All England Super Series 2017
The All England Super Series 2017 in badminton took place in Birmingham from March 7th to 12th, 2017 . They were the 107th edition of this event.
venue
Men's singles
Seeding list
- Lee Chong Wei (Champion)
- Jan Ø. Jørgensen (1st round)
- Viktor Axelsen (quarter-finals)
- Son Wan-ho (1st round)
- Chen Long (1st round)
- Lin Dan (semifinals)
- Tian Houwei (quarter-finals)
- Ng Ka Long (1st round)
Upper half
1 round | 1 round | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
1 | Lee Chong Wei | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
Q4 | Brice Leverdez | 15th | 12 | 1 | Lee Chong Wei | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
Wang Tzu-Wei | 17th | 21st | 21st | Wang Tzu-Wei | 18th | 18th | |||||||||||||||||||
Wei Yan | 21st | 19th | 14th | 1 | Lee Chong Wei | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
7th | Tian Houwei | 21st | 21st | 7th | Tian Houwei | 12 | 15th | ||||||||||||||||||
Tommy Sugiarto | 19th | 18th | 7th | Tian Houwei | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
Qiao Bin | 21st | 20th | 19th | HS Prannoy | 13 | 5 | |||||||||||||||||||
HS Prannoy | 17th | 22nd | 21st | 1 | Lee Chong Wei | 10 | 21st | 21st | |||||||||||||||||
4th | Son Wan-ho | 1 r | Chou Tien-Chen | 21st | 14th | 9 | |||||||||||||||||||
Sony Dwi Kuncoro | 4th | Sony Dwi Kuncoro | 13 | 11 | |||||||||||||||||||||
Chou Tien-Chen | 21st | 21st | Chou Tien-Chen | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||
Q2 | Anthony Ginting | 10 | 14th | Chou Tien-Chen | 21st | 16 | 21st | ||||||||||||||||||
5 | Chen Long | 21st | 21st | Tanongsak Saensomboonsuk | 19th | 21st | 8th | ||||||||||||||||||
Marc Zwiebler | 17th | 7th | 5 | Chen Long | 16 | 19th | |||||||||||||||||||
Hans-Kristian Vittinghus | 15th | 18th | Tanongsak Saensomboonsuk | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||
Tanongsak Saensomboonsuk | 21st | 21st |
Bottom half
1 round | 1 round | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
Ajay Jayaram | 19th | 13 | |||||||||||||||||||||||
Huang Yuxiang | 21st | 21st | Huang Yuxiang | 16 | 11 | ||||||||||||||||||||
Zulfadli Zulkiffli | 11 | 12 | 6th | Lin Dan | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
6th | Lin Dan | 21st | 21st | 6th | Lin Dan | 8th | 21st | 21st | |||||||||||||||||
Srikanth Kidambi | 19th | 21st | 12 | 3 | Viktor Axelsen | 21st | 14th | 15th | |||||||||||||||||
Q1 | Zhao Junpeng | 21st | 19th | 21st | Q1 | Zhao Junpeng | 10 | 11 | |||||||||||||||||
PFQ | Antonsen is different | 13 | 9 | 3 | Viktor Axelsen | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
3 | Viktor Axelsen | 21st | 21st | 6th | Lin Dan | 22nd | 11 | ||||||||||||||||||
Shi Yuqi | 21st | 21st | Shi Yuqi | 24 | 21st | ||||||||||||||||||||
Hu Yun | 12 | 9 | Shi Yuqi | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||
Rajiv Ouseph | 21st | 18th | 12 | 8th | Ng Ka Long | 16 | 14th | ||||||||||||||||||
8th | Ng Ka Long | 19th | 21st | 21st | Shi Yuqi | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
Q3 | Kazumasa Sakai | 22nd | 21st | Q3 | Kazumasa Sakai | 13 | 4th | ||||||||||||||||||
Wong Wing Ki | 20th | 18th | Q3 | Kazumasa Sakai | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
Hsu Jen-Hao | 9 | 13 | 2 | Jan Ø. Jørgensen | 16 | 13 | |||||||||||||||||||
2 | Jan Ø. Jørgensen | 21st | 21st |
final
Semifinals | final | |||||||||||
1 | Lee Chong Wei | 10 | 21st | 21st | ||||||||
Chou Tien-Chen | 21st | 14th | 9 | |||||||||
1 | Lee Chong Wei | 21st | 21st | |||||||||
Shi Yuqi | 12 | 10 | ||||||||||
6th | Lin Dan | 22nd | 11 | |||||||||
Shi Yuqi | 24 | 21st |
Ladies singles
Seeding list
- Tai Tzu-Ying (Champion)
- Carolina Marín (quarter-finals)
- Sung Ji-hyun (semi-finals)
- Sun Yu (quarter-finals)
- Ratchanok Intanon (Final)
- PV Sindhu (quarter-finals)
- Akane Yamaguchi (semifinals)
- Saina Nehwal (quarter-finals)
Upper half
1 round | 1 round | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
1 | Tai Tzu-Ying | 21st | 21st | ||||||||||||||||||||||
N Jindapol | 18th | 14th | 1 | Tai Tzu-Ying | 27 | 21st | |||||||||||||||||||
Minatsu Mitani | 21st | 21st | Minatsu Mitani | 25th | 11 | ||||||||||||||||||||
Beatrice Corrales | 7th | 11 | 1 | Tai Tzu-Ying | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
6th | PV Sindhu | 21st | 21st | 6th | PV Sindhu | 14th | 10 | ||||||||||||||||||
Mette Poulsen | 10 | 11 | 6th | PV Sindhu | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
Q3 | NK Rohde | 19th | 20th | DD Ayustine | 12 | 4th | |||||||||||||||||||
DD Ayustine | 21st | 22nd | 1 | Tai Tzu-Ying | 11 | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
3 | Sung Ji-hyun | 21st | 21st | 3 | Sung Ji-hyun | 21st | 14th | 14th | |||||||||||||||||
Fitriani | 18th | 12 | 3 | Sung Ji-hyun | 15th | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
Yip Pui Yin | 21st | 21st | Yip Pui Yin | 21st | 16 | 9 | |||||||||||||||||||
Q2 | Fontaine Chapman | 12 | 19th | 3 | Sung Ji-hyun | 22nd | 22nd | ||||||||||||||||||
8th | Saina Nehwal | 21st | 21st | 8th | Saina Nehwal | 20th | 20th | ||||||||||||||||||
Nozomi Okuhara | 15th | 14th | 8th | Saina Nehwal | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
Q4 | Fabienne Deprez | 19th | 21st | 21st | Q4 | Fabienne Deprez | 18th | 10 | |||||||||||||||||
Q1 | Dolphins Lansac | 21st | 15th | 18th |
Bottom half
1 round | 1 round | Quarter finals | Semifinals | ||||||||||||||||||||||
Linda Zechiri | 11 | 21st | 14th | ||||||||||||||||||||||
Chiang Mei-Hui | 21st | 19th | 21st | Chiang Mei-Hui | 19th | 22nd | 15th | ||||||||||||||||||
Liang Xiaoyu | 16 | 12 | 7th | Akane Yamaguchi | 21st | 20th | 21st | ||||||||||||||||||
7th | Akane Yamaguchi | 21st | 21st | 7th | Akane Yamaguchi | 21st | 21st | 22nd | |||||||||||||||||
Chen Yufei | 18th | 21st | 21st | 4th | Sun Y | 23 | 14th | 20th | |||||||||||||||||
Busanan Ongbumrungpan | 21st | 15th | 11 | Chen Yufei | 15th | 14th | |||||||||||||||||||
Zhang Beiwen | 17th | 15th | 4th | Sun Y | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
4th | Sun Y | 21st | 21st | 7th | Akane Yamaguchi | 20th | 16 | ||||||||||||||||||
Cheung Ngan Yi | 21st | 18th | 18th | 5 | Ratchanok Intanon | 22nd | 21st | ||||||||||||||||||
Hsu Ya-Ching | 17th | 21st | 21st | Hsu Ya-Ching | 14th | 15th | |||||||||||||||||||
Sayaka Sato | 14th | 9 | 5 | Ratchanok Intanon | 21st | 21st | |||||||||||||||||||
5 | Ratchanok Intanon | 21st | 21st | 5 | Ratchanok Intanon | 22nd | 13 | 21st | |||||||||||||||||
Kim Hyo-min | 12 | 20th | 2 | Carolina Marín | 20th | 21st | 18th | ||||||||||||||||||
Hey Bingjiao | 21st | 22nd | Hey Bingjiao | 21st | 19th | 10 | |||||||||||||||||||
Line Kjærsfeldt | 12 | 17th | 2 | Carolina Marín | 15th | 21st | 21st | ||||||||||||||||||
2 | Carolina Marín | 21st | 21st |
final
Semifinals | final | |||||||||||
1 | Tai Tzu-Ying | 11 | 21st | 21st | ||||||||
3 | Sung Ji-hyun | 21st | 14th | 14th | ||||||||
1 | Tai Tzu-Ying | 21st | 22nd | |||||||||
5 | Ratchanok Intanon | 16 | 20th | |||||||||
7th | Akane Yamaguchi | 20th | 16 | |||||||||
5 | Ratchanok Intanon | 22nd | 21st |
Men's doubles
Seeding list
- Goh V Shem / Tan Wee Kiong (quarter-finals)
- Mathias Boe / Carsten Mogensen (1st round)
- Takeshi Kamura / Keigo Sonoda (quarter-finals)
- Chai Biao / Hong Wei (quarter finals)
- Gideon Markus Fernaldi / Kevin Sanjaya Sukamuljo (Champion)
- Li Junhui / Liu Yuchen (final)
- Angga Pratama / Ricky Karanda Suwardi (1st round)
- Mads Conrad-Petersen / Mads Pieler Kolding (semi-finals)
Upper half
Bottom half
final
Semifinals | final | |||||||||||
6th | Li Junhui Liu Yuchen |
21st | 21st | |||||||||
Q2 | Liu Cheng Zhang Nan |
18th | 14th | |||||||||
6th | Li Junhui Liu Yuchen |
19th | 14th | |||||||||
5 | Gideon Markus Fernaldi Kevin Sanjaya Sukamuljo |
21st | 21st | |||||||||
5 | Gideon Markus Fernaldi Kevin Sanjaya Sukamuljo |
19th | 21st | 21st | ||||||||
8th | Mads Conrad-Petersen Mads Pieler Kolding |
21st | 13 | 17th |
Ladies doubles
Seeding list
- Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi (1st round)
- Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen (final)
- Jung Kyung-eun / Shin Seung-chan (semi-finals)
- Chang Ye-na / Lee So-hee (Champion)
- Chen Qingchen / Jia Yifan (1st round)
- Luo Ying / Luo Yu (quarter finals)
- Huang Dongping / Li Yinhui (1st round)
- Naoko Fukuman / Kurumi Yonao (quarter-finals)
Upper half
Bottom half
final
Semifinals | final | |||||||||||
Q4 | Bao Yixin Yu Xiaohan |
18th | 18th | |||||||||
4th | Chang Ye-na Lee So-hee |
21st | 21st | |||||||||
4th | Chang Ye-na Lee So-hee |
21st | 21st | |||||||||
2 | Kamilla Rytter Juhl Christinna Pedersen |
18th | 13 | |||||||||
3 | Jung Kyung-eun Shin Seung-chan |
16 | 13 | |||||||||
2 | Kamilla Rytter Juhl Christinna Pedersen |
21st | 21st |
Mixed
Seeding list
- Zheng Siwei / Chen Qingchen (1st round)
- Tontowi Ahmad / Liliyana Natsir (quarter-finals)
- Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen (quarter-finals)
- Praveen Jordan / Debby Susanto (1st round)
- Lu Kai / Huang Yaqiong (Champion)
- Chan Peng Soon / Goh Liu Ying (final)
- Chris Adcock / Gabrielle Adcock (semi-finals)
- Tan Kian Meng / Lai Pei Jing (1st round)
Upper half
Bottom half
final
Semifinals | final | |||||||||||
6th | Chan Peng Soon Goh Liu Ying |
21st | 21st | |||||||||
Yuta Watanabe Arisa Higashino |
17th | 15th | ||||||||||
6th | Chan Peng Soon Goh Liu Ying |
21st | 19th | 16 | ||||||||
5 | Lu Kai Huang Yaqiong |
18th | 21st | 21st | ||||||||
5 | Lu Kai Huang Yaqiong |
19th | 21st | 22nd | ||||||||
7th | Chris Adcock Gabrielle Adcock |
21st | 12 | 20th |