Czech Football Cup 2014/15
Czech Football Cup 2014/15 | |
---|---|
Cup winners | FC Slovan Liberec |
Beginning | 19th July 2014 |
final | May 27, 2015 |
Final stadium | Městský stadion Mladá Boleslav |
Teams | 130 |
Games | 143 (of which 143 played) |
Gates | 448 (ø 3.13 per game) |
spectator | 117,053 (ø 819 per game) |
← Czech Football Cup 2013/14 | |
Krajský pohár ↓
|
The Czech Football Cup 2014/15 (Czech: Pohár FAČR 2014/15 ) is the 22nd edition of the men's football cup competition of the Football Association of the Czech Republic . The final will take place on May 26, 2015 in a stadium to be determined by the football association.
The cup winner takes part in the third qualifying round for the 2015/16 UEFA Europa League . If the cup winner has already qualified for the Champions League or its qualifying round via the league , according to the new UEFA regulations, the loser of the final is no longer qualified for the Europa League as in previous years . Instead, the fifth in the league's final table moves up.
Mode and appointments
The competition starts in July with the preliminary round. For the preliminary round, the teams qualify via the respective district cup competitions. The 26 winners of the preliminary round qualify for the first main round. In addition to the 16 second division teams from the previous season, the 26 winners of the preliminary round will be joined by a further 46 teams that have qualified through the district cup competitions. In the second main round, 12 first division teams are added, in the third main round the four best-placed first division teams of the past season. The round of 16, the quarter-finals and the semi-finals are played in home and return legs. The final will take place in May in a stadium fixed at short notice by the football association.
round | date | Games | societies | New entrants |
---|---|---|---|---|
Preliminary round | 20th July 2014 | 26th | 130 → 88 | 52 |
1st main round | July 26, 2014 | 44 | 88 → 44 | 62 |
2nd main round | August 13, 2014 | 32 | 56 → 28 | 12 |
3rd main round | September 6, 2014 | 16 | 32 → 16 | 4th |
Round of 16 | First legs on September 28, 2014, second legs on October 8, 2014 | 16 | 16 → 8 | no |
Quarter finals | First legs on April 1, 2015, second legs on April 15, 2015 | 8th | 8 → 4 | no |
Semifinals | First legs on April 29, 2015, second legs on May 13, 2015 | 4th | 4 → 2 | no |
final | May 26, 2015 | 1 | 2 → 1 | no |
Preliminary round
Participating teams
52 teams are athletically qualified for the preliminary round:
Preliminary round participants | ||
|
|
|
League level in brackets: III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor • VI = I. A třída |
Matches of the preliminary round
date | Home team | Visiting team | Result | |
---|---|---|---|---|
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FC Háje Jižní Město (V) | - | TJ Jíloviště (V) | 0: 2 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Dražice (V) | - | FK Slavoj Český Krumlov (IV) | 3-0 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FK Nejdek (V) | - | FK Hvězda Cheb (IV) | 1: 4 |
07/19/2014, 5:00 p.m. | TJ Spartak Chrastava (V) | - | SK Stap-Tratec Vilémov (V) | 4: 1 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Sokol Nové Strašecí (IV) | - | FK Hořovicko (IV) | 1: 2 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FK Neratovice-Byškovice (IV) | - | FC Zličín (IV) | 1: 0 1 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Krupka (IV) | - | ASK Lovosice (IV) | 2: 2, 3: 2 i. E. |
July 20, 2014, 4:00 p.m. | Slavoj Koloveč (V) | - | TJ Sušice (IV) | 1: 3 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FK Náchod (IV) | - | FK Pěnčín-Turnov (IV) | 1: 4 |
07/19/2014, 5:00 p.m. | FK Litoměřice (IV) | - | FC Nový Bor (IV) | 2-0 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | SK Klatovy 1898 (IV) | - | Rokycany FC (IV) | 2: 1 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FK Slavoj Žatec (IV) | - | 1. FC Karlovy Vary (IV) | 2: 3 2 |
07/19/2014, 5:00 p.m. | SK Úvaly (IV) | - | FK Dobrovice (IV) | 1: 3 3 |
07/19/2014, 10:15 am | SK Aritma Prague (IV) | - | TJ Baník Souš (IV) | 2: 2, 4: 3 i. E. 4 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | AFK LoKo Chomutov (IV) | - | SK Senco Doubravka (IV) | 1: 2 5 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | SK Týniště nad Orlicí (IV) | - | MFK Trutnov (IV) | 1: 3 |
07/19/2014, 5:00 p.m. | ČSK Uherský Brod (IV) | - | FC TVD Slavičín (IV) | 0: 1 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Sokol Tasovice (IV) | - | FSC Stará Říše (IV) | 2: 1 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | RSM Hodonín (IV) | - | FK Blansko (IV) | 1: 2 |
July 20, 2014, 5:25 pm | FK Kozlovice (IV) | - | 1. FC Viktorie Přerov (IV) | 1-0 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FK Mutěnice (IV) | - | MSK Břeclav (III) | 1: 2 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | Velké Karlovice + Karolinka (IV) | - | TJ Valašské Meziříčí (IV) | 2: 0 6 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Štítná nad Vláří (VI) | - | FC Elseremo Brumov (IV) | 1: 2 |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | FC Slovan Havlíčkův Brod (IV) | - | SK Líšeň (III) | 1: 1, 3: 4 i. E. |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | TJ Jiskra Rýmařov (IV) | - | FK Mohelnice (IV) | 2: 2, 5: 3 i. E. |
July 20, 2014, 5:00 p.m. | 1. BFK Frýdlant nad Ostravicí (V) | - | FK Nový Jičín (IV) | 1: 2 |
League level in brackets: III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor • VI = I. A třída
1st main round
The 16 second division teams of the current season as well as the 26 winning teams of the preliminary round are qualified for the first main round. A total of 88 teams take part in the first main round.
Participating teams
88 teams are athletically qualified for the 1st main round:
Fotbalová národní liga the 16 teams of the 2014/15 season |
Preliminary round winners the 26 preliminary round winners |
further participants 46 teams |
|
|
|
League level in brackets: III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor |
Encounters of the 1st main round
The first main round began on July 26th, 2014 and ended on July 29th, 2014. Baník Most, a professional team, was eliminated at this early stage. The second division lost to fourth division SK Klatovy on penalties.
date | Home team | Visiting team | Result | |
---|---|---|---|---|
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Jíloviště (V) | - | Meteor Prague (III) | 1: 1, 4: 2 i. E. |
07/27/2014, 3:00 p.m. | TJ Dražice (V) | - | TJ Štěchovice (III) | 1: 5 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Sokol Brozany (IV) | - | SK Benešov (III) | 2: 1 1 |
07/27/2014, 5:00 p.m. | MFK Trutnov (IV) | - | FK Kolin (II) | 0: 3 2 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Hvězda Cheb (IV) | - | FK Bohemians Prague (III) | 0: 3 |
07/27/2014, 5:00 p.m. | TJ Spartak Chrastava (V) | - | FK Varnsdorf (II) | 0: 8 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Hořovicko (IV) | - | FK Tachov (IV) | 0: 1 3 |
07/26/2014, 10:15 a.m. | FK Neratovice-Byškovice (IV) | - | Loko Vltavín (III) | 2-0 4 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Krupka (IV) | - | FC Chomutov (III) | 2: 2, 3: 4 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Sušice (IV) | - | TJ Jiskra Domažlice (III) | 1: 5 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Pěnčín-Turnov (IV) | - | FK Pardubice (II) | 1: 1, 3: 4 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Litoměřice (IV) | - | FK Ústí nad Labem (II) | 1: 4 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Klatovy 1898 (IV) | - | FK Baník Most (II) | 0: 0, 4: 2 i. E. |
07/26/2014, 10:30 a.m. | 1. FC Karlovy Vary (IV) | - | FK Baník Sokolov (II) | 0: 7 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Dobrovice (IV) | - | FK Králův Dvůr (III) | 3-0 |
07/26/2014, 10:15 a.m. | Aritma Prague (IV) | - | Admira Prague (III) | 1: 2 5 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Senco Doubravka (IV) | - | FC Graffin Vlašim (II) | 0: 9 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | Sparta Kutna Hora (IV) | - | FK Viktoria Žižkov (II) | 0: 7 |
July 29, 2014, 6:00 p.m. | SK Union 2013 (III) | - | FK Čáslav (III) | 2: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Vysoké Mýto (IV) | - | FK OEZ Letohrad (IV) | 2-0 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Česká Třebová (IV) | - | TJ Sokol Živanice (IV) | 0: 4 |
07/26/2014, 10:15 a.m. | SK Kladno (IV) | - | FC Písek (III) | 3: 4 |
07/26/2014, 10:15 a.m. | FK Slavoj Vyšehrad (III) | - | FC MAS Táborsko (II) | 1: 4 6 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Český Brod (IV) | - | SK Převýšov (III) | 0: 7 7 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Jiskra Ústí nad Orlicí (IV) | - | MFK Chrudim (III) | 0: 2 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | Sokol Jablonec nad Jizerou (IV) | - | SK Zápy (III) | 1-0 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC Olympia Hradec Králové (V) | - | TJ Dvůr Králové (IV) | 2: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC Velké Karlovice + Karolinka (IV) | - | SK Hanácká Slavia Kroměříž (III) | 0: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Hranice (IV) | - | FK Slavia Orlová Lutyně (III) | 1: 1, 4: 3 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | MSK Břeclav (III) | - | FC Velké Meziříčí (IV) | 2: 3 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Pelhřimov (IV) | - | HFK Třebíč (III) | 0: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC MSA Dolní Benešov (IV) | - | SK Uničov (III) | 1: 1, 2: 3 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Jiskra Rýmařov (IV) | - | SK Sulko Zábřeh (III) | 1: 1, 4: 5 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Blansko (IV) | - | 1. HFK Olomouc (III) | 0: 0, 4: 3 i. E. |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC Žďas Žďár nad Sázavou (IV) | - | FC Slovan Rosice (IV) | 1: 3 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Lokomotiva Petrovice (IV) | - | FC Hlučín (III) | 0: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | MFK Vyškov (III) | - | SK Prostějov (III) | 1: 2 8 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Nový Jičín (IV) | - | SFC Opava (II) | 0: 1 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FK Kozlovice (IV) | - | MFK OKD Karviná (II) | 0: 2 |
07/26/2014, 10:15 a.m. | MFK Havířov (IV) | - | FK Fotbal Třinec (II) | 1: 2 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | TJ Sokol Tasovice (IV) | - | FC Fastav Zlín (II) | 1: 3 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC Elseremo Brumov (IV) | - | MFK Frýdek-Místek (II) | 0: 3 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | SK Líšeň (III) | - | 1. SC Znojmo (II) | 1: 3 |
07/26/2014, 5:00 p.m. | FC TVD Slavičín (IV) | - | SK Sigma Olomouc (II) | 0: 6 |
League level in brackets: II = FNL • III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor
2nd main round
For the 2nd main round, 12 top division teams (places 5 to 16, status: before the start of the season) of the current season and the 44 winning teams of the 1st main round are qualified. A total of 56 teams took part in the 2nd main round. It took place from August 12th to September 2nd, 2014.
Participating teams
56 teams are athletically qualified for the 2nd main round:
Synot League 12 first division clubs |
Winner of the 1st main round 44 teams |
Winner of the 1st main round 44 teams (cont.) |
|
|
|
League level in brackets: II = FNL • III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor |
Encounters of the 2nd main round
In this round, the first division clubs Dukla Prague and Vysočina Jihlava and the second division Baník Sokolov, FK Varnsdorf and FK Kolín were eliminated, the latter, however, against the first division Bohemians in 1905.
date | Home team | Visiting team | Result | |
---|---|---|---|---|
08/13/2014, 5:00 p.m. | TJ Jíloviště (V) | - | TJ Štěchovice (III) | 1: 2 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | FC Olympia Hradec Králové (V) | - | FC Hradec Králové (I) | 0: 6 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | Admira Prague (III) | - | FK Baník Sokolov (II) | 0: 0, 15:14 i. E. |
August 12, 2014, 5:00 p.m. | FK Neratovice-Byškovice (IV) | - | FK Teplice (I) | 0: 2 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | TJ Sokol Živanice (IV) | - | SK Vysoké Mýto (IV) | 4-0 |
August 12, 2014, 5:00 p.m. | FC Hlučín (III) | - | FC Baník Ostrava (I) | 1: 2 |
August 12, 2014, 5:00 p.m. | FK Blansko (IV) | - | MFK Frýdek-Místek (II) | 1: 4 |
August 12, 2014, 5:00 p.m. | FC Písek (III) | - | 1. FK Příbram (I) | 0: 2 |
08/20/2014, 5:00 p.m. | FK Tachov (IV) | - | FC MAS Táborsko (II) | 1: 3 |
08/20/2014, 5:00 p.m. | TJ Jiskra Domažlice (III) | - | FK Dukla Prague (I) | 3: 1 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | FK Bohemians Prague (III) | - | FK Varnsdorf (II) | 2-0 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | MFK Chrudim (III) | - | SK Slavia Prague (I) | 1: 3 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | Sokol Jablonec nad Jizerou (IV) | - | FC Graffin Vlašim (II) | 2: 4 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Převýšov (III) | - | FK Pardubice (II) | 0: 1 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Klatovy 1898 (IV) | - | FK Dobrovice (IV) | 0: 5 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Union 2013 (III) | - | FK Ústí nad Labem (II) | 0: 2 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | FK Kolin (II) | - | Bohemians 1905 Prague (I) | 0: 3 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | FC Slovan Rosice (IV) | - | 1. SC Znojmo (II) | 1: 3 |
August 19, 2014, 5:00 p.m. | FK Viktoria Žižkov (II) | - | FC Vysočina Jihlava (I) | 2: 1 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Hanácká Slavia Kroměříž (III) | - | FC Fastav Zlín (II) | 1: 1, 5: 6 i. E. |
08/13/2014, 5:00 p.m. | HFK Třebíč (III) | - | FC Zbrojovka Brno (I) | 0: 4 |
02.09.2014, 5:00 p.m. | FC Velké Meziříčí (IV) | - | SK Sigma Olomouc (II) | 0: 3 |
August 12, 2014, 4:30 p.m. | SK Prostějov (III) | - | 1. FC Slovácko (I) | 1: 4 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Uničov (III) | - | FK Fotbal Třinec (II) | 0: 3 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | FC Chomutov (III) | - | FK Baumit Jablonec (I) | 0: 5 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Sulko Zábřeh (III) | - | MFK OKD Karviná (II) | 0: 2 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Sokol Brozany (IV) | - | Dynamo České Budějovice (I) | 2: 6 1 |
08/13/2014, 5:00 p.m. | SK Hranice (IV) | - | SFC Opava (II) | 1: 1, 4: 5 i. E. |
League level in brackets: I = Synot League • II = FNL • III = ČFL or MSFL • IV = Divize • V = Krajský přebor
3rd main round
Four first division teams (places 1 to 4) of the current season as well as the 28 winning teams of the second main round are qualified for the 3rd main round.
Participating teams
32 teams are athletically qualified for the 3rd main round.
Synot League four first division clubs |
Winner of the 2nd main round 28 teams |
Winner of the 2nd main round 28 teams (cont.) |
|
|
|
League level in brackets: I = Synot League • II = FNL • III = ČFL or MSFL • IV = Divize |
3rd main round matches
date | Home team | Visiting team | Result | |
---|---|---|---|---|
07.09.2014, 5:00 p.m. | TJ Sokol Živanice (IV) | - | AC Sparta Prague (I) | 1: 3 |
09.09.2014, 5:00 p.m. | Admira Prague (III) | - | FC Hradec Králové (I) | 1: 1, 3: 4 i. E. |
09/06/2014, 10:15 a.m. | FK Bohemians Prague (III) | - | FK Teplice (I) | 0: 3 |
09/10/2014, 5:00 p.m. | TJ Jiskra Domažlice (III) | - | FK Pardubice (II) | 1-0 |
05.09.2014, 5:00 p.m. | FC Graffin Vlašim (II) | - | 1. FK Příbram (I) | 0: 1 |
03.09.2014, 5:00 p.m. | FK Viktoria Žižkov (II) | - | SK Slavia Prague (I) | 2: 1 |
06.09.2014, 5:00 p.m. | FK Dobrovice (IV) | - | FK Baumit Jablonec (I) | 1: 2 |
03.09.2014, 5:00 p.m. | TJ Štěchovice (III) | - | FK Mladá Boleslav (I) | 0: 1 |
05.09.2014, 4:00 p.m. | FK Ústí nad Labem (II) | - | FC Slovan Liberec (I) | 0: 3 |
06.09.2014, 5:00 p.m. | Bohemians 1905 Prague (I) | - | SK Dynamo České Budějovice (I) | 2-0 |
07.09.2014, 5:00 p.m. | MFK Frýdek-Místek (II) | - | FC Baník Ostrava (I) | 1: 2 |
08.10.2014, 4:00 p.m. | 1. SC Znojmo (II) | - | FC Zbrojovka Brno (I) | 1-0 |
06.09.2014, 5:00 p.m. | FC Fastav Zlín (II) | - | 1. FC Slovácko (I) | 0: 4 |
06.09.2014, 5:00 p.m. | SK Sigma Olomouc (II) | - | FK Fotbal Třinec (II) | 0: 1 |
05.09.2014, 6 p.m. | SFC Opava (II) | - | MFK OKD Karviná (II) | 1-0 |
09/24/2014, 4:30 p.m. | FC MAS Táborsko (II) | - | FC Viktoria Plzen (I) | 0: 3 |
League level in brackets: I = Synot League • II = FNL • III = ČFL or MSFL • IV = Divize
Round of 16
The round of 16 takes place in two legs. The first legs are scheduled for September 28, 2014, the second legs for October 8, 2014.
Team 1 | total | Team 2 | Date first leg | First leg | Date second leg | Return leg |
---|---|---|---|---|---|---|
1. FK Příbram | 2: 4 | AC Sparta Prague | 11/18/2014, 6:00 p.m. | 1: 1 | 04.12.2014, 1.30 p.m. 1 | 1: 3 |
TJ Jiskra Domažlice | 2: 5 | FK Teplice | 09/30/2014, 4:30 p.m. | 0: 4 | 14.10.2014, 5:30 p.m. | 2: 1 |
FK Viktoria Žižkov | 1: 6 | FK Mladá Boleslav | 23.09.2014, 4:30 p.m. | 1: 1 | 08.10.2014, 4:00 p.m. | 0: 5 |
FC Slovan Liberec | 8: 1 | 1. SC Znojmo | October 28, 2014, 4:00 p.m. | 6-0 | 05.11.2014, 2 p.m. | 2: 1 |
FK Baumit Jablonec | 4-0 | Bohemians 1905 Prague | 23.09.2014, 5:00 p.m. | 2-0 | 09.10.2014, 6 p.m. | 2-0 |
FC Baník Ostrava | 2: 2, 3: 4 i. E. | 1. FC Slovácko | 08.10.2014, 5:00 p.m. | 1: 1 | October 29, 2014, 5:00 p.m. | 1: 1, 3: 4 i. E. |
FK Fotbal Třinec | 2-0 | SFC Opava | 09/24/2014, 4:30 p.m. | 2-0 | 08.10.2014, 6:00 p.m. | 0-0 |
FC Hradec Králové | 1: 2 | Viktoria Plzen | 04/11/2014, 5:00 p.m. | 1: 2 | November 19, 2014, 5:00 p.m. | 0-0 |
Quarter finals
The quarter-finals take place in two legs. The first legs took place between March 17, 2015 and April 8, 2015, the second legs on April 14 and 15, 2015. The pairings of the quarter-finals were drawn.
Team 1 | total | Team 2 | Date first leg | First leg | Date second leg | Return leg |
---|---|---|---|---|---|---|
AC Sparta Prague | 2: 3 | FK Baumit Jablonec | March 17, 2015, 6 p.m. | 2: 1 | April 14, 2015, 5:30 p.m. | 0: 2 |
FK Teplice | 3: 3 (4: 3 in good condition) |
Viktoria Plzen | April 8th, 2015, 6:00 p.m. | 2: 1 | April 15, 2015, 6 p.m. | 1: 2 |
FK Fotbal Třinec | a ) | 3: 3 (FC Slovan Liberec | April 1st, 2015, 3:30 p.m. | 3: 1 | April 14, 2015, 5:30 p.m. | 0: 2 |
1. FC Slovácko | 5: 7 | FK Mladá Boleslav | April 1st, 2015, 4:00 p.m. 1 | 2: 2 | April 14, 2015, 5:00 p.m. | 3: 5 |
Semifinals
The semi-finals take place in home and return legs. The first legs are scheduled for April 28 and 29, 2015, the second legs for May 13, 2015. The pairings of the semi-finals were drawn.
Team 1 | total | Team 2 | Date first leg | First leg | Date second leg | Return leg |
---|---|---|---|---|---|---|
FK Mladá Boleslav | 1: 3 | FK Baumit Jablonec | April 29, 2015, 7:10 p.m. | 1: 2 | May 13, 2015, 5:00 p.m. | 0: 1 |
FC Slovan Liberec | 4: 3 | FK Teplice | April 28, 2015, 7:10 pm | 3-0 | May 13, 2015, 5:00 p.m. | 1: 3 |
final
The final took place on May 27, 2015 at 6:00 p.m. in the Mladá Boleslav Municipal Stadium . The FC Slovan Liberec won the final against FK Baumit Jablonec on penalties 3: 1 after 90 minutes 1: had stood first According to the regulations, extra time was not played.
pairing | FK Baumit Jablonec - FC Slovan Liberec |
Result | 1: 1, 1: 3 i. E. |
date | May 27, 2015 |
Stadion | Městský stadion , Mladá Boleslav |
spectator | 4,300 |
referee | Zbyněk Proske ( Opava ) |
Gates |
1: 0 Martin Doležal (38.) 1: 1 Marek Bakoš (86.) Penalties: 0: 1 David Pavelka 0: 1 Filip Novák 0: 1 Martin Frýdek 1: 1 Ján Greguš 1: 2 Michal Breznaník 1: 2 Martin Doležal 1: 3 Josef Šural 1: 3 Daniel Rossi Silva |
FK Baumit Jablonec |
Michal Špit - Lukáš Masopust , Luděk Pernica , Vít Beneš , Filip Novák - Ján Greguš , Tomáš Hübschman , Jan Kopic , Martin Pospíšil (81st Daniel Rossi Silva ), Ruslan Mingazov (60th Nermin Crnkić ) - Martin Doležal Trainer: Jaroslav Šilhavý |
FC Slovan Liberec |
Lukáš Hroššo - Martin Sus , Miloš Karišik (85th Jiří Pimpara ), Lukáš Pokorný , Jan Mudra - Soune Daniel Soungole (78th Marek Bakoš ), Dzon Delarge (82nd Michal Breznaník ), David Pavelka , Martin Frýdek , Josef Šural - Kevin Luckassen Coach: David Vavruška |
yellow cards | Beneš (64th) - Luckassen (65th), Šural (84th), Sus (90th) |