1964 Summer Olympics / Participant (Bulgaria)
BUL
3 | 5 | 2 |
Bulgaria took part in the 1964 Summer Olympics in Tokyo with a delegation of 63 athletes (56 men and 7 women) in 56 competitions in nine sports.
The Bulgarian athletes won three gold, five silver and two bronze medals. Olympic champions were the wrestlers Enjo Waltschew in the freestyle lightweight and Prodan Gardschew in the freestyle middleweight and Bojan Radew in the light heavyweight of the Greco-Roman style. Enjo Waltschew was also the standard bearer at the opening ceremony.
Participants by sport
Boxing
-
Stefan Panayotov
- Flyweight: eliminated in the 1st round
-
Mikhail Mitzev
- Bantamweight: eliminated in the 1st round
-
Stoyan Pilichev
- Lightweight: eliminated in the quarterfinals
-
Petar Daraktschiev
- Light welterweight: eliminated in the 1st round
-
Alexandar Nikolov
- Light Heavyweight: Bronze
-
Kiril Pandov
- Heavyweight: eliminated in the last sixteen
Weightlifting
-
Bogomil Petrov
- Lightweight: 15th place
-
Velichko Konarov
- Middleweight: 8th place
-
Stantscho Penchev
- Light Heavyweight: 11th place
-
Petar Tachev
- Middle heavyweight: 8th place
-
Ivan Veselinov
- Heavyweight: 7th place
canoe
- Men
-
Bogdan Ivanov
- Single Canoe 1000 m: 6th place
- Women
-
Nikolina Russewa
- Single kayak 500 m: eliminated in the semi-finals
athletics
- Men
-
Evgeny Jordanov
- High jump: 12th place
-
Dimitar Khelbarov
- Pole vault: without a valid attempt
-
Rajcho Zonev
- Long jump: 17th place
-
Georgi Stojkowski
- Triple jump: 7th place
-
Lyuben Gurgushinov
- Triple jump: 27th place
- Women
-
Sneschana Kerkowa
- 80 m hurdles: eliminated in the semifinals
-
Diana Jorgowa
- Long jump: 6th place
-
Ivanka Christowa
- Shot put: 10th place
-
Wirschinija Michajlowa
- Discus throw: 4th place
Cycling
-
Stefan Kirew
- Track 1000 m time trial: 15th place
Wrestling
-
Angel Keresow
- Flyweight, Greco-Roman: silver
-
Tsvyatko Pashkulev
- Bantamweight, Greco-Roman: 5th place
-
Dinko Petrov
- Featherweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Ivan Ivanov
- Lightweight, Greco-Roman: eliminated in the 4th round
-
Kiril Petkov
- Greterweight, Greco-Roman: silver
-
Krali Bimbalow
- Middleweight, Greco-Roman: 6th place
-
Bojan Radew
- Light Heavyweight, Greco-Roman: Gold
-
Radoslaw Kassabow
- Heavyweight, Greco-Roman: eliminated in the 3rd round
-
Stojko Malov
- Flyweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
Mladen Georgiev
- Bantamweight, freestyle: eliminated in the 3rd round
-
Stancho Kolew
- Featherweight, freestyle: silver
-
Enjo Waltschew
- Lightweight, freestyle: gold
-
Petko Dermendschiev
- Welterweight, freestyle: 4th place
-
Prodan Gardschew
- Middleweight, Freestyle: Gold
-
Said Mustafow
- Light heavyweight, freestyle: bronze
-
Lyutvi Djiber Akhmedov
- Heavyweight, freestyle: silver
shoot
-
Dentscho Denew
- Rapid fire pistol 25 m: 18th place
- Free pistol 50 m: 15th place
-
Todor Koslowski
- Free pistol 50 m: 23rd place
-
Welitschko Welitschkow
- Small caliber rifle, three-position fight, 50 m: silver
- Small bore rifle lying 50 m: 10th place
-
Marzel Koen
- Small bore rifle three-position fight 50 m: 23rd place
- Small bore rifle lying 50 m: 25th place
do gymnastics
- Men
-
Nikola Prodanov
- Individual all-around: 23rd place
- Floor: 35th place
- Horse jump: 9th place
- Bars: 55th place
- Horizontal bar: 14th place
- Rings: 38th place
- Pommel horse: 40th place
- Team all-around competition: 10th place
-
Velik Kapsasov
- Individual all-around: 37th place
- Floor: 84th place
- Horse jump: 48th place
- Bars: 83rd place
- Horizontal bar: 18th place
- Rings: 8th place
- Pommel horse: 60th place
- Team all-around competition: 10th place
-
Georgi Adamov
- Individual all-around: 41st place
- Floor: 46th place
- Horse jump: 36th place
- Bars: 60th place
- Horizontal bar: 31st place
- Rings: 60th place
- Pommel horse: 60th place
- Team all-around competition: 10th place
-
Todor Kondew
- Individual all-around: 55th place
- Floor: 26th place
- Horse jump: 90th place
- Bars: 66th place
- Horizontal bar: 55th place
- Rings: 65th place
- Pommel horse: 60th place
- Team all-around competition: 10th place
-
Todor Batschvarow
- Individual all-around: 62nd place
- Floor: 76th place
- Horse jump: 69th place
- Bars: 45th place
- Horizontal bar: 59th place
- Rings: 71st place
- Pommel horse: 60th place
- Team all-around competition: 10th place
-
Lyuben Christow
- Individual all-around: 79th place
- Floor: 98th place
- Horse jump: 54th place
- Bars: 112th place
- Horizontal bar: 29th place
- Rings: 74th place
- Pommel horse: 28th place
- Team all-around competition: 10th place
- Women
-
Rajna Grigorova
- Individual all-around: 46th place
- Floor: 53rd place
- Horse jump: 51st place
- Uneven bars: 42nd place
- Balance beam: 47th place
-
Lilijana Alexandrowa
- Individual all-around: 57th place
- Floor: 58th place
- Horse jump: 51st place
- Uneven bars: 61st place
- Balance beam: 49th place
volleyball
- Men
- 5th place
Web links
- Bulgarian Olympic team from 1964 in the Sports-Reference database (English; archived from the original )