 1 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) |
08/18/2018 | SG Großziethen (LL) | 0: 2 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) |
08/18/2018 | SG Phönix Wildau 95 (LL) | 0: 4 | FSV Union Fürstenwalde (RL) |
08/18/2018 | FV Eintracht Glindow (LK) | 0: 2 | BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (VL) |
08/18/2018 | SSV unit Perleberg (LL) | 3-0 | SV Green-White Lübben (VL) |
08/18/2018 | VfB Herzberg 68 (LK) | 0: 2 | SV Wacker 09 Cottbus-Ströbitz (LL) |
08/18/2018 | FSV Glückauf Brieske-Senftenberg (LL) | 1-0 | SG Union Klosterfelde (VL) |
08/18/2018 | FSV Babelsberg 74 (LL) | 1: 3 | FSV Optik Rathenow (RL) |
08/18/2018 | 1. FC Guben (LL) | 1: 3 | SC Eintracht Miersdorf / Zeuthen (LL) |
08/18/2018 | FV Erkner 1920 (LL) | 0: 3 | VfB 1921 Krieschow (OL) |
08/18/2018 | SpVgg. Blue-White 90 Vetschau (LL) | 0: 9 | Ludwigsfelder FC (OL) |
08/19/2018 | FV Blue-White 90 Briesen / Mark (LL) | 0: 1 | FSV 63 Luckenwalde (OL) |
08/19/2018 | SC Oberhavel Velten (LL) | 3: 3 n.V. (5: 6 p.e.) |
SV Green-White Brieselang (VL) |
2nd main round
The 32 winners of the first main round took part in the 2nd main round. The draw took place on August 22nd at 11:00 a.m. in the association's office in Cottbus.
date | Result | ||
---|---|---|---|
07.09.2018 | SG Grün-Weiß Rehfelde (LK) | 0: 3 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) |
07.09.2018 | Angermünder FC (LL) | 0: 3 | FC Energie Cottbus (3L) |
07.09.2018 | SV Altlüdersdorf (OL) | 1: 3 | FSV Optik Rathenow (RL) |
09/08/2018 | TSV 1878 Schlieben (LL) | 2: 3 | SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (VL) |
09/08/2018 | SV Wacker 09 Cottbus-Ströbitz (LL) | 2: 1 | FV Preussen Eberswalde (VL) |
09/08/2018 | TSV Chemie Premnitz (LL) | 2: 4 | SV Frankonia Wernsdorf (LL) |
09/08/2018 | BSC Prussia 07 Blankenfelde-Mahlow (VL) | 1: 4 | FSV 63 Luckenwalde (OL) |
09/08/2018 | FSV Glückauf Brieske-Senftenberg (LL) | 0: 6 | VfB 1921 Krieschow (OL) |
09/08/2018 | RSV Eintracht 1949 (LL) | 6-0 | FC Schwedt 02 (LL) |
09/08/2018 | SSV unit Perleberg (LL) | 3: 1 | FSV Dynamo Eisenhüttenstadt (LL) |
09/08/2018 | SV Babelsberg 03 (RL) | 2: 3 | FSV Union Fürstenwalde (RL) |
09/08/2018 | VfB Hohenleipisch 1912 (LL) | 0: 5 | SV Green-White Brieselang (VL) |
09/08/2018 | 1. FC Frankfurt (VL) | 2: 2 n.V. (4: 5 in good.) |
Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) |
09/08/2018 | SC Eintracht Miersdorf / Zeuthen (LL) | 1: 4 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) |
09/08/2018 | FK Hansa Wittstock 1919 (LL) | 0: 4 | Ludwigsfelder FC (OL) |
09/11/2018 | SV Victoria Seelow (VL) | 0: 0 n.v. (4: 5 in good condition) |
FSV Bernau (VL) |
Round of 16
The 16 winners of the second main round took part in the round of 16. The draw took place on September 17th at 11:00 a.m. in the association's office in Cottbus.
date | Result | ||
---|---|---|---|
October 12, 2018 | SV Frankonia Wernsdorf (LL) | 1: 1 n.V. (5: 6 p. |
Ludwigsfelder FC (OL) |
October 13, 2018 | SV Blau-Weiß Petershagen-Eggersdorf (VL) | 0: 4 | FSV Optik Rathenow (RL) |
October 13, 2018 | SSV unit Perleberg (LL) | 1: 3 | VfB 1921 Krieschow (OL) |
October 13, 2018 | SV Wacker 09 Cottbus Ströbitz (LL) | 1: 0 a.d. | Märkischer SV 1919 Neuruppin (VL) |
October 13, 2018 | TuS 1896 Sachsenhausen (VL) | 1: 3 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) |
October 13, 2018 | FSV Bernau (VL) | 1: 3 | FSV 63 Luckenwalde (OL) |
October 13, 2018 | RSV Eintracht 1949 (LL) | 2: 3 | SV Green-White Brieselang (VL) |
14.10.2018 | FSV Union Fürstenwalde (RL) | 0: 1 | FC Energie Cottbus (3L) |
Quarter finals
The 8 winners from the round of 16 took part in the quarter-finals. The draw took place on October 26th at 11:00 a.m. in the AOK-Nordost service center in Potsdam.
date | Result | ||
---|---|---|---|
11/17/2018 | Brandenburger SC Süd 05 (OL) | 1: 3 | FC Energie Cottbus (3L) |
11/17/2018 | Ludwigsfelder FC (OL) | 3: 6 a.d. | FSV 63 Luckenwalde (OL) |
11/17/2018 | SV Wacker 09 Cottbus Ströbitz (LL) | . 1: 1 n V (0: 3 i. E.) |
SV Green-White Brieselang (VL) |
11/17/2018 | VfB 1921 Krieschow (OL) | 1: 2 | FSV Optik Rathenow (RL) |
Semifinals
The four winners from the quarter-finals took part in the semi-finals. The draw took place on November 28th at 11:00 a.m. in the service center of AOK Nordost in Potsdam.
date | Result | ||
---|---|---|---|
04/02/2019 | SV Green-White Brieselang (VL) | 0: 5 | FC Energie Cottbus (3L) |
April 17, 2019 | FSV 63 Luckenwalde (OL) | 0: 2 | FSV Optik Rathenow (RL) |
final
FSV Optik Rathenow | FC Energie Cottbus | |||||||
|
|
|||||||
Luis Maria Zwick - Aleksandar Bilbija, Kevin Adewumi (90th Robin Techie-Menson), Benjamin Wilcke, Emre Turan - Top Cüneyt Eral (80th Oguzhan Matu), Marc Langner, Jerome Leroy , Süleyman Kapan, Leon Hellwig - Caner Özcin (85th) . Oscar Ortiz) Trainer: Ingo Kahlisch
|
Avdo Spahić - José Matuwila , Lars Bender (68th Luke Hemmerich ), Lasse Schlüter - Kevin Weidlich , Daniel Bohl , Jürgen Gjasula , Leon Schneider , Fabio Viteritti (80th Felix Geisler ) - Streli Mamba , Dimitar Rangelov (88th Tim Kruse ) Trainer: Claus-Dieter Wollitz |
|||||||
0: 1 Streli Mamba (54th) | ||||||||
Kevin Adewumi, Leon Hellwig | Lasse Schlueter, Kevin Weidlich, Daniel Bohl, Streli Mamba | |||||||
Player of the match: Avdo Spahić - FC Energie Cottbus |
Best goal scorers
The top goal scorers of the Brandenburg State Cup are listed below.
rank | player | club | Gates |
---|---|---|---|
1. | Toni Hager | Ludwigsfelder FC | 6th |
2. | / Ahmet Sagat | SV Babelsberg 03 | 4th |
Christopher Grudge | TuS 1896 Sachsenhausen | ||
Maurice Malak | SV Green-White Brieselang | ||
Dragan Erkic | SV Green-White Brieselang | ||
Christopher Lemke | Ludwigsfelder FC | ||
Daniel Becker | FSV 63 Luckenwalde |
The national cup winner in the DFB-Pokal 2019/20
round | date | home | Result | Away |
---|---|---|---|---|
1st main round | 08/12/2019 | FC Energie Cottbus (RL) | 1: 3 | FC Bayern Munich (1L) |