1964 Winter Olympics / Participant (United States)
United States
1 | 2 | 4th |
The United States participated in the IX. 1964 Olympic Winter Games in Austrian Innsbruck with a delegation of 89 athletes in all ten disciplines in part, of which 71 men and 18 women. With one gold medal, two silver and four bronze medals, the United States placed sixth in the medal table. Richard McDermott won the only gold in speed skating over 500 meters.
The flag bearer at the opening ceremony was the speed skater Bill Disney .
Participants by sport
biathlon
-
Charlie Akers
- 20 km individual: 16th place (1: 32: 24.9 h)
-
Peter Lahdenpera
- 20 km individual: 36th place (1: 43: 04.7 h)
-
Paul Renne
- 20 km individual: 39th place (1: 46: 45.9 h)
-
Bill Spencer
- 20 km individual: 30th place (1: 36: 49.8 h)
bob
Men, twos
-
Larry McKillip , Jim Lamy (USA-1)
- 5th place (4: 24.60 min)
-
Charlie McDonald , Chuck Pandolph (USA-2)
- 7th place (4: 25.00 min)
Men, foursome
-
Bill Hickey , Reg Benham , Bill Dundon , Chuck Pandolph (USA-1)
- 6th place (4: 17.23 min)
-
Larry McKillip , Neil Rogers , Mike Baumgartner , Jim Lamy (USA-2)
- not finished in the third race
ice Hockey
Men
- 5th place
figure skating
Men
-
Scott Allen
- Bronze (1873.6)
-
Monty Hoyt
- 10th place (1755.5)
-
Thomas Litz
- 6th place (1764.7)
Women
-
Peggy Fleming
- 6th place (1819.6)
-
Christine Haigler
- 7th place (1803.8)
-
Albertina Noyes
- 8th place (1803.8)
Couples
-
Cynthia Kauffman & Ronald Kauffman
- 8th place (92.8)
-
Judianne Fotheringill & Jerry Fotheringill
- 7th place (94.7)
-
Vivian Joseph & Ronald Joseph
- Bronze (89.2)
Speed skating
Men
-
Bill Disney
- 500 m: 8th place (41.1 s)
-
Tom Gray
- 500 m: 14th place (41.5 s)
-
Richard McDermott
- 500 m: gold (40.1 s, Olympic record)
-
Eddie Rudolph
- 500 m: 6th place (40.9 s)
- 1500 m: 26th place (2: 16.8 min)
-
Floyd Bedbury
- 1500 m: 42nd place (2: 21.3 min)
-
Buddy Campbell
- 1500 m: 25th place (2: 16.4 min)
-
Dick Hunt
- 1500 m: 15th place (2: 14.4 min)
- 5000 m: 20th place (8: 09.7 min)
-
Stan Fail
- 5000 m: 38th place (8: 31.9 min)
-
Wayne LeBombard
- 5000 m: 29th place (8: 21.3 min)
- 10,000 m: 30th place (17: 30.6 min)
Women
-
Jeanne Ashworth
- 500 m: 4th place (46.2 s)
- 1000 m: 11th place (1: 38.7 min)
- 3000 m: 11th place (5: 30.3 min)
-
Mary Lawler
- 500 m: 7th place (46.6 s)
- 1500 m: 19th place (2: 34.9 min)
-
Jan Smith
- 500 m: 4th place (46.2 s)
- 1000 m: 7th place (1: 36.7 min)
- 1500 m: 24th place (2: 37.8 min)
- 3000 m: 15th place (5: 24.3 min)
-
Barb Lockhart
- 1000 m: 10th place (1: 38.6 min)
- 3000 m: 23rd place (5: 43.2 min)
-
Judy Morstein
- 1500 m: 15th place (2: 33.3 min)
-
Sylvia White
- 3000 m: 21st place (5: 42.7 min)
Nordic combination
-
John Bower
- Individual (normal hill / 15 km): 15th place (403.76)
-
Jim Page
- Individual (normal hill / 15 km): competition not finished
-
Jim Shea
- Individual (normal hill / 15 km): 27th place (346.76)
Luge
Men, single-seaters
-
George Farmer
- 29th place (4: 16.60 min)
-
Francis Feltman
- 13th place (3: 35.05 min)
-
Mike Hessel
- 22nd place (3: 43.30 min)
-
Tom Neely
- 17th place (3: 40.18 min)
Men, two-seaters
-
Ray Fales , Nicholas Mastromatteo
- 13th place (2: 11.93 min)
-
Jim Higgins , Ron Walters
- not finished in the first run of the race
Alpine skiing
Men
-
Chuck Ferries
- Departure: 20th place (2: 23.00 min)
- Slalom: eliminated in the preliminary run
-
Billy Kidd
- Downhill: 16th place (2: 21.82 min)
- Giant Slalom: 7th place (1: 49.97 min)
- Slalom: Silver (2: 11.27 min)
-
Ni Orsi
- Downhill: 14th place (2: 21.59 min)
-
Wallace Werner
- Downhill: 17th place (2: 22.05 min)
- Giant slalom: disqualified
- Slalom: 8th place (2: 13.46 min)
-
Jimmy Heuga
- Giant slalom: disqualified
- Slalom: Bronze (2: 11.52 min)
-
Bill Marolt
- Giant Slalom: 12th place (1: 51.29 min)
Women
-
Joan Hannah
- Downhill: 15th place (2: 01.88 min)
- Giant Slalom: 26th place (2: 03.79 min)
- Slalom: 19th place (1: 47.39 min)
-
Jean Saubert
- Downhill: 26th place (2: 04.22 min)
- Giant Slalom: Silver (1: 53.11 min)
- Slalom: Bronze (1: 31.36 min)
-
Krista Fanedl
- Downhill: 31st place (2: 04.22 min)
- Giant Slalom: 37th place (2: 10.76 min)
- Slalom: eliminated in the preliminary run
-
Krista Fanedl
- Downhill: 31st place (2: 04.22 min)
- Giant Slalom: 37th place (2: 10.76 min)
- Slalom: eliminated in the preliminary run
-
Margo Walters
- Downhill: 21st place (2: 02.68 min)
-
Starr Walton
- Downhill: 14th place (2: 01.45 min)
-
Barbara Ferries
- Giant Slalom: 20th place (1: 59.44 min)
- Slalom: eliminated in the preliminary run
-
Linda Meyers
- Giant Slalom: 30th place (2: 03.46 min)
- Slalom: 12th place (1: 37.93 min)
Cross-country skiing
Men
-
Karl Bohlin
- 15 km: 47th place (57: 54.0 min)
-
John Bower
- 4 × 10 km relay: 13th place (2: 39: 17.3 h)
-
Larry Damon
- 30 km: 46th place (1: 42: 57.7 h)
- 50 km: 28th place (3: 05: 06.4 h)
-
Mike Elliott
- 15 km: 41st place (56: 51.8 min)
- 30 km: 30th place (1: 40: 11.7 h)
- 4 × 10 km relay: 13th place (2: 39: 17.3 h)
-
Mike Gallagher
- 15 km: 38th place (56: 19.4 min)
- 4 × 10 km relay: 13th place (2: 39: 17.3 h)
-
Jim Shea
- 30 km: 48th place (1: 43: 18.4 h)
- 4 × 10 km relay: 13th place (2: 39: 17.3 h)
-
Dick Taylor
- 15 km: 49th place (58: 19.6 min)
- 30 km: 42nd place (1: 42: 39.5 h)
- 50 km: 34th place (3: 09: 58.3 h)
Ski jumping
-
John Balfanz
- Normal hill: 10th place (206.5)
- Large hill: 41st place (180.2)
-
Dave Hicks
- Normal hill: 41st place (190.3)
- Large hill: 29th place (195.3)
-
Gene Kotlarek
- Normal hill: 14th place (203.4)
- Large hill: 24th place (197.5)
-
Ansten Samuelstuen
- Normal hill: 24th place (200.4)
- Large hill: 33rd place (189.0)
Web links
- United States at the 1964 Winter Olympics in the Sports-Reference database (English; archived from the original )